PDA

Zobacz pełną wersję : dylatacja komina oraz zbrojenie



marcinst
27-08-2007, 18:08
Witam

Jak prawidłowo nalezy wykonać zbrojenie stropu pomieszczenia, w którym znajduje się komin dymowo-wentylacyjny. Komin murowany z cegły, w srodku wkłady marywil z wełną. Czy można przepuścić zbrojenie stropu przez komin, (oczywiście nie przez środek kanałów)? Co z dylatacją?

Pikuś
27-08-2007, 21:00
Jeżeli komin jest dylatowany, to musi być tak wykonany knsekwentnie od fundamentu aż do końca bo takia jest istota i sens dylatacji. Przejście przez strop też sie dylatuje za pomocą np. paska styropianu. Strop niie może opierać się na kominie!. Otwór w stropie na komin a właściwie jego krawędzie powinny być dodatkowo zazbrojone równolegle do krawędzi otworu np 3 x O 10. Rozwiązanie powinno być podane w dokumentacji . Aktualnie buduję takie ustrojstwo i takie mam rozwiązanie w projekcie. Zbrojenie w kominie to jakieś nieporozumienie-kto za tym stoi i komu ma to służyć? :)
Pozdrawiam Pikuś

kapusta
27-08-2007, 21:06
-jeżeli komin jest wolnostojący to nie wolno w żadnym wypadku opierać stropu na nim
-jeżeli jest murowany i wiązany ze ścianą to przepisy pozwalją ale zdrowy rozsądek raczej nie
-dozbrojenie otworu kominowego powinien objaśnić kierownik bud jesli będzie miał o tym pojęcie

K160
06-04-2010, 10:26
Teraz wiem , że cały komin należy dylatować od stropu. JASNE i więcej tego błędu nie powtórzę. Niestety co się stało to się nie odstanie bo u mnie komin i strop już są. Wiedziałem, że dzwoni, ale nie wiedziałem , w którym kościele. Majstry jak majstry ... raz są super kumaci, a raz raczej słabo.

Mam komin z pełnej cegły: środkowy kanał dymowy, po bokach kanały wentylacyjne. Strop opiera są na kanałach wentylacyjnych, ale zdylatowałem kanał dymowy.
http://img210.imageshack.us/img210/9138/080709135541.th.jpg (http://img210.imageshack.us/i/080709135541.jpg/)

Proszę, o krótką diagnozę: Czy mam odcinać tarczą diamentową komin od stropu ? Czy komin dymowy rozszerza się wzdłuż i wszerz ?

Tak wiem odgrzałem wątek, ale po zakładać nowy.
Dodatkowo miałem cegłę pełną z dużą ilością margla (żółte bryłki) ...świństwo, bo na palecie ładne cegły są układane na zewnątrz, a cały syf w środku. Pewnie będzie pękać. Ech.