PDA

Zobacz pełną wersję : Dofinansowanie do alternatywnych źródeł energii



bimbelt
22-08-2007, 22:12
Czy w Polsce jest w ogole mozliwosc uzyskania dofinansowania budowy alternatywnych zrodel energii? Czy ktos zglebial juz moze ten temat?

Sasha
22-08-2007, 23:43
budujesz elektrownię ? czy masz na myśli dofinansowanie na PC czy solary dla domku jednorodzinnego ?

chmiel56
23-08-2007, 12:17
Kredyt w BOŚ na ok 4,5%.

Arek-L
24-08-2007, 12:48
Czy w Polsce jest w ogole mozliwosc uzyskania dofinansowania budowy alternatywnych zrodel energii? Czy ktos zglebial juz moze ten temat?

Jest , ale dla instytucji :) (jeśli mnie pamięć nie myli to w Łodzi chyba któryś kościół kat. dostał dofinansowanie na chyba solary coś koło 60kpln).
Dla indywidualnych to termomodernizacja, czyli najpierw zbuduj kiepsko a potem modernizuj, żeby dostać dofinansowanie (jak dadza).
To się nazywa wspieranie rozwiązań dla lepszego poszanowania energii, patrz zmniejszenia zużycia. Nawet taką agencję mamy.

bimbelt
24-08-2007, 14:20
budujesz elektrownię ? czy masz na myśli dofinansowanie na PC czy solary dla domku jednorodzinnego ?

Mam na mysli solary, pompy ciepla, wentylacje mechaniczna i wszystko inne, co moze sie przyczynic do ograniczenia zuzycia energii konwencjonalnej (elektrycznej, gazu, paliw plynnych i stalych).

GrzesiekKraków
24-08-2007, 17:59
w zależnosći od gminy. NIektóre gminy dodają do kolektorów słon., do pomp ciepła przy większych mocach (30 czy 50 KW) .Pytaj w gminie ale nie jest łatwo..........

Arek-L
24-08-2007, 21:16
i to jest piękne. W którym domu potrzeba 30-50kW?!?!?
Grunt to wspieranie budowy 3 mln mieszkań. Przecież 30-50kW to niezły zakładzik, a nie dom jednorodzinny!

niezapominajka
24-08-2007, 21:54
Gdyby nasze kochane państwo partycypowało w kosztach odnawialnych źródeł ciepła- byłoby to zbyt piękne... Pomarzyć dobra rzecz :-?

Ale też słyszałam, że w BGŻ można dostac na ten cel nisko oprocentowany kredyt- na preferencyjnych warunkach.. Jednak tego nie sprawdzałam ...

Arek-L
24-08-2007, 22:00
Gdyby nasze kochane państwo partycypowało w kosztach odnawialnych źródeł ciepła- byłoby to zbyt piękne... Pomarzyć dobra rzecz :-?

Ale też słyszałam, że w BGŻ można dostac na ten cel nisko oprocentowany kredyt- na preferencyjnych warunkach.. Jednak tego nie sprawdzałam ...
Czy wg ciebie 4,5% to jest preferencyjny kredyt? Niewiele wyższy mam na karcie kredytowej!
W moim "mniemaniu" preferencyjny to może być np. 2%

niezapominajka
24-08-2007, 22:03
Ale ja podałam inny bank - BGŻ a nie BOŚ... Poza tym nie sprawdzałam oprocentowania. Pozdrawiam

Sasha
24-08-2007, 22:33
budujesz elektrownię ? czy masz na myśli dofinansowanie na PC czy solary dla domku jednorodzinnego ?

sprawdzałem czy mogę dostać dofinansowanie na pompę ciepłą. Dodatkowo buduję ekologiczny dom :) tzn z przydomową oczyszczalnią ścieków.

Odpowiedz: NIE
to co mogą zaoferować to preferencyjny kredyt 4,5% :) ale tylko na modernizację

GrzesiekKraków
25-08-2007, 08:05
podsumowujac. dla budownictwa jednorodzinnego nie ma szans na dofinansowanie do PC. Są szans na kolektory słoneczne. BOŚ to kanał. Sprawdźcie sobie!!! popytajcie. Ja sie jako tako interesowałem i stwierdzilem że lepiej zrobic pompę samemu (coś tam na ten temat wiem) jak kupować za 50.000 i uganieać sie za BOŚiem.Dają chyba kreedyt na 4% na 50% inwestycji dla ceny za 1Kw =1500-2000 pln. Najlepiej popytać. Mne bynajmniej nie rzuciło to na kolana. Jak macie znajomego chłodnika to wam zrobi pompe z kolektorem gruntowym za 12-16000.

raffran
25-08-2007, 19:03
Jezeli gmina ma status gminy ekologicznej,to jest szansa na jakies dofinansowanie przez nia.
Nasza niestety taka nie jest :cry:
No i tak jak pisano wczesniej preferencyjne kredyty :roll:

raffran
25-08-2007, 19:03
Jezeli gmina ma status gminy ekologicznej,to jest szansa na jakies dofinansowanie przez nia.
Nasza niestety taka nie jest :cry:
No i tak jak pisano wczesniej preferencyjne kredyty :roll:

Arek-L
25-08-2007, 21:43
postulat był już na jakimś wątku zgłaszany, ale proponuję założenie zgromadzenia wzajemnej adoracji sióstr/braci ogniska domowego. Będziemy kultywować oszczędność energii w imię poszanowania i nie marnotrawienia tego co stworzyciel stworzył :wink:
A poważnie, lipa okrutna z tym jest. U mnie w gminie nawet powiedzieli, że przez 10 najbliższych lat to o gazie można zapomnieć (który jest pierwszym z "ekologicznych na liście paliw"). Najlepsze jest to, że w PnB i projekcie mam instalację gazową (a skąd ja im gaz wezme, a butli nie mam zaprojektowanej), a i tak wszyscy dokoła walą z pieca przez komin, że mało łba w dzień nie urwie i słońce zaczyna słabiej świecić od smogu.

gosciu01
25-08-2007, 22:45
wielkim krokiem idą wybory...

w EU dofinansowania takie są oczywistością jak podatki :lol:
Są na to fundusze i programy. Trzeba tylko po nie sięgnąć !
Niestety nie może tego zrobić "kowalski", wpierw musi zająć się tym rząd -> powiat -> gmina.

A może by tak poświęcić 1/2 do 1 godziny na przeczytanie programu polityków, a nie kreślić na hybił-trafił* ?

* to do tych, którzy w ogóle chodzą na wybory !
dla tych, którzy nie chodzą, pytanie ;
może warto pójść i skreślić kwadracik ? Choćby na hybił-trafił !

Zamiast tworzyć towarzystwa wzajemych adoracji, może warto zacząć pracę u podstaw. Kiedyś trzeba zacząć ! Zacząć też wymagać !

Annja
26-08-2007, 10:17
Nasza gmina najwyraźniej proekologiczna jest bo doplacają do takich inwestycji i dotyczy to zarówno modernizacji jak i budowania "od zera". Z tym, że po pierwsze - oddają wprawdzie 40 % kosztów inwestycji ( po udokumentowaniu wydatków i złożeniu stosownego wniosku razem z protokołem odbioru kominiarskiego ) ale jest to nie więcej niż 3.000 zł. :-? Chociaż dobre i to. A po drugie kasę wprawdzie dadzą ale po około 1,5 roku od złożenia wniosku :-? Chociaż dobre i to :wink:

stiff
26-08-2007, 12:56
U mnie za piec z podajnikie ok. 2000 zł,za solary też ale nie wiem ile.Podstawą by dostać za taki piec jest to że w okolicy nie ma gazu.

niezapominajka
26-08-2007, 21:53
Muszę się więc podpytać w gminie - bo nie wpadłam na to... Otulina Puszczy Kampinoskiej to chyba ekologiczna strefa, prawda?

A tak nawiasem mówiąc - może rzeczywiście warto na temat uczulić media? Np. "Muratora"??
Niech napiszą na ten temat. Jak tu się zgłasza takie sprawy?

Sasha
27-08-2007, 06:49
Muszę się więc podpytać w gminie - bo nie wpadłam na to... Otulina Puszczy Kampinoskiej to chyba ekologiczna strefa, prawda?

Akurat tym bym się nie sugerował. Ja buduję dom w takiej strefie i nie ma żadnych dopłat.

frykow
27-08-2007, 06:55
Czy wg ciebie 4,5% to jest preferencyjny kredyt? Niewiele wyższy mam na karcie kredytowej!
O kurcze, a co to za bank? Chętnie wezmę KK o takim oprocentowaniu!

Jurek_Z
27-08-2007, 07:06
Bank Ochrony Środowiska daje preferencyjne kredyty na urządzenia i wyroby służące ochronie środowiska.

Arek-L
27-08-2007, 14:24
Czy wg ciebie 4,5% to jest preferencyjny kredyt? Niewiele wyższy mam na karcie kredytowej!
O kurcze, a co to za bank? Chętnie wezmę KK o takim oprocentowaniu!
Jeden z największych amerykańskich banków :wink:
Podziałała konkurencja na rynku, jak wysłałem im wypowiedzenie po 6 latach i porozmawiałem z przedstawicielem.... No i jeszcze mam bez opłat dożywotnio i jak bym chciał, druga karta (np. dla żony) na takich samych warunkach.

niezapominajka
05-09-2007, 22:43
a jakby tak zadzwonić do Waisa do radia ZET "dzwonie do pani/ pana w ... sprawie" ??? Co o tym myslicie???

Arek-L
05-09-2007, 22:45
a to słuszna koncepcja jest z tym Weissem.

mama w domu
06-09-2007, 10:56
"Ja sie jako tako interesowałem i stwierdzilem że lepiej zrobic pompę samemu (coś tam na ten temat wiem) jak kupować za 50.000 i uganieać sie za BOŚiem.
Jak macie znajomego chłodnika to wam zrobi pompe z kolektorem gruntowym za 12-16000."

Jak się robi pompę ciepła samemu ?? :o
Pytam poważnie

pozdr

adam_mk
06-09-2007, 19:25
Czytasz książki powtarzając sobie to, co gadali w szkole na fizyce...
Wbijasz się w brudne ciuchy i robisz rajd po okolicznych złomowiskach ze skrzynką narzędziową i kilkoma złotymi...
Kupujesz sobie butlę 11kg propanu (to się inaczej nazywa R290)....
Zwozisz znalezione barachło do jakiej komórki i zaczynasz klecić w całość z podręcznikiem w jednej ręce...
Jak czego braknie, to lecisz do "rasowej" hurtowni chłodniczej, płaczesz i płacisz i masz...
Dalej to do tej komórki - domontować ten klamor...
Napychasz to ODPOWIEDNIO gazem, załączasz i się cieszysz nową, śliczną PC...
Pozdrawiam Adam M.

niezapominajka
06-09-2007, 22:27
Niestety - mimo obrazowego języka- nie skonstruuję sobie sama pompy.... Szkoda....

Co do audycji Waisa, jutro postaram sie zanotować jego numer i podam go na forum, żeby przynajmniej kilka osób zainteresowanych tą tematyką - zadzwoniło do niego. Być może wtedy zajmie się szybko tą tematyką. Pozdrawiam

Krzysztofik
06-09-2007, 22:58
Czytasz książki powtarzając sobie to, co gadali w szkole na fizyce...
Wbijasz się w brudne ciuchy i robisz rajd po okolicznych złomowiskach ze skrzynką narzędziową i kilkoma złotymi...
Kupujesz sobie butlę 11kg propanu (to się inaczej nazywa R290)....
Zwozisz znalezione barachło do jakiej komórki i zaczynasz klecić w całość z podręcznikiem w jednej ręce...
Jak czego braknie, to lecisz do "rasowej" hurtowni chłodniczej, płaczesz i płacisz i masz...
Dalej to do tej komórki - domontować ten klamor...
Napychasz to ODPOWIEDNIO gazem, załączasz i się cieszysz nową, śliczną PC...
Pozdrawiam Adam M.
Adam, Twoja instrukcja nie dotyczy ludzi szkolonych w zakresie interpretacji "Dziadów" Mickiewicza :wink:

Sako
07-09-2007, 03:09
Co do audycji Waisa, jutro postaram sie zanotować jego numer i podam go na forum, żeby przynajmniej kilka osób zainteresowanych tą tematyką - zadzwoniło do niego. Być może wtedy zajmie się szybko tą tematyką. Pozdrawiam

Nie trzeba sluchac, wystarczy Google :)

022 622 01 51

Kto pierwszy zadzowni? 8)

PS: http://s0.pl/a/ :D

mama w domu
07-09-2007, 13:04
Czytasz książki powtarzając sobie to, co gadali w szkole na fizyce...
Wbijasz się w brudne ciuchy i robisz rajd po okolicznych złomowiskach ze skrzynką narzędziową i kilkoma złotymi...
Kupujesz sobie butlę 11kg propanu (to się inaczej nazywa R290)....
Zwozisz znalezione barachło do jakiej komórki i zaczynasz klecić w całość z podręcznikiem w jednej ręce...
Jak czego braknie, to lecisz do "rasowej" hurtowni chłodniczej, płaczesz i płacisz i masz...
Dalej to do tej komórki - domontować ten klamor...
Napychasz to ODPOWIEDNIO gazem, załączasz i się cieszysz nową, śliczną PC...
Pozdrawiam Adam M.

Jakie to proste :wink: Ale chyba jednak się nie podejmę - efekt może być dosłownie piorunujący :)
tak na marginesie - słyszałam, że można obniżyć koszty PC wodnej zatrudniając "zwykłego" kopacza studni, a od firmy zajmującej się tech. grzewczą kupić wszystko, co do PC niezbędne (można zaoszczędzić kilkaset zł na metrze). Czy ktoś przećwiczył taki manewr? A może zna jakiś lepszy?

adam_mk
07-09-2007, 18:34
"Adam, Twoja instrukcja nie dotyczy ludzi szkolonych w zakresie interpretacji "Dziadów" Mickiewicza "

Niestety! Wiem!

Ale...
Nie święci garnki lepią! :lol:
Byłem w klasie muzyczno-plastycznej! :lol: :lol: :lol:
Adam M.

niezapominajka
07-09-2007, 19:27
:D W sprawie tak poważnej jak alternatywne źródła ciepła- powinni wykazać się mężczyźni i pierwsi zadzwonić do Waisa :D :wink: Ale ja również mogę się poświęcić. A może będziemy losować ? :lol: :lol:

A tak w ogóle: kto jest za tym pomysłem ???

niezapominajka
09-09-2007, 10:26
W BLUE CITY w dn, 15-16 września w godzz. 10-18 odbędą się Targi systemów grzewczych i kominków pt:"CIEPŁY DOM" Więcej na "grupie kampinoskiej. POzdrawiam

lidiasiem
02-10-2007, 23:21
a co z Funduszem Ochrony Środowiska, albo z Ekofunduszem czy tam ktos z Was próbował się dopytać o dofinansowanie, ja zaczynam dopiero w tym temacie i przy ofertach które dostaję z różnych firm na PC nawet na czerwono jak wół wielkimi literami pisze ZAŁATWIAMY dofinansowanie z ww. funduszy. Wiem już z własnego doświadczenia z innej dziedziny, że z dofinansowaniami jest jak z UFO wszyscy o tym słyszeli ale nikt nie widział na własne oczy :lol: No ale może trafimy na kogoś bardziej oświeconego który powie jak jest faktycznie z tymi dopłatami

Amor
03-10-2007, 09:39
W zesżłym roku robiłam podchody aby może cos dofinansowali. Gmina, w której buduję odesłała mnie do FOŚ bo to oni kasą dzielą. Tam powiedzieli mi, że dotacje raczej dostają duże podmioty ze względu na ich większą eksploatację niż "dom Kowalskiego". Można złozyć wniosek ale nikłe są szanse aby coś dostać.

niezapominajka
04-10-2007, 22:45
Może jednak warto zadzwonić do radia ZET do Waisa. Rzuciłam wyżej taką propozycję, ale nie ma chętnych :D

siggi&alka
05-10-2007, 12:30
Może jednak warto zadzwonić do radia ZET do Waisa. Rzuciłam wyżej taką propozycję, ale nie ma chętnych :D
w czym problem. zadzwon...chyba sie nie wstydzisz :*

niezapominajka
05-10-2007, 23:34
mam już numer telefonu- ale uważam, że ogrzewanie to domena mężczyzn :wink:

Sako
06-10-2007, 00:18
mam już numer telefonu- ale uważam, że ogrzewanie to domena mężczyzn :wink:

Jako mezczyzna - uwazam ze jawna to dyskryminacja :D

mclear
06-10-2007, 08:46
...to już nie nasz bół... :lol:

niezapominajka
07-10-2007, 23:34
Jako mezczyzna - uwazam ze jawna to dyskryminacja :D[/quote]

Alez nikogo nie zamierzam dyskryminować :D
Ale zwykle meżczyźni są wygodni :wink:

gosciu01
14-10-2007, 20:54
a jednak, ktoś się tym zajmuje :roll:

... zaawansowane prace :lol:

wiadomo ile ważniejszych spraw zaprząta umysły i czas posłów :evil:

http://www.mos.gov.pl/oze/grupy_robocze/notatka_slonce.pdf

Arek-L
14-10-2007, 21:13
ok, ale tu się widzę koncentrują na solarach......
A co z innymi ? PC, z uwzględnieniem geotermy?

gosciu01
14-10-2007, 21:33
ok, ale tu się widzę koncentrują na solarach......
A co z innymi ? PC, z uwzględnieniem geotermy?


Też się koncentrują :lol: :lol: :lol:

http://www.mos.gov.pl/oze/

gosciu01
14-10-2007, 21:37
a może podziękujemy tym wszystkim "mondrym" panom i sami w tydzień opracujemy program ?

mamy tu parę speców, nie tylko od energii, ale prawników itd.

ale chyba rzecz w tym, że to by się nie opłacało ( tym panom i paru jeszcze innym).

HenoK
14-10-2007, 21:41
Jak się robi pompę ciepła samemu ?? :o
Pytam poważnie

pozdr
Jest wątek z tym tematem:
http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla,t20041.htm
ale zbyt wiele do sprawy nie wnosi :(.

Arek-L
14-10-2007, 21:56
a może podziękujemy tym wszystkim "mondrym" panom i sami w tydzień opracujemy program ?

mamy tu parę speców, nie tylko od energii, ale prawników itd.

ale chyba rzecz w tym, że to by się nie opłacało ( tym panom i paru jeszcze innym).

Zawsze rozwalały mnie "notatki służbowe" ze spotkań - zwłaszcza z urzędnikami. Jakby to była wyrocznia - jak jest notatka to koniec tematu - przecież notatka sporządzona!

niezapominajka
14-10-2007, 22:51
no to trzeba wreszcie ten problem nagłośnic. ( ulga, dofinansowanie do odnawialnych źródeł ciepła. Może nawet teraz jest dobra pora? W czasie kampanii wyborczej? Zwłaszcza, że Lech Kaczyński niedawno był w Stanach w sprawie ocieplania sie klimatu ( to skrót myślowy :D ) a ten wątek chyba się z tym wiąże??


P.s. tu szczególnie mowa jest o pompach ciepła

gosciu01
14-10-2007, 23:18
ponieważ w tym kierunku zmierzam, interesuje mnie temat dopłat.Nieco poszukałem po ustawach, projektach, pomysłach.
I nic.

Są gminy, które to robią, ale nie wiele i nie moja gmina.
Są kredyty, te raczej nie dla indywidualnych inwestorów.

Polska zobowiązała się wstępując do EU do wytwarzania w 2010 r, 7,5% energii ze źródeł odnawialnych. Między innymi z urządzeń z inwestycji inwestorów indywidualnych.

Tymczasem ciiiiiiszszszszszszaaaaa ....

Sloneczko
15-10-2007, 00:39
Tu jest coś na ten temat:

http://www.dotacjeunijne.biz.pl/jakdostacdotacje345.php#356

Ochrona środowiska, w tym środowiska ludzkiego, poprzez m.in. redukcję zanieczyszczeń i promowanie odnawialnych źródeł energii

Wysokość udzielanych dotacji:

Wnioskowane dofinansowanie nie może przekraczać 60% całkowitych kwalifikowanych kosztów projektu.

Wyjątkami są:

a) pojedyncze projekty oraz programy (grupy projektów), których współfinansowanie z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego jest większe lub równe 15%, wówczas wkład środków finansowych pochodzących z dotacji nie może przekraczać 85% całkowitych kosztów kwalifikowanych,

b) pojedyncze projekty oraz programy (grupy projektów) organizacji pozarządowych, dla których dofinansowanie może sięgać 85% całkowitych kwalifikowanych kosztów projektu lub powyżej, jednak nie więcej niż 90% w przypadku projektów składanych w ramach jednego z priorytetów finansowanego łącznie z EOG i NMF.

Cel:

Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w środowisku, poprzez m.in. ochronę powietrza, ochronę wód powierzchniowych oraz racjonalną gospodarkę odpadami.

Odbiorca dotacji:

Wszystkie instytucje sektora publicznego i prywatnego oraz organizacje pozarządowe utworzone w prawny sposób w Polsce i działające w interesie publicznym (wnioskodawcy z sektora prywatnego muszą wykazać, że wnioskowany o dofinansowanie projekt będzie działał w interesie publicznym).


Jeśli dobrze zrozumiałam, trzeba być "małym" lub "średnim przedsiębiorstwem", by móc starać się o dotację, choćby na solary.

niezapominajka
15-10-2007, 23:08
No właśnie- a gdzie cała rzesza inwestorów indywidualnych, którzy :roll: chcą iść z duchem czasu, być za pan brat z ekologią??? Niech płacą - jak chcą. Myślę, że tak naprawdę nikogo to u nas nie interesuje. Trzeba dopiero zacząć na ten temat głośno mówić.

Sloneczko
15-10-2007, 23:41
Można by zacząć pisać monity do szefów partii, która wygra wybory :)

A w ogóle, nie chciałabyś mieć awatarka? Np. któregoś z tych?

http://img507.imageshack.us/img507/6127/niezapominajkaev2.jpg http://img165.imageshack.us/img165/5998/niezapominajka2ny2.jpg http://img87.imageshack.us/img87/1756/niezapominajka3wc8.jpg

niezapominajka
16-10-2007, 23:21
jakież piękne ... Pewnie, że chciałabym... Ale jeszcze nie umiem wklejać fotek i będę musiała się za to zabrać - bo to wstyd...

aka z Ina
17-10-2007, 00:39
Muszę się więc podpytać w gminie - bo nie wpadłam na to... Otulina Puszczy Kampinoskiej to chyba ekologiczna strefa, prawda?

Akurat tym bym się nie sugerował. Ja buduję dom w takiej strefie i nie ma żadnych dopłat.

ja buduję dom w strefie uzdrowiskowej naszego masta i nici z dopłaty :-?

Sloneczko
17-10-2007, 01:14
jakież piękne ... Pewnie, że chciałabym... Ale jeszcze nie umiem wklejać fotek i będę musiała się za to zabrać - bo to wstyd...

To łatwe :)

Wybierasz obrazek, który podoba Ci się najbardziej, klikasz w niego prawym przyciskiem myszki i z właściwości odczytujesz adres obrazka.

Kopiujesz go i wklejasz w pasek na dole strony Twojego profilu (przycisk do profilu jest na górze po lewej).
Gdy to zrobisz, obrazek pokaże się pod Twoim nickiem :)

Ciąg dalszy nauki nastąpi ;))