PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ja mam brać poważnie taki kosztorys ?



aska_ou
26-08-2007, 15:51
Chcielibyśmy z mężem wybudować taki oto dom : http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_parterowe/zoska_2/default.asp?id=486
Mój wujek jest inspektorem budowlanym i inżynierem z 40 letnim doświadczeniem i twierdzi że można podobny dom postawić już za 150 tysięcy. Kiedy przeczytałam kosztorys jaki proponują na tejże stronie internetowej to mnie zmroziło. Chciałabym zainwestować w ocieplenie, okna i energooszczędny sprzęt w domu.Dobre materiały do budowy itd. Czy damy radę zamknąć wszystko w sumie 200 tysięcy ? Mam na myśli dom pod klucz.

Tam nie ma informacji że to 117 m2 powierzchni użytkowej + garaż

Dodam jeszcze że jestem z małopolski , podobno to ma znaczenie jeśli chodzi o koszta.

Edybre
26-08-2007, 16:04
Wujek zapewne ma na myśli stan surowy albo bardzo dawno nie płacił za budowanie domu.

aska_ou
26-08-2007, 16:25
Edybre, myślisz że więcej niż 200 000 - 250 000 ? Ile w takim razie taki dom pod klucz, jeśli więcej niż 250 000 to lekko się załamałam :(

Seba7207
26-08-2007, 16:31
Myślę, że realnie około 300 tys. Bez szaleństw jeśli chodzi o wykończenie.

jajmar
26-08-2007, 16:34
Mysle ze możesz dośc poważnie traktować ten kosztorys a mniej poważnie twierdzenia wujka.
Chyba ze twoje oczekiwania pojda w mniej energo-oszczedne materiały maksymum prosoty i taniosci to tak 200 000 szykuj.

iwonaszczytno
26-08-2007, 16:37
Przedmówcy mają rację , myślę że 300 tys to niezbędne minimum, co do dachu muszę powiedzieć że wybrałaś sobie jeden z droższych (niezależnie jakie to będzie pokrycie) za 150 to może stan surowy, zadaszony :wink:

aska_ou
26-08-2007, 16:40
:( Niestety trzeba szukać innego projektu, będę miała na wszystko najwyżej 250 tysięcy.
Myslałam jeszcze o tym projekcie, myślę że nieco tańszy od poprzedniego, jak oceniacie ?
http://www.dobredomy.pl/?id_project=96

KOM44
26-08-2007, 17:10
W takiej cenie trudno Ci bedzie zrealizować ten prokejt, chyba, ze zastosujesz gorsze materiały, ale na to biednego nie stać, trzeba zrobić raz a dobrze. Co do dachu to sprawdz, czy uzyskasz pozwolenie na budowe przy tak małym spadku dachu. W róznych gminach są rózne plany zagospodarownia w których dopuszczaja różne spadki dachów. Kumpel buduje tez parterówke i musiał specjalnie dostosowywać projekt podnosząc kąt spadku dachu. Dach to połowa ceny stanu surowego otawrtego. Teraz wszystko poszło do góry i wydaje mi sie, ze w tej podanej cenie nie zrealizujesz tego. Proponuje iść z projektem do churtowni materiałów budowlanych i poprosić o wycene wszystkich materiałów na stan surowy zamkniety. Robia takie wyceny za darmo, pod ewentualnego klijenta, który bedzie sie tylko u nich zapoptrywał w materiały. Co do wykończeniówki to zależy od zasobnosci waszego portfela, pomysłów i ile jesteście w stanie zrobić sami. Na sciany nośne proponuję bloczki gazobetonowe 24 w odmianie 400 lub 350 (słyszałem, ze juz sie taka odmiana pojawiła) i 12 cm docieplenia styropianem.
Obojetnie z czego byscie nie robili sciany na zewnatrz trzeba wykończyć, tynk albo docieplenie duzej różnicy w cenie nie bedzie, bo zaoszczędzicie na tańszych bloczkach.

Seba7207
26-08-2007, 17:16
Zwsze możesz wybudować coś mniejszego z możliwością późniejszej rozbudowy. W którymś z Muratorów był taki projekt. Na początku mniejszy metraż - dobre materiały -. W przypadku przypływu gotówki w późniejszym okresie - rozbudowa.

aska_ou
26-08-2007, 18:32
Dziękuję Wam bardzo za sugestie. Mąż zaproponował żebyśmy poczekali jeszcze 2-3 lata , wtedy będzie nas już stać na porządny dom. Muszę jeszcze pocierpieć w bloku :)