PDA

Zobacz pełną wersję : Strop drewniany (dolny pas wiązara) - jak wygląda w praktyce



jdabro
27-08-2007, 21:53
Witam, będę wdzięczny za informację i uwagi dotyczące tego typu stropu - wykończenie a następnie użytkowanie - trwałość, ocieplenie etc. Jestem na etapie wyboru stropu - w standardzie jest strop drewniany - dolny pas wiązara dachowego. Będę naprawdę zobowiązany za uwagi osób ktore taki strop wykonały i mają w swoich domach - jak sprawdza się w praktyce.

Zastanawiam się nad zmianą na strop teriva.

Serdecznie pozdrawiam

kapusta
27-08-2007, 21:57
zmiana stropu spowoduje koniecznośc zmainy konstr.dachowej

rael_ww
27-08-2007, 23:07
Przy takiej zmianie, to chyba cały dom trzeba przeliczyć u konstruktora. Może będą potrzebne dodatkowe ściany nośne. To już robota dla projektanta-konstruktora.

telesforek
29-08-2007, 18:22
U mnie do dolnego wiązara przymocowany stelaż aluminiowy + płyty k-g + wełna + OSB jako podłoga poddasza nieużytkowego. Na razie (1 rok) nie widzę minusów takiego rozwiązania, może jedynie niezbyt dokładna robocizna (nierówności na suficie), ale to inna bajka. Niektórzy twierdzą, że z czasem mogą powstać pęknięcia na stykach płyt k-g.

carringtontomas
29-08-2007, 22:14
Ja również mam strop drewniany - będzie ocieplony dwoma warstwami 10cm wełny mineralnej, od spodu będzie ruszt i płyty G/K. Na poddaszu będę miał mały stryszek - podłoga będzie z płyt OSB 22mm.

psed
30-08-2007, 07:07
1. Taki strop jast w projekcie Muratora, który kupiłem D08 Przestronny. Po rozmowach z wykonawcami więźb dachowych dałem do przeprojektowania na gęstożebrowy i typową więźbę krokwiową.
Powód: - słaba nośność stropu ok 50 kg/m2 na dużej (niepodpartej) jego powierzchni,
- gęsta zabudowa przestrzeni poddasza samą konstrukcją więźby więc poddasze staje się nieużytkowe niejako podwójnie,
- obydwie powyższe cechy wielce utrudniają bądź uniemożliwiają późniejsze prace związane z naprawą lub chociaż inspekcją membrany dachowej ( w przypadku braku pełnego deskowania połaci) czy innych urządzeń umieszczonych na poddaszu (wentylacja, ogrzewanie),
- materiało- i pracho- chłonna a cena jednego i drugiego ma tendencję wzrostową i nie widać przesłenek aby mogło być inaczej.

2. Mój kuzyn mieszka już kilka lat w domu z takim stropem (inny projekt niż D08) i jak do tej pory nie ma problemu z sufitem - kwestia wykonania jak widać.

Andrzej Wilhelmi
01-09-2007, 01:04
Wiązar dachowy to najrozsądniejsze (ekonomicznie) rozwiązanie. Doskonale sprawdza się w praktyce. Nie daje sił rozporowych na ściany budynku. Takie rozwiązanie jest stosowane w halach sklepowych sieci LIDL. Pozdrawiam.

jdabro
02-09-2007, 00:21
czy w przypadku takiego stropu stosuje się paroizolację od strony pomieszczenia?

Pozdrawiam

andre59
02-09-2007, 10:34
U mnie do dolnego wiązara przymocowany stelaż aluminiowy + płyty k-g + wełna + OSB jako podłoga poddasza nieużytkowego. Na razie (1 rok) nie widzę minusów takiego rozwiązania, może jedynie niezbyt dokładna robocizna (nierówności na suficie), ale to inna bajka. Niektórzy twierdzą, że z czasem mogą powstać pęknięcia na stykach płyt k-g.
Drobna poprawka,
stelaż wykonywany jest z profili stalowych ocynkowanych a nie aluminiowych.

Andrzej Wilhelmi
02-09-2007, 22:27
czy w przypadku takiego stropu stosuje się paroizolację od strony pomieszczenia?
Pozdrawiam

Radzę zastosować. Folia paroizolacyjna chroni termoizolację przed zawilgoceniem. Pozdrawiam.

industrial
05-01-2019, 21:31
Jak w przyszłości remontować taki pas dolny wiązara?

ag2a
06-01-2019, 18:09
Ty chcesz wiązary remontować?