PDA

Zobacz pełną wersję : Dach oparty na ścianie działowej?



Ewa76
26-08-2007, 13:10
Wykonawca proponuje nam by usunąć na poddaszu jeden słup podtrzymujący konstrukcję dachową i oprzeć dach na ścianie działowej.
Sciana zbudowana jest z pustaków ceramicznych poryzowanych gr. 12 cm.
Na dachu jest dachówka ceramiczna.

Ten słup nam bardzo przeszkadza i byłoby to dobre rozwiązanie. Ale czy ściana nośna utrzyma dach?
Czy ktoś z Was zastosował takie rozwiązanie?

Geno
26-08-2007, 13:12
Jak nazwa wskazuje ściana działowa dzieli. Ściana nośna przenosi. Więc na ścianie działowej nic się nie opiera !

rael_ww
26-08-2007, 13:25
Nie wolno!!! Jak chcesz coś zmieniać, to musisz pogadać z konstruktorem.

Dopowiem jeszcze, że zaleca się, aby nie łączyć "na sztywno" ścian działowych ze stropem. Robi się tam coś w rodzaju dylatacji.

Słyszałem o takim opieraniu stropu na ścianach działowych. Potem będą widoczne pęknięcia, a wykonawca powie, że budynek osiada i takie tam.

To o czym myśli Twój wykonawca, to błąd w sztuce budowania!!!

Pozdrawiam,

Kris2222
26-08-2007, 13:40
Jako tynkarz często widuje takie rozwiązanie (a raczej spierdzielenie) oparcia dachu na ścianach działowych .
U siebie mam dach dosyć potężny ,dwie koperty złączone w literę L , przewidziana była masa słupów i ściany działowe . Zdecydowaliśmy zrobić ściany nośne 24cm i na nich oprzeć cały dach , różnica miedzy 12cm a 24cm ścianą wyniosła jakieś 800zł , oczywiście wszystkie ściany pokryły sie z nośnymi na parterze wiec konstrukcyjnie ok .Teraz zamiast 10 słupków mam tylko dwa , w niczym mi nie przeszkadzające

Ewa76
26-08-2007, 13:48
Wielkie dzięki. Konstruktor też mi mówił, że na działowej nie wolno. Ewentualnie mogłoby być gdyby była zbrojona na całej wysokości.

Ale wykonawca tak mnie przekonywał, że zaczęłam się zastanawiać.

Czyli decyzja już jest - słup zostawiamy - tzn przeniesiemy na ścianę, wycinając jej fragment i wstawiając słup - bo na to mam zgodę konstruktora.
Musimy to zrobić bo teraz stoi na środku łazienki :)

FREDY
26-08-2007, 15:49
Kurcze ludzie opamiętajcie się - to grozi katastrofą budowlaną. Tu nie chodzi tylko o fakt czy ta ściana działowa wytrzyma, tu chodzi głównie czy wytrzyma strop w tym miejscu. Takie dylamety może rozwiązać tylko konstruktor. Nie zadawaj takich pytań na forum.

jacekp71
26-08-2007, 16:37
eeeeeeeeeee, no takie pytania ????

moj syn wie ze nie wolno !!;-)

Zbigniew Rudnicki
26-08-2007, 17:36
Moim zdaniem sprawa nie jest taka oczywista.
Znane jest mi rozwiązanie, w którym :
- ściana działowa grub. 12 (też do łazienki na poddaszu) posadowiona jest na ścianie konstrukcyjnej, a nie na stropie.
- ściana (z pustaków ceramicznych) została wzmocniona poziomymi stalowymi drutami we wszystkich warstwach.
- na wierzchu ściany wylana została żelbetowa poduszka, na której oparta została drewniana pozioma belka więżby dachowej.
Pierwotnie belka ta oparta była na pionowym słupie drewnianym o przekroju 13x13 cm.
Zatem ściana ta została w jakiś sposób przystosowana do dodatkowego obciązenia.
Sam w swoim czasie miałem wątpliwości, a dotyczyły one faktu, że tylko z jednej strony ściana wiązała się z protopadłą ścianą działową. Z drugiej strony był spadek dachu.
Przewidywałem, że ściana może popękąć od ruchów więźby.
Ale, o ile wiem, nic takiego się nie wydarzyło.

Ewa76
26-08-2007, 20:55
Kurcze ludzie opamiętajcie się - to grozi katastrofą budowlaną. Tu nie chodzi tylko o fakt czy ta ściana działowa wytrzyma, tu chodzi głównie czy wytrzyma strop w tym miejscu. Takie dylamety może rozwiązać tylko konstruktor. Nie zadawaj takich pytań na forum.

A my slałam, że forum jest właśnie po to żeby zadawać pytania :-?
Z pewnością Ty wiesz wszystko, ja NIE.

piotrulex
26-08-2007, 21:02
my wstawiamy slup w scianke dzialowa. zamiast drewnianego 16x16 dajemy stalowy profil. tak doradzili ciesle i kierownik

Witos
26-08-2007, 21:46
Wszystko zależy od tego co jest pod działówką i z czego działówka. Ściana działowa z silikatów szerokości 12 cm oparta na belce żelbetowej moze posłużyć jako podpora do dachu np. zamiast belki. Trzeba tylko zachowa ciągłość nośności od podstawy.

jacekp71
26-08-2007, 22:16
moi drodzy,

nie rozmawiamy o tym czy mozna czy nie mozna tak murowac, mowimy o przypadku Ewy76.
odpowiedz moze byc tylko jedna: nie moze.
ewentualnie nalezy dopytac o szczegoly ....

moze scianka jest np w takim ukladzie jaki dopuszczalby oparcie dachu. ale na razie tego nie wiemy.

26-08-2007, 22:21
...nalezy dopytac o szczegoly ....
j.w.
np jaki tam strop ...
ale
... decyzja już jest - słup zostawiamy - tzn przeniesiemy na ścianę, wycinając jej fragment i wstawiając słup - bo na to mam zgodę konstruktora ...
czyli ... nie ma o czym mówic ...

Andrzej Wilhelmi
26-08-2007, 23:15
A my slałam, że forum jest właśnie po to żeby zadawać pytania :-?

Twój konstruktor mówi Ci, że nie można a Ty pytasz na Forum o niezmiernie istotne sprawy konstrukcyjne. Nie masz zaufania do konstruktora? Nikt z doradzających nie widział Twojego projektu więc jakiej merytorycznej odpowiedzi się spodziewałaś? Pozdrawiam.

Ewa76
27-08-2007, 08:18
Z konstruktora jestem bardzo zadowolona. Ma jednak jedną wadę - wszystko musi być zrobione nieco lepiej niż jest w normach budowlanych. To cżłowiek starszej daty i nie zawsze jest na bieżąco z nowymi rozwiązaniami. Wszyscy nam mówią, że zbudował nam bunkier. Dlatego "ośmieliłam się" zapytać :oops:

Strop mam "teriva". ściana jest teraz metr od słupa ale mamy zgode naszego konstruktora, by przesunąć go o ten metr. I tak zrobimy.
Wielkie dzięki za tą dyskusję. Będzie wycięty kawałek ściany i wstawimy słup :P

Zbigniew Rudnicki
27-08-2007, 08:32
Będzie wycięty kawałek ściany i wstawimy słup :PPrzy kładzeniu glazury na tej ścianie, moim zdaniem trzeba uniknąć przyklejania jej do słupa (tylko do ściany) - bo może (ta glazura) popękać.

Ewa76
27-08-2007, 08:34
Tak, pamiętamy o tym. Dziękuję za czujność :)

Duży Boban
27-08-2007, 10:57
U mnie w projekcie 1 z 4 słupów był ukryty w ściance działowej ale ta ścianka stała na odpowiednio wzmocnionym stropie. W rzeczywistości na ściance działowej postawiliśmy także następny słupek ale ta ścianka też stoi na wzmocnionym odcinku stropu.