PDA

Zobacz pełną wersję : mocowanie przewodów



darqx
23-08-2007, 18:49
witam
dwa pytania:
1 czy kable UTP (skrętka) oraz koncentryczny można układać bezpośrednio podtynkowo czy konieczne jest zastosowanie peszli

2 jak mocować kable do instalacji alarmowej (przed tynkowaniem oczywiście) macie na to jakiś patent? bo wydaje mi się iż zabawa z blaszkami jest za bardzo pracochłonna ("placki gipsu budowlanego się nadadzą? )
pozdrawiam

theodolit
23-08-2007, 18:53
z tego co wiem mozna pod tynkiem

mocuje sie nalepiej na tzw flopy
http://www.chopcian.com/zdjecia/normal/106366_1.jpg

bardzo dobre dla pojedynczych kabli - nie ma co z blaszkami szalec

pozdrawiam
Piotrek

aha jak bylo pare kabli kolo siebei skretka/ alarm to na szeroki pasek blachy

Samurai_Jack
23-08-2007, 19:21
witam
dwa pytania:
1 czy kable UTP (skrętka) oraz koncentryczny można układać bezpośrednio podtynkowo czy konieczne jest zastosowanie peszli

2 jak mocować kable do instalacji alarmowej (przed tynkowaniem oczywiście) macie na to jakiś patent? bo wydaje mi się iż zabawa z blaszkami jest za bardzo pracochłonna ("placki gipsu budowlanego się nadadzą? )
pozdrawiam

ad 1. proponuje peszle ze względu na możliwość uszkodzenia kabla
(ale jest to historia typy wyższości świąt itd)

ad.2. instalatorzy zrobili to w małych bruzdach na klej z pistoletu lub na gips budowlany

retrofood
23-08-2007, 20:37
witam
dwa pytania:
1 czy kable UTP (skrętka) oraz koncentryczny można układać bezpośrednio podtynkowo czy konieczne jest zastosowanie peszli

2 jak mocować kable do instalacji alarmowej (przed tynkowaniem oczywiście) macie na to jakiś patent? bo wydaje mi się iż zabawa z blaszkami jest za bardzo pracochłonna ("placki gipsu budowlanego się nadadzą? )
pozdrawiam

1. Niby można, ale wtedy naprężenia ścian przenoszą się na kabel. Położenie w peszlu zabezpiecza nas przed uszkodzeniami. I nie chodzi o "urwanie" kabla, ale o zmianę jego parametrów przy np. rozciąganiu miejscowym.

2. W każdej hurtowni elektrycznej mozna za grosze kupić specjalne kołki plastykowe do mocowania kabli.

darqx
23-08-2007, 21:06
z tego co wiem mozna pod tynkiem

mocuje sie nalepiej na tzw flopy
http://www.chopcian.com/zdjecia/normal/106366_1.jpg

bardzo dobre dla pojedynczych kabli - nie ma co z blaszkami szalec

pozdrawiam
Piotrek

aha jak bylo pare kabli kolo siebei skretka/ alarm to na szeroki pasek blachy

niestety flopy nie wbiję w pustak
chyba najszybsze rozwiązanie to gips budowlany :-|

theodolit
23-08-2007, 21:08
a to pech pod tym wzgledem gazobeton wygrywa ;) wymazony material do bruzdowania, kucia i takich tam ;)

ps. ja bym bardziej na ten klej na cieplo stawial niz gips - mimo wszystko za dlugo twardnieje zeby kabel sie trzymal - tak mi sie wydaje

raffran
23-08-2007, 22:54
[quote=theodolit]z tego co wiem mozna pod tynkiem

mocuje sie nalepiej na tzw flopy
http://www.chopcian.com/zdjecia/normal/106366_1.jpg

ba
niestety flopy nie wbiję w pustak
chyba najszybsze rozwiązanie to gips budowlany :-|

Dlaczego nie??? Mamy na flopach i w porothermie i w betonie.

Zbigniew Rudnicki
24-08-2007, 10:01
Układanie przewodów w peszlach w domku jednorodzinnym znacznie podrożyło by instalację, ze względu na konieczność wykuwania bruzd dla peszli lub pogrubienie tynku.
Warto natomiast zabezpieczyć n.p. kawałkami peszla przejścia przewodów ze ścian konstrukcyjnych (fundamentowanych) na ściany działowe (oparte na chudziaku) na parterze niepodpiwniczonego budynku.
W miejscach przejścia powinien być naddatek przewodu.

pan od ciasteczek
24-08-2007, 12:33
Wszystkie kable niskoprądowe przyklejam "gorącym klejem" w laskach. Pistolem z odpowiednim zapasem kleju to wydatek rzędu 100-150 złotych. Nawet na mokrym (po deszczu) kominie nie było problemów z przyczepnością.

3241mirek
24-08-2007, 12:40
Zgadzam się :D :D Tylko klej szybko łapie i prace postepują w lepszym tempie. na gisp trzeba długo czekać aż zwiąże. :D

kaczorek.
24-08-2007, 12:42
Wszystkie kable niskoprądowe przyklejam "gorącym klejem" w laskach. Pistolem z odpowiednim zapasem kleju to wydatek rzędu 100-150 złotych. Nawet na mokrym (po deszczu) kominie nie było problemów z przyczepnością.

dość szybka metoda, ja tak przyklejałem kable ydyp :)


a kable od alarmu flopami wbijanymi do fug pomiedzy pustakami.

a gipsem budowlanym sie nie da :) bo wiąze za szybko - chyba ze bardzo male ilości rozmieszasz ale to dupa nie robota jest

_Robert_K
24-08-2007, 13:51
Jedna z większych firma "sieciowych" ( nazwy nie wymienię bo nie o to tu chodzi ) dała nam gwarancję 30 lat na sieć LAN ( ok 300 punktów ). I jak mocowali kable do ściany ? Gwoździe + drut , a na to później przyszedł tynk.
Minęło 7 lat i nic sie nie dzieje - nawet nie ma 1 pary któraby nie trzymała parametrów ( testy sieci co 1 rok wavetek-iem )
W domu LAN będe identycznie zakładał....

darqx
24-08-2007, 20:52
no fakt gips budowlany nie zdaje egzaminu - minute po rozrobieniu juz zaczyna wiązać i trzeba rozrabiać bardzo małe ilości, we flopkach gną się gwoździki więc pozostaje mi jedynie klej na gorąco. pan od ciasteczek powiedz czy taki pistolet za 30zł wystarczy? (wspomniałeś o około 150 fiu fiu)

aha przypomniało mi się. mam jeszcze jedno pytanie (wątek o czym innym ale cóż). czy można montować w ramkach-gniazdach łączonych instalacje el+pc+tv - chodzi o jakieś zakłócenia sprzężenia itd
pozdrawiam

futrzak 61
24-08-2007, 21:04
Witam. Mocowałem kable różnie-gdziniegdzie gips a w innych miejscach paski blachy. Gips budowlany wcale nie musi tak szybko wiązać, wystarczy go nie mieszać, tylko zalać wodą(ilość wody doświadczalnie tzn "na oko") i podbierać z boku. Zaczyna twardnąć po ok 10-15 minutach. Pozdrawiam.

darqx
24-08-2007, 21:07
Witam. Mocowałem kable różnie-gdziniegdzie gips a w innych miejscach paski blachy. Gips budowlany wcale nie musi tak szybko wiązać, wystarczy go nie mieszać, tylko zalać wodą(ilość wody doświadczalnie tzn "na oko") i podbierać z boku. Zaczyna twardnąć po ok 10-15 minutach. Pozdrawiam.

no no jutro spróbuję. pewnie sporej wprawy trzeba w sprawnym posługiwaniu się szpachelką :wink:

Tedii
24-08-2007, 22:33
Główne piony lecą w peszlach,reszta pod tynkiem.
Sieciówki nie ciągnołem,będzie router z WiFi.

Zbigniew Rudnicki
25-08-2007, 13:59
Aby gips wolniej wiązał dodaje się mleko.

theodolit
25-08-2007, 14:04
Aby gips wolniej wiązał dodaje się mleko.

czy to syndrom dnia poprzedniego ze wszyscy do materiałów budowlanych dodaja środki spożywcze ? przed chwila malowalismy mlekiem, teraz do gipsu - hmm a do tynkow

wiadro piasku, litr mleka 2 jajkja i wapno ? ;)

:D

retrofood
25-08-2007, 15:06
Aby gips wolniej wiązał dodaje się mleko.
można "ludwika"

Tedii
25-08-2007, 22:22
Może chodzi o mleko wapienne?
Do drobnych naprawek używam albo gipsu do płyt GK albo kleju do kafli.

Zbigniew Rudnicki
26-08-2007, 11:51
Może chodzi o mleko wapienne?
Nie, krowie.

Sasha
26-08-2007, 11:59
Może chodzi o mleko wapienne?
Nie krowie.

Jak nie krowie to nie wiem już jakie ;)

Tedii
26-08-2007, 21:37
, dobre
:wink: