PDA

Zobacz pełną wersję : Jezeli kociol gazowy to jaki ?



Jaras
19-07-2003, 09:30
Mam domek [110 m kw] cztery lata. Ogrzewalem go pradem ale chce zmienic na gaz . Jaki kociol proponujecie?

Artur_Cholys
19-07-2003, 15:01
Każdy najtańszy byleby miał certyfikaty. O kondensacyjnym nie myśl nawet - kwestia komina i doboru grzejników - chyba że to przewidziałeś.
firmy: immergas, beretta, mora, ideal, wszystko chodzi na tych samych podzespołach. Droższe (nie lepsze) firmy to buderus, junkers a viessman to już wogóle .....
Wiszący czy stojący, żeliwny, stalowy, miedziany itd byle tani. Jest tylko jedna rzecz na którą waro zwrócić uwagę: z czego masz wykonaną instalację.
Jeśli stal - daj kocioł stalowy, miedź - szukaj miedzianego, plastik - obojętne itd. Chodzi o to aby nie tworzyć ogniwa korozji, które przy wymieszaniu materiałów powstają bardzo szybko, no chyba że dolejeszczegoś do wody c.o. żeby ją uzdatnic

Pa :D

Grześ z Krakowa
24-07-2003, 07:48
To moze Termeta zaproponujesz :lol: ?
Widzialem takiego w Krakowie w jednym ze skladów budowlanych jest obecnie przeceniony z 1600 do 600 zł to napewno bedzie najtanszy kociol w zakupie i z pewnoscia nadrozszy w eksploatacji. Swoja drogą ciekaw jestem jaki ty masz piec gazowy?
Ciekawe dlaczego uwazasz ze Ulrich beretta moze sie rownac z Viessmanem lub vaillantem?
Ja uwazam ze sa to jednak dwie rozne ligi.

Artur_Cholys
24-07-2003, 10:15
Tak...
Problem tkwi w szczegółach - ciekawe że jeszcze w 1998 roku buderus był mało znany (pierwszy oddział w 1993r) , pamiętam jak wprowadzali na nasz rynek kotły, grzejniki, zawory termostatyczne. Wtedy byli bardzo tani średnio o 30% poniżej konkurencji i co? Wypromowali się bo mają dobry produkt. TA zasada dotyczy wszystkich. Tak naprawdę trzeba odróżniać przerost formy nad treścią lub przerost ceny nad zawartośćią worka. Mam parę osób znajomych którzy korzystają z Viessmana inie twierdzą, że to jest zły produkt, wręcz odwrotnie tylko jak słyszę o kwotach 8000-12000 zł to mnie mrozi. A sprawność kotłów jest bardzo podobna, wtedy zadaję pytanie jak długo będzie spłacać się różnica 5000 zł? A piece kondensacyjne? Owszem mają nieco wyższą sprawność od tradycyjnych, ale 105-107% sprawności????? to perpetum mobile (albo umiejętne podstawianie do wzorów).
Nie twierdzę że niewarto kupować dobryh produktów, twierdzę że nie warto za nie przepłacać - dowodem na to są pojawiające się promocje typu -20, 30% w dół od katalogu? :-?

24-07-2003, 12:52
No wlasnie a kto placi tyle ile w cenniku??
ja np na mojego vaillanta dostalem 32% i mysle ze zbije do 35% rabatu.
A wiec pewnie za EcoCompact ostatecznie zaplace niecale 8000 brutto .
Widzialem kondensacyjny ulricha za 5000 . pewnie tez bym dostal rabat ale juz nie tak duzy bo nie maja z czego sciagac sadze ze rzedu jakies 15% czyli zaplacilbym 4250 + zbiornik + programator i inne duperele ktore brakuja a sa juz wliczone w cene vaillanta. czyli powiedzmy ze zaplace jakies 2500 wiecej

Pewnie ze 2500 pieszo nie chodzi i na etapie budowy kazda 100 to duza oszczednasc a w moim przypadku to wartosc 75% grzejników jednak dalej uwazam ze na niektorych rzeczach nie warto oszczedzac.

Artur_Cholys
24-07-2003, 19:08
Właśnie i oto chodzi jesli dostajesz upust 32 lub 35% od ceny katalogowej, to kto ją ustala i ilu naiwniaków przepłaca?
Mam nadzieje że wiesz co to jest krzywa grzania i będziesz umiał ustawić sobie parametry na kotle tak, aby wykorzystać fakt że twój kocioł jest kondensacyjnym.
Z pewnością będziesz z kotła zadowolony.
Ja też bo układ kotła Ideal 1funkcyjnego +zbiornik 300l na dwie wężownice z osprzętem + dwa solary z pełną automatyką kosztuje mnie 8200 zł.
Tak sobie myślę że chyba mniej wydam na eksploatację - przynajmniej latem....

Pa :wink:

Teska
26-07-2003, 13:42
ja zastanawiam sie nad kondensatem immergasa...srodek własciwie ok..moc namonalna 4,5 kw...wbudowany zasobnik..ale nikt ze znajomych nie ma takowego pieca i mam zgryz...piecyk kosztuje 8500 zł

Artur_Cholys
27-07-2003, 08:24
CZy na pewno 4,5kW moc nominalna? - wydaje się to podejrzane. Immergas ma w Polsce już spore doświadczenia, myślę jednak że jeśli chcesz kupić kocioł w cenie 8,5 tys to masz właściwie nieograniczony wybór i możesz pozwolić sobie na viessmana, buderusa, itp.
:wink: