PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś się zna na konstrukcji dachu?



moniga
18-07-2003, 19:39
Witam. Prawie zdecydowaliśmy się na projekt Calineczka z Archetona jednak po konsultacji z budowlańcami zaczęliśmy się zastanawiać nad konstrukcją dachu.Jeśli ktoś zna się na konstrukcjach bardzo proszę o odwiedzenie strony www.archeton.pl i spojrzenie na projekt Calineczka. Nigdzie w projekcie nie ma pokazanych słupów podtrzymujących konstrukcje dachu ,w żadnych rzutach ani widokach wnętrz ich nie ma.Boimy się że może się okazać że ktoś zaprojektował je w pokoju a to nam nie odpowiada. Czy ktoś umie nam wskazać ewentualne ich umiejscowienie?

HenoK
18-07-2003, 23:02
Przy dachu dwuspadowym i tej rozpiętości słupy prawdopodobnie są ukryte w ściankach działowych poddasza. Piszę "prawdopodobnie" bo nie mogę otworzyć rzutu poddasza i przekroju poprzecznego.

moniga
19-07-2003, 07:26
szkoda że nie udało ci się otworzyć rzutów, ale obawiam się że zbyt wiele by ci nie pomogły. Mówiono nam że słupy podtrzymujące powinny przy tej długości dachu dzielić dach na 3 części czyli mniejm więcej po 3,3m. Na upartego w jednej ściance wyjdą ale dwie następne są odsunięte o jakieś 4,3 od końca muru to chyba daleko.Może ktoś jeszcze spojrzy i coś dojrzy?

HenoK
19-07-2003, 10:00
szkoda że nie udało ci się otworzyć rzutów, ale obawiam się że zbyt wiele by ci nie pomogły. Mówiono nam że słupy podtrzymujące powinny przy tej długości dachu dzielić dach na 3 części czyli mniejm więcej po 3,3m. Na upartego w jednej ściance wyjdą ale dwie następne są odsunięte o jakieś 4,3 od końca muru to chyba daleko.Może ktoś jeszcze spojrzy i coś dojrzy?
W tej chwili mam lepsze połaczenie z netem i obejrzałem te przekroje i rzuty poddasza. Tak jak pisałem poprzednio słupy podpierajace płatwie konstrukcji dachowej konstruktor prawdopodobnie umieścił w ściankach działowych. Rozpietość płatwi 4,3 m przy tej szerokości budynku jest możliwa do wykonania. Słupy są umieszczone przy klatce schodowej (tam gdzie się zaczynaja schody w dół i w pozostałych narożnikach hallu poddasza jak na rysunku).
http://www.archeton.pl/projekty/RYSUNKI/Calineczka/wn/w2.jpg

ewik75
17-05-2006, 21:00
Witam. Prawie zdecydowaliśmy się na projekt Calineczka z Archetona jednak po konsultacji z budowlańcami zaczęliśmy się zastanawiać nad konstrukcją dachu.Jeśli ktoś zna się na konstrukcjach bardzo proszę o odwiedzenie strony www.archeton.pl i spojrzenie na projekt Calineczka. Nigdzie w projekcie nie ma pokazanych słupów podtrzymujących konstrukcje dachu ,w żadnych rzutach ani widokach wnętrz ich nie ma.Boimy się że może się okazać że ktoś zaprojektował je w pokoju a to nam nie odpowiada. Czy ktoś umie nam wskazać ewentualne ich umiejscowienie?


i co , zdecydowaliście się na "Calineczkę" ???

darekm
18-05-2006, 10:38
Bez obaw. Rozpiętość dachu to tylko 7,5 metra. U mnie jest 9,3 metra i też dach opiera się tylko na ściance kolankowej, bez żadnych słupów na poddaszu.

Oczywiście taka konstrukcja ma swoją cenę. U mnie przekrój krokwi to 20x10 i w tartaku wszycy się pytali co ja właściwie buduję. Dodatkowo w każdej ściance kolankowej mam 7 mocno zbrojonych trzpieni usztywniających całą konstrukcję.

Andrzej Wilhelmi
19-05-2006, 21:30
Skonsultuj się z projektantem, który będzie adaptował Twój projekt. Jak nie chcesz słupów to można zastosować stal. Pozdrawiam.

HenoK
19-05-2006, 22:18
Skonsultuj się z projektantem, który będzie adaptował Twój projekt. Jak nie chcesz słupów to można zastosować stal. Pozdrawiam.
Po prawie 3 latach moniga już pewnie rozwiązał problem słupów :wink: .

happyluke
19-05-2006, 22:22
Witam. Prawie zdecydowaliśmy się na projekt Calineczka z Archetona jednak po konsultacji z budowlańcami zaczęliśmy się zastanawiać nad konstrukcją dachu.Jeśli ktoś zna się na konstrukcjach bardzo proszę o odwiedzenie strony www.archeton.pl i spojrzenie na projekt Calineczka. Nigdzie w projekcie nie ma pokazanych słupów podtrzymujących konstrukcje dachu ,w żadnych rzutach ani widokach wnętrz ich nie ma.Boimy się że może się okazać że ktoś zaprojektował je w pokoju a to nam nie odpowiada. Czy ktoś umie nam wskazać ewentualne ich umiejscowienie?
Według mnie to jest najprostsza konstukcja krokwiowo-jętkowa, bez dodatkowych słupów i płatwi. Przy takiej rozpiętości nie powinnaś się obawiać, a jeśli masz wątpliwości, to po prostu zadzwoń do Archetonu i spytaj o układ konstrukcyjny więźby.
Pozdrawiam.

HenoK
19-05-2006, 22:33
Według mnie to jest najprostsza konstukcja krokwiowo-jętkowa, bez dodatkowych słupów i płatwi. Przy takiej rozpiętości nie powinnaś się obawiać, a jeśli masz wątpliwości, to po prostu zadzwoń do Archetonu i spytaj o układ konstrukcyjny więźby.
Pozdrawiam.
Czasami warto spojrzeć kiedy było zadane pytanie :lol: .
Sądząc po postach to dom minogi już stoi przynajmniej w stanie surowym.

happyluke
19-05-2006, 23:03
Według mnie to jest najprostsza konstukcja krokwiowo-jętkowa, bez dodatkowych słupów i płatwi. Przy takiej rozpiętości nie powinnaś się obawiać, a jeśli masz wątpliwości, to po prostu zadzwoń do Archetonu i spytaj o układ konstrukcyjny więźby.
Pozdrawiam.
Czasami warto spojrzeć kiedy było zadane pytanie :lol: .
Sądząc po postach to dom minogi już stoi przynajmniej w stanie surowym.
No fakt, kilka szklaneczek pozbawiło mnie forumowej czujności. Puszczam w niepamięć tę wypowiedź i postaram się czytać daty :)

Andrzej Wilhelmi
19-05-2006, 23:06
No i masz rację!!!!!!!!!! :evil: .Trochę się zagapiłem :roll: . Pozdrawiam :wink: .

gibzwein
20-05-2006, 10:02
W projekcie jest napisane, że konstrukcja dachu jest jętkowa więc nie będzie żadnych słupków. Wg mnie jest OK.

mackre
20-05-2006, 11:22
Jesli bedą słupy to bedą opierały się na scianach nosnych wewnatrz budynku ( tak mi się wydaje). Jak spojrzysz na rzut parteru to wewnątrz budynku znajdują się ściany nosne ( pogrubione). Mozliwe że w dokumentacji szczegółowej jest jakieś dodatkowe wzmocnienie ścian nośnych w miejscach gdzie mają być słupy. Ale przy tej rozpoętości to jętk robią swoje.

Pzdr

Pan Roman
20-05-2006, 17:44
Jakie słupy..?! I po co..?! to jest Calineczka z Archetonu:
http://www.wygrana.archeton.pl/images/budowa/8b.jpg
resztę realizacji można zobaczyć tutaj (http://www.wygrana.archeton.pl)

rafalfelek
20-05-2006, 19:03
Tylko po co platwie nad jetkami przez cala dlugosc domu, zakotwione w szczytach? Taka rozpietosc bez podparcia to dodatkowe obciazenie wiezby.

wartownik
20-05-2006, 19:29
Czy wiezba jest wykonana zgodnie z projektem ?
Mysle , ze platwie powinny byc w tym ukladzie dodatkowo podparte .

Andrzej Wilhelmi
21-05-2006, 08:52
ZwięŸbš wszystko jest OK. Za wysoko podmurowane œciany szczytowe. Pozdrawiam.

anpi
21-05-2006, 09:43
Dlaczego za wysoko?

wartownik
21-05-2006, 09:50
Mostek termiczny , nie ma miejsca na ocieplenie scian szczytowych pod nadbitka.