PDA

Zobacz pełną wersję : Strop nad parterem w "parterówce".



j-j
27-08-2007, 18:45
Mam poddasze nieużytkowe na wiązarach.
Między pasami dolnymi wiązarów będzie styropian ale żeby sie on na czymś trzymał chciałem podbić pasy dolne deskami na to ułożyć styro.
Pod deskami zrobić OSB i pod to g-k. OSB po to aby strop był wytrzymalszy niż słabe tylko g-k.
Ale czy nie mógłbym do pasa dolnego od razu od dołu zamocować OSB , na tym trzymał by się styro. Pod OSB dałbym g-k. Odpadają mi niepotrzebnie wcześniejsze deski czy tam listwy pod pas dolny.
Ale wiązary mam co 1 m. Czy da radę do tak zrobionych wiązarów zamontować od razu OSB? Czy jednak potrzebne są te deski czy listwy w mniejszych odległościach (jakich? i jakie grubości desek?) pod pasy dolne aby OSB mogło się lepiej trzymać?

Nie wiem jak to rozwiązać i czy do końca dobrze myślę.
Możecie coś zaproponować?

jajmar
27-08-2007, 19:19
Takie cuda masz w projekcie czy sam je tworzysz?
Styropian miedzy dzwigary na osb :o dziwne rzeczy prawisz.

Strop z osb to płyta gr 22 mm podparta co max 60cm - jak leży. Jak wisi to chyba nawet produzent nie wymyslil tego.

j-j
27-08-2007, 19:25
Takie cuda masz w projekcie czy sam je tworzysz?
Styropian miedzy dzwigary na osb :o dziwne rzeczy prawisz.

Strop z osb to płyta gr 22 mm podparta co max 60cm - jak leży. Jak wisi to chyba nawet produzent nie wymyslil tego.

Zostawmy projekt- propozycja była pod wiązar g-k.
Może i cuda dlatego pytam.

rael_ww
27-08-2007, 19:31
Ja mam podobny dach. W projekcie zamiast desek i osb mam tylko ruszt wsporczy pod płyty gk. Do rusztu mocowane są płyty gk.

...ale ocieplenie mam z wełny - może to ma znaczenie.

j-j
27-08-2007, 22:23
styro jest lżejszy niż wełna, myślę o płycie OSB bo będzie mocniejsza niż g-k jeśli chodzi o montaż czegoś cięższego do stropu a jednocześnie na czymś musi się opierać ocieplenie ze styro stąd pomysł aby podczepić pod wiązar od razu OSB i do tego g-k.

jacekp71
27-08-2007, 22:29
j-j, masz prosto ale kombinujesz jak mozesz ;-)

powiedz mi na przyklad, co takiego ciezkiego chcialbys montowac pod sufitem ??

andre59
27-08-2007, 22:34
j-j, pokiego grzyba Ci ta płyta OSB?
Ciężki żyrandol można przykręcić przez płytę g-k do profila rusztu.

j-j
27-08-2007, 22:48
j-j, masz prosto ale kombinujesz jak mozesz ;-)

powiedz mi na przyklad, co takiego ciezkiego chcialbys montowac pod sufitem ??

Ja nie wiem, ale żona chce mieć pewność że g-k nie wykluczy montowania czegoś cięższego.


j-j, pokiego grzyba Ci ta płyta OSB?
Ciężki żyrandol można przykręcić przez płytę g-k do profila rusztu.

Masz rację tak myślałem na początku ale i tak musze podbić czymś wiązary aby się na czymś ocieplenie trzymalo stąd pomysl aby mieć 2 w 1.
Myślałem też o tym aby od razu g-k do wiązarów bez rusztu zamocować ale byłoby to jeszcze słabsze.

jacekp71
27-08-2007, 23:33
j-j,

sorki, ale kobiety czasem tak maja, cos tam chca ale nie wiedza czego dokladnie ;-)
wierz mi, nic ciezkiego czego GK nie dziwigneloby wieszac nie bedziesz ;-)

AMP
27-08-2007, 23:46
jeśli jeszcze nie jest za późno to zrezygnuj z tego styro i daj wełnę - styro może zatrzymać za dużo wilgoci między warstwami a dla drewna to bardzo źle.

rael_ww
28-08-2007, 08:40
Czy pomiędzy płytami k-g, a izolacją (np.wełną) nie powinno być jeszcze paroizolacji?

j-j
28-08-2007, 09:00
j-j,

sorki, ale kobiety czasem tak maja, cos tam chca ale nie wiedza czego dokladnie ;-)
wierz mi, nic ciezkiego czego GK nie dziwigneloby wieszac nie bedziesz ;-)

Pewnie masz rację, może faktycznie tak zrobię tylko g-k, a pod styro podbić tylko deskami aby styro na czymś był.

j-j
28-08-2007, 12:50
CHyba załatwione, nakombinowałem, mam już za dużo na głowie eh, profile co 40-60 cm do tego g-k a styro może sobie leżeć na profilach mocowanych do wiązarów.
Koniec chyba, eh

pzdr

andre59
28-08-2007, 21:52
CHyba załatwione, nakombinowałem, mam już za dużo na głowie eh, profile co 40-60 cm do tego g-k a styro może sobie leżeć na profilach mocowanych do wiązarów.
Koniec chyba, eh

pzdr
Profile daj co 40 cm, do nich przykręć płyty g-k grubości 12,5 mm.
Możesz na nich spokojnie rozłożyć 20-30 cm wełny mineralnej, która jest cięższa od styropianu.
Daj po cztery "pchełki" na każdy wieszak ES.

j-j
29-08-2007, 06:29
CHyba załatwione, nakombinowałem, mam już za dużo na głowie eh, profile co 40-60 cm do tego g-k a styro może sobie leżeć na profilach mocowanych do wiązarów.
Koniec chyba, eh

pzdr
Profile daj co 40 cm, do nich przykręć płyty g-k grubości 12,5 mm.
Możesz na nich spokojnie rozłożyć 20-30 cm wełny mineralnej, która jest cięższa od styropianu.
Daj po cztery "pchełki" na każdy wieszak ES.

dzięki

j-j
31-08-2007, 17:16
Dobra jeszcze jedno.
Chcę nad stropem podwieszonym rozprowadzić wentylację ale jednocześnie chciałbym dać pod pasem dolnym wiązarów z 5 cm styro lub wełny aby zminimalizowac mostki termiczne (izolacja będzie jakby zamknięta pod wiązarami).
Zauważylem że często wełnę np. uklada się na profilach pod g-k i byloby to dobre ale jak wspomniałem chciałbym nad stropem rozprowadzić wentylację.
Czyli tak na dobrą sprawę nie mogę oprzeć welny na profilach aby mieć miejsce na wentylację, musiałbym czymś podbić pas dolny wiązarów tak aby oparcie bylo ok. 5 cm poniżej pasa dolnego na to dać wełnę (potem na nią chcę jeszcze sypnąć ekofibru). Nie chciałbym zasypywac ekofibrem kanalów i żeby leżał bezpośrednio na płytach g-k.
Pod wełną będzie ruszt pod strop podwieszany g-k (mocowany do wiązarów) a nad tym właśnie wentylacja.
Pytanie jak i czym podbić te wiązary aby było to podparcie z 5 cm niżej od wiązarara i żeby bylo na tyle mocne aby utrzymać wełnę (5 cm) i dodatkowo ze 30-35 cm ekofibru.
Mam nadzieję że zostanę zrozumiany :).

pzdr

andre59
31-08-2007, 18:31
Stosując wieszaki typu ES 125 masz do dyspozycji ok. 10cm luzu pomiędzy dolną krawędzią wiązara, a górna krawędzią profili CD rusztu.
W tych 10 cm powinieneś zmieścić nawet okrągłe kanały wentylacyjne.
Możesz też zastosować kanały prostokątne, np. 5x15 cm. Wtedy łatwiej będzie je rozmieścić.

j-j
31-08-2007, 20:14
10 cm to za mało, musiałbym mieć ze 20 cm aby tam wcisnąć 5 cm wełny (pod wiązar), niżej leciałyby kanały wentylacyjne w przestrzeni ok. 15 cm i dopiero powinna być górna krawędz profilu i dalej g-k. W takim układzie musiałbym zastosować dodatkowe podparcie pod wełnę bo na kanałach jej nie położę, tylko jakie podparcie jak pisałem wyżej?
Nie znam sie na podwieszanych ale pewnie bez tej wełny pod wiązarem też raczej trudno byłoby o przestrzeń ok. 15 cm? Bo może kanalów o DN130 i DN160 nie pomieszczę nawet nie uwzględniając 5 cm wełny?

Wiem że najprościej to by pewnie było puścić kanały poddaszem i schodzić do pomieszczeń przez strop ale nie chcę tak dziurawić stropu i mam poddasze nieużytkowe, wolałbym kanały prowadzić w pomieszczeniach ogrzewanych niż w chlodnej przestrzeni poddasza mimo że są izolowane.
Może znowu przekombinowuję i rozw. jak poprzednio jest proste ale jakoś mi nie podchodzi żadne.

pzdr

andre59
31-08-2007, 20:31
A kanałów prostokątnych nie możesz zastosować?

j-j
31-08-2007, 21:57
Nie chcę prostokątnych zdecydowanie.

andre59
31-08-2007, 22:07
W takim razie pozostają Ci wieszaki noniuszowe,
ale wtedy wysokość pomieszczeń się obniży.

stach_past
31-08-2007, 22:09
z mojego doświadczenia, styropian musi być w czymś zamknięty (tynk, wylewka) bo ci będzie myszeria latała jak choroba. w starym domku drewnianym w trzech ścianach i suficie jest wełna (bez myszy) a jedna ściana ze styropianem i czego już w niej nie było: myszy, osy, mrówki.
jak dasz luzem styro na strychu to tak będzie.
sorry, że się wtrącam,
pozdrawiam

j-j
31-08-2007, 22:27
Stach past- Dlatego wezmę chyba 5 cm wełny i na to wdmucham 25-30 cm ekofibru.

andre- co to są te noniuszowe jest jakas stronka?

Obniżenie to nie taki problem bo dp PnB dałem dość wysoko sobie zero budynku teraz je obniżyłem więc mam trochę zapasu na górze- byleby nie zrobić wyżej niż w PnB :).

andre59
31-08-2007, 22:41
Popatrz na stronach Rigips lub Knauf.
Tam wszystko znajdziesz.

j-j
01-09-2007, 07:26
dzięki ale zastanawiam się jeszcze na tym na czym oprzeć 5 cm wełny, która będzie pod wiązarami.
Kanały bylyby nad profilami, wieszaki, o których np. pisałeś mocowane do wiązarów ale na czym oprzeć tą wełnę która ma być nad kanałami i pod dolnym pasem wiązara?
I tak się boję że w sumie może wyjść razem z wysokością profili ze 37 cm od dolu wiązarów (5 cm wełny + 20 cm na kanały + 5-10 cm na profile + 2 cm plyty g-k) :o ?

andre59
01-09-2007, 15:48
Ale kombinujesz stary :D

Całą przestrzeń pomiędzy wiązarami, a profilami CD wypełnij wełną.
W tej przestrzeni umieść też kanały wentylacyjne.
Wełna powinna leżeć na płytach g-k i otaczać kanały z boku, góry i dołu. To wytłumia akustycznie strop.

Policzmy od dołu:
Płyta g-k i folia paroizolacyjna = 1,3 cm
Profile CD 60 = 2,7 cm
Kanały wentylacyjne fi 15 cm + 2-3 cm izolacji od profili + 2-3 cm izolacji od strony wiązarów = 19-21 cm
Łącznie 23-25 cm, a nie 37 cm jak sugerujesz.

Pozostałą izolację ułóż nad kanałami, pomiędzy dolnymi pasami wiązarów powiedzmy 12 cm.

Razem grubość izolacji termicznej stropu licząc od płyty g-k wyniesie ok. 22 do 24 plus 12 = 34 do 36 cm.

To aż nadto wystarczająco.

Pryktycznie proponuję następujący układ:
Na przykręconych do rusztu płytach g-k (odległośc od wiązarów ok. 22 cm) ułóż warstwę wełny o gr. 5 cm.
Na tym "dywaniku" rozprowadź poziome kanały wentylacyjne.
Przestrzenie pomiędzy rurami wypełnij wełną gr. 15 cm
W miejscach przechodzenia kanałów pod wiązarami ułóż na kanałach paski wełny gr. 5 cm (trzeba będzie ja trochę ścisnać).
Przestrzenie pomiędzy dolnymi pasami wiązarów wypełnij wełną o gr. 12-15 cm.

Pozdrawiam :)

j-j
01-09-2007, 20:45
Dzieki,
Właśnie chciałem uniknąć na stałe rozprowadzać kanały w ociepleniu bo nie będę miał do nich dostępu. ale widzę że chyba inaczej nie da rady. Poza tym chyba dobrze rozumiem że odpada koszt dodatkowego ocieplania kanalów :)?
Sugerujesz aby wełnę położyć na płytach g-k,- a będzie to bezpieczne jeśli chodzi o obciążenia samych bezpośrednio płyt (?) i rozumiem że ten "dywanik" z wełny przy rozstawie rusztu co np. 40-60 cm aby strop byl w miarę mocny muszę w takie małe "kwadraciki" powciskać?
Pytam tak dokładnie bo muszę juz ustalić wys. domku co do cm :).

andre59
01-09-2007, 21:11
Oczywiście że będzie to bezpieczne, ułożenie wełny bezpośrednio na płytach.
Zrób ruszt jednopoziomowy o rozstawie profili 40 cm, w żadnym wypadku co 60 cm!
Jakkolwiek byś nie kombinował, ułożenie kanałów wentylacyjnych pod dolnymi pasami wiązarów ogranicza dostęp do tych kanałów. Przy każdym załamaniu należałoby pomysleć o jakimś trójniku serwisowym wyprowadzonym na strych w celu umożliwienia okresowego czyszczenia kanałów.

j-j
01-09-2007, 21:15
Tą rewizję to chyba lepiej do dołu do pomieszczenia aby nie tworzyć miejsca ucieczki ciepla z kanalów do poddasza (?), tylko jak to będzie wyglądało? :-?

andre59
01-09-2007, 21:32
Tą rewizję to chyba lepiej do dołu do pomieszczenia aby nie tworzyć miejsca ucieczki ciepla z kanalów do poddasza (?), tylko jak to będzie wyglądało? :-?
Rewizję na strychu odpowiednio zabezpieczysz i będzie dobrze.
Na pewno wymyślisz jakiś sensowny sposób :)

j-j
01-09-2007, 21:44
Co do tej rewizji to rozumiem że jest tu ona raczej konieczna z powodu właśnie braku dostępu do tych "zatopinych" kanalów? Przy prowadzeniu np. pod stropem przy ścianie jako maskowane płytą g-k nie byłyby rewizje potrzebne?

andre59
01-09-2007, 21:53
Też potrzebne.
Kanały wentylacyjne to świetne miejsce rozwoju bakterii i i innych drobnoustrojów.
Należy je (kanały) okresowo czyścić i dezynfekować.

j-j
01-09-2007, 21:59
Naprawdę, dzięki bardzo za rady

pzdr