PDA

Zobacz pełną wersję : Poczerniała więźba, co zrobić ?



WPaweł
25-08-2007, 18:04
Witam wszystkich.

Piszę ten temat, bo może ktoś mógłby coś mi poradzić.
2,5 miesiąca temu kupiłem więźbę. Nie impregnowaną. Była świeża, dość wilgotna i poradzono mi, żeby poleżała spokojnie trochę i po jakimś czasie ją dopiero zaimpregnować. Była przełożona co 2 warstwy i przykryta przewiewną blachą.
Dzisiaj sie za to zabrałem, bo za chwilę będzie już potrzebna.
I tu dramat. Praktycznie połowa belek dość mocno poczerniała po wierzchu i dostała w wielu miejscach białych nalotów pleśni. Z krokwiami podobnie. Ewidentnie widać, ze te które od razu były bardziej suche, są czyste i ładne, nawet jak leżały dość głęboko. Te, które były bardzo świeże pozaparzały sie.
:(
Co z tym teraz zrobić ? Ekipa która bedzie stawiała więźbę, mówi, żeby nie przejmować się, tylko wysuszyć oczyścić z grubsza i dwa razy zaimpregnować.
Czy to wystarczy ? Czy jak wyschną grzyb nie będzie się na tym dalej rozwijał ?
Będzie to na użytkowym poddaszu...

Z góry dziękuję za wszelkie porady.

iwonaszczytno
25-08-2007, 19:46
Nie powinno się takiego drewna użyć na więżbę tyle teoria, ale przecież tego nie wyrzucisz prawda ? proponuję zedrzeć co się da, pokąpać, zamoczyć najlepiej przez dobę, dwie w jakimś preparacie solnym, po wyschnięciu potraktować jakimś dobrym impregnatem chemicznym np. Drewnochron , Sadolin itp powinno znacznie poprawić ich kondycję

pierwek
26-08-2007, 07:34
2,5 miesiąca temu kupiłem więźbę. Nie impregnowaną. Była świeża, dość wilgotna i poradzono mi, żeby poleżała spokojnie trochę i po jakimś czasie ją dopiero zaimpregnować. Była przełożona co 2 warstwy i przykryta przewiewną blachą.
Dzisiaj sie za to zabrałem, bo za chwilę będzie już potrzebna.
I tu dramat. Praktycznie połowa belek dość mocno poczerniała po wierzchu i dostała w wielu miejscach białych nalotów pleśni. Z krokwiami podobnie.


mam pytanie: poczerniała na powierzchniach nie przełożonych? czyli tam gdzie belka leżała na belce?

myślę że mógłbyśw szczególnie czarnych miejscach przejechać drewno strugiem elektrycznym (koszt okolo 150zł) + oczywiście 2 warstwy jakiegoś impregnatu solnego np protector...

jezeli masz czas - a co wątpie - to mozesz wykopać rowek wyłożyć go grubą folią budowlaną i nalać tam impregnatu i kąpać belki - ale to będzie strasznie czasochłonne i dużo impregnatu wsiąknie w belki (niby o to chodzi)

powiem Ci że w niektórych tartakach impregnują za pomocą opryskiwacza do drzewek - jakość tajej impregnacji jest moim zdaniem kiepska

26-08-2007, 07:39
...Co z tym teraz zrobić ? Ekipa która bedzie stawiała więźbę, mówi ...
posłuchac ekipy i zastosowac sie do ich rad

WPaweł
26-08-2007, 09:55
mam pytanie: poczerniała na powierzchniach nie przełożonych? czyli tam gdzie belka leżała na belce?


Tak, tak właśnie było. Sprzedawca, powiedział mi, żeby przekładać co 2 warstwy...


posłuchac ekipy i zastosowac sie do ich rad

Czyli nie przejmować się za bardzo ? JAk wyschnie i je zaimpregnuje nie będzie wydzielać zapachu grzyba ? O konstrukcję to się nie boję. Została policzona z dużym zapasem.

26-08-2007, 10:13
prawdopodobnie masz sosne, która zaparzona zmienia sie kolorystycznie lecz nie ma to wiekszego wpływu na jej własnosci mechaniczno techniczne

WPaweł
26-08-2007, 19:45
Tak, to oczywiście sosna.

Kupiłem porządny strug i impregnat Dyrupa, do zaatakowanego drzewa przez tego typu szkodniki.
Po zebraniu strugiem 1mm, drzewo jest lekko przyszarzałe, albo normalnie żólte. Maluję impregnatem dwa razy. Nic chyba więcej nie wymyślę...

26-08-2007, 21:34
moim zdaniem wystarczył by soltox - jak radziła iwonaszczytno
w sosne lubi wejść robak - a sól mu nie smakuje ...
impegnatem potraktowałbym tylko drewno na zewnątrz

Andrzej Wilhelmi
26-08-2007, 23:41
posłuchac ekipy i zastosowac sie do ich rad


W tej wypowiedzi 'brzoza" doskonale ujęła Twój problem! Sinica nie jest wadą konstrukcyjna drewna! Drobny nalot pleśni załatwi jeden dzień na słońcu. Zdecydowanie należy usunąć oflisy (o ile występują). Osobiście nie jestem zwolennikiem solnych preparatów gdyż mogą one kumulować wilgoć na powierzchni drewna. Radziłbym zastosować impregnat oparty na związkach miedzi np. Cuprafung lub Cuprinol. Pozdrawiam.