PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła, czy solary ...



allfrog
24-08-2007, 11:46
Witam.
Czytam forum od jakiegoś czasu - i szukałem - ale przyznaję bez bicia - nie znalazłem tematu.
Mam problem z wyborem - jak w temacie.
Do solarów zniechęca mnie konieczność użytkowania ciągłego (inaczej przegrzewają się i ubywa glikolu) - i trochę za mocne zacienienie działki. Atutem jest możliwość "załatwienia ich" w dobrej cenie w zaprzyjaźnionej firmie developerskiej.(tylko co z tego?? :)

Natomiast pompy ciepła mają horrendalne ceny. O ile zdążyłem się zorientować koszty użytkowania są prawie rewelacyjne - tylko jak szybko zwróci się nakład około 30 tysięcy... No i jak to się w praktyce sprawuje??

Może jakaś alternatywa??
Dodam że w okolicy nie ma sieci gazowej.

Dom ma mieć pow. 208m2 użytkowej. podstawowym źródłem ogrzewania będzie kocioł na groszek i eko - plus ewentualnie pelleth (wda ruszty) Konkretnego jeszcze nie wybrałem.

Z góry dzięki za podpowiedzi praktyków.

jacekp71
24-08-2007, 22:50
pompa ciepla ogrzeje ci wode uzytkowa (c.w.u.) i c.o., solary tylko c.w.u.

Sasha
24-08-2007, 22:59
Od strony ekonomicznej: jedno i drugie nie zwróci się nigdy

Napewno jest to wygodne rozwiązanie.

PS
Nie wierzę że szukałeś - jest conajmniej kilka wątków o pompie cipeła i kilka o saolarach.

Jaca_1
24-08-2007, 23:04
Tak jak powyżej.
Przy dzisiejszych cenach instalacji solar zwróci się za 20 lat (może).
Ja robię wyprowadzenie instalacji pod solar, ale samą instalacje plus panele planuje położyć jak koszty spadną.

iwonaszczytno
24-08-2007, 23:16
A czy wszystko musi się opłacać lub od razu zwracać ? a co z ekologią ? właśnie przez takie zaniedbania (tzn nie stosowanie odnawialnych zródeł energii na całym globie) mamy teraz takie straszne anomalia pogodowe :cry:

Sasha
24-08-2007, 23:22
A czy wszystko musi się opłacać lub od razu zwracać ? a co z ekologią ? właśnie przez takie zaniedbania (tzn nie stosowanie odnawialnych zródeł energii na całym globie) mamy teraz takie straszne anomalia pogodowe :cry:

Jak na razie to PC działa na prąd który jest wytwarzany z węgla a to nie jest ekologiczne

Produkcja solarów również nie jest ekologiczna z tych samych względów

Ekologicznie i ekonomicznie to ogrzewać drewnem bo tylko ono ma zerowy bilans i jego spalanie nie wpływa na trucie środowiska

jacekp71
24-08-2007, 23:26
A czy wszystko musi się opłacać lub od razu zwracać ? a co z ekologią ? właśnie przez takie zaniedbania (tzn nie stosowanie odnawialnych zródeł energii na całym globie) mamy teraz takie straszne anomalia pogodowe :cry:

musi !!
pytanie brzmi kto powinien wziac na siebie ciezar inwestycji, bo wg mnie nie my, inwestorzy, ale panstwo.
tak - odnosnie instalacji solarnych - uczyniono np w holandii.

iwonaszczytno
24-08-2007, 23:26
Prąd produkują wiatraki i elektrownie wodne także :wink:

Sasha
24-08-2007, 23:33
OK
ale one NIGDY nie będa miały szansy zaspokoić naszych potrzeb energetycznych. Wszystko ma jednak swoją cenę. Elektrownie wodne wpływają na rozwój fauny a elektronie wiatrowe zabijają ptaki.

Itd itd...

jacekp71
24-08-2007, 23:40
zjezdzacie z tematu ;-)

Sasha
24-08-2007, 23:44
zjezdzacie z tematu ;-)

no bo... hmnnn - temat wątku został wyczerpany - przynajmniej dla mnie, więc tak sobie miło gaworzymy ;)