PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zbierać atesty na materiał ?



_Robert_K
22-08-2007, 21:19
Czy ktokoliwiek z Was miał problem z odbiorem domu, gdy na część materałów nie posiadał atestu ?
I jak powinien prawidłowo wyglądać taki atest ( np. czy powinien byc podpisany przez sprzedawcę ) by nie był zakwestionowany przez nadzór budowlany?
Bo na dobrą sprawę to moge sobie wejść na stronę producenta i wydrukować taki kwit....i to wówczas wystarczy?

_Robert_K
24-08-2007, 10:55
Nikt z Was nie zbiera atestów na materiał ???
Czyli atesty są do niczego potrzebne.... :o :o :o

GACUŚ
24-08-2007, 13:58
Nikt z Was nie zbiera atestów na materiał ???
Czyli atesty są do niczego potrzebne.... :o :o :o

Witam.
Oczywiście że atesty są potrzebne , bynajmniej tak mi mówiono.
Potrzebne są przy odbiorze domu , daje się je razem z dziennikiem i inną dokumentacją dotyczącą przyłączy itp.
Więc zbieraj , zbieraj i pilnuj żeby się nie zgubiły .
Pozdrawiam

GACUŚ

Mac_D
24-08-2007, 14:01
Witam! Również na żądanie PINB okazałem duży plik kserówek z hurtowni - na większość materiałów :lol: PRZYJELI! :wink:
szybki EDIT: większość sprzedawców się pukała w głowę - to sprzedawcy powinni się wykazać atestem a nie inwestor!

mario1976
24-08-2007, 14:05
Witam! Również na żądanie PINB okazałem duży plik kserówek z hurtowni - na większość materiałów :lol: PRZYJELI! :wink:
szybki EDIT: większość sprzedawców się pukała w głowę - to sprzedawcy powinni się wykazać atestem a nie inwestor!

Hmm a mi mówili przez telefon, że niekoniecznie. Tak czy inaczej to nie problem, bo niektórzy zamieszczają do ściagnięca ze strony. A te atesty (mam też jakies protokoły zgodności na beton i bloczki) to na materiały "ciężkie" czy płytki do kiba i umywalkę także ?

_Robert_K
25-08-2007, 07:26
No właśnie zbierać atesty na stan surowy ( np. beton, cegła, stal ), czy na wykończeniówke też (np. baterie , panele, farby ) ???

theodolit
25-08-2007, 18:52
od przybytku głowa nie boli, a ty nigdy nie wiesz czego od ciebie zażąda urzędas, bo będzie miał zły dzień, a w dodatku okaże się ze jest jakieś nowe dziwne rozporządzenie które wymaga nawet atestu na wieszak na papier klozetowy

BTW ja zbieram wszystko co tylko mi wpadnie w łapę, wydaje mi się ze jak zasypię urzędasa kilkoma teczkami papierów to od samego tego widoku wstempluje mi pieczątkę żeby tylko tego nie przeglądać

zaskoczyc nie zaskoczysz - nie przebijesz inwestycji gdziepare skrzynek papieru sie szykuje ;)

Tedii
25-08-2007, 23:29
Zbieraj wszystkie atesty.Bo jak w IX RP wymyślą prawo: dom bez atestów do rozbiórki?

:wink:

Tomek_J
25-08-2007, 23:35
Czy ktokoliwiek z Was miał problem z odbiorem domu, gdy na część materałów nie posiadał atestu ?

Nie miałem ani jednego atestu, dom mam odebrany.
Atestowanie nie jest obowiązkiem inwestora, lecz sprzedawcy.
PINB od ciebie nie może żądać atestów, nie ma podstaw ku temu.

26-08-2007, 05:13
Czy ktokoliwiek z Was miał problem z odbiorem domu, gdy na część materałów nie posiadał atestu ? ...


Cześć!

Mój brat robił odbiór budynku w marcu lub w kwietniu tego roku. Budowę rozpoczą w 2000 (system gospodarczy dlatego tak długo). Żebyście słyszeli, co on mówił jak usłyszał że musi te atesty przedłożyć ... uszy więdły. No bo kto to wiedział, że trzeba takie kwity zbierać jak rozpoczynało budowę pieć lat wcześniej. Na szczęście dzięki temu, że były faktury znaczna kilku producentów takie atesty mu wystawiła. Na pewno wiem o cegłach i bloczka silikatówych, oknach, dachówce. Jechał z kwitem do producenta itd.
Ale co zrobić z więźbą dachową z drzewa z własnego lasu....kto ma taki atest wystawić??? :lol: Nie znam szczegółów ale jakoś przebrął ten odbiór. Na pewno nie miał atestów na wszytkie materiały. Może trafił na życzliwych urzędników. Byli u niego na kontroli i w sumie pozostałe rzeczy były w porządku. Pozdrawiam Małgosia

http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=quote&p=939137


inwetntaryzacja geogezyjna powykonawcza (budynku, przyłączy ja mam również od razu ogrodzenie)
protokół kominiarza
oswiadczenie kierownika budowy
dziennik budowy
u mnie jeszcze musiałem dostrczyć Umowę z Energetyką oraz umowę na dostawę wody oraz 5 atestów materiałów
Pani oznajmiła iż za 3 dni mam się zgłosić po protokół odbioru i można się meldować co uczyniłem i od 2 miesięcy sobie mieszkamy...:):)

http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=quote&p=1738037


U mnie atesty były wymagane:
- beton z betoniarni
- na bloczki dostałem w hurtowni
- dla blachodachówki był certyfikat w opakowaniu
- na okna był załączony do okien
- na dzrwi wejściowe
i z tego co pamientam to wszystko.
Z tego co mówił Kierownik to im więcej tych atestów tym lepiej.

http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=quote&p=877450


niestety u mnie wymagane - a nie wołałem przy zakupie a po drugie połowe i tak kupiłem bez faktry -22%vat:)
bede probował zalatwiac ale chcialbym wiedziec na co najwazniejsze

http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=quote&p=877395


Do niedawna myslalem, ze kupujac material budowlany w sklepie nie musze się martwic o to, czy spelnia podawane przez sprzedawce parametry, i ze jest on legalnie sprzedawany. Otoz nic bardziej mylnego! Przekonalem się o tym na wlasnej skorze. Radze sprawdzac przed zakupem czy materialy, które chcecie kupic maja odpowiednie atesty dopuszczajace je na polski rynek. Na przykład atest ITB daje gwarancje, ze material budowlany spelnia parametry techniczne, tzn. ze material jest trwaly, wytrzymaly, itd. Atest Higieniczny zapewnia, ze zakupiony przez nas material nie będzie nam szkodzil, tzn. ze np. nie będzie wydzielal szkodliwych oparow, poziom promieniowania jonizujacego bedzie mieścił się w normie. Niestety okazuje się, ze duza czesc handlowcow obraca towarem bez powyzszych atestow, a niczego nieswiadomi klienci go kupuja. A jak juz trafi się jakis lepiej zorientowany w temacie budownictwa, to zwraca uwage nie tylko na wyglad ale i na parametry techniczne. Zagadnienie bezpieczenstwa zdrowia jest zupelnie pomijane! Tymczasem na rynku sa materialy (gipsy, cegly, glazury, gresy, itp.) zawierajace izotopy promieniotworcze emitujace promieniowanie znacznie powyzej ustalonych limitow. Normy przekraczaja np. niektóre chinskie gresy. Sam nieswiadomie taki kupilem. Poziom radiacji przekraczal az o 40%! Jak obecnosc takiego materialu w domu wplywa na zdrowie? Ogolnie wiadomo, ze radykalnie zwieksza ryzyko zachorowania na nowotwor. Wszyscy chyba slyszeli o skazeniu radiologicznym. Zadajcie przed zakupem atestow! Sprzedawca ma obowiazek je posiadac i okazac. Jeżeli material budowlany ich nie ma, to zgodnie z opinia Federecji Ochrony Praw Konsumenta umowa sprzedazy jest niewazna i można taki material w kazdej chwili zwrocic. Badzcie swiadomi swoich praw. Stawcie czolo tym, którzy wychodza z zalozenia: „To nie do jedzenia, to na sprzedaz!” i wciskaja nam najgorsze dziadostwo.

http://forum.muratordom.pl/posting.php?mode=quote&p=308414

Geno
26-08-2007, 07:38
Czy ktokoliwiek z Was miał problem z odbiorem domu, gdy na część materałów nie posiadał atestu ?

Nie miałem ani jednego atestu, dom mam odebrany.
Atestowanie nie jest obowiązkiem inwestora, lecz sprzedawcy.
PINB od ciebie nie może żądać atestów, nie ma podstaw ku temu.

art 46 PB

Choć uważam ,że w przypadku domków jednorodzinnych to przegięcie jest.

26-08-2007, 08:10
ja tez uważam ze jest to przegiecie i danie urzędnikom do ręki oręża dla brania łapówek ale niestety takie durne mamy prawo ...
a im więcej wprowadza sie do niego poprawek i nowelizacji - tym wieksze pole do popisu mają co cwańsi urzędnicy ... :-?


Art. 46.
Kierownik budowy (rozbiórki), a jeżeli jego ustanowienie nie jest wymagane - inwestor, jest obowiązany przez okres wykonywania robót budowlanych przechowywać dokumenty stanowiące podstawę ich wykonywania a także oświadczenia, o których mowa w art. 10, oraz udostępniać te dokumenty przedstawicielom uprawnionych organów Art. 10.

i fragment artykułu 10

1. Przy wykonywaniu robót budowlanych należy stosować wyroby budowlane o właściwościach użytkowych umożliwiających prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym obiektom budowlanym spełnienie wymagań podstawowych, określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 - dopuszczone do obrotu i powszechnego lub jednostkowego stosowania w budownictwie.
2. Dopuszczone do obrotu i powszechnego stosowania w budownictwie są:
1) wyroby budowlane, właściwie oznaczone, dla których zgodnie z odrębnymi przepisami: a) wydano certyfikat na znak bezpieczeństwa, wykazujący, że zapewniono zgodność z kryteriami technicznymi określonymi na podstawie Polskich Norm, aprobat technicznych oraz właściwych przepisów i dokumentów technicznych - w odniesieniu do wyrobów podlegających tej certyfikacji, b) dokonano oceny zgodności i wydano certyfikat zgodności lub deklarację zgodności z Polską Normą lub z aprobatą techniczną - w odniesieniu do wyrobów nieobjętych certyfikacją określoną w lit. a, mających istotny wpływ na spełnienie co najmniej jednego z wymagań podstawowych
2) wyroby budowlane umieszczone w wykazie wyrobów niemających istotnego wpływu na spełnianie wymagań podstawowych oraz wyrobów wytwarzanych i stosowanych według tradycyjnie uznanych zasad sztuki budowlanej
3) wyroby budowlane: a) oznaczone znakowaniem CE, dla których zgodnie z odrębnymi przepisami dokonano oceny zgodności ze zharmonizowaną normą europejską wprowadzoną do zbioru Polskich Norm, z europejską aprobatą techniczną lub krajową specyfikacją techniczną państwa członkowskiego Unii Europejskiej uznaną przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi, b) wyroby znajdujące się w określonym przez Komisję Europejską wykazie wyrobów mających niewielkie znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa, dla których producent wydał deklaracje zgodności z uznanymi regułami sztuki budowlanej