PDA

Zobacz pełną wersję : fundament dzialka na stoku



lukasz123
24-08-2007, 07:37
Witam , jak zrobic prawidłowo fundament na działce która jest na górce -stoku południowym. czy nalezy ziemie koparka zebrac i zrobic poziom i robic fundament czy moze nadsypac do poziomu i wtedy kopac

szklanka literatka
24-08-2007, 07:39
Pod co ten fundament? Garaż, altanka? Grill?

lukasz123
24-08-2007, 08:02
buduje taki domek
http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m40ed166af297b

i chce by byl na plaskiej działce -przynajmniej na czesci wiec tak czy siak bede dosypywal i pozniej zrobie skarpe po 10 m od domu i drugi poziom

beton44
24-08-2007, 08:10
a przy budowie tego pałacu

to nie będzie zatrudniony kierownik budowy jakiś???


a na temat: wersja jeden....

lukasz123
24-08-2007, 08:20
a przy budowie tego pałacu

czy to pałac ? sam nie wiem poddasz nie bede robil wiec bedzie 150 m2 +35 garaz na parteze

to nie będzie zatrudniony kierownik budowy jakiś???


a na temat: wersja jeden....

jasne ze bedzie i ta pierwsza wersja jest jego, natomiast korytowalem 150m drogi i mam dużo ziemi i myślałem ze mógłbym ja wyrównać działkę juz teraz

zy to pałac ? sam nie wiem poddasz nie bede robil wiec bedzie 150 m2 +35 garaz na parterze9 strasznie mi sie podobaja domu gdzie wszystko jest na jednym poziomie. dla rodziny 4 osobowej w sam ras : sa 3 sypialnie + gabinet kuchnia i salon jedna lazienka + ubikacja przy wejsci u kotlownia i to wszystko( a przydala by sie spizarka kolo kuchni a nie ma jej niestety

st_x
24-08-2007, 08:45
Witam , jak zrobic prawidłowo fundament na działce która jest na górce -stoku południowym. czy nalezy ziemie koparka zebrac i zrobic poziom i robic fundament czy moze nadsypac do poziomu i wtedy kopac

A działka nachylona lekko na południe to taki skarb (był).

1. Z której strony dojazd ? (żeby woda nie lała sie z drogi do garażu)
2. Pochyłą działke można bardzo ładnie zaaranzować (nie bedize płaska jak patelnia)
3. Z pochyłaj działki łatwiej odprowadzic wode (szczególnie jak gliniasta)

P.S > Fundamenty w nasypanej ziemi to kilka osób skrytykuje, chociaz można sie pokusić o stwierdzenie, że jak się docelowo obsypie metr to tylko 50 cm (standardowo) trzeba niżej posadowić ławę niż obecny poziom gruntu (czyli tuż pod humusem)

Pozdrawiam

lukasz123
24-08-2007, 09:12
Witam , jak zrobic prawidłowo fundament na działce która jest na górce -stoku południowym. czy nalezy ziemie koparka zebrac i zrobic poziom i robic fundament czy moze nadsypac do poziomu i wtedy kopac

A działka nachylona lekko na południe to taki skarb (był).

1. Z której strony dojazd ? (żeby woda nie lała sie z drogi do garażu)
2. Pochyłą działke można bardzo ładnie zaaranzować (nie bedize płaska jak patelnia)
3. Z pochyłaj działki łatwiej odprowadzic wode (szczególnie jak gliniasta)

P.S > Fundamenty w nasypanej ziemi to kilka osób skrytykuje, chociaz można sie pokusić o stwierdzenie, że jak się docelowo obsypie metr to tylko 50 cm (standardowo) trzeba niżej posadowić ławę niż obecny poziom gruntu (czyli tuż pod humusem)

Pozdrawiam




Witaj, dojazd na działke z zachodu i tu tez jade pod górke:) chce domek obcypac poniewaz jest to dom parterowy i stracil by swój charakter (tak mi sie przynajmniej wydaje) i na skarpie ok 1,5 metra zrobie skalniak i zejscie na drugi poziom działki , co o tym sadzisz?

romwis
24-08-2007, 09:43
Ja też buduję budynek patrzący fasadą ogrodową na spadek terenu a potem po kilkunastu metrach na stromą skarpę i drugi poziom w dole - dawne starorzecze rzeki Wkry (różnica poziomów na tej skarpie około 5 m!). Fundamenty wykopaliśmy jednak w miejscu gdzie działka jeszcze zachowuje charakter prawie poziomy, no może kilkanascie centymetrów różnicy poziomu między linią frontową a linią ogrodową domu). Grunt glinisaty zaraz po dość cienkiej warstwie chumusu). Taras o szerokości 4 m już będzie rozpięty na większym spadkach terenu - szacuję obsypkę w okilicach schodów tarasowych o wysokości min. 1m. Stopy lane wprost do wykopów w twardej glinie.
Jeśli chodzi o nadsypywanie to jestem sceptyczny. Radzę raczej najpierw wykopać, w razie czego ściąć trochę górkę by wyrównać, posadowić budynek a potem obsypywać - nie utwardzisz tej warstwy w dostateczny sposób.
Potwierdzam - łatwo było odporwadzić wodę z obwodu budynku i spustów rynnowych - kolektorek zbiorczy solidnie podlewa roślinność na skarpie po każdym deszczu- a teraz ich nie brakuje :)
pzdr.
-romwis

Geno
24-08-2007, 09:49
Trudno ocenić tutaj ale chciałem zauwazyć,że jeśli są duże skarpy to porojektant powinien uwzględnić II SG tzn. SGU i sprawdzić czy nie wystąpi poślizg.

http://www.geotest.pl/art11_budowa_domu_na_skarpie.pdf


http://www.awarie.ps.pl/artykuly/0112.pdf

http://www.i-b.pl/gt/gt006/gt006s012/gt006s012.pdf

st_x
24-08-2007, 10:59
Witaj, dojazd na działke z zachodu i tu tez jade pod górke:) chce domek obcypac poniewaz jest to dom parterowy i stracil by swój charakter (tak mi sie przynajmniej wydaje) i na skarpie ok 1,5 metra zrobie skalniak i zejscie na drugi poziom działki , co o tym sadzisz?

Jedynie tyle ze na obecnym etapie rozwoju rodziny musiałbym po tych schodach znoscić wózek z tarasu na dolną "zieloną trawkę" 8)

Może być ładnie - skarpa jak nie będzie cała skalniakiem (dla uspokojenia GENO maskujacym np" pancerny mur oporowy :o :lol: ) ) to może być trudna do koszenia - ale z drugiej strony moza da się w zimie zjeżdżać z niej na sankach ? :D .

Pozdrawiam

lukasz123
24-08-2007, 11:31
Witaj, dojazd na działke z zachodu i tu tez jade pod górke:) chce domek obcypac poniewaz jest to dom parterowy i stracil by swój charakter (tak mi sie przynajmniej wydaje) i na skarpie ok 1,5 metra zrobie skalniak i zejscie na drugi poziom działki , co o tym sadzisz?

Jedynie tyle ze na obecnym etapie rozwoju rodziny musiałbym po tych schodach znoscić wózek z tarasu na dolną "zieloną trawkę" 8)

Może być ładnie - skarpa jak nie będzie cała skalniakiem (dla uspokojenia GENO maskujacym np" pancerny mur oporowy :o :lol: ) ) to może być trudna do koszenia - ale z drugiej strony moza da się w zimie zjeżdżać z niej na sankach ?

Pozdrawiam







:D :D dobre!!! rowniez pozdrawiam lukasz

Geno
24-08-2007, 11:33
Może być ładnie - skarpa jak nie będzie cała skalniakiem (dla uspokojenia GENO maskujacym np" pancerny mur oporowy :o :lol: ) ) to może być trudna do koszenia - ale z drugiej strony moza da się w zimie zjeżdżać z niej na sankach ? :D .

Pozdrawiam

?

st_x
24-08-2007, 12:03
Może być ładnie - skarpa jak nie będzie cała skalniakiem maskujacym np" pancerny mur oporowy (zastosowany ):o :lol: ) ) to może być trudna do koszenia - ale z drugiej strony moza da się w zimie zjeżdżać z niej na sankach ? :D .

Pozdrawiam

?

? ? - skarpa może byc "stroma" i obłożona kamieniem => nie trzeba kosić , nie da sie jeździc na sankach
- mniej stroma - i trawiasta- koszcznie ciężko - sanki OK
:D


Aaaa "nie zrozumiałem pytania" 8)
Mur oporowy w celu zrobienia górnego i dolnego tarasu działki (i zabezpieczenia działki przed "odjechaniem" - .... ZGODNIE Z SUGESTIĄ i dla uspokojenia GENO8) :lol: :) ) - zamaskowany skarpą (i np: skalniakiem).

P.S>> Dołaczone artykułu uważam że są kształcące i jak najbardziej na miejscu (no może nie ten w Warszawą w roli głównej - bo to nie ta skala zagadnienia i niezupełnie ten "komunikacyjny") - opisane zjawiska pokazuja jak można miec np: garaz i dom oddzielnie niezupełnie jak się zamieżało.

Pozdrawiam