PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na pellety - który wybrać? Kostrzewa czy Bio-Master



Sasha
20-08-2007, 21:54
Witam

Mam problem z wyborem kotła - jestem zdecydowany na pellety - na pewno nie będę palił eko-groszkiem

Do rzeczy

Do niedawna byłem zdecydowany na kocioł Kostrzewa Pellets Plus
http://www.kostrzewa.com.pl/kotly_pellets.php

ale całkiem niedawno pojechałem na targi i zobaczyłem takie oto cudo : Kocioł BIO-MASTER http://www.kotlyco.pl/?id=7 z palnikiem Termo-fire http://www.kotlyco.pl/?id=10

Który waszym zadaniem jest lepszy. Dom do ogrzania w stopce

Będę wdzięczny za merytoryczne odpowiedzi

Pello
20-08-2007, 22:28
Obydwa kotły spełnią swoje zadanie. Jeden i drugi ma swoje zalety. W Kostrzewie możesz palić również ekogroszkiem - dla jego konstruktora to zaleta, a co dla konstruktorów Bio-Mastera jest błędem. Biomaster jest ideą stworzoną na rynki zachodnie, gdzie wielopaliwowość kotłów jest niszą,a najważniejszą kwestią jest niskoemisyjność - wysoka sprawność kotła (bo są ulgi inwestycyjne).
Biomaster wydaje się być kotłem nowocześniejszym, ale ma jedną słabość - ma całkiem nowy, a zatem niesprawdzony w praktyce palnik, a doświadczenie jest najważniejsze w "biznesie peletowym".
Moim zdaniem - doświadczenie to Kostrzewa. A jeśli Biomaster - pytaj się o szwedzki palnik, dotychczas w nim stosowany (ciągle jeszcze widnieje w folderach).

Pzdr.

Sasha
20-08-2007, 22:37
Właśnie podobno ten palnik przy Bio-master jest taki fajny. Dodatkowo piec ma lepszy system czyszczenia z popiołu i nie ma wentylatora który trzeba też czyścić.

Porównując doświadczenia z Kostrzewą (mój znajomy używa) teraz należałoby wybrać bio-master

Pello
czy ta firma ma jakąś renomę na rynku? Czy potrafią robić piece na pelety?

Pello
21-08-2007, 08:32
Ani Kostrzewa ani Biomaster nie są wyjątkowymi kotłami. Oba kotły są typowymi konstrukcjami do spalania paliwa stałego. Jedna i druga firma ma w tym doświadczenie - wszak sprzedają dużą ilość kotłów - śmieciuchów i na węgiel. Tak, że na pewno potrafią robić kotły.
Czy palniki na pelety w nich zastosowane potrafią je spalać - już pisałem.
Biomaster ma wentylator - w palniku.

Pzdr.

Sasha
21-08-2007, 08:43
Ani Kostrzewa ani Biomaster nie są wyjątkowymi kotłami.
a są na rynku jakieś naprawdę dobre? Masz jakieś doświadczenie w tym temacie?


Biomaster ma wentylator - w palniku.
Tak oczywiście że ma natomiast nie trzeba go czyścić a w Kostrzewie niestety trzeba.

PS
z innej beczki. Pello w jaki sposób sensownie rozwiązać zasobnik tak aby był większy? Oczywiście trzeba go sobie zamówić :) ale pytam o jego wielkość i sposób uzupełniania. Czy istnieją w Polsce sposoby tankowania peletów?

Pello
21-08-2007, 08:57
Sasha - co to znaczy "kocioł naprawdę dobry"? Bo dla jednych to kocioł uniwersalny - dwupaliwowy, dla drugich maksymalnie zautomatyzowany, dla innych maksylmalnie sprawny. Jeszcze dla innych liczy się cena - żeby był jak najtańszy a inni chcą mieć kocioł "markowy".

Napisz swoje kryteria: postaram Ci się coś podpowiedzieć. Na razie wiem, że nie chcesz kotła dwupaliwowego - ma być na pelety.

Pzdr.

Pello
21-08-2007, 09:02
I jeszcze o zasobnikach. Jak chcesz mieć większy zasobnik - to nie ma problemu, ale musisz się dowiedzieć, czy Twój dostawca peletu ma cysternę, która załaduje zasobnik pneumatycznie. To rzadkość w naszym kraju. Ale próbuj. Słyszałem, że w zachodniej Polsce nie jest już to specjalnym problemem.
Napisz gdzie jest Twój obiekt - popytam.
Pzdr.

Sasha
21-08-2007, 09:04
Pello więc tak

moje wymagania w stosunku do kotła:
- ścisła specjalizacja - pellety - liczę na to że jezeli ktoś ma piec tylko na pelety to jest lepszy od uniwerslanego - jezeli się mylę to mnie popraw
- bezpieczeństwo użytkowania pod kątem zapalenia się peletu - dlatego podoba mi się Bio-master
- automatyka na normalnym dostępnym dzisiaj poziomie, ale im więcej tym lepiej
- sprawność - czy to będzie 95 czy 93 % to nie jest aż tak ważne
- doświadczenie producenta w budowie pieców
- cena kotła
- czas użytkowania
- serwis

Będę wdzięczny za odp

Pello
21-08-2007, 09:36
OK Sasha
Kotły wyspecjalizowane do spalania peletów są wg "trendów" zachodnich wyposażone przede wszystkim w wymiennik płomienicowy - pionowy z ręcznym, lub automatycznym systemem czyszczenia płomienic. Podnosi to sprawność kotła, jak również wydłuża czas jego konserwacji - co jest ważne, gdyż jak wiele tu na forum napisano najlepiej liczyć na siebie, jeśli chodzi o prace serwisowe.Ponadto kotły takie są czasami wyposażone w automatyczny odpopielacz, co przy zastosowaniu dużego zasobnika na pelety (2 -3 tony) pozwala na "zapomnienie" o kotle na naprawdę długo.

Cały system bezpieczeństwa przeciwpożarowego skupiony jest przede wszystkim na palniku (Jak w Biomasterze). Cały system jego niezawodnej pracy polega na odpowiednim, dobrze napisanym programie. A dobrze napisany program - to program sprawdzony i poprawiany przez lata doświadczeń. Dlatego wg mnie. niestety, ale wszystkie polskie palniki odpadają. Polecam palniki szwedzkie - bo mają takie doświadczenia, i nie są takie drogie i skomplikowane jak np. palniki włoskie.

Reasumując: zgodnie z Twoimi kryteriami polecam taki kocioł z palnikiem szwedzkim i dużym zasobnikiem. W razie czego 1 tonowy zasobnik również możesz napełnić ręcznie. Dostępność takich kotłów na rynku polskim jest dość uboga. Znalazłem w zasadzie dwie propozycje: kotły szwedzkie Effecta i polskie kotły EcoFire (ale bez polskiego palnika).

Pzdr.

Sasha
21-08-2007, 09:37
I jeszcze o zasobnikach. Jak chcesz mieć większy zasobnik - to nie ma problemu, ale musisz się dowiedzieć, czy Twój dostawca peletu ma cysternę, która załaduje zasobnik pneumatycznie. To rzadkość w naszym kraju. Ale próbuj. Słyszałem, że w zachodniej Polsce nie jest już to specjalnym problemem.
Napisz gdzie jest Twój obiekt - popytam.
Pzdr.


Moja lokalizacja to okolice Poznania
Będę wdzięczny jeżeli uda ci się sprawdzić czy jest taka możliwość dostaw - właśnie w ten sposób chciałbym rozwiązać problem z dorzucaniem do zasobnika. Mógłbym sobie zrobić zasobnik na jakieś 4 tony i tankować go raz na 8 -cy :)

Pello
21-08-2007, 09:55
Z tymi cysternami to jest jeszcze inny problem. Z tego co wiem, to cysterna nie może podzielić swojego ładunku - nie może tankować kilku obiektów, ze względu na brak możliwości pomiaru - wagi na poszczególnym obiekcie. Przez to łatwiej jest znaleźć dostawcę to zatankowania np. 30 tonowego silosu, niż do zatankowania np. 3 ton.
Małe - 2-4 tonowe zasobniki jednak ładuje się z przywożonych 1 tonowych BIG-BAGów i przy pomocy hdf (małego dźwiga przy ciężarówce) zsypuje się wprost do zasobnika.

Pzdr.

kosiu
05-09-2007, 13:47
Znalazłem w zasadzie dwie propozycje: kotły szwedzkie Effecta i polskie kotły EcoFire (ale bez polskiego palnika).

Czy moglbys sprecyzowac albo podeslac link do tych piecy, ktore wymieniles?

Kotla Effecta (przynajmniej w Polsce) nie moge znalezc a EcoFire to jest typ palnika a nie kotla (przynajmniej tak to wynika z rezultatow googlowania)... Czy moglbys to sprecyzowac?

Pello
05-09-2007, 14:21
Witam
O kotły EcoFire pytaj się: www.ecovarm.com
O kotły Effecta : www.radmar.pl (rzeczywiście chyba ich jeszcze w Polsce nie ma, ale to stan chwilowy jak mniemam, bo planują ich sprzedaż)

Pzdr.

martek1981
29-03-2009, 11:40
Witam
O kotły EcoFire pytaj się: www.ecovarm.com
O kotły Effecta : www.radmar.pl (rzeczywiście chyba ich jeszcze w Polsce nie ma, ale to stan chwilowy jak mniemam, bo planują ich sprzedaż)

Pzdr.

Pello, masz jakieś doświadczenia z kotłem ecovarm, a raczej z palinikiem ecofire?

Pello
29-03-2009, 15:46
Witam

Z palnikami ecofire Ecovarmu nie mam doświadczeń. Musisz się pytac użytkowników Kostrzewy, bo w nich te palniki są instalowane. Natomiast mam duże doświadczenia z palnikami eurofire, na których Ecovarm się uczył technologii peletowych (wcześniej je sprzedając). Nota bene Kostrzewa także (o czym mało kto wie).

Jakby co to podaje link: www.ekosystem-ab.pl

Pozdrawiam

Pello
29-03-2009, 15:58
...a zapomniałem dopisac, że producent "wątkowego" Bio-Mastera" czyli Termo-Tech Stąporków też się uczył na palnikach eurofire. Także Cichewicz.

Czy "uczeń przerósł mistrza" okaże się po roku, dwóch latach doświadczeń. Wtedy trzeba sprawdzic aktywnośc serwisu fabrycznego.

pzdr.

Urticae
29-03-2009, 17:00
Palę w piecu Kostrzewa od 3 lat i wydaje mi się, że palnik w tym piecu nie jest dopracowany. Przez dwa lata paliłem peletami ale dałem sobie spokój, ponieważ palnik zbyt często zapychał się trocinam. Powie ktoś, że to wina jakości paliwa ale kupowałem pellets u trzech dostawców i wciąż to samo.... Przeszedłem na ekogroszek i nie mam problemów.