PDA

Zobacz pełną wersję : Jak kłaść styropian - ściana fundamentowa



brzeszczot
26-08-2007, 12:25
Jak kłaść styropian na ścianie fundamentowej?

Dom parterowy, z uwagi na niskie wody gruntowe wyniesiony do góry. Bedzie obsypywany ziemią.

Mam ścianę fundamentową wysokości ponad 80 cm i będe ocieplał ja styropianem. Pytanie brzmi jak.

Czy poprawne będzie klejenie płyt pionowo wokół budynku a potem odcięcie zbędnych pozostałości? Jest to najprostszy sposób - pytanie czy poprawny...

Czy może raczej jechać poziomo, docinając brakujące fragmenty?

Czy ocieplając ścianę fundamentową nalezy stosowac mijankę? (pionowo się nie da chyba ?)

Klei się płytę po obwodzie + kilka placków na środku (pokrycie 40 % płyty)?
Wszystkie płyty na ścianie fundamentowej przykleja się tak samo?

Nie trzeba , stosować kołków?

Wreszcie ostatnia rzecz- rozumiem że ocieplenie ściany fundamentowej i ścian to dwie różne rzeczy. W takim sensie, że ocieplenie ściany fundamentowej nie stanowi podpory dla ocieplenia ścian. Ocieplenie na fasadzie budynku rozpoczyna się przecież od listy startowej. Dobrze rozumuję?

Dodam tylko, że ocieplał będe tak jak w projekcie EPS - 100 grubości 10 cm. Do obsypanie jest jakieś 40 - 50 cm. Cokół jakieś 30 - 40 cm. Poniżej planowanego cokołu pójdzie folia kubełkowa.

brzeszczot
27-08-2007, 08:27
podniosę temat

Trzci_kris
27-08-2007, 08:52
Kladz jak Ci bedzie najwygodniej. Pionowo w tym wypadku jest idealnie. Z tym, ze ja po wyznaczeniu gornego poziomu plyty cialbym od razu i ta rozna niecieta linia kladlbym do gory (w dole nie musi byc przeciez idealna linia a gora to inna bajka ale o tym zaraz). Przyklejaj na placki ale lepiej wiecej a mniejszych placow i max na 10 cm od obwodu. Plyty po przyklejeniu dobijaj deska aby calosc rowno dolegala.
Jak bedziesz mial wierzchnia krawedz rowna to nie bedziesz juz musial stosowac listwy startowej dla ocieplenia budynku tylko calosc bedziesz zaczynal od tej wlasnie rownej linii ocieplenia fundamentu. Wiec tu sie troszke myliles i mozesz smialo wykorzystac fundament jako podpore do ocieplenia reszty.
Stosowanie kolkow przy fundamentach to strata czasu, pieniedzy i energii bo i tak wieksza czesc przysypie piasek.

carringtontomas
27-08-2007, 11:55
Witaj,

Ja ocieplałem pionowo, całą ścianę bez pozostawienie nieocieplonej częśći na cokół. Styropian 100mm bez użycia kołków. Po przyklejeniu styropianu dałem klej, siatkę i po wyschnięciu pociągnąłem lepikiem - tutaj zostawiając 40cm na cokół (do olepikowanej ściany potem problem przylepić ewentualne płytki).

Zachęcam do mojego dziennika - są tam zdjęcia jak to robiłem.

Zalecam również zaizolowanie górnej warstwy ściany klejem/siatką, by woda nie wpływała między styropian a ścianę.

Krzysztofik
27-08-2007, 18:17
..........Ja ocieplałem pionowo, całą ścianę bez pozostawienie nieocieplonej częśći na cokół. Styropian 100mm bez użycia kołków. Po przyklejeniu styropianu dałem klej, siatkę i po wyschnięciu pociągnąłem lepikiem -..............
Też tak robiłem.
Styropian wystawał ponad ściane fundamentową i stanowił szalunek dla wieńca z chudziakiem.