PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na Ekogroszek --- kontra Kondesacyjny z butla w ziemi



mbied1
23-08-2007, 13:21
Cały czas byłem nastawiony na Kocioł na ekogroszek Varmo Vitoret, podobno baardzo dobre kotły i ogólnie ekogroszek jest dosyć tani w eskploatacji i nie jest aż tak uciążliwy, bo tam gdzie buduje się mój domek nie ma niestety gazu .. ale coraz częściej ludzie namawiają mnie na wkopanie butli z gazem w ziemię i kupno kotła kondesacyjnego ... poradźcie mi co będzie tańsze w eksploatacji?? domek ma 140 m2 użytkowej, posiadam też kominek z płaszczem wodnym.

ps. komin mam systemowy shiedla ale zwykłe rondo, te ze sznurem ... czy to duży problem czy zastosowaniu pieca kondesacyjnego?

Rufio_r
24-08-2007, 09:48
Przez ostatnich kilka tygodni też borykam się z podjęciem decyzji co do sposobu ogrzewania domu (ok 190 m2)... Już mam dość tego tematu, bo im więcej grzebię i więcej wiem tym... mniej wiem :(
Brałem pod uwagę ekogroszek, olej opałowy i gaz z butli... Każdy użytkownik (rozmawiałem z różnym użytkownikami korzystającymi z każdego z powyższych sposobów) chwali swoje rozwiązanie... groszkowiec twierdzi, że taniutko, olejowiec i gazownik - totalnie bezobsługowo i wcale nie tak drogo... No i masz, pomogli mi strasznie :(
Wiadomo, że groszek jest najtańszy z tego wszystkiego (taniej będzie chyba już tylko drewnem) - pytanie tylko jak będzie dalej z jego ceną (od ostatniego sezonu groszek zdrożał chyba najbardziej pośród wszystkich paliw opałowych).
Olej opałowy i gaz - cena za litr jednego i drugiego w dużej mierze zależy od naszych wschodnich sąsiadów jak również od naszych rządzących (w tym roku mieli wprowadzić akcyzę na olej opałowy - całe szczęście ustawa została zawieszona. Ale tylko zawieszona, więc powrócić do niej mogą...)

Podczas rozmów z użytkownikami wyszło mi mniej więcej takie porównanie kosztowe:
ZAŁOŻENIA: poniższe dotyczy ostatniej zimy (jeśli można to nazwać zimą), domy porównywalnej wielkości (160-170 m2), domy budowane w ostatnich kilku latach, dobrze ocieplone.
1. groszek - koleś spalił coś ok 5 ton. Groszek kupiony po 400 zł za tonę = 2000 zł.
2. olej opałowy: spalenie ok 1500-1600 l (niestety nie podał dokładnej ilości spalonego oleju), olej kupowany po 2 zł. Wychodzi więc ok 3200 zł (gdybyśmy kupowali olej teraz to cena chyba jest ok 2,5 --> w takim przypadku wychodzi nam już 4000 zł)
3. gaz z butli: spalenie ok 2000 l gaz ok 2 zł. --> wychodzi ok 4000 zł.

Widać więc, że groszek z tego jest najtańszy....

Ja jednak zdecydowałem się na olej opałowy - mniej przy tym zachodu a zamierzam więcej dogrzewać kominkiem z płaszczem wodnym.

Może znajdzie się jeszcze ktoś, kto zna podobne szacunki\wyliczenia co do ogrzewania --> podzielcie się proszę.

Uwagi do powyższych wyliczeń również mile widziane.

pozdrawiam,
Rafał.

Arek-L
24-08-2007, 12:29
przede wszystkim policz zapotrzebowanie na energię w jakimś programie do liczenia OZC, z tego wyjdzie ile będzie kosztowało ogrzewanie (na forum są przeliczniki ile gr kosztuje wyprodukowanie 1 kWh z danego nośnika - olej gaz czy coś innego). Nie można się sugerować podobną powierzchnią: jeden ma 190mkw i zapotrzebowanie 12000 kWh/rok, inny ma 140 mkw i zapotrzebowanie też 12 000 kWh/rok albo wyższe. Ważne jest ustawienie budynku względem kier. świata, strefa klimatyczna,, ilość ludzi, przeszklenia, kubatura, itd. Dom domowi nie równy.

KOM44
25-08-2007, 22:52
Mam ekogroszek i nie narzekam, co do pozostałych żródeł są za drogie. Pomysł z kominkiem z płaszczem wodnym jest bardzxo dobry też chcę to zastosować. Co do butli to nietety są to dodatkowe koszty wynajmy butli. Poza tym brzydko to wygląda. o wkopywanych nie słyszałem. Z tego co wiem, nie ma takiej obcji tylko zbiorniki naziemne. A moze ktos coś wie o wkopywanych.

Arek-L
26-08-2007, 10:31
butle zakopywane stają się coraz popularniejsze. Orlen miał nawet jakąś promocję na to. Chyba już wszyscy znaczący dostawcy mają takie butle w ofercie.

Sasha
26-08-2007, 10:51
Wg mnie warto rozważyć jeszcze pelety. Cenowo wychodzi całkiem spoko

poza tym zobacz jak to wychodzi w tym, kalkulatorze http://www.scanbio.pl/kalkulator.php

Arek-L
26-08-2007, 11:08
Sasha, tylko tam jest * - ceny * Przy cenach z dnia 21.11.2005r. Nie wiem jaki jest teraz stosunek cenowy.

Sasha
26-08-2007, 11:16
Sasha, tylko tam jest * - ceny * Przy cenach z dnia 21.11.2005r. Nie wiem jaki jest teraz stosunek cenowy.

No kurcze człowieku ... ceny chyba sobie możesz sam podać
Podstaw sobie ceny w excelu

mbied1
27-08-2007, 07:46
Sasha, tylko tam jest * - ceny * Przy cenach z dnia 21.11.2005r. Nie wiem jaki jest teraz stosunek cenowy.

No kurcze człowieku ... ceny chyba sobie możesz sam podać
Podstaw sobie ceny w excelu

ale jeśli chodzi o pellets to jest to materiał porównywalny z ekogroszkiem, ale ma niższą sprawność (wartość energetyczną, nie wiem jak to nazwać) i podobno sypie się tego więcej niż ekogroszka, dlatego nie brałem tego nawet pod uwagę

Sasha
27-08-2007, 08:10
Prawda, ale ma jedną zaletę - jest w miarę czystym paliwem co oznacza że nie masz syfu który powstaje z groszku. Poza tym zawsze to drewno.

Niestety u mnie nie ma gazu i po wielkich rozważaniach wybór padł właśnie na pellety, głównie z powodu czystości paliwa. Poza tym pompa ciepła odpadła - bo za droga, gaz z butli również z tego samego powodu, olej, prąd - wiadomo, eko-groszek - już pisałem - więc na placu boju pozostały tylko pelety. Jest oczywiście jeszcze opalanie zbożami itd ale to już wydaje mi się jakimś kosmosem :)
PS
Nie namawiam cię oczywiście do tego rozwiązania - dla mnie wydaje się ono znajlepsze, ale gdybym miał trochę więcej kasy.... pewnie wybrałbym pompę ciepła + solary. Osobiście gazu w butli nie wziąłbym nigdy - dla mnie to bomba zakopana na mojej działce.

piotrul
27-08-2007, 13:09
Miałem piec gazowy(nie kondensacyjny)+butla podziemna (nie wiem skad pogląd, że nie ma takowych). Po 3-latach zrezygnowałem bo gaz strasznie podrożał. Do tego mam kominek z DGP, którym dogrzewałem. Ale stwierdziłem, ze skoro mam palić w kominku to wole palic w piecu i zakupiłem Fakore na ekogroszek. Bardzo sobię chwalę. Cały brud przeniosłem do garażu, zagladam tylko raz na 2-3 dni, nie muszę kombinować z drewnwm na opał ( wcale nie takim tanim) Wg mnie na dzień dzisiejszy to groszek jest najrozsądniejszym kompromisem. Ale zobaczymy co będzie dalej.... :wink:

sailor_ro
27-08-2007, 14:38
hey
a jak sie ma usytuowanie pieca na paliwo stałe w garażu??
gdzies czytalem ze nie bardzo wolno,no i jeszcse musi byc jakis dostep do komina ...
pozdrawiam

czandra
31-08-2007, 22:28
Kocioł na ekogroszek, miał lub pellets jest ok, jeżeli ma się dpowiednio dużą kotłownię. O takim rozwiązaniu trzeba pomyśleć przed wyborem projektu. My wybraliśmy kocił kondensacyjny i kominek z płaszczem wodnym jako alternatywa lub sposób na dogrzanie się. Kocił gazowy, czy olejowy jest praktycznie bezobsługowy, cichy i czysty, czego niestety nie można powiedzeć o kotłach an paliwa stałe.

sylwia13
01-09-2007, 10:12
My też zdecydowaliśmy się na kominek z pw, piec kondensacyjny + gaz z butli i dotego kupiliśmy jeden solar próżniowy.

Sasha
01-09-2007, 12:48
My też zdecydowaliśmy się na kominek z pw, piec kondensacyjny + gaz z butli i dotego kupiliśmy jeden solar próżniowy.

kurcze, ale masz plan... a ile to będzie kosztować?

Kominek 10 tys
piec 20 tys
solar 5 tys

a koszty użytkowania i tak będą duże

to nie lepiej już pompę ciepła? poza tym nie będziesz miał kotłowni w salonie

czandra
01-09-2007, 23:15
Podane przez ciebie koszty uwzględniają dwa źródła ciepła. Pompa jest jedna. Ja wysłałam prośbę o wycenę takiego urządzenia. W grę wchodzi raczej ta kolektorami pionowymi. W miom przypadku był to koszt powyżej 60 tys. zł. - wstępny. Poza tym pompa nie daje 100 gwarancji dogrzania przy niskich temperaturach i wówczas kominek i tak jest wskazany. Moim zdaniem pompa może mieć sens, jeżeli stanieje. Do tego czasu trzeba się czymś ogrzewać :wink:

msobanie
02-09-2007, 08:04
Witam,
Moze pomoge.
Mam instalacje z Orlenu na propan-butan od 3 lat (z kotlem MiniMax Turbo - Termetu).
Technicznie zadnych problemow, czysciutko. Piecyk sie wlacza i jest cieplo.
Tylko ta cena gazu!
Ostatnio tankowalem za 1.53 netto / litr - propan butan.
Dzis cena jest na pewno wyzsza - na jesieni zmienia sie z dnia na dzien.
Jesli chodzi o gaz z butli to powtorze opinie kogos z forum:
propan-butan - tak, ORLEN - nie.
Mysle ze mozna ja rozszerzyc i powiedziec: warto miec swoja butle i kupowac gaz na wolnym rynku, mozna liczyc na 50 gr/litr taniej. Naprawde.
Wtedy cenowo nie wyglada to najgorzej.
A' propos groszku, przytaczana cena 400 zl/tone to moze na slasku.
W okolicach W-wy to bedzie ponad 500, a moze i 600 za tone.
Wtedy 5 ton to 3 tys.
Pewny cen groszku jednak nie jestem.
Pozdrawiam
Mirek

sylwia13
02-09-2007, 21:22
My też zdecydowaliśmy się na kominek z pw, piec kondensacyjny + gaz z butli i dotego kupiliśmy jeden solar próżniowy.

kurcze, ale masz plan... a ile to będzie kosztować?

Kominek 10 tys
piec 20 tys
solar 5 tys

a koszty użytkowania i tak będą duże

to nie lepiej już pompę ciepła? poza tym nie będziesz miał kotłowni w salonie

Kominek 10tyś, piec 12tyś z zasobnikiem i 4tyś solar. A co do kotłowni w salonie czy to kominek z pw czy z dgp to tak samo czeba palić. Więc, żeby nie robić przysłowiowej kotłowni z salonu to musiałabym zrezygnować z kominka lub palić w nim rekreacyjnie. A zamontować piec na paliwo stałe a to nie dla mnie. :-?

Sasha
03-09-2007, 07:02
Kominek 10tyś, piec 12tyś z zasobnikiem i 4tyś solar. A co do kotłowni w salonie czy to kominek z pw czy z dgp to tak samo czeba palić. Więc, żeby nie robić przysłowiowej kotłowni z salonu to musiałabym zrezygnować z kominka lub palić w nim rekreacyjnie. A zamontować piec na paliwo stałe a to nie dla mnie. :-?

OK - z paliwami stałymi to cię rozumiem - ja niestety również nie mam gzu z sieci ale po doświadczeniach moich znajomych butli nigdy nie zainstaluję. Koszty ogrzewania są kosmiczne.

Piec kondensacyjny na gaz jak rozumiem kosztuje tylko 12 tys? Zawsze myślałem że ok 20... :-?

sylwia13
03-09-2007, 09:48
Kondensaty zaczynają się od 4-5tyś. :) Gazem z butli mam zamiar tylko podgżewać wode. Dlatego zdecydowałam się na kominek z pw i solar, żeby zminimalizować zużycie gazu, no i za 2,3 lata bedzie u nas gaz ziemny.

Sasha
03-09-2007, 11:11
no i za 2,3 lata bedzie u nas gaz ziemny.

wiesz co... jak kupowałem swoją działkę w 2006 roku to gaz miał być już w 2007. Teraz ma być w 2008 a potem pewnie w 2009 itd...

Gdyby było tak że gaz faktycznie byłby w tym terminie to napewno zdecydowałbym się na jakąś butlę (brrr) ale za grosz nie wierzę w te zapewnienia.

sylwia13
03-09-2007, 11:22
Ja też na 100% nie wiem czy za 2 lata będzie. Dlatego zdecydowałam się na kominek z pw, bo na poczatku chciałam z dgp, no i solar. W około wszędzie jest już gaz ziemny. A gdybym wiedziała, że na 100% przez najbliższe 10lat nie bedzie gazu ziemnego, to może wtedy zdecydowałbym się na coś innego.

czandra
03-09-2007, 15:48
no i za 2,3 lata bedzie u nas gaz ziemny.

wiesz co... jak kupowałem swoją działkę w 2006 roku to gaz miał być już w 2007. Teraz ma być w 2008 a potem pewnie w 2009 itd...

Gdyby było tak że gaz faktycznie byłby w tym terminie to napewno zdecydowałbym się na jakąś butlę (brrr) ale za grosz nie wierzę w te zapewnienia.

Sasha, a kiedy masz zamiar zamieszkać w swoim domku? U mnie jest ten sam problem, ale nie decyduję się na kocił na paliwo stałe. Dwa, trzy lata to nie jest długo, a zmiana pieca to też jest duży wydatek. Mój sąsiad dobrze się zakręcił w gazowni i linię pociągną mu już na wiosnę. Wiele zależy od zaawansowania prac oraz jaka ilość budynków jest do podłączenia. Im więcej, tym lepiej. Trzeba ich nieustannie męczyć oraz ewentualnie trochę partycypować w kosztach. Tak, czy siak się opłaca.

Sasha
03-09-2007, 18:28
Sasha, a kiedy masz zamiar zamieszkać w swoim domku? U mnie jest ten sam problem, ale nie decyduję się na kocił na paliwo stałe. Dwa, trzy lata to nie jest długo, a zmiana pieca to też jest duży wydatek. Mój sąsiad dobrze się zakręcił w gazowni i linię pociągną mu już na wiosnę. Wiele zależy od zaawansowania prac oraz jaka ilość budynków jest do podłączenia. Im więcej, tym lepiej. Trzeba ich nieustannie męczyć oraz ewentualnie trochę partycypować w kosztach. Tak, czy siak się opłaca.

W przyszłym roku muszę się przeprowadzić - jakoś tak na wiosnę/lato :)

u mnie ma być zrobiony gaz wraz z kanalizą pewnie ze środków UE, ale jak to z takimi inwetycjami bywa... gdyby naprawdę był gaz w perpektywie 5 lat to moze i gaz z butli byłby dobrym rozwiązaniem. Jednak ja po prostu nie wierzę że coś ten gaz będzie.

a na dzisiaj: również nie zdecydowałem się na eko-groszek ale na pellety. To rozwiązanie jest dla mnie (chyba) najrozsądniejsze - przede wszystkim czyste z pełną automatyką, kosztowo wychodzi w miarę rozsądnie (tak jak gaz z sieci) tylko dokładać trzeba raz w tygodniu.

czandra
03-09-2007, 19:04
Przez jakiś czas też myśleliśmy o takim rozwiązaniu, ale ceny pellets wcale nie są takie niskie. Są znacznie droższe od ekogroszku i mniej kaloryczne. Do tego trzeba mieć duże, suche i ciepłe miejsce na ich składowanie i sporą kotłownię. Dobry piec jest w cenie tego od pompy ciepła. A na jaki piec ty się zdecydowałeś?

Sasha
03-09-2007, 21:01
Przez jakiś czas też myśleliśmy o takim rozwiązaniu, ale ceny pellets wcale nie są takie niskie. Są znacznie droższe od ekogroszku i mniej kaloryczne. Do tego trzeba mieć duże, suche i ciepłe miejsce na ich składowanie i sporą kotłownię. Dobry piec jest w cenie tego od pompy ciepła. A na jaki piec ty się zdecydowałeś?

co do cen pellets to całe szczęście się uspokoiło i będzie spokojnie. Magazyny są pełne i cena stabilna ok 500-550 zł /t

Na mój dom (220m2) potrzebuję ok 7 ton/rok na co i cwu co daje około 3500-4000 tys za rok. Finansowo w okolicach gazu z sieci. Niestety gaz z butli wychodzi conajmniej 2x drożej.

POmieszczenie gospodarcze będę miał więc nie jest to problem, ale ta cena pieca na pelety w cenie PC? Przymierzałem się do PC ale dla mnie to koszt 58 tys. Instalacja na pelety wyjdzie ok 20-25 tys

Co do pieca to zastanawiam się nad kostrzewą pellets plus i takim o http://kotly.com/product_info.php?cPath=86&products_id=1085

czandra
04-09-2007, 08:03
Sasha, nie chodziło mi o cenę instalacji, bo z całą pewnością jest tańsza od PC, tylko o cenę pieca. W PC to koszt ok. 20 tys. (sam piec - jeżeli tak go można nazwać). Jeżeli przy pelletach chce się mieć max. komfortu, to dobry piec też będzie w podobnej cenie. Oczywiście, na korzyść pellets, można wybrać również i dużo tańszy, ale wtedy będzie trochę więcej pracy. W jednym z muratorów był taki przegląd i stąd moje wnioski. Jeżeli chodzi o cenę tych pellets, to gdzie takie są?

Sasha
04-09-2007, 10:55
Cena peletów 550 zł... kupisz wszędzie - bez problemu - czasem jakiś lokalny producent podniesie trochę cenę ale zawsze można go spacyfikować jakimś zew.

Co do ceny pieców... nie znam się ale dla mnie pod pojęciem piec jest coś co grzeje wodę 24h 365 dni w roku wiec ostatecznie liczy sie wartość całej instalacji, tak więc za cenę instlacji pompy ciepła mam całą instlację na pelety i na jakieś 10 lat na paliwo (pelety)

czandra
04-09-2007, 14:22
Masz bardzo dużą kotłownię 16 m2. W twoim przypadku sensowny byłby nawet piec na ekogroszek. Cenowo wychodzi podobnie za tonę, ale jest dużo bardziej kaloryczny. Piec jest również zdecydowanie tańszy. Wiele osób chwali sobie takie rozwiązanie. U mnie to zdecydowanie odpada, bo kotłownia to naparstek przy twojej - 3,75 m2. Nie zakładaliśmy innego rozwiązania niż gaz, gdyż wszyscy dookoła go mają. Schody się zaczęły, gdy już rozpoczęliśmy budowę. Okazało się, że gazowni nie opłaca się teraz robić sieci itd. Podobnie jak u ciebie. Ale dla mnie inwestowanie teraz w inny piec niż gazowy, robienie mimo wszystko trochę innej instalacji, ganianie za jakimś paliwem stałym itd. mija się z celem. Nie mam na to czsu. Stąd pomysł z butlą na przeczekanie plus kominek i solary.

arpad
04-09-2007, 17:28
no dobrze ...a co byście wybrali ekogroszek czy gaz z sieci....ja mam gaz "w działce" ale od zawsze myślałem o ekogroszku a teraz przed rozpoczęciem budowy przekonują mnie do gazu ( czyściej i podobno wcale nie tak wiele drożej - dom ok. 150 m2).

czandra
04-09-2007, 19:23
no dobrze ...a co byście wybrali ekogroszek czy gaz z sieci....ja mam gaz "w działce" ale od zawsze myślałem o ekogroszku a teraz przed rozpoczęciem budowy przekonują mnie do gazu ( czyściej i podobno wcale nie tak wiele drożej - dom ok. 150 m2).

Jeżeli masz gaz podciągnięty do działki, to nie zastanawiaj się nawet 5 minut. Węgiel, a zwłaszcza ekogroszek, nie wyjdzie ci taniej, szczególnie wtedy, gdy do gazu zastosujesz piec kondensacyjny. Teraz mieszkamy w narożnym mieszkaniu na poddaszu - 65 m2, z oknami połaciowymi, gdzie pod nami nikogo nie ma i za cały rok od sierpnia do lipca wyszło nam 700 zł za co i cwu (piec dwufunkcyjny, turbo, a kondensat jest jeszcze bardziej ekonomiczny), przy czym nie oszczędzaliśmy w żaden sposób na wodzie, a w mieszkaniu było cały czas bardzo ciepło. Wnioski wyciągnij sam. Pomyśl, ile zajmie ci czasu obsługa pieca węglowego, czyszczenie oraz szukanie, gdzie taniej możesz kupić paliwo, do tego problemy ze składowaniem, dźwiganie tego itd.