PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja połacii dachowej z pełnym deskowaniem jak zrobic



kaczorek.
21-08-2007, 11:35
temat wyglada tak ...
dach pełne deskowanie teraz ma byc ocieplany wełna wew. oraz styro z zewnatrz, krokwie widoczne - chodzi mi o doprowadzenie powietrza z zewnatrz do szczeliny wentylacyjnej ktora bedzie pomiedzy deskowaniem a wełną.
ocieplenie połaci dachu i sciany powinno być w całości tzn.
łączy się styro z wełną

aaa zeby szczelina wentylacyjna nie była widoczna pomiedzy końcem styropianu a deskowaniem (estetyka) mam taki pomysł :-?

wywiercić otwory ok fi 10 po 3 szt pomiedzy krokwiami w deskowaniu tak zeby otwory byly "zasilane" powietrzem bezpośrednio z górnej połaci nad deskami (z tej szczeliny powstałej po przybiciu łat i kontrłat) a do desek łatki 3 cm i na to podbitka
co wy na to jakieś inne pomyły i rozwiazania - czekam na jakieś porady
dzięks

bullish
21-08-2007, 11:43
Chyba są do teg specjalne listywy zabezpieczające takie jak np. prz wyentylowaniu połaci dachu (pomiedzy dachówką a deskami).

Przy okazji jak wygląda kwestia wentylacji ocieplenia dachu przy pełnym deskowaniu i przy dachu kopertowym.

Chodzi o to, ze jest wlot - pustka miedzy wełną a deskami - a co z wylotem (krokwie narożne zbiegają się w jednym punkcie, a wełna dochodzi do samej góry)?

kaczorek.
21-08-2007, 11:47
jak jest wlot to musi być i wylot w szczycie siakoś pod gąsiorami :-?

bullish
21-08-2007, 11:49
jak jest wlot to musi być i wylot w szczycie siakoś pod gąsiorami :-?

nie bardzo bo deski szczelnie przylegają do krokwii :-?

kaczorek.
21-08-2007, 11:53
to trza zrobić dziurki ... 8)
ale nie odbiegajmy zbytnio od tematu ...

pismag
21-08-2007, 11:57
Ja zrobiłem to w ten sposób; Przybiłem do krokwi na styku ze ścianą poziomo paski płyty OSB szerokości 13 cm (u mnie ocieplenie 12 cm styro),następnie w pionie między krokwiami deski z płyty, zostawiając szczelinę wentylacyjną od góry -1cm. Styropianem na ścianie dojechałem do tej poziomej deski z płyty, a powyżej zaczyna się ocieplenie sufitu skośnego poddasza z wełny mineralnej.

Habier
21-08-2007, 12:11
Ja zrobiłem to w ten sposób; Przybiłem do krokwi na styku ze ścianą poziomo paski płyty OSB szerokości 13 cm (u mnie ocieplenie 12 cm styro),następnie w pionie między krokwiami deski z płyty, zostawiając szczelinę wentylacyjną od góry -1cm. Styropianem na ścianie dojechałem do tej poziomej deski z płyty, a powyżej zaczyna się ocieplenie sufitu skośnego poddasza z wełny mineralnej.


sorki, ale nie kumam za bardzo :(
lada chwila będę miał ocieplany budynek ... ale nie potrafie sobie tego wyobrazić.

mogłbyś troche rozwinąć myśl (ew. moze jakieś zdjęcia) :)

Bede bardzo wdzieczny

kaczorek.
21-08-2007, 13:14
narazie coś cieńkawo widzę :-?

pismag
22-08-2007, 09:34
sorki, ale nie kumam za bardzo
lada chwila będę miał ocieplany budynek ... ale nie potrafie sobie tego wyobrazić.

.
Po prostu nie dojeżdżałem ze styropianem do samej góry, czyli do płyty OSB u mnie a u ciebie do desek, tylko do deski szer.13 cm, zabudowanej poziomo pod krokwiami i jednym bokiem opartej o ścianę. Później kawałkami płyty zabudowałem w pionie te dziury między krokwiami, zostawiając od góry szczelinę wentylacyjną dla wełny poddasza. Przestrzeń powyżej tej poziomej deski( między murłatą a płytą pionową) wypełniłem wełną zostawiając oczywiście miejsce dla wentylacji.
Ta pozioma deska jest granicą na której spotykają się ocieleplenia; styropianu ściany i wełny poddasza. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
22-08-2007, 20:36
Przy okazji jak wygląda kwestia wentylacji ocieplenia dachu przy pełnym deskowaniu i przy dachu kopertowym.
...co z wylotem (krokwie narożne zbiegają się w jednym punkcie, a wełna dochodzi do samej góry)?

Jak jest pokrycie dachu montowane na łatach to nie ma problemu. Należy wyciąć otwory i odpowiednio zabezpieczyć przed spływającymi skroplinami. Pozdrawiam.

szarak
23-08-2007, 20:36
Ja nadal nie wiem o co chodzi a mam ten sam problem-może jakies zdjecia?

profus
23-08-2007, 21:01
Dokładnie nad tym samym się zastanawiam.

Ludzie pokażcie swoje (fotki) wykończenia tej szczeliny.

Na razie mój pomysł, dość prosty, jest taki.
Przybić do nadbitki pomalowaną zwykłą siatkę taką jak się daje na styropian (lub siatkę wentylacyjną, chyba wróblówkę, tą którą się daje w okapie pomiędzy deskowaniem a dachówką). Przy ocieplaniu wtopić tę siatkę w ocieplenie i tynk.
Szczelina będzie zamaskowana, myślę, że nie będzie się tak rzucać w oczy i będzie przewiewna.

Co o tym myślicie.

st_x
24-08-2007, 07:25
temat wyglada tak ...
dach pełne deskowanie teraz ma byc ocieplany wełna wew. oraz styro z zewnatrz, krokwie widoczne - chodzi mi o doprowadzenie powietrza z zewnatrz do szczeliny wentylacyjnej ktora bedzie pomiedzy deskowaniem a wełną.
ocieplenie połaci dachu i sciany powinno być w całości tzn.
łączy się styro z wełną

aaa zeby szczelina wentylacyjna nie była widoczna pomiedzy końcem styropianu a deskowaniem (estetyka) mam taki pomysł :-?

wywiercić otwory ok fi 10 po 3 szt pomiedzy krokwiami w deskowaniu tak zeby otwory byly "zasilane" powietrzem bezpośrednio z górnej połaci nad deskami (z tej szczeliny powstałej po przybiciu łat i kontrłat) a do desek łatki 3 cm i na to podbitka
co wy na to jakieś inne pomyły i rozwiazania - czekam na jakieś porady
dzięks


Z tymi otworami ro nie - bo to płene deskowanie powinno być raczej 8) szczelene. Jak cos przecieknie pod pokrycie "podstawowe" to akurat skapnie na murłate albo jej okolice.

Można cos wywnioskować z:
http://www.dachy.org/artykuly,39,Robimy_okap.html

Rozwiąznie "technicznie" do wymyślenia - podejżenia.
Mozna pogimnastykowąć ie ze standardową wróblówka mocowana do poszycia od spodu z wyjściem na scianę.

Osobiście pomiędzy krokwie wstawiłbym listwy drewniane wykończone do góry właśnie wróblówką (powstąłby lekko pbniożony jakby gzmysik pod okapem.
Ostatecznie poemiędzy krokwiami można zamonowoac odpowiednio dobrane kolorystycznie kawałki paneli wentylacyjnych (takich jak przy podbitkach PCV), tylko nie równolegle do sciany (na scianie), a tak że by ściana podbitka i panel twożyły "w przekroju" trójkąt". (patrząc "z ziemi" panel byłby prostopadły (zwrócony frontem) do patrzacego)

P.S >>
1. Centymetr to MAŁO
2. W kalenicy powinien byc "wywiew".

Pozdrawiam

kaczorek.
24-08-2007, 08:03
inna koncepcja mnie naszła podczas wczorajszej burzy ...

do deskowania mają być podbite "łaty" któte po zasznurkowaniu stanowić bedą szczeline wentylacyjną pomiędzy deskami a wełną

myśle tak ;) łaty podbic po całej dł. krokwi do części która jest widoczna równiez na zewnątrz (do tej deski do ktorej dokręcana jest rynna)
i wtedy do tych łat dobic podbitkę - powstanie szczelina
styropian dojdzie do właśnie tej podbitki wełna z ocieplenia połaci dojdzie do styropianu ( oczywiście musi być dziura między scianą a deskowaniem coby ta wełna tam weszła )
na samym końcu wiercę otwory w podbitce i zakładam dekielki wentylacyjne

1. mamy całość ocieplenia tj. wełna z połaci dochodzi do styropianu
2. mamy wentylacje która nie "wyźiębia" żadnej części sciany itp.
powietrze od razu trafia do szczeliny wentylaycjnej

st_x
24-08-2007, 08:32
inna koncepcja mnie naszła podczas wczorajszej burzy ...

do deskowania mają być podbite "łaty" któte po zasznurkowaniu stanowić bedą szczeline wentylacyjną pomiędzy deskami a wełną

myśle tak ;) łaty podbic po całej dł. krokwi do części która jest widoczna równiez na zewnątrz (do tej deski do ktorej dokręcana jest rynna)
i wtedy do tych łat dobic podbitkę - powstanie szczelina
styropian dojdzie do właśnie tej podbitki wełna z ocieplenia połaci dojdzie do styropianu ( oczywiście musi być dziura między scianą a deskowaniem coby ta wełna tam weszła )
na samym końcu wiercę otwory w podbitce i zakładam dekielki wentylacyjne

1. mamy całość ocieplenia tj. wełna z połaci dochodzi do styropianu
2. mamy wentylacje która nie "wyźiębia" żadnej części sciany itp.
powietrze od razu trafia do szczeliny wentylaycjnej

No to pajawiła sie "normalna" podbitka w rozwiązaniu !!
Jak podbitka byłaby PCV ("siding") - to panele wentylacyjne są w standardzie (można z nich zrobic jeden "rząd" albo cała powierzchnię).
Jak drewniana albo inna (osb?) - to w zasadzie należy zadbac tylko o właściwa ilość otworów (sumaryczny przekrój ) - ładne ich rozmieszczenie.

Pozdrawiam

szarak
25-08-2007, 12:09
Jezeli zostawi się szczelinę pomiedzy deską a ociepleniem czy zimą nie nawieje tamtędy śniegu na wełne?

jprzedworski
25-08-2007, 14:58
jak jest wlot to musi być i wylot w szczycie siakoś pod gąsiorami :-?
http://www.gilenta.teratekas.lt/files/l15/L15_Zvyneline.pdf
Tam jest mnóstwo wiedzy na temat dachów.

Andrzej Wilhelmi
26-08-2007, 10:08
Jezeli zostawi się szczelinę pomiedzy deską a ociepleniem czy zimą nie nawieje tamtędy śniegu na wełne?

A niby skąd pod deskami ma się znaleźć śnieg? Pozdrawiam.

szarak
26-08-2007, 10:33
Nawieje zimą właśnie tą szczeliną

Andrzej Wilhelmi
26-08-2007, 10:39
Wiesz to z autopsji czy tylko tak Ci się wydaje? Przy prawidłowo wykonanym dachu nie ma żadnej możliwości aby pod deskami znalazł się śnieg! Pozdrawiam.

kaczorek.
26-08-2007, 13:42
za parę dni będe mogł tu zapodać fotki jak zostało to rozwiązane u mnie...
narazie kleje styro więc daleka droga ale koncepcja zostaje taka jak pisałem wczesniej

szarak
27-08-2007, 09:51
Nioe widziałem i nikt tego nie zobaczy bo nie bedzie widac ale wiem że snieg jak jest suchy potrafi nawiac najmniejsza szczelinka

Andrzej Wilhelmi
28-08-2007, 07:27
W przeciwieństwie do Ciebie ja widziałem. Pomyliłeś tylko szczeliny. Ten śnieg będzie nawiewany na deski a nie pod deski. Pozdrawiam.

szarak
28-08-2007, 07:51
Ty chyba nie wiesz o co wogole chodzi.Po co potrzebna jest szczelina nad deskami?

Sail
28-08-2007, 08:07
Ty chyba nie wiesz o co wogole chodzi.Po co potrzebna jest szczelina nad deskami?
:lol:
Nad deskami jest folia/papa i np. dachówka. Pod dachówkę czasem coś nawieja/napada - zdarza się, ale to siądzie na deskach, a raczej na papie/foli i spłynie. Tak?
Szczelina o której rozprawiacie jest pod okapem (?), nie wiem jak sie fachowo nazywa ta część dachu schodząca poniżej murłaty. To rodzi raczej pytanie skąd tam ma sie ten śnieg znaleźć? Bo to już musiałoby sypać "do góry"... :roll:
Przynajmniej ja to tak rozumiem ;)

A z tego co kojarze, to akurat Andrzej Wilhelmi wie o czym mówi ;)

szarak
28-08-2007, 13:39
Jak jest suchy snieg i silny wiatr nawieje wszedzie nawet pod gore

Andrzej Wilhelmi
28-08-2007, 22:42
Z pewnością u Ciebie nawieje nawet do pokoju. Pozdrawiam.

szarak
29-08-2007, 18:31
Chyba nie widziales sniegu.Wywierc w szybie otwor 1-2cm i zobaczysz czy ci w zimie nie nawieje snigu do pokoju

Andrzej Wilhelmi
29-08-2007, 22:29
Siła Twoich argumentów mnie powala. Pozdrawiam.

profus
30-08-2007, 00:43
Może mi ktoś wytłumaczyć następującą sprawę?

Przy dachu kopertowym, połać dachu która kończy się u góry nie na kalenicy tylko na grzbietach (dochodzi oczywiście do kalenicy ale grzbiety zbiegają się w kalenicy) jak powinna wyglądać ta szczelina oczywiście pomiędzy deskami a wełną. Wlot przy okapie - jasne, ale wylot - gdzie? - przecież deski na grzbietach są szczelne ( a może nie? - nie mogę sobie tego wyobrazić).

st_x
30-08-2007, 06:33
Może mi ktoś wytłumaczyć następującą sprawę?

Przy dachu kopertowym, połać dachu która kończy się u góry nie na kalenicy tylko na grzbietach (dochodzi oczywiście do kalenicy ale grzbiety zbiegają się w kalenicy) jak powinna wyglądać ta szczelina oczywiście pomiędzy deskami a wełną. Wlot przy okapie - jasne, ale wylot - gdzie? - przecież deski na grzbietach są szczelne ( a może nie? - nie mogę sobie tego wyobrazić).

Wszystkie krokwie dochodzące do krokwi kalenicowej powinyy być podcięte do góry rak aby przestrzenie pomiedzy ociepleniem a deskowaniem były połaczone ze sobą i otworami/szczelina wentylacyjna w okolicy kalenicy.
Wygląd podcięcia - prostokątnu "schodek" w górnej części kalenicy (na 2-3 cm głębokości i 8-10 szerokości)

owietrze dostaje się "z dołu", wentyluje nad ociepleniem a potem "po skosie do góry", "ześlizgując sie po krokwi kalenicowej, przemieszcza się do kalenicy i ulatnia :D

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
31-08-2007, 22:35
Po prostu w każdym polu pomiędzy krokwiami zrób otwory w deskach. Otwory te muszą być tak zabezpieczone aby spływające skropliny nie dostały się pod deski. Podobnie należy zrobić otwory wlotowe w koszach. To rozwiązanie jest możliwe przy zastosowaniu pokryć mocowanych na łatach. Pozdrawiam.

szarak
01-09-2007, 12:58
Czekam na obiecane zdjęcia

kaczorek.
01-09-2007, 17:55
dzisiaj pierwszy raz od tygodnie zasiadlem do kompa - jestem wykonczony fizycznie :) zdjec jeszcze nie robilem ale ... do tygodnie zakończymy ocieplac i wtedy sie pojawia - proszę o cierpliwość

szarak
02-09-2007, 12:11
Ja zaczynam w przyszlym tygodniu i nie mge sie doczekac

szarak
05-09-2007, 17:56
Nikt nie podejmuje tematu?

profus
05-09-2007, 21:27
czekamy na zdjęcia :P

szarak
08-09-2007, 06:58
I czekamy

szarak
08-09-2007, 06:59
I czekamy

szarak
08-09-2007, 06:59
I czekamy