PDA

Zobacz pełną wersję : warstwy ocieplenia poddasza



21-07-2003, 01:00
W planie mam nastepujace warstw poddasza: papa, pelne deskowanie, szczelina powietrzna 2 cm, welna min. 15cm, stelaz i miedzy stelazem styropian 5 cm (poprzecznie do krokiew), folia paroszczelna, płyta g.-k.
Moje pytania: Czy folia moze dotykac do płyt g.-k. i czy nie zamienic steropianu na welne ale czy wtedy wełna może dotykać do foli?

HenoK
22-07-2003, 19:21
W planie mam nastepujace warstw poddasza: papa, pelne deskowanie, szczelina powietrzna 2 cm, welna min. 15cm, stelaz i miedzy stelazem styropian 5 cm (poprzecznie do krokiew), folia paroszczelna, płyta g.-k.
Moje pytania: Czy folia moze dotykac do płyt g.-k. i czy nie zamienic steropianu na welne ale czy wtedy wełna może dotykać do foli?
Szczelina powietrzna 2 cm moze być za mała (bardzo trudno taką wąską szczelinę uzyskać) proponuje ok. 4cm.
Folia paroszczelna (opóźniacz pary) może dotykać pły g.-k. Ważna jest szczelność paroizolacji na stykach (zakład + sklejenie taśmą).

Wojciech Nitka
22-07-2003, 19:28
Kanadyskie przepisy budowlane wymagają szczeliny wentylacyjnej 63 mm.
Układ warst masz dobry, tylko ... wymień styropian na wełnę.

docieplenia
22-07-2003, 22:52
W planie mam nastepujace warstw poddasza: papa, pelne deskowanie, szczelina powietrzna 2 cm, welna min. 15cm, stelaz i miedzy stelazem styropian 5 cm (poprzecznie do krokiew), folia paroszczelna, płyta g.-k.
Moje pytania: Czy folia moze dotykac do płyt g.-k. i czy nie zamienic steropianu na welne ale czy wtedy wełna może dotykać do foli?
ja mam szczeline 5cm i wiem ze nie wszedzie bedzie tyle poniewaz welna bedzie ja lekko wypychac wiec 2cm to na pewno za malo;

styropian mi odradzil doradca techniczny poniewaz to niedobrze laczyc materialy o zupelnie innych wlasciwosciach - ja u siebie uzylem dwoch rodzajow welny ISOVERA - jednej normalnej i drugiej od strony wewn. domu wlasnie specjalnej o podwyzszonej izolacyjnosci a w dodatku sam mi rekomendowal folie nie ISOVERA tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX (http://www.dorken.com.pl/folie_dach/main_foldach.html#reflex) ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm :) aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe

takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny :)

Wojciech Nitka
22-07-2003, 23:19
Czy możesz podać konkretne właściwości tej folii?
"Czterowarstwowa folia wiatro- i paroizolacyjna do wszystkich rodzajów dachów. Posiada aluminiowa warstwę odblaskową." - cytat ze strom WWW.
Coś co się nadaje do wszystkiego - w rzeczywistości nie nadaje się do niczego.
Jakie właściwości ma ta folia by nazywac się folią wiatroizolacyjną?
Jakie właściwości ma ta folia by nazywać się folia paroizolacyjną?
Nie ma chyba drugiej takiej folii na rynku by spełniała oba te wymagania.

docieplenia
22-07-2003, 23:33
Czy możesz podać konkretne właściwości tej folii?
"Czterowarstwowa folia wiatro- i paroizolacyjna do wszystkich rodzajów dachów. Posiada aluminiowa warstwę odblaskową." - cytat ze strom WWW.
Coś co się nadaje do wszystkiego - w rzeczywistości nie nadaje się do niczego.
Jakie właściwości ma ta folia by nazywac się folią wiatroizolacyjną?
Jakie właściwości ma ta folia by nazywać się folia paroizolacyjną?
Nie ma chyba drugiej takiej folii na rynku by spełniała oba te wymagania.

szczerze powiem ze nie analizowalem tego az tak :) podjalem decyzje o jej uzyciu na podstawie rozmowy z doradca technicznym ISOVERa wlasnie ze wzgledu na jej wlasciwosci izolacyjnej - ekranowanie o ktorym pisalem - dla mnie znamienne jest to ze zalecil jej zastosowanie zamiast produktu ISOVERa wlasnie ze wzgledu na lepsze parametry :)

co do wlasciwosci wiatro- to faktycznie wyglada to dziwnie jednak mysle ze pelna odpowiedz moze panu udzielic przedstawiciel (namiar z ich strony):

Dariusz Figat
Tel.kom.(0 602) 27 28 90
E-mail:
[email protected]

za to wiem ze od strony praktycznej jestem z niej zadowolony jako uzytkownik i dlatego o tym tutaj napisalem :)

pozdrawiam :)

HenoK
23-07-2003, 06:38
... tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX (http://www.dorken.com.pl/folie_dach/main_foldach.html#reflex) ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm :) aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe

takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny :)
Mam poważne wątpliwości co do skuteczności działania warstwy aluminiowej jako ekran odbijający ciepło.
Ciepło moze być odbijane jeżeli rozchodzi się poprzez promieniowanie.
Chyba nie zamierzasz tej folii pozostawić na wierzchu, tylko przykryjesz ją warstwą np. płyty g-k. Przez płytę g-k ciepło przechodzi przez przewodzenie, jak przez wiekszość ciał stałych. Jakie więc promieniowanie ma odbijać warstwa aluminiowa ?
Oczywiście poważnym argumentem dla producenta jest cena : DELTA-FOL DS 60 kosztuje 2,68 zł/m2 a folia DELTA-FOL REFLEX (różniąca się o tę jedną warstwę) 5,34 zł/m2.
Aby przekonać klienta, że nie wyrzuca on pieniędzy w błoto wmawia mu się, że folia ta odpowiada dodatkowo 2 cm styropianu.
Może się mylę, albo moja wiedza w tym względzie nie jest pełna, ale jeżeli tak jest, to z pewnością firma DORKEN POLSKA Sp. z o.o. posiada wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje potwierdzające tak rewelacyjne właściwości i nie omieszka ich opublikować.
Pytanie pomocnicze. Czy jeżeli ekran zagrzejnikowy pomalujemy warstwą czarnej farby, to czy nadal bedzie on miał niezmienione właściwości odbijania promieniowania cieplnego ?

docieplenia
23-07-2003, 09:41
... tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX (http://www.dorken.com.pl/folie_dach/main_foldach.html#reflex) ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm :) aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe

takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny :)
Mam poważne wątpliwości co do skuteczności działania warstwy aluminiowej jako ekran odbijający ciepło.
Ciepło moze być odbijane jeżeli rozchodzi się poprzez promieniowanie.
Chyba nie zamierzasz tej folii pozostawić na wierzchu, tylko przykryjesz ją warstwą np. płyty g-k. Przez płytę g-k ciepło przechodzi przez przewodzenie, jak przez wiekszość ciał stałych. Jakie więc promieniowanie ma odbijać warstwa aluminiowa ?
Oczywiście poważnym argumentem dla producenta jest cena : DELTA-FOL DS 60 kosztuje 2,68 zł/m2 a folia DELTA-FOL REFLEX (różniąca się o tę jedną warstwę) 5,34 zł/m2.
Aby przekonać klienta, że nie wyrzuca on pieniędzy w błoto wmawia mu się, że folia ta odpowiada dodatkowo 2 cm styropianu.
Może się mylę, albo moja wiedza w tym względzie nie jest pełna, ale jeżeli tak jest, to z pewnością firma DORKEN POLSKA Sp. z o.o. posiada wyniki badań przeprowadzonych przez niezależne instytucje potwierdzające tak rewelacyjne właściwości i nie omieszka ich opublikować.
Pytanie pomocnicze. Czy jeżeli ekran zagrzejnikowy pomalujemy warstwą czarnej farby, to czy nadal bedzie on miał niezmienione właściwości odbijania promieniowania cieplnego ?

oczywiscie nie jest to warstwa wierzchnia tylko pod plyta G-K :)
co do reszty to sam jestem ciekaw - zobaczymy

Jarecky
23-07-2003, 14:11
"... tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm :)..." - cytat

Hey...
To może zamiast 10cm styropianu lub wełny mineralnej na docieplenie np elewacji zastosujmy 5 warstw folii srebrnej firmy DELTA itd.... Nie dość, że zastąpi styropian czy wełnę to jeszcze bedzie odbijała ciepło jak piłeczkę pingpongową ;)...
Pozdrawiam :)

HenoK
23-07-2003, 15:45
tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX (http://www.dorken.com.pl/folie_dach/main_foldach.html#reflex) ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm :) aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe
takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny :)
Już chciałem się Ciebie czepiać, skąd wziąłeś te 2 cm styropianu - ale znalazłem arytkuł (http://www.kalejbud.pl/polecamy%20str/p_izoldach.html) w którym jest stwierdzenie "Przy folii paroizolacyjnej DELTA-FOL REFLEX warstwa metalu naniesiona na folię ekranuje część promieniowania i w efekcie równoważy dodatkową warstwę 2 cm ocieplenia. "
Wysłałem do przedstawiciela firmy Dörken Polska Sp. z o.o. zapytanie : Czy jest to poparte jakimiś badaniami jeżeli tak to w jakich warunkach te badania zostały przeprowadzone ?
Poczekamy, zobaczymy ...

docieplenia
23-07-2003, 16:10
tylko firma Dorken robi specjalna folie srebrna DELTA-FOL REFLEX (http://www.dorken.com.pl/folie_dach/main_foldach.html#reflex) ktora sama w sobie odpowiada warstwie styropianu o grubosci 2cm :) aha to wszystko oczywiscie sklejone jest taka sama tasma wiec tworzy dosyc szczelna warstwe
takie rozwiazanie ma ta zalete ze powstaje ekran (tak jak takie ekrany za grzejnikami) tuz pod plyta G-K na suficie co powoduje odbijanie ciepla i zmniejsza jego wnikanie w warstwe welny :)
Już chciałem się Ciebie czepiać, skąd wziąłeś te 2 cm styropianu - ale znalazłem arytkuł (http://www.kalejbud.pl/polecamy%20str/p_izoldach.html) w którym jest stwierdzenie "Przy folii paroizolacyjnej DELTA-FOL REFLEX warstwa metalu naniesiona na folię ekranuje część promieniowania i w efekcie równoważy dodatkową warstwę 2 cm ocieplenia. "

wysłałem do przedstawiciela firmy Dörken Polska Sp. z o.o. zapytanie : Czy jest to poparte jakimiś badaniami jeżeli tak to w jakich warunkach te badania zostały przeprowadzone ?
Poczekamy, zobaczymy ...
tak jak mowilem takiej informacji udzielil mi doradca techniczny ISOVERa - odnosnie tych 2 cm
tez wyslalem - pozyjemy zobaczymy :)

Wojciech Nitka
23-07-2003, 18:12
Również wysłałem zapytanie do producenta DELTA-FOL REFLEX :
"Proszę, o ile to możliwe, o bliższe własciwości folii DELTA-FOL REFLEX.
Jakie posiada właściowści by stosować ją jako paroizolację, a jakie jako wiatroizolację."
Odpowiedzą? Co odpowiedzą? Czym podpatre będą wypowiedzi?

czlowiek
25-07-2003, 01:35
wracajac do warst to szelina powietrzna powinna miec otwory wlotu i wylotu powietrza pod okapem i w kalenicy. w jaki sposob są realizowane te otwory?
pod okapem jest to zwykłe przedluzenie szczeliny powietrznej?
jesli chodzi o kalenice to deskowanie sie tam kończy tworzac szczeline?

Wojciech Nitka
25-07-2003, 05:36
Do dzisiaj producent DELTA-FOL REFLEX milczy.

Nie dobija się desek w kalenicy do końca, tworząc ok. 4 cm szerokości (w poziomie) szczelinę. Podobnie z papą i np. dachówką bitumiczną. Następnie na samą kalenicę zakłada się specjalne wentylatory kalenicowe, które można dostać w różnym kształacie i kolorze, wykonane z plastyku lub metalu.

czlowiek
25-07-2003, 10:10
mam dach z blachodachowki. czyli w kalenicy musze porobic jakies otwory zeby umiesic te wentylatory.
czy mozna je zainstalowac po ociepleniu czy lepiej przed?


dziekiuje za odpowiedz.

HenoK
26-08-2003, 14:18
Do dzisiaj producent DELTA-FOL REFLEX milczy.

Minął miesiąc i żadnej odpowiedzi od producenta DELTA-FOL REFLEX.

Wojciech Nitka
26-08-2003, 15:06
I dalej milczy, a zadałem tak proste pytanie.
"Proszę, o ile to możliwe, o bliższe własciwości folii DELTA-FOL REFLEX.
Jakie posiada właściowści by stosować ją jako paroizolację, a jakie jako wiatroizolację".
Czyżby sami nie znali odpowiedzi? Oj źle to świadczy o firmie DORKEN.

Paweł Ochalski
28-08-2003, 10:47
Wiatro- i paroizolacja.
Wiatroizolacja to każda bariere stawiająca zaporę dla wiatru, podobnie jak paroizolacja stanowi zaporę dla pary wodnej. Jak pisał pan Nitka w cyklu artykułów "Po Nitce do kłębka" "...wiatroizolacja przede wszystkim chroni budynek przed nawiewaniem zimnego powietrza do wnętrza." W takim znaczeniu nie tylko folia DELTA-REFLEX, ale wszystkie folie paroizolacyjne dostępne na rynku są jednocześnie wiatroizolacyjnymi.
Wszelkie nieporozumienia wynikają z różnej interpretacji pojęcia wietroizolacji. Cytowany już pan Wojciech Nitka napisał w tym samym artykule, że "wiatroizolacje zabezpieczają izolacje cieplną przed napływem wilgoci z zewnątrz." To niestety nie to samo.
Reguła, że każda folia paroszczelna jest jednocześnie wiatroszczelną nie działa w odwrotną stronę. Funkcje wiatroizolacji mogą pełnić również niektóre FWK (folie wstępnego krycia), włókniny a także specjalnie impregnowany (bituminizowany) papier. Sądzę, że w drugim cytatacie o tym muślał autor. Przy czym nie mogą pełnić tej roli FWK o niskiej paroprzepuszczalności, gdyż wymagają szczeliny wentylacyjnej, w której z różną intensywnością przepływa powietrze.
Membrany o wysokiej paroprzepuszczalności zwane potocznie foliami, to najczęściej wielowarstwowe kompozyty,w których funkcje ochronne i nośnika spełniają włókniny, zaś specjalny film stanowi barierę dla wody pozostając otwarty dla dyfuzji pary wodnej. Wiatroszczelność takich membran jest wypadkową siły napierającego wiatru oraz gęstości włóknin i rodzaju filmu.
Przyjmując, że wiatroszczelność FWK jest wystarczająca, to wiatroszczelność przegrody uzyskamy dopiero po sklejeniu tych folii na zakłądach i stykach z przepustami dachowymi, ścianami itp., oraz uszczelniając miejsca mocowań folii i ołatowania, a także przejść instalacyjnych.

Folia DELTA-REFLEX
Tak jak napisano czterowarstwowa: 1) folia polietylenowa zawierająca uszlachetniacze, stabilizatory UV,dodatki utrudniające palność itp., 2)zbro-jenie z HD PE, 3) aluminium, 4) folia poliestrowa zabezpieczająca aluminium przed utlenianiem. Posiada współczynnik oporu dyfuzyjnego
Sd>100m, co oznacza, że stawia taki opór przepływającej parze jak ponad 100 metrowa warstwa powietrza. Dla porównania: otwarte dyfuzyjnie FWK Sd<0,2m; FWK o niskiej paroprzepuszczalności Sd= od 1 do 3m; inne folie paroizolacyjne Sd= od 40 do 60m. Jeśli idzie o inne właściwości tej folii to odsyłam do Aprobaty Technicznej ITB onumerze
AT-15-2552/2001

Energooszczędność folii DELTA-REFLEX
Przez płytę g-k ciepło przechodzi istotnie przez przewodzenie. Producent folii dopuszcza układanie płyt g-k bezpośrednoio na niej, jednak z wielu powodów lepiej układać płyty na ruszcie. Więżba dachowa pracuje pod naporem wiatru co prędzej czy później doprowadzi do spękań połączeń płyt mocowanych bezpośredniodo krokwi. Ponad to dystans jaki stwarza ruszt umożliwia prowadzenie instalacji między płytami a folią, a sama folia nie ulega uszkodzeniu w czasie montażu gniazdek, kontaktów i mocowań innych przedmiotów i urządzeń, pozostając szczelną barierą dla pary wodnej. W takiej sytuacji płyta wypromieniowuje ciepło pobrane z wewnątrz pomieszczenia.
Ponieważ DELTA-REFLEX posiada: 100% wiatroszcelności, w ok 50% odbija promieniowanie cieplne, w ok. 30% chroni przed elektrosmogiem,
- Instytut Badawczy Ochrony Cieplnej (Forschungsinstitut fuer Waermeschutz) w Monachium oszacował, iż daje to w sumie do 10% oszczędności energii. Przy standardowej grubości termoizolacji w dachach w Niemczech równej 20 cm daje to owe 2 cm.
Czy 5 warstw folii DELTA-REFLEX zastąpi 10 cm wełny? Tak, pod warunkiem, że będą one rozpięte w pewnej odległości od siebie i zamocowane w taki sposób, że wyeliminuje się mostki cieplne. Porównaj efekt szyb zespolonych.
Na rynku istnieją już wielowarstwowe metalizowane folie z przegrodami powietrznymi, zdolne zdaniem dystrybutorów, w zależności od ich grubości, częściowo a nawet całkowicie zastąpić termoizolację, tzw. 2 w 1 (termoizolacja + paroizolacja).

Paweł Ochalski
28-08-2003, 11:05
Szczelina wentylacyjna
Zgodnie z DIN 4108 część 3, szczelina wentylacyjna przy długości połaci dachowej do 10-ciu metrów powinna wynosić min. 2 cm. Przy połaci dłuższej - odpowiednio więcej. Owe 2 cm jest to wielkość minimalna w stanie gotowym. Wykonując taką szczelinę należy uwzględnić niedokładności wykonania, tendencję do nadmiernego rozprężania się niektórych mat wełnianychi ich skłonność do osuwania się po śliskiej wiatro- i paroizolacji. W związku z tym należy ją odpowiednio powiększyć lub zastosowaćmateriał dystansujący w postaci rusztu z nierdzewnego drutu czy sznurka, albo dodatkowej przepony z włókniny i listew.
Aby szczelina funkcjonowała poprawnie niezbędny jest w okapie nawiew o minimalnym przekroju2 promile odpowiadającej mu powierzchni dachu, jednak nie mniej niż 200 cm2 na 1 mb okapu, oraz wywiew w kalenicy o przekroju min. 0,5 promila odpowiadającej mu powierzchni dachu.
Każda przestrzeń międzykrokwiowa musi być zwentylowana. Wymóg ten jest szczególnie utrudniony i wymaga dodatkowych nakładów pracy w takich rejonach jak kosz, naroże, komin i okno dachowe.

HenoK
28-08-2003, 14:51
Muszę trochę racji przyznać p. Pawłowi. W pewnych warunkach taka folia może zastąpić część ocieplenia - tylko czy to uzasadnia jej tak wysoką cenę ?

29-08-2003, 03:45
A w jaki sposob mam rozwiazac problem z folia jezeli mam zrobione juz pelne deskowanie i na nim pokrycie z blachy. Szczelnie okryc folia deski z krokwiami. Czy jest inne rozwiazanie. A szczelina powietrzna ma powstac wtedy pomiedzy folia a welna?.

HenoK
29-08-2003, 07:29
A w jaki sposob mam rozwiazac problem z folia jezeli mam zrobione juz pelne deskowanie i na nim pokrycie z blachy. Szczelnie okryc folia deski z krokwiami. Czy jest inne rozwiazanie. A szczelina powietrzna ma powstac wtedy pomiedzy folia a welna?.
Jeżeli jest to pełne deskowanie pokryte papą, to nie ma potrzeby stosowania folii. Musisz tylko zapewnić szczelinę wentylacyjną - skorzystaj z uwag p. Pawłą Ochalskiego dwa post wyżej.
Oczywiście jeżeli chcesz możesz folię zastosować dodatkowo, np. wysoko paroprzepuszczalną, ale szczelina i tak powinna być.

30-08-2003, 02:31
Mam pelne deskowanie ale na deskach jest bezposrednio blacha, niestety nie ma papy. A wiec czy folia w tej sytuacji powinna szczelnie okrywac od spodu deski i krokwie i potem szczelina powietrzna i warstwa ocieplenia(welny).
W jaki sposob zrobic ta szczeline skoro krokwie bedzie okrywala folia. Myslalem o rozciagnieciu sznurka, ale to praktycznie czeste dziurawinie foli.
Dziekuje za poprzednia wypowiedz.

HenoK
30-08-2003, 07:25
Mam pelne deskowanie ale na deskach jest bezposrednio blacha, niestety nie ma papy. A wiec czy folia w tej sytuacji powinna szczelnie okrywac od spodu deski i krokwie i potem szczelina powietrzna i warstwa ocieplenia(welny).
W jaki sposob zrobic ta szczeline skoro krokwie bedzie okrywala folia. Myslalem o rozciagnieciu sznurka, ale to praktycznie czeste dziurawinie foli.
Dziekuje za poprzednia wypowiedz.
Układ, który masz w tej chwili jest bardzo niekorzystny dla deskowania. Wszelkie przecieki, czy wwiewany przez nieszczelnosci pokrycia drobny śnieg powodują zawilgocenie desek i mogą być przyczyną ich zniszczenia.
Podobnie ne masz zabezpieczonych krokwi.
Jeżeli jest to możliwe to powinieneś na deskowaniu położyć papę, kontrłaty, łaty i blachę. Od spodu szczelina wenytlacyjna jak już wyżej pisałem.
Jeżeli nie chcesz pokrycia dachu rozbierać to pod deskowaniem zrób szczelinę powietrzną.
Wykonując taką szczelinę należy uwzględnić niedokładności wykonania, tendencję do nadmiernego rozprężania się niektórych mat wełnianychi ich skłonność do osuwania się po śliskiej wiatro- i paroizolacji. W związku z tym należy ją odpowiednio powiększyć lub zastosowaćmateriał dystansujący w postaci rusztu z nierdzewnego drutu czy sznurka, albo dodatkowej przepony z włókniny i listew.
Aby szczelina funkcjonowała poprawnie niezbędny jest w okapie nawiew o minimalnym przekroju2 promile odpowiadającej mu powierzchni dachu, jednak nie mniej niż 200 cm2 na 1 mb okapu, oraz wywiew w kalenicy o przekroju min. 0,5 promila odpowiadającej mu powierzchni dachu.
Każda przestrzeń międzykrokwiowa musi być zwentylowana. Wymóg ten jest szczególnie utrudniony i wymaga dodatkowych nakładów pracy w takich rejonach jak kosz, naroże, komin i okno dachowe. (wykorzystałem uwagi p. Ochalskiego)
Folię wysokoparoprzepuszczalną zamocuj pomiędzy krokwiami (może ona też osłaniać krokwie od spodu). Między krokwiami, bezpośrednio pod folią umieść izolację z wełny mineralnej (najlepiej do dolnej krawędzi krokwi).
Jeżeli grubość warstwy izolacji będzie za mała to daj dodarkowy ruszt z łat drewnianych lub konstrukcję pod płyty g.-k. i miedzy nimi umieść dodatkową warstwę wełny mineralnej. Przymocuj folię paroszczelną (opóźniacz pary) i płyty g.k.

Wojciech Nitka
30-08-2003, 15:24
Jezeli już będziesz zrywał blachę i deskowanie to proponuję następujące rozwiązanie:
- na krokiwach rozciągnij folię wysokoparoprzepuszczalną,
- na krowie (wzdłuż krowki) nabij łatę,
- mocuj blachę,
i dalej postępuj jak pisze HenoK - Jeżeli grubość warstwy izolacji będzie za mała to daj dodarkowy ruszt z łat drewnianych lub konstrukcję pod płyty g.-k. i miedzy nimi umieść dodatkową warstwę wełny mineralnej. Przymocuj folię paroszczelną (opóźniacz pary) i płyty g.k.

HenoK
30-08-2003, 19:39
Jezeli już będziesz zrywał blachę i deskowanie to proponuję następujące rozwiązanie:
- na krokiwach rozciągnij folię wysokoparoprzepuszczalną,
- na krowie (wzdłuż krowki) nabij łatę,
- mocuj blachę,
i dalej postępuj jak pisze HenoK - Jeżeli grubość warstwy izolacji będzie za mała to daj dodatkowy ruszt z łat drewnianych lub konstrukcję pod płyty g.-k. i miedzy nimi umieść dodatkową warstwę wełny mineralnej. Przymocuj folię paroszczelną (opóźniacz pary) i płyty g.k.

Wojtek masz oczywiście rację. Mój opis dotyczył sytuacji, w której pokrycie dachowe i deskowanie nie będzie rozbierane.

31-08-2003, 02:21
Dziekuje za pomoc- serdecznie. jeszcze raz jezeli mozna bo mam okropny metlik w glowie. Zdecydowalem ze zdejmuje blache( przy okazji zrobie dokladny przeglad calej konstrukcji). Czy dobrze zrozumialem- po zdjeciu blachy na deskowanie daje pape, na pape kontrlaty potem laty i blacha. A od dolu pod deskami szczelina i welna itd. A gdzie bedzie miejsce na folie wysokoparaprzepuszczalna- panie Wojtku. Tylko prosze o cierpliwosc, bo jestem laikiem- w majstrow mam wybitnych "madrali"
Pozdrawiam.

HenoK
31-08-2003, 07:11
Dziekuje za pomoc- serdecznie. jeszcze raz jezeli mozna bo mam okropny metlik w glowie. Zdecydowalem ze zdejmuje blache( przy okazji zrobie dokladny przeglad calej konstrukcji). Czy dobrze zrozumialem- po zdjeciu blachy na deskowanie daje pape, na pape kontrlaty potem laty i blacha. A od dolu pod deskami szczelina i welna itd. A gdzie bedzie miejsce na folie wysokoparaprzepuszczalna- panie Wojtku. Tylko prosze o cierpliwosc, bo jestem laikiem- w majstrow mam wybitnych "madrali"
Pozdrawiam.
Jeżeli będziesz miał deskowanie szczelnie pokryte papą, to możesz zrezygnować z folii wysokoparoprzepuszczalnej.
Musisz tylko zapewnić szczelinę wentylacyjną pomiędzy wełną mineralną a deskowaniem. Szczelina musi być stabilna, tj. zabezpieczona przed przysłonięciem jej przez rozprężajacą się lub zsuwającą wełną mineralną.
Możesz to zapewnić poprzez naciągnięcie między krokwiami sznurka odpornego na starzenie lub drutu nierdzewnego, zasosowanie włókniny.
Kiedyś na targach widziałem przeznaczone do tego celu kształtki z impregnowanej tektury, ale na budowie się jeszcze z nimi nie spotkałem.
No i pod wełną mineralną (od strony pomieszczenia powinna być paroizolacja).

czlowiek
31-08-2003, 12:46
no wlasnie, jak zapewnic ciaglosc paroizolacji skoro musze wstawic gniazdka z prądem?
czy mozna ciagnac kable po belkach na poddaszu pod plytami GK? czy musza byc w rurkach?

pozdrawiam wytrwalych.

greg98
31-08-2003, 14:51
"no wlasnie, jak zapewnic ciaglosc paroizolacji skoro musze wstawic gniazdka z prądem?
czy mozna ciagnac kable po belkach na poddaszu pod plytami GK? czy musza byc w rurkach?"

Widzisz- Corotop podaje na swoich stronach coś takiego, jak "aktywna paroizolacja".
W skrócie chodzi o to, żeby nie pozwolić na skraplanie się wilgoci między płytą g-k, a folią paroizolacyjną.
Możesz potraktować to właśnie w ten sposób- poprzez nieciągłość ( w kilku miejscach oczywiście !) może być tak, że właśnie ten nadmiar wilgoci, który mógłby się skroplić- ucieknie do wełny.
A stamtąd zostanie wywiany poprzez szczelinę na zewnątrz- wełna nie zamoknie.
Ja zastosowałem i jedno i drugie- tj folie wysokoparoprzepuszczalną i Corotop ActiveControl jako paroizolację.
He, he a wszystko ze szczeliną i pod pełnym deskowaniem- na dachu się nie oszczędza ;-)
Grzegorz

czlowiek
31-08-2003, 22:26
niezbyt rozumioem Twoja wypowiedz. mam sie nie zmartwic o te pare dziur na gniazdka czy wrecz przeciwnie. wyobrazalem sobie ze jest tam ona po to zeby zapewnic ciaglosc izolacji. skoro mozan ja dziurawiac to po co ona tam siedzi??

HenoK
31-08-2003, 22:40
niezbyt rozumioem Twoja wypowiedz. mam sie nie zmartwic o te pare dziur na gniazdka czy wrecz przeciwnie. wyobrazalem sobie ze jest tam ona po to zeby zapewnic ciaglosc izolacji. skoro mozan ja dziurawiac to po co ona tam siedzi??
Prawdę mówiąc nie spotkałem się jeszcze z gniazdkami umieszczanymi na skosach poddasza - według mnie nie jest to na nie najwłaściwsze miejsce. Jeżeli jednak ktoś się uprze, żeby je założyć to można znaleźć różne rozwiązania, np. uszczelnienie wokół puszek i wlotów do puszek.
Dla chętnego nic trudnego.

czlowiek
31-08-2003, 23:15
ocieplenie poddasza laczy sie ze scianka kolankowa. tam tez zamierzam dac GK na stelarzu dodatkowo ocieplone welna. tam rownierz potrzeba paroizolacji (o ile wiem). na tej sciance beda gniazdka.

zapewni to ciaglosc ocieplenia do stropu (na ktorym poloze styropian). scianke kolankowa mam 70cm.

greg98
01-09-2003, 20:11
niezbyt rozumioem Twoja wypowiedz. mam sie nie zmartwic o te pare dziur na gniazdka czy wrecz przeciwnie. wyobrazalem sobie ze jest tam ona po to zeby zapewnic ciaglosc izolacji. skoro mozan ja dziurawiac to po co ona tam siedzi??

Rozumieć należy dosłownie.
Nie wierzę, żeby ktokolwiek zrobił paroizolację całkowicie szczelną. W dachu jest zawsze miejsce, gdzie trzeba folię przeciąć, zagiąć itp.
Z drugiej strony jak ktoś jest aptekarzem i ma dużo nerwów, żeby budowlańców przypilnować, alebo zrobić to samemu, to jest to możliwe :-)

HenoK
01-09-2003, 21:06
"no wlasnie, jak zapewnic ciaglosc paroizolacji skoro musze wstawic gniazdka z prądem?
czy mozna ciagnac kable po belkach na poddaszu pod plytami GK? czy musza byc w rurkach?"

Widzisz- Corotop podaje na swoich stronach coś takiego, jak "aktywna paroizolacja".
W skrócie chodzi o to, żeby nie pozwolić na skraplanie się wilgoci między płytą g-k, a folią paroizolacyjną.
Możesz potraktować to właśnie w ten sposób- poprzez nieciągłość ( w kilku miejscach oczywiście !) może być tak, że właśnie ten nadmiar wilgoci, który mógłby się skroplić- ucieknie do wełny.
A stamtąd zostanie wywiany poprzez szczelinę na zewnątrz- wełna nie zamoknie.
Ja zastosowałem i jedno i drugie- tj folie wysokoparoprzepuszczalną i Corotop ActiveControl jako paroizolację.
He, he a wszystko ze szczeliną i pod pełnym deskowaniem- na dachu się nie oszczędza ;-)
Grzegorz
Grzegorzu, chyba nie dokońca zrozumiałeś ideę systemu http://www.active.corotop.com.pl/images/tyt_cac.gif (http://www.active.corotop.com.pl/corotop_ac.html) zobacz co firma Crotop pisze na temat zasad montażu (http://www.active.corotop.com.pl/corotop_ac_montaz.html), a zrozumiesz, że i w przypadku tego materiału "Szczelne ułożenie paroizolacji jest bardzo ważnym warunkiem jej prawidłowego działania, ze względu na duże zdolności penetracyjne pary wodnej. Pozostawienie nie zaklejonych kolejnych warstw paroizolacji, znacznie zwiększa niebezpieczeństwo dopływu i pozostania pary wodnej w termoizolacji. Ponadto poprzez bardzo małą szparę w dachu mogą zostać wyemitowane duże ilości ciepła, ponieważ różnica temperatur w sezonie grzewczym powoduje duże różnice ciśnień i powstawanie gwałtownych przepływów powietrza."
Membrana Corotop Active Control nie ma szczelności takiej jak typowe folie (równoważne warstwie kilkudziesięciu metrów powietrza) ale na poziomie 8 m warstwy powietrza. Oznacza to, że para wodna, która do membrany dotrze jest stopniowo uwalniana również poprzez wełnę mineralną w ilości, która nie powoduje kondensacji pary wodnej.
Przy okazji w zasadach montażu jest omówiony sposób zapenienia szczelności.

Nie wierzę, żeby ktokolwiek zrobił paroizolację całkowicie szczelną. W dachu jest zawsze miejsce, gdzie trzeba folię przeciąć, zagiąć itp.
Z drugiej strony jak ktoś jest aptekarzem i ma dużo nerwów, żeby budowlańców przypilnować, alebo zrobić to samemu, to jest to możliwe :-)
Niestety, albo się jest aptekarzem, albo prędzej czy później mogą pojawić się problemy. Najlepsze materiały nie pomogą przy niechlujnym wykonaniu.

greg98
01-09-2003, 21:36
He, he- czysta teoria.
Niestety w praktyce jest to trochę inaczej.
Życzę Ci, żebyś pogodził teorię z praktyką.
Niekoniecznie niechlujstwo wykonania.
I nie sądzę, żeby były z tego powodu jakieś problemy- po prostu nieco większa ilość wilgoci wniknie do warstwy ocieplenia, skąd równie łatwo zostanie usunięta poprzez folię wysokoparoprzepuszczalną do atmosfery.
A jak ktoś nie ma foli wysokoparoprzepuszczalnej, to jeszcze lepiej, bo ma deskowanie.
Ot i tyle

HenoK
01-09-2003, 22:03
He, he- czysta teoria.
Niestety w praktyce jest to trochę inaczej.
Życzę Ci, żebyś pogodził teorię z praktyką.
Niekoniecznie niechlujstwo wykonania.
I nie sądzę, żeby były z tego powodu jakieś problemy- po prostu nieco większa ilość wilgoci wniknie do warstwy ocieplenia, skąd równie łatwo zostanie usunięta poprzez folię wysokoparoprzepuszczalną do atmosfery.
A jak ktoś nie ma foli wysokoparoprzepuszczalnej, to jeszcze lepiej, bo ma deskowanie.
Ot i tyle
Grzegorzu. Sęk w tym, że znam i teorię i praktykę. Budownictwem zajmuję się od kilkunastu lat i mam okazję sprawdzić efekty takiej niefrasobliwości.
Jeżeli masz takie zdanie na temat koniecznosci zachowania szczelnosci paroizolacji, to po co wogóle ją stosujesz ?

greg98
02-09-2003, 21:18
Widzisz- ja wiem, że tak powinno być- teoretycznie.
W praktyce, to przez jedną szparę w paroizolacji (przy odpowiednich szczelinach itd.) nie powinno wydostawać się tyle wody, żeby nie zdążyło odparować. Pewnie- należy tego unikać i w miarę możliwości zaślepiać te niechciane otwory, ale wpadając w przesadę albo wydamy wiele kasy (dach, to nie jest jedyna część domu ;-), albo wylądujemy w wariatkowie.
Pozdrawiam,
Grzegorz

Wojciech Nitka
03-09-2003, 00:45
I tu popieram HenoK'a,
greg98,
według badań kanadyjskich, w ciągu jednego sezonu grzewczego przez opóźniacz pary (paroizolację) o powierzchni 1 metra kwadratowego przechodzi ok. 1/3 litra wody. Natomiast przez otwór 2 x 2 cm - przechodzi ok. 30 litrów wody, a więc 100 razy wiecej!!!!!!
Czy to przekonuje Cię to maksymalnego uszczelniania opóźniacza pary (paroizolacji)?

Folię opóźniacza pary NALEŻY maksymalnie uszczelniać - na połączeniach, w miejscach gniazdek elektrycznych, w miejscach przejść wszelkich instalacji itd. Chociażby i dlatego że folia opóźniacza pary pełni również rolę opóźniacza przepływu powietrza - przez nieszczelności opóźniacza pary uciekać będzie ciepło z budynku

03-09-2003, 13:03
paroizolacje zakalda sie od dolu czy od gory?
chodzi o to w ktora strone bedzie zakladka i jak duza powinna byc? jaka tasma kleic paroizolacje?

HenoK
03-09-2003, 17:09
paroizolacje zakalda sie od dolu czy od gory?
chodzi o to w ktora strone bedzie zakladka i jak duza powinna byc? jaka tasma kleic paroizolacje?
Odpowiem "obrazkowo"



\
\
\\
\\
\\
\\
\\
\\
\
\
\
Wielkość zakładki według zaleceń producenta - przeciętnie od 10 - 20 cm.
Taśma wg zaleceń producenta.

czlowiek
05-09-2003, 13:19
dziekuje pieknie, bo to ja zadawalem pytanie.

tom17
06-03-2007, 16:28
NO TO PODCIĄGAM STARY WĄTEK
Warto stosować tę folię DORKEN REFLEX czy nie?
Jakieś nowe doświadczenia, przemyślenia?

bingo-ada
09-04-2007, 11:56
Również jestem zainteresowana, czy na 15 cm wełny min. ułożonej do wysokosci krokwi powinno się dać dodatkowe 5 cm wełny na stelażu, czy na "15" wystarczy ułożyć samą folię delta reflex?

acca5
09-04-2007, 13:13
Nie wystarczy, trzeba dać druga warstwę min.10cm i dopiero folia. No chyba ,że chcesz mieć zimą zimno a latem gorąco na poddaszu.

Gafinka
15-05-2007, 13:56
Podnąsząc starszy wątek mam pytanie do specjalistów od wyliczania takich różnych współczynników i ogromną prośbę.

Dach kryty dachówką ceramiczną, folia wysokoparoprzepuszczalna Tyvec Pro, bez deskowania i teraz:

Mam krokwie 18 i teraz mam zamiar położyć
- 18 cm Rockwool Toprock lub lambda = 0,035
i 5 cm w poprzek Isover Super Mata - lambda 0,033
lub
15 cm Isover Super Mata lambda 0, 033
i 5 cm Isover Super Mata lambda 0,033
która wresja lepsza, cieplejsza.
Bo przeczytalam, że jak nie mam deskowania i folia wysokoparoprzepuszczalna to mogę dać tyle wełny ile wysokość krokwi, ale z drugiej strony przeczytałam też, że z zasady zostawienie szczeliny nie jest złe bo jednak pomaga w wentylacji. W pierwszym rozwiązaniu wartswa wełny łącznie to 23 cm w drugiej 20 - ale w obu staram się wybrać wełny o dobrych wspołczynnikach, więc mam nadzieję, że to wystarczy ??
Specjaliści od obliczeń pomóżcie. :oops:

Barbossa
15-05-2007, 14:34
R1,2=d/Lambda
Rc=R1+R2
U=1/R
mniejsze U oznacza lepszą przegrodę
bez mostków

d grubość izolacji
R1 dla jednego materiału, R2 dla drugiego - policz :D

w przypadku większej ilości materiałów w przegrodzie sumujesz wszystkie

Gafinka
16-05-2007, 08:11
OOOO dzięki, liczyć umim jak mam tak klarownie podane wzorki :D

zygmor
05-11-2007, 09:35
Będę ocieplał poddasze wełną mineralną firmy knauf i na pytanie czy muszę pod płytą osb, na której leży gont papowy, zabezpieczać wełnę od szczeliny wentylacyjnęj. Odpowiedź knaufa
Zawsze zalecane jest stosowanie wiatroizolacji lub folii wysokoparoprzepuszczalnej Dlatego zgodnie z sugestią zamierzam od strony szczeliny wentylacyjnej dać wiatroizolację.
Proszę tylko o opinię jak teraz na krokwiach ułożuć wiatroizolację, trzeba chyba okładać belki tą folią inaczej się nie da.
Ale proszę o waszą opinię w tej sprawie.

Barbossa
05-11-2007, 09:39
coś mi się wydaje to nadpinterpretacją
gont papowy, osb i wiatroizolacja?
nie za dużo?
raczej trzeba się skupić na wentylacji samej szczeliny, tak aby nie wiało od okapu

zygmor
05-11-2007, 11:17
To nie nadinterpretacja.
Materiał izolacyjny nie powinien zawilgnąć, a dodatkowo bez wiatroizolacji będzie z izolacji wywiewane więcej ciepła niż gdyby była wiatoizolacja, tak zrozumiałem.