PDA

Zobacz pełną wersję : przebudowa sieci wodociągowej na podstawie PnB?



genio
23-08-2007, 20:51
Witam,
przez dzialke ktora posiadam "leci" na wskros siec wodociagowa. Przeniesienie sieci odbywaloby sie tylko na moim terenie i czesciowo na drodze sluzebnej na ktora mam zgode.

Moje pytanie - czy do wykonania przebudowy jest niezbedne pozwolenia na budowe? Tak mi dzis powiedzial architekt - jakos nie za bardzo chce mi sie w to wierzyc - czytalem kiedys na forum o przebudowie sieci energetycznej w granicach dzialki i tam cus takiego nie bylo wymagane, wiec przez analogie mysle ze i tu nie trzeba.

z gory dzieki za informacje
genio

j-j
23-08-2007, 21:49
Hehe wlaśnie jestem na topie przebudów.
Prawo jest p.........
Z tym problemem zglosiłem sie do Ministerstwa Budownictwa i ...

Wg PB przebudowa sieci nie wymaga PnB ale definicja przebudowy jest jasna: przebudowa jest tylko wtedy gdy nie zmieniają się ch-ne parametry jak m.in. długość (nie dotyczy do dróg tylko)
Co w związku z tym? Otóż jest praktycznie niemożliwe wykonanie zmiany trasy danej sieci bez zmiany jej długości choćby o 1 cm (urzędnik potrafi). Zawsze będzie jakaś zmiana długości a to oznacza że nie jest to już przebudowa i trzeba PnB.
Tak właśnie zinterpretowano to w Nadzorze Budowlanym w W-awie bo tam Ministerstwo przesłało m.in. to pytanie.
Jak dla mnie to totalna bzdura i kłócące się artykuły.
Dla przebudowy (tfu rozbudowy bo zmieni się długość) sieci na np. 5 m potrzeba decyzji o war. zab. i PnB a np. na przyłącze 100 m już nie.

Ale ja osobiście nie "kupuję" tej interpretacji, idiotycznej wg mnie do potęgi.
jeszcze jedno:
Jest inwestycja- przebudowa drogi. Gdzieś trzeba będzie w pasie drogowym przesunąć jakąś sieć i tylko na to g.... trzeba wystąpić osobno z wnioskiem o decyzję i na PnB a sama przebudowa drogi o np. 1 km poleci na zgłoszenie.
szkoda slów.

genio
23-08-2007, 22:07
....

nie wiem jak to skomentowac - moze lepiej wcale

mikimka
26-08-2007, 21:21
Pozwolenie na budowę jest potrzebne jeśli zmieniasz trasę przebiegu sieci i to nir jest przebudowa, bo pzebudowa charakteryzuje się zmianą parametrów użytkowych bez zmiany charakterystycznych parametrów (np. trasy). W przypadku zmiany trasy rurociągu mamy do czynienia z budową.
Pozdrawiam

marcin714
27-08-2007, 12:44
Kiedyś tak byłokolego , że przebudowa po nie zmienionej trasie obywała się bez pozwolenia a gdy zmieniono trasętrzeba był ouzyskac pozwolenie. Od długiego już czasu artykuł ten zmieniono i nie ma wymogu zachowania poprzedniej trasy.
Wracając do "istotnych" parametrów urząszeń i sieci to zmiana długości sieci o 0,5 m nie jest istotnym parametrem. Dla takiej sieci parametrami będą przepływy, średnice rur, itp. Wiele zależy od urzędów ale ja wiele innych sieci poprzestawiałem na podstawie zgłoszeń tytułując to jaki przebudowa, nigdy nie zwracałem uwagi na długość sieci bo co to ma za znaczenie?

mikimka
09-09-2007, 14:05
Dokładnie przeczytaj definicję w pb art.3 i odnieś to do sieci.
Pozdrawiam
Ale oczywiści ile urzędów, tyle interpretacji