PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki system do mocowania płyt gipsowo kartonowych



piotrw
25-08-2007, 20:05
Witam jestem przed izolowaniem poddasza użytkowego i monażem płyt G-K
Będę izolować w dwóch warstwach wełną szklaną Isover Supermata 15cm (czyli 30cm gr. ocieplenia)
Proszę doradźcie jaki system montażu płyt G-K umozliwia zastosowanie pod krokwiami wełny o grubości 15cm.
Ja znalazłem jedynie (Nida gips - ale oni oferują chyba tylko do 14cm)
Z góry bardzo dziękuje
Piotr W

iwonaszczytno
25-08-2007, 21:00
No i wystarczy , wełna jest sprężysta, najwyżej będzie trochę przygnieciona w miejscu szyny czyli stelaża, reszta będzie troszkę wybrzuszona ale da się to dobrze zrobić (zależy jeszcze oczywiście , jak wysokie masz krokwie czy pełne deskowanie czy membrana lub folia dachowa) najlepiej wysokość conajmniej 16 cm (krokwie) 30 wełny to bardzo rozsądny wybór :wink:

Andrzej Wilhelmi
27-08-2007, 00:52
To nie wełna izoluje tylko uwięzione w niej powietrze. Wełna powinna leżeć swobodnie. Dociskanie wełny może powodować wybrzuszenia foli a to grozi przeciekami lub zablokowanie szczeliny wentylacyjnej np. przy pełnym deskowaniu. W tym przypadku można się pokusić o zastosowanie wieszaków obrotowych. Pozdrawiam.

aresior
27-08-2007, 21:06
30 cm supermaty. niezły pomysł. tyle, że zważywszy na ceny supermaty (i ilość w rolce) dostyc drogi w realizacji. ale wełna supermata jest faktycznie ekstra. sorki ale jakoś nie widzę tej 15 cm wełny między krokwiami a profilami cd. supermata jest dużo twardsza i gęścieljsza od unimaty i innych. do tego cięższa. poza tym radzę dobrze policzyć miejsce bo isover rozpręża sie super mocno i wełna (stosowałem unimatę i kilka rolek supermaty) 15 cm osiąga 18 cm a 5 u mnie rozprężyła się do 9 cm. potem robia się wybrzuszenia.
powodzenia w ocieplaniu, przyklejaniu paroizolacji i kręceniu płyt. jednak ja osobiście po przejsćiach nie widzę wełny 15 cm pomiędzy krokwiami a profilami. wszystko rozumiem. dom pasywny. minimalizowanie strat ale... w sumie nie moja sprawa. tyle tylko, że te nowinki to fajnie wyglądają w muratorze na rysunkach. w życiu trafiasz na miejsca w których murator nie mówi co konkretnie zrobić i musisz sobie radzić sam.

pozdrom a isover to faktycznie dobry wybór

aresior

piotrw
29-08-2007, 16:35
powodzenia w ocieplaniu, przyklejaniu paroizolacji i kręceniu płyt. jednak ja osobiście po przejsćiach nie widzę wełny 15 cm pomiędzy krokwiami a profilami. wszystko rozumiem. dom pasywny. minimalizowanie strat ale... w sumie nie moja sprawa. tyle tylko, że te nowinki to fajnie wyglądają w muratorze na rysunkach. w życiu trafiasz na miejsca w których murator nie mówi co konkretnie zrobić i musisz sobie radzić sam.


pozdrom a isover to faktycznie dobry wybór

aresior

Za późno już ją kupiłem, teraz obmyślam technologię jak nią ocieplić zachwując szczelinę wentylacyjną i dobierając odpowiedni system do płyt g-k.
Wymyśliłem tak: na szczelinę wentylacyjna zrobię sposób zmodyfikowany Zbycha tj. paski styropiana + siatka ze sznurka, a systemem do płyt g-k będzie Rigips - oferują do 14-15cm grubości ocieplenia pod krokwiami. Zobaczymy jak się to sprawdzi.
Pozdrawiam
Piotr

cekja
29-08-2007, 16:47
Witam.
Gdzie Ty w "Rigipsie" znalazłeś elementy mocujące wełnę 15 cm pod krokwiami, bo ja nie mogę znaleźć takich wieszaków do wełny 10 cm.
Mój wczorajszy wątek "Wieszaki kotwowe do płyt G-K, długie. Gdzie kupić?"

aresior
29-08-2007, 20:49
cześć piotrw,
no to teraz masz czas myśleć i kombinować jak to mocować. szkoda, że nie napisałeś jakie masz wysokie krokwie. jeśli 15 cm lub 18 to raczej kiepsko widzę tą szczelinę. mamy krokwie 18 i 15 cm wełny tak się rozpręża, że aż "wyłaziło" poza lico krokwi. nie wyobrażam sobie tej szczeliny. po prostu przy montażu wełny strasznie te igiełki latajace wszędzie kłują. potrzesz oczy i koniec. żeby w takiej sytuacji jeszcze zachowywać szczelinę - to wielkie wyzwanie. robiliśmy ocieplenie sami bardzo precyzyjnie. bardzo pracochłonne tak by nie było szczelin.
zakładam, że ta szczelina to ze względu na deskowanie dachu. piszę tak bo kiedyś tu na forum było człowiek, który najdroższą matę kładł po folię o niskiej paroprzepuszczalności i musiał robić szczelinę. dziś wiem, że folię warto kupić o najwyższych parametrach. okna dachowe też z nawiewnikami na max. wentylacja jest bardzo ważna. zrób próbę z tą supermatą. ona się ekstra kładzie tylko zeby ci miejsca strarczyło.


pozdrawiam serdecznie.

aresior

piotrw
30-08-2007, 06:56
Witam.
Gdzie Ty w "Rigipsie" znalazłeś elementy mocujące wełnę 15 cm pod krokwiami, bo ja nie mogę znaleźć takich wieszaków do wełny 10 cm.
Mój wczorajszy wątek "Wieszaki kotwowe do płyt G-K, długie. Gdzie kupić?"
Rigistil
Wejdź na stronę
http://www.rigips.pl/strony/biblioteka/04_literatura/rigistil.pdf
Pozdrawiam
Piotr

piotrw
30-08-2007, 07:04
cześć piotrw,
no to teraz masz czas myśleć i kombinować jak to mocować. szkoda, że nie napisałeś jakie masz wysokie krokwie.
......
zakładam, że ta szczelina to ze względu na deskowanie dachu. ........

pozdrawiam serdecznie.

aresior


Krokwie 17,5- 18cm
Pełne deskowanie (dach wielospadowy)
Już jestem trochę przejęty tym układaniem wełny
Pozdrawiam
Piotr

aresior
31-08-2007, 20:34
cześć piotr,
układanie wełny ach co za przyjemność... bedziesz miał przynajmniej co wspominać i opowiadać wnukom.

pozdro

aresior

VIP Jacek
31-08-2007, 21:01
A jak sądzicie, jaka grubość wełny będzie optymalna do ocieplenia poddasza.
Planuję tak:
1 wersja (droższa) - 20 cm TOPROCKA między krokwie i na krokwie 10 cm, to samo na suficie.
2 wersja (tańsza) - 20 cm TOPROCKA między krokwie i na krokwie tylko 5 cm, to samo na suficie.
Mam 20 cm wys. krokwi i folię wysokoparoprzepuszczalną.

Rom-Kon
01-09-2007, 22:53
Wieszaki krokwiowe tzw. grzybki można przedłużać... z dwóch robić jeden. Wystarczy nitownica i nity zrywki fi 4mm. otwory już są więc nie trzeba wiercić.

piotrw
04-09-2007, 06:10
A jak sądzicie, jaka grubość wełny będzie optymalna do ocieplenia poddasza.
Planuję tak:
1 wersja (droższa) - 20 cm TOPROCKA między krokwie i na krokwie 10 cm, to samo na suficie.
2 wersja (tańsza) - 20 cm TOPROCKA między krokwie i na krokwie tylko 5 cm, to samo na suficie.
Mam 20 cm wys. krokwi i folię wysokoparoprzepuszczalną.

Oba sposoby są poprawne jeśli chodzi o grubość ocieplenia. Wiadomo, wariant "droższy" zapewnia lepszą izolację. W takim przypadku dużą role odgrywa ilość funduszy przeznaczona na ten cel. Ja wybrałem wariant nr1. Ale zauważ, że wg propozycji rockwoola chyba już ocieplenie 22cm toprock +superrock jest wystarczające (ale sprawdź to)
Pozdrawiam
Piotr

piotrw
04-09-2007, 06:13
Wieszaki krokwiowe tzw. grzybki można przedłużać... z dwóch robić jeden. Wystarczy nitownica i nity zrywki fi 4mm. otwory już są więc nie trzeba wiercić.
Na to nie wpadłem. Wielkie dzięki.
Aha rozumiem, że wieszaki krokwiowe - grzybki to te które przykręca się z boku krokwi, a nie od czoła (tak dla uściślenia :) )

Pozdrawiam
Piotr

stuk
04-09-2007, 08:26
Witam.
Gdzie Ty w "Rigipsie" znalazłeś elementy mocujące wełnę 15 cm pod krokwiami, bo ja nie mogę znaleźć takich wieszaków do wełny 10 cm.
Mój wczorajszy wątek "Wieszaki kotwowe do płyt G-K, długie. Gdzie kupić?"
WIeszaki do poddaszy typu "klik" (takie grzybki) mają 18cm długości, więc się spokojnie nadają na mocowanie 10cm pod krokwiami, a nawet więcej. Ja właśnie mocowałem na nich 10cm pod krokwiami. Cena wieszaka coś 65 groszy/sztuka ztcp.

VIP Jacek
04-09-2007, 19:32
piotrw napisał:
Oba sposoby są poprawne jeśli chodzi o grubość ocieplenia. Wiadomo, wariant "droższy" zapewnia lepszą izolację. W takim przypadku dużą role odgrywa ilość funduszy przeznaczona na ten cel. Ja wybrałem wariant nr1. Ale zauważ, że wg propozycji rockwoola chyba już ocieplenie 22cm toprock +superrock jest wystarczające (ale sprawdź to)
Pozdrawiam
Piotr

Wybrałem też wariant 1.
Między krokwie daję 20 cm superrocka, gdyż trafia mi się okazja kupić ją za 25 zł/m2, a na krokwie zastanawiam się, czy kupić toprocka 10 cm, czy też superrocka. Ale wydaje mi się, że toprock będzie lepszy. Przykryje wszysto jak "kołderka". :D
Co o tym sądzisz?

piotrw
05-09-2007, 06:32
Wybrałem też wariant 1.
Między krokwie daję 20 cm superrocka, gdyż trafia mi się okazja kupić ją za 25 zł/m2, a na krokwie zastanawiam się, czy kupić toprocka 10 cm, czy też superrocka. Ale wydaje mi się, że toprock będzie lepszy. Przykryje wszysto jak "kołderka". :D
Co o tym sądzisz?
Jak pamiętam top i super rock mają podobne parametry izolacyjne. Pod krkwie wybrał bym to co zaleca producent ( w tej chwili nie pamietam, ja jak wiesz zdecydowałem się na isover) - chyba chodzi o ilość odpadów i łatwość układania.
Pozdrawiam
Piotr

VIP Jacek
05-09-2007, 16:24
mają dokładnie taki sam współczynnik - 0,035.