PDA

Zobacz pełną wersję : Kominy nad dachem - jak cegła?



hopki
21-08-2007, 18:39
Psiadam kominy systemowe Zapla ( 2x po fi200 - kominek , kocioł).
Jestm na etapie murowania nad dachem z cegły klinkierowej.
Moje pytanie jest takie :

Czy może to być cegła dziurawka, co 3-4 rząd przekładana cegłą pełną , od góry 3 rzedy pełnej cegły?

Czy lepiej całość z pełnej cegły ?

Gdy pytałem majstrów (nie tylko mojego, ale i innych) to twierdzili, że jako obudowa do komina sytemowego może być cegła dziurawka. Trzeba tylko dobrze wykonać fugowanie.

Jednak dzisiaj zasłyszałem opinie, że dziurawka nie może być stosowana (nawet nie może być stosowana na murki ogrodzeniowe) ponieważ wiatr przez spoinę fugi (???) wpycha wodę do środka i rozsadza spoinę i cegłę.

To czy przy pełnej cegle rozsadzi mi tylko spoinę ?

Do czego wtedy stosować cegłę dziurawkę?

lee28
21-08-2007, 18:50
U mnie zrobili murarze z dziurawki i tylko ostatnie 4 warstwy z cegły całej. U rodziców jest tak samo już 10 lat i komin wygląda cały czas OK.

iwonaszczytno
21-08-2007, 18:54
A u mnie z PCV już ze 20 lat. Ludzie zapamiętajcie sobie na kominy tylko pełna cegła ! innej nie ma, i zacznijcie oszczędzać ale po wymurowaniu kominów :wink:

Andrzej Wilhelmi
21-08-2007, 19:05
U mnie zrobili murarze z dziurawki i tylko ostatnie 4 warstwy z cegły całej. U rodziców jest tak samo już 10 lat i komin wygląda cały czas OK.

Udało się!!! Jest to najlepszy dowód na to, że wyjątek potwierdza regułę! Tylko pełna cegła i na pełną fugę! Pozdrawiam.

hopki
21-08-2007, 19:22
Jeszcze jedno: czy musi koniecznie być czapa na górze komina?

Andrzej Wilhelmi
21-08-2007, 19:28
Zdecydowanie tak! Systemowa lub wykonana indywidualnie. Pozdrawiam.

kapusta
21-08-2007, 19:29
czapka musi byc najlepiej zelbetowa

kominy systemowe licuje się ponad dachem - najlepiej cegłą kratówka gr 6 cm -wykonując na kominie podstawę żelbetowa pod dachem

komin murowany z cegły - tylko i wyłącznie z cegły pełnej

kotnrowersyjne jest raczej uzycie zaprawy cementowej do oblicowań lub obmurowań kominów- ze wzgledu na absorbcje wilgoci z otoczenia

Ela_i_Maciek
21-08-2007, 19:30
hmm. a dlaczego z pełnej? Jakie są konsekwencje zbudowania komina z kratówki (na pełną fugę)? Rozmawiałem o tym z moimi murarzami, którzy (jak twierdzą) nie robili jeszcze komina z pełnej cegły (no chyba, że ktoś wyraźnie sobie zażyczył ze zwykłej cegły obłożonej płytkami klinkierowymi).

Proszę o wyjaśnienie, bo się martwię. Mam komin z kratówki klinkierowej (2 warstwy na górze pełne cegły). Co mi grozi???

Pozdr.
M

Andrzej Wilhelmi
21-08-2007, 19:35
Grozi Ci przeciek po pustych fugach i kanalikach w cegle. Murarze tak mówią bo im się lepiej tak muruje ale to nie murarze dają gwarancję na szczelność tylko dekarze! Cegła pełna i tylko pełna fuga. Pozdrawiam.

iwonaszczytno
21-08-2007, 19:43
Panie Andrzeju szkoda języka strzępić, ludzie kochają oszczędzać (zwłaszcza na tym co nie powinni) mam w umowie zapis , że gwarancja szczelności komina z dziurawki nie obowiązuje (zawsze ostrzegam przed wejściem ludzi na dach, co by nie mieli żadnych wątpliwości)

hopki
21-08-2007, 19:45
Grozi Ci przeciek po pustych fugach i kanalikach w cegle.

Ale zaprawa na każdym poziomie zatrzymuje ewentualną wodę. Czy tak nie jest?
Chodzi mi o to czy rzeczywiście wiatr wciska wodę przed fugę do środka i tą drrogą woda dostaje się do środka cegły?

iwonaszczytno
21-08-2007, 19:49
Uparty jesteś , zaprawa utrzymuje ? tak jak sito mąkę

theodolit
21-08-2007, 19:49
z tego co wiem to nie musi 'wciskac' wody -ale moze tez kondensowac w 'kanalach' dziurawki i zaciekac - prawie tak jakby byla obronka komina nieszczelna

Ela_i_Maciek
21-08-2007, 19:50
Dość enigmatyczna ta odpowiedź... Którędy i jak może dość do przecieku...?

kapusta
21-08-2007, 19:51
noch mal
"kotnrowersyjne jest raczej uzycie zaprawy cementowej do oblicowań lub obmurowań kominów- ze wzgledu na absorbcje wilgoci z otoczenia"

radko
21-08-2007, 20:01
Tiaaa z pełnej szczególnie komin systemowy? Cytuje klinkier elewacyjny kratowy absorpcja wody poniżej 6%. Po co robić taniej skoro można drożej tak jest lepiej tylko dla kogo ? Głowy to niektórzy pozamieniali nie napiszę z jakim narządem.

aneea
21-08-2007, 20:22
Tak jest, komin tylko z pełnej klinkierki, kominy z dziurawki b. często pękają (po ~ 3-4 latach).
Tak mówi zarówno mój murarz jak i dekarz, i takie też kominy postawiliśmy.

Ela_i_Maciek
21-08-2007, 21:04
Hmm...

A jeżeli jest tak, że kominy od ziemi do wylotu murowane są z pełnej cegły palonej, a obmurowane klinkierem, to czy to jest problem?

Pozdrawiam,
Maciek

Ela_i_Maciek
21-08-2007, 21:07
I jeszcze jedno pytanie:

gdzie ta woda ma się zbierać? Którędy wyciekać? Gdzie taki przeciek może się objawić? Dlaczego miałoby dojść do nieszczelności dachu??

Pozdr.
M

Jola z Melisy
21-08-2007, 21:07
No tak, tylko nie ma cegły klinkierowej pełnej połówkowej. Obdzwoniłam dzisiaj wszystkie składy budowlane. Twierdzą, że wszyscy biorą dziurawkę i jest ok. Normalnie załamka. Nie wiem co robić. Chodzi oczywiście o obudowę komina systemowego.

theodolit
21-08-2007, 21:08
ja tam widze problem
na czym obmurowane cegly sie opieraja ? na deskowaniu dachu ?

jak systemowy np komin wentylacyjny - to nie ma co obmurowac cegla - tylkoe ew plytkami okleic

a jak sie opieraja na czyms ponizej dachu - to i tak uszczelnia sie ta obmurowke ....


a jak do polaci dachu systemowy i na tym murawane - to znow ten sam problem etc ...

ale ja tam sie nie znam - takie tam mi sie wymyslilo

Jola z Melisy
21-08-2007, 21:16
Cegły opierają się na płycie wsporczej, a płytek nie chcę, bo ponoć pękają, odpadają...

Ela_i_Maciek
21-08-2007, 21:17
Obmurowanie zaczyna się na postumencie żelbetowym pod połacią dachu. Komin ma częśc systemową (spalinowy do kominka) oraz 5 kanałów murowanych ze zwykłej cegły (4 wentylacyjne i jeden spalinowy do pieca kondensacyjnego, w którym zostanie zamontowany systemowy komin stalowy do tego pieca).

Pozdr.
M

iwonaszczytno
21-08-2007, 21:31
No tak, tylko nie ma cegły klinkierowej pełnej połówkowej. Obdzwoniłam dzisiaj wszystkie składy budowlane. Twierdzą, że wszyscy biorą dziurawkę i jest ok. Normalnie załamka. Nie wiem co robić. Chodzi oczywiście o obudowę komina systemowego.

Zawsze można poprzecinać na połówki tylko straty będą, ale jest jakieś wyjście

kapusta
22-08-2007, 07:40
brak słów - za duzo chyba tu tych co tylko pisza a nie czytają postów poprzedników

Renatka&Petronek
22-08-2007, 10:27
Komin systemowy. Na półce żelbetowej klinkier kratówka. Zwieńczenie czapką betonową i na to daszek blaszany. Dekarze obrobili komin na wydrę(2-3 cm wcięcia uszczelnione jakimś mazidłem dekarskim). Kominy niefugowane. Stoi od zimy. Przez cały ten czas pod połacią dachową miałem dostęp i oglądałem i macałem mury. Ani jednego zacieku czy przecieku.

Andrzej Wilhelmi
22-08-2007, 10:43
Te kominy nigdy nie przeciekają po zewnętrznej stronie tylko wewnątrz i dlatego jest problem. Z reguły przeciek pojawia się właśnie na tej betonowej półce. Woda dostaje się przez pęknięcia w zaprawie i mikroszpary powstałe z odspoinowania zaprawy. Następuje tzw. kapilarne podciąganie wody zalegającej na cegle (puste fugi). Oczywiście z tych rad można nie korzystać i robić po swojemu, warto jednak prześledzić temat przeciekających kominów pojawiający się cyklicznie na tym Forum. Pozdrawiam.