PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to naprawić (pęknięcie betonu na tarasie)



jaro'71
26-08-2007, 22:16
Co zaproponować panom partaczom, którzy nie zagęścili dobrze piasku pod tarasem? Opcje "pognać lub nie zapłacić" nie wchodzą w grę bo zapłacone więc pójdą chętnie. Chodzi mi raczej o sposoby naprawy. Czy zaszpachlowanie (i czym) uchroni płytę przed rozsadzeniem w zimę przez mróz? Im trzeba pokazać palcem, bo sami z siebie to nic nie zrobią. Jeszcze "panie będzie pękać to tu, to tam". Ech, k...
Metrowa rysa ok 2 mm biegnąca od narożnika domu na drugi dzień po zalaniu:
http://www.komiksownia.republika.pl/dzialka/26_08_07_taras.jpg

26-08-2007, 22:27
Co zaproponować panom partaczom, którzy nie zagęścili dobrze piasku pod tarasem? ...
postraszyć kierownikiem budowy ...
ze jak przyjdzie /przyjedzie/ to on im da ...

jaro'71
26-08-2007, 22:29
Co zaproponować panom partaczom, którzy nie zagęścili dobrze piasku pod tarasem? ...
postraszyć kierownikiem budowy ...
ze jak przyjdzie /przyjedzie/ to on im da ...
Ich jest pięciu, on jest sam :wink:

ps. chodzi mi tylko o mróz. Jak woda wlezie i zamarźnie to rozp... wszystko. Przecież nie zacznę od układania płytek na tarasie...

26-08-2007, 22:31
Ich jest pięciu, on sam :wink:
pewnie dorosłe i silne chłopy ...
uuu ... to jest problem w takim razie

ja na Twoim miejscu poczekałbym ... niech speka wszystko to co ma spękac ...

Witos
26-08-2007, 22:32
Na początek trzeba to rozkuć na jakieś 10 cm max. I dopiero potem zalać betonem lub mocną zaprawą.

jaro'71
26-08-2007, 22:36
Popodlewam parę dni i się zobaczy. Taras niezbrojony w kształcie L-ki, więc krecha leci po najkrótszej drodze

odaro
26-08-2007, 23:24
Spróbuj zaprawy Ceresit CX-15 a jeszcze lepiej CX-5 albo innej zaprawy do naprawy betonów

BK
27-08-2007, 04:09
Musisz trochę rozkuć, w poprzek rysy dać kilka (zależy od długości pęknięcia) prętów żeby zazbroić i na to cement "skała" (nie pamiętam fachowej nazwy). Musi to być "pocerowane" żeby dalej nie pękało.
U nas to była nie kwestia ubicia piachu ale tego że wylewkarze źle zrobili dylatacje (a właściwie ich nie zrobili) i taras właśnie tak pękł.

U nas po takim zabiegu położyliśmy płytki (oczywiście odczekaliśmy trochę), po dwóch zimach nic się nie dzieje. Fugę między płytkami na wszelki wypadek daliśmy grubą (1 cm), w razie jakby miało pracować

27-08-2007, 05:29
... zaprawy do naprawy betonów
j.w.

RURKA
27-08-2007, 06:31
Co zaproponować panom partaczom, którzy nie zagęścili dobrze piasku pod tarasem? Opcje "pognać lub nie zapłacić" nie wchodzą w grę bo zapłacone więc pójdą chętnie. Chodzi mi raczej o sposoby naprawy. Czy zaszpachlowanie (i czym) uchroni płytę przed rozsadzeniem w zimę przez mróz? Im trzeba pokazać palcem, bo sami z siebie to nic nie zrobią. Jeszcze "panie będzie pękać to tu, to tam". Ech, k...
Metrowa rysa ok 2 mm biegnąca od narożnika domu na drugi dzień po zalaniu:
http://www.komiksownia.republika.pl/dzialka/26_08_07_taras.jpg

Proponuję użyś RS 88 http://www.matchembud.com.pl/henkel/RS88.pdf , CX 5 i 15 też możesz spróbowaś . zaprawy z serii CX mają właściwośc bezskurczowe a nawet delikatnie "rozkurczowe" RS 88 natomiast jest bezskurczowym materiałym, bardzo twardym.
Ale oczywiście również proponuję umieścić poprzeczne pręty co kilkanaście centymetrów aby zazbroić pęknięcie.

kapusta
27-08-2007, 06:37
to rysa spowodowana brakiem dylatacji i na dodatek wylewana za rzadkim betonem a nie osiadanien

BK
27-08-2007, 06:47
to rysa spowodowana brakiem dylatacji i na dodatek wylewana za rzadkim betonem a nie osiadanien

Zgadzam się, u nas było identycznie, ale zazbrojenie tak jak pisałam pomogło.

jaro'71
27-08-2007, 07:05
Dzięki wszystkim. Zaproponuję majstrom odkucie, zazbrojenie i specjalną zaprawę. Będzie wielkie :o :o :o , więc pewnie odczekam i zrobię to sam wg Waszych rad późną jesienią

27-08-2007, 07:35
no tak, najlepiej zrobić jak juz ich nie będzie ... ostatecznie jest ich 5 ciu ...
a to zbrojenie czemu ma służyc ? z ciekawości pytam ...

BK
27-08-2007, 09:19
brzoza :)
żeby się płytki nie rozpękły bo to głupio wygląda
jak tu zaprosić teściową na taki taras
no chyba że chcesz żeby się o taką wyrwę potknęła :P

Bigbeat
27-08-2007, 10:54
Jak ktoś już wyżej pisał - to raczej brak dylatacji na miejscu "zgięcia" L-ki, niż osiadanie.
To i tak Ci będzie pękało, żebyś nie wiem jak łatał i naprawiał.
Problem więc z kafelkami - u mnie zrobiliśmy tak, że jako warstwa pośrednia poszła guma mapei z zatopioną siatką z włókna szklanego (taką do zatapiania w kleju na ociepleniu), a dopiero na to kafelki (na klej mapej adhesilex p9).
Chodziło o utworzenie warstwy pośredniej, która przeciwdziałałaby pojawianiu się naprężeń w płytkach nad pęknięciami wylewki tarasu. Tzn. oczywiście źle się wyraziłem - naprężenia będą się pojawiały, ale znacznie mniejsze.

jaro'71
27-08-2007, 12:20
brzoza :)
żeby się płytki nie rozpękły bo to głupio wygląda
jak tu zaprosić teściową na taki taras
no chyba że chcesz żeby się o taką wyrwę potknęła :P
Moja teściowa to anioł, więc muszę to zrobić dobrze, żeby na moim tarasie przy kawie przygód nie miała :wink:
A może jak już będą odkuwali czy może lepiej cięli diaksem, to może teraz by dać dylatację po prostej wzdłuż pęknięcia... Mądry to pomysł czy nie za bardzo :-?

27-08-2007, 17:57
dylatuje sie przed faktem "aby nie pękło tam gdzie nie chcemy" a nie po fakcie "aby zrobic jeszcze jedno peknięcie"i ułatwic rysie aby sobie bezproblemowo pękała dalej
brzoza :)
żeby się płytki nie rozpękły bo to głupio wygląda
jak tu zaprosić teściową na taki taras
no chyba że chcesz żeby się o taką wyrwę potknęła :P
BK :)
zatrzegam ze nie chce wchodzić w parade Twojej Szanownej Pani Archtekt /która Cię prowadzi ani tym bardziej Twojej Szanownej Teściowej/ ale moim skromnym zdaniem zbroi sie beton wiszący, naciskany /np. stropy, mury oporowe, tamy/ bo beton słabo pracuje na rozciąganie
nie zbroi sie betonu leząego na twardym podłozu /tu beton radzi sobie sam/ będąc wyłacznie sciskany

aby zapobiec peknięciom betonu w wypadku kiedy nie dopilnowaliśmy sobie zagęszczania - nie wystarczy rzucić byle gdzie, byle jakiego prętu/ów/ - tylko trzeba zaprojektowac posadzke jak strop ..../pod którym w każdej chwili moze sie zapaśc w dowolnym miejscu piasek .../

a poniewaz moja diagnoza /taka sama jak kapusty
to rysa spowodowana brakiem dylatacji i na dodatek wylewana za rzadkim betonem a nie osiadanien/
wiec podtrzymuje, ze ryse wystarczy zatrzec klejem lub zaprawą ...

pzdr :wink: