PDA

Zobacz pełną wersję : niedoceniane drewniane okiennice



rael_ww
23-08-2007, 19:00
Aktualnie rzadko stosuje się okiennice.
Mi się bardzo podobają - oczywiście drewniane. Poza walorami estetycznymi spełniają bardziej lub mniej również inne funkcje: chronią przed słońcem, zimnem, wandalizmam, włamaniem.

Oczywiście kosztują :)

Jakie jest Wasze zdanie na temat okiennic?
A może je macie i jesteście zadowoleni... lub żałujecie wydanych pieniędzy.
Jeśli możecie, to pochwalcie się zdjęciami.
Jakie są wg Was ZA i PRZECIW?

skama
23-08-2007, 19:19
Jest juz nas dwoje -zainteresowanych drewnianymi okiennicami. Ja się jeszcze nie zdecydowałam, bo zastanawiam sie jak się je mocuje do ściany dwuwarstowej /15 cm styropianu/. No i chyba trzeba robić na zamówienie?

el-ka
23-08-2007, 19:39
Piękne, ale niestety drogie! I musi być na elewacji miejsce na otwarcie - u mnie jest tego mijsca za mało pomiędzy oknami na elewacji frontowej.

rael_ww
23-08-2007, 20:12
Jest juz nas dwoje -zainteresowanych drewnianymi okiennicami. Ja się jeszcze nie zdecydowałam, bo zastanawiam sie jak się je mocuje do ściany dwuwarstowej /15 cm styropianu/. No i chyba trzeba robić na zamówienie?

Ja też mam dwie warstwy. Wiem, że można do ramy okna lub do specjalnego drewnianego ramiaka, który jest jakoś mocowany do elewacji - tu nie znam szczegółów (może ktoś na forum nam wyjaśni ;))

Zastanawiam się również, jak bezpiecznie blokować otwartą okiennicę. Chyba trzeba zakotwić zaczep w murze, ale to znowu mostek termiczny :|

KrzysztofLis
23-08-2007, 21:39
Po sąsiedzku względem działki moich dziadków stoi dom z okiennicami. Zamykane są tylko, gdy właściciele wyjeżdżają.
Co do ochrony przed słońcem to raczej się nie nadają, wyjątkowo kłopotliwe by były.
Z kolei moi rodzice na działce też mają okiennice, ale nie zamykane na zawiasach a zawieszane na kołkach. U dołu mają długą śrubę, która przez otwór w ścianie wchodzi do środka domku (letniskowego w końcu), tam się nakręca nakrętkę motylkową. Całość ma w założeniu zabezpieczać przed złodziejami i daje radę. Włamania były przez drzwi i okno na piętrze. ;)

ziaja3
24-08-2007, 07:09
Ja też mam dwie warstwy. Wiem, że można do ramy okna lub do specjalnego drewnianego ramiaka, który jest jakoś mocowany do elewacji - tu nie znam szczegółów (może ktoś na forum nam wyjaśni ;))

Zastanawiam się również, jak bezpiecznie blokować otwartą okiennicę. Chyba trzeba zakotwić zaczep w murze, ale to znowu mostek termiczny :|[/quote]

Rael_ww,
we Wrocławiu (pamiętam, że jesteś z Wrocławia) jest taki salon okien i drzwi przy ul. Brucknera, gdzie bardzo miły pan sprzedaje okiennice. Okiennice są firmy Gebauer, wiec wiadomo, że drogie, ale mozna zobaczyć różne typy mocowań i zamknięć. No i do tego pan jest bardzo miły i chetnie wszystko tłumaczy. Oglądałam te okiennice, bo też chce mieć je u siebie, przynajmniej na parterze. Apropos, na jakim etapie jest Twoja budowa i jeśli mozna wiedzieć, po której stronie Wrocławia się budujesz? :)

fmj
24-08-2007, 11:18
Myśmy mieli okiennice robione przez stolarza (polecam firmowe, bo te nasze nasiąkały woda i wtedy nie dawały sie zamknąć). Blokady do okiennic mieliśmy stąd: http://www.rolety.mazowsze.pl/

P. Knyspel był bardzo miły, kontakt mailowy już te kilka lat temu bardzo dobry. Myśmy kupili główki rycerzy do blokowania, tyle że trzeba było przedłużać śruby, zeby przeszły przez wełnę. Ale sprawdzały się świetnie. W punkcie jw. można zakupić okna wraz z okiennicami (pod kolor) i całym osprzętem. Osobiście żałowałam, że tak nie zrobiliśmy od razu, a potem trudno się zabrać za wymianę i przeróbki.

Mam tylko jedną uwagę do idei okiennic - fakt, są śliczne, ale powietrze w domu jest nieco morowe, całość jest ciemna jak się wchodzi do domu i sprawia bunkrowate wrażenie. Jak to komuś nie przeszkadza, to OK. Przy pożarze domu strażacy nie mogli wejść do środka i wybić okien i musieli rozciągnąć ściany, a dom i tak spalił się do spodu.

Tu jest artykuł poglądowy o okiennicach i blokadach

http://www.archiwum.superokna.pl/index.php?k=art/049&p=1&s=2[/url]

michall.m
24-08-2007, 12:22
ja mam zwykłe drewniane okennice na zawiasach (z jakimiś takimi okuciami ozdobnymi) sa bardzo fajne, jak wyjadę to okna zostawiam uchylone i nikt nie widzi, ale na złodzieja nie ma rady, więc pewnie mnie to zbytnio nie uchroni...

reasumujac, okiennice to bardzo fajna sprawa, grunt by pasowały do całości, ja mam drewniany wiejski domek więc aż się prosiło :D

Natalia Stanko
24-08-2007, 14:24
[/quote]Rael_ww,
we Wrocławiu (pamiętam, że jesteś z Wrocławia) jest taki salon okien i drzwi przy ul. Brucknera, gdzie bardzo miły pan sprzedaje okiennice. Okiennice są firmy Gebauer, wiec wiadomo, że drogie, ale mozna zobaczyć różne typy mocowań i zamknięć. No i do tego pan jest bardzo miły i chetnie wszystko tłumaczy. Oglądałam te okiennice, bo też chce mieć je u siebie, przynajmniej na parterze. Apropos, na jakim etapie jest Twoja budowa i jeśli mozna wiedzieć, po której stronie Wrocławia się budujesz? :)[/quote]

nieaktualne, w tym miejscu miesci salon okien POZBUD, Gebauer nie ma swoich przedstawicieli we Wrocławiu od ponad roku.

Ja będe miała okiennice w domu lamelowe, koszt w zależności od wielkości okna około 650zł/mkw netto.

Waldon
24-08-2007, 17:55
widziałem że w ofercie okiennice ma Urzędowski nie znam szczegułów ale można sprawdzić

Zby5
24-08-2007, 18:57
Tak naprawdę są to tylkomelementy ozdobne, bez praktycznego zastosowania.
Tak naprawedę nie wiadomo przed czym one mają chronić, złodziej niejest głupi i na podtsawie przymkniętych okiennic wywnioskuje że właścicieli nie ma w domu a jeżeli są przymkniete przez dwa dni to wiadomo co to oznacza.
Widziałem pięcioletnie drewianme okiennice, siekiera i rąbać.

rael_ww
24-08-2007, 20:07
Serdecznie dziękuję za komentarze. Dla mnie okiennice będą spełniały głównie rolę ozdobną. Pozostałe funkcji to tak przy okazji.

Cały czas zastanawiam się, w jaki sposób najlepiej osadzać okiennice. Będę miał ocieplenie ze styropianu 12cm.
No i drugie pytanie: jak je blokować? fmj pisze o główkach rycerzy. Ale to rozwiązanie, to mostek termiczny na 100%, a tego chcę uniknąć. Blokady w zawiasach? Hm… trochę się boję, że przy mocnym wietrze – nie wytrzymają. Przecież nie będę ich zamykał, idąc do pracy.

I co teraz powiecie? Tylko nie to, że przesadzam :)

ziaja3
24-08-2007, 20:38
nieaktualne, w tym miejscu miesci salon okien POZBUD, Gebauer nie ma swoich przedstawicieli we Wrocławiu od ponad roku.

Ja będe miała okiennice w domu lamelowe, koszt w zależności od wielkości okna około 650zł/mkw netto.[/quote]

A właśnie, ze aktualne, bo na ul. Brucknera obok Pozbudu jest Lakbud i w zeszłym tygodniu tam byłam, rozmawiałam i oglądałam okiennice m.in. własnie z firmy Gebauer. Takie zielone okno (było na wielu reklamach i ulotkach) ze szprosami i okiennicami polskimi (czyli w zetke) z Gebauera stoi w tym salonie, a kosztuje razem z okiennicami coś ok. 4000 zł, o ile dobrze pamietam. Okno oczywiscie drewniane.

kolka
26-08-2007, 21:01
Serdecznie dziękuję za komentarze. Dla mnie okiennice będą spełniały głównie rolę ozdobną. Pozostałe funkcji to tak przy okazji.

Cały czas zastanawiam się, w jaki sposób najlepiej osadzać okiennice. Będę miał ocieplenie ze styropianu 12cm.
No i drugie pytanie: jak je blokować? fmj pisze o główkach rycerzy. Ale to rozwiązanie, to mostek termiczny na 100%, a tego chcę uniknąć. Blokady w zawiasach? Hm… trochę się boję, że przy mocnym wietrze – nie wytrzymają. Przecież nie będę ich zamykał, idąc do pracy.

I co teraz powiecie? Tylko nie to, że przesadzam :)

Witam, mnie również interesują odpowiedzi na pytania rael_ww. Zwłaszcza jak uniknąć mostków termicznych przy blokowaniu otwartych okiennic?

Natalia Stanko
27-08-2007, 12:38
Serdecznie dziękuję za komentarze. Dla mnie okiennice będą spełniały głównie rolę ozdobną. Pozostałe funkcji to tak przy okazji.

Cały czas zastanawiam się, w jaki sposób najlepiej osadzać okiennice. Będę miał ocieplenie ze styropianu 12cm.
No i drugie pytanie: jak je blokować? fmj pisze o główkach rycerzy. Ale to rozwiązanie, to mostek termiczny na 100%, a tego chcę uniknąć. Blokady w zawiasach? Hm… trochę się boję, że przy mocnym wietrze – nie wytrzymają. Przecież nie będę ich zamykał, idąc do pracy.

I co teraz powiecie? Tylko nie to, że przesadzam :)

Moj wykonawca okiennic twiedzi, ze najlepiej je będzie umocowac na ramie okiennej.

adiz1
27-08-2007, 13:51
... chronią przed słońcem, zimnem, wandalizmam, włamaniem.
...

Pozostał bym przy walorach : chronią przed słońcem i dodają elewacji uroku (oczywiście dobrze dobrane). Nie przemawia do mnie ich antywłamaniowość, no chyba, że wykonanane są b. solidnie z "pancernych"materiałów. Wg mnie zamknięte okiennice to wskazówka/zaproszenie dla złodzieja - "dłuższy czas nie będzie nas w domu"!

SNCF
27-08-2007, 14:03
...

rael_ww
28-08-2007, 14:49
american style... nie jest moim ulubionym :)

Mam pierwszą wycenę na moje okiennice. Za sztukę do okna 150cmx150cm wychodzi ok.1700zł netto. Cena z transportem i montażem. Okucia Roto. Okiennice sosnowe... chyba lamelowe (z takimi listwami ustawionymi pod kątem i przepuszczającymi światło). Tanie to one nie są, ale ładne :)

Czy wg Was ta cena jest ok? (woj.lubuskie)

Może macie namiary na sprawdzonych producentów okiennic?

Natalia Stanko
28-08-2007, 17:42
www.staszewski.pl

U mnie okiennica na okno 120/150 kosztuję 1150zł - www.sitak.pl

Wojtek R
29-08-2007, 07:57
Aktualnie rzadko stosuje się okiennice.
Mi się bardzo podobają - oczywiście drewniane. Poza walorami estetycznymi spełniają bardziej lub mniej również inne funkcje: chronią przed słońcem, zimnem, wandalizmam, włamaniem.

Oczywiście kosztują :)

Jakie jest Wasze zdanie na temat okiennic?
A może je macie i jesteście zadowoleni... lub żałujecie wydanych pieniędzy.
Jeśli możecie, to pochwalcie się zdjęciami.
Jakie są wg Was ZA i PRZECIW?

poza jakimiś może walorami estetycznymi od strony praktycznej całkowita głupota i tylko co parę lat trzeba jeszcze w dodatku konserwować

tylko i wyłączenie rolety z napędami elektrycznymi ...

juz widzę jak latasz w śniegu przy -30 , żeby zamknąć lub otworzyć na wieczór/ rano :lol:

rael_ww
29-08-2007, 08:59
Chyba są też takie rozwiązania dla leniuszków :). Takie sterowanie z wewnątrz, ale za dopłatą ;)

Hm... Kiedyś okiennice były bardziej popularne i ludzie byli zadowoleni. A zresztą - trochę ruchu i rześkie powietrze przed snem nikomu nie zaszkodzi :lol:

Wojtek R
29-08-2007, 09:07
Chyba są też takie rozwiązania dla leniuszków :). Takie sterowanie z wewnątrz, ale za dopłatą ;)

Hm... Kiedyś okiennice były bardziej popularne i ludzie byli zadowoleni. A zresztą - trochę ruchu i rześkie powietrze przed snem nikomu nie zaszkodzi :lol:

no kiedyś ludzie też byli zadowoleni z syreny lub trabanta i co z tego ?

mamy XXI wiek i ja osobiście lubię kiedy okna mogę zasłonić bo chce np. mieć ciemno , za mocno świeci słońce l,jest wichura itd. przyciśnięciem pilota z fotela lub chcę , żeby roleta ma się podnieść automatyczni w niedzielę o 9-tej w sypialni :lol:


trochę zawracacie kijem wisłę ale róbta co chceta :wink:

ja wychodzę z założenia , że dom ma być komfortowy i mam w nim wypoczywać a nie latać i ciągle coś robić :)

rael_ww
30-08-2007, 20:00
www.staszewski.pl

U mnie okiennica na okno 120/150 kosztuję 1150zł - www.sitak.pl

Dziękuję :)
Już wysłałem im materiał do wyceny.

ZŁoty Róg
31-08-2007, 10:58
Mnie martwiłyby ewentualne zacieki na elewacji. Drewno bardziej łapie kurz i brud, a przy większym deszczu wszystko będzie spływać ciurkiem. Pozdro

MAREK&KASIA
31-08-2007, 12:44
My chyba założymy okiennice - w takim domu:

http://images28.fotosik.pl/72/f3cd0f03b40647cem.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f3cd0f03b40647ce)

jak zostanie kasy :roll:

rael_ww
06-09-2007, 17:18
Jak mocujecie okiennice i dlaczego właśnie tak?
Do ściany czy do ramy okna?

waldibmw
06-09-2007, 18:43
Jest juz nas dwoje -zainteresowanych drewnianymi okiennicami. Ja się jeszcze nie zdecydowałam, bo zastanawiam sie jak się je mocuje do ściany dwuwarstowej /15 cm styropianu/. No i chyba trzeba robić na zamówienie? Jest nas 3je

rael_ww
15-09-2007, 21:53
www.staszewski.pl

U mnie okiennica na okno 120/150 kosztuję 1150zł - www.sitak.pl

Dziękuję :)
Już wysłałem im materiał do wyceny.

Wysłałem materiał i nawet odwiedziłem, bo to całkiem blisko Wrocławia :). Mam na myśli firmę Sitak. Okazuje się, że mogą zrobić również okna, wszystkie drzwi, a nawet bramę garażową. Nie wiem z czego to wynika, ale to pierwsza firma, która chce się podjąć produkcji bramy garażowej z drewna. A kilka już zweryfikowałem.
Natalia - jeszcze raz dziękuję za polecenia :)

basiab
05-01-2008, 22:46
Odświerzam wątek, bo ja też jestem zainteresowana okiennicami. Dla mnie domek ma byc nie tylko komfortowy, ale przede wszystkim ciepły, przytulny, taki, żeby zawsze miło się do niego wracało. A taki charakter czynią własnie detale takie jak między innymi okiennice. Ja narazie trafiłam na firmę www.staszewski.pl i ich realizacje bardzo przypadły mi do gustu. Napewno zrobię u nich wycenę, ale na to jeszcze troszkę mam czasu. I o ile cena nas nie powali to okiennice bedą w naszym domku :lol:

Rael_ww jak wypadła twoja wycena?

bandrew
02-10-2008, 20:41
POZBUD robi naprawdę niezłe okiennice. Ostatni rozmawiałem handlowcem, wprowadzili nowe ceny ponieważ kupują specjalna maszynę do produkcji. Ale tylko na Roto czyli tanio i tak nie będzie. Ale coś za coś. 6 lat gwarancji za to jest na powlokę lakierniczą.

awt
04-10-2008, 22:46
Ja też chciałbym mieć u siebie okiennice i nie bardzo rozumiem dlaczego to jest takie drogie!! Przeglądam sobie różne strony z cennikami i włos mi się jeży. Ja chyba zrobię tak jak moja teściowa : pogadam sobie ze znajomym stolarzem, który weźmie parę dech, ładnie je ohebluje, do tego jakaś pianka plus zawiasy. Jak gościu zrobił to teściowej to była jakaś śmieszna kwota. OKiennice są od tysięcy lat i zwykle było to kilka dech plus zawiasy - mi się takie podobają. Nie rozumiem jak coś tak nieskomplikowanego może być tak drogie. Przecież to parę desek plus zawiasy i puszka farby ew. lakieru!
Pozdr.