PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ocieplenie?



galber
21-07-2003, 10:15
Mam ściany z MAX'a 29 cm i planuj& teraz ją docieplić.
Jestem w trakcie szukania systemu dociepleń ( KABE, BOLIX, ATLAS itp) i w związku z tym mam pytanie. Czy ktoś z Was może coś powiedzieć z doświadczeń na temet tych ( lub innych systemów)?
Grubość styropianu 12 lub 15 cm. Czy można do tych grubości dostać
listwy startowe? Jaką grubość lepiej wybrać?

docieplenia
22-07-2003, 23:17
Mam ściany z MAX'a 29 cm i planuj& teraz ją docieplić.
Jestem w trakcie szukania systemu dociepleń ( KABE, BOLIX, ATLAS itp) i w związku z tym mam pytanie. Czy ktoś z Was może coś powiedzieć z doświadczeń na temet tych ( lub innych systemów)?
Grubość styropianu 12 lub 15 cm. Czy można do tych grubości dostać
listwy startowe? Jaką grubość lepiej wybrać?
nie odpowiem co do tego ktory system polecic bo bede bo niewypada mi ;)
za to moge sluzyc pomoca w doradzeniu odnosnie KABE ;)

za to moge powiedziec ze listwy statowe 12 cm sa na pewno co do 15 musialbym zobaczyc bo nigdy nie mialem potrzeby zamawiac takowych :)

na ta grubosc muru jednak sklanialbym sie do grubosci 15 cm
tu jest prosty kalkulator dociepleniowy (http://www.termoorganika.com.pl/kalkulat.html) i widac jasno ze dla styropianu o gr.:
12 cm - masz obliczona wartość U0 - 0,271
15 cm - masz obliczona wartość U0 - 0,225

Murator zaleca teraz 0,24 wiec wydaje mi sie ze warto jednak 15cm
tym bardziej ze to bedzie tylko 3m3 roznicy w ilosci styropianu na kazde 100m2 elewacji - czyli stosunkowo maly naklad w stosunku do kosztow calej inwestycji + dodatkowo pkt. rosy wypada w styropiania nawet przy duzych mrozach co jest zaleta :)

galber
23-07-2003, 08:11
Nakład na styropian jest niewielki, ale kołki muszą być już z trzpeniem metalowym co podnosi ich koszt.

docieplenia
23-07-2003, 09:22
Nakład na styropian jest niewielki, ale kołki muszą być już z trzpeniem metalowym co podnosi ich koszt.

do styropianu nie musz byc kolki z trzpieniem metalowym - takie musza byc do docieplen na bazie welny mineralnej/szklanej

Wojto
23-07-2003, 13:45
pytanko do docieplenia.
Jesteś pewien tego kalkulatora?
Mnie wychodzi z jego obliczeń że ściana MAX 29cm+10 styropianu FS15
ma współczynnik 0,33 czyli nie spełnia wymogów a wiele projektów tak właśnie zakłada grubość dociepleń.Gdzieś spotkałem współczynnik takiej ściany 0,29
Pozdrawiam
Wojtek

galber
23-07-2003, 14:49
Ten kalkulator nie ujmuje takich spraw jak tynk wewnętrzny i wg.mnie faktycznie trochę zawyża obliczenia.

docieplenia
23-07-2003, 15:06
pytanko do docieplenia.
Jesteś pewien tego kalkulatora?
Mnie wychodzi z jego obliczeń że ściana MAX 29cm+10 styropianu FS15
ma współczynnik 0,33 czyli nie spełnia wymogów a wiele projektów tak właśnie zakłada grubość dociepleń.Gdzieś spotkałem współczynnik takiej ściany 0,29
Pozdrawiam
Wojtek
zawsze wlasciwym jest wyliczenie w projekcie poniewaz jest robione na podstawie rzeczywistego projektu - taki kalkulator bazuje na bazowych parametrach i zalozeniach wiec posiada pewien margines uogolnienia :) - np. roznice w parametrach produktu jakim jest pustak MAX roznych producentow.
Warto go za to uzyc wlasnie po to zeby wiedziec czy dana grubosc jest wystarczajaca czy nie czyli np. daje 0,24 a nie np. 0,28 lub odwrotnie

co do pewnosci tego kalkulatora to uwazam ze firma Termo Organika - badz co badz producent styropianu umiescil cos co odpowiada tym ogolnym i podstawowym parametrom :)

wlasnie dlatego napisalem PROSTY kalkulator ;)

galber
25-07-2003, 07:28
Dlatego mam w Excelu bardziej skąplikowany arkusz do wylicznia parametrów przegrody. Uwzględnia takie szczegóły jak przewodność cieplną powietrza. Jest trochę skąplikowany, ale daje wykres zrozkładem temperatury na poszczególnych warstwach przegrody :wink:

docieplenia
26-07-2003, 02:15
Dlatego mam w Excelu bardziej skąplikowany arkusz do wylicznia parametrów przegrody. Uwzględnia takie szczegóły jak przewodność cieplną powietrza. Jest trochę skąplikowany, ale daje wykres zrozkładem temperatury na poszczególnych warstwach przegrody :wink:

Atlas ma bardzo dobry program SALTA :) sie nazywa

HenoK
26-07-2003, 08:08
Atlas ma bardzo dobry program SALTA :) sie nazywa
Konkretnie SALTA 1.1 dostępny pod adresem : Atlasa (http://www.atlas.com.pl/atlas/index.htm?11) (Obliczenia cieplno-wilgotnościowe).

docieplenia
27-07-2003, 15:01
Atlas ma bardzo dobry program SALTA :) sie nazywa
Konkretnie SALTA 1.1 dostępny pod adresem : Atlasa (http://www.atlas.com.pl/atlas/index.htm?11) (Obliczenia cieplno-wilgotnościowe).

dokladnie - tutaj link bezposredni http://www.atlas.com.pl/atlas/architekt/salta/index.htm

za to slyszalem ze juz jest wersja 2.0 - widze ze musze sie dowiedziec dokladniej :)

HenoK
10-08-2003, 11:30
dokladnie - tutaj link bezposredni http://www.atlas.com.pl/atlas/architekt/salta/index.htm

za to slyszalem ze juz jest wersja 2.0 - widze ze musze sie dowiedziec dokladniej :)
Nie wiem czemu, ale program SALTA na stronie Atlasa przestał działać.
Może ktoś wie dlaczego ?

docieplenia
10-08-2003, 21:30
dokladnie - tutaj link bezposredni http://www.atlas.com.pl/atlas/architekt/salta/index.htm

za to slyszalem ze juz jest wersja 2.0 - widze ze musze sie dowiedziec dokladniej :)
Nie wiem czemu, ale program SALTA na stronie Atlasa przestał działać.
Może ktoś wie dlaczego ?
nie wiem co masz na mysli ze przestal dzialac - mi sie wyswietla i wyglada jakby wszystko bylo ok - za to chyba wyniki nie sa wyswietlane tylko wysylane na adres email

HenoK
10-08-2003, 21:44
nie wiem co masz na mysli ze przestal dzialac - mi sie wyswietla i wyglada jakby wszystko bylo ok - za to chyba wyniki nie sa wyswietlane tylko wysylane na adres email
Do tego też doszedłem.
Sęk w tym, że poddałem swój e-mail i żadnej informacji nie dostałem. :(
Wygląda mi to na wyłudzanie adresów e-mailowych celem późniejszego rozsyłania spamu.

docieplenia
11-08-2003, 02:24
nie wiem co masz na mysli ze przestal dzialac - mi sie wyswietla i wyglada jakby wszystko bylo ok - za to chyba wyniki nie sa wyswietlane tylko wysylane na adres email
Do tego też doszedłem.
Sęk w tym, że poddałem swój e-mail i żadnej informacji nie dostałem. :(
Wygląda mi to na wyłudzanie adresów e-mailowych celem późniejszego rozsyłania spamu.

nie ja czekałem - już nie pamiętam ile - ale wiem że kilka dni - oni chyba to ręcznie opracowywują i przysłają załącznik w formacie gif

HenoK
11-08-2003, 08:32
nie ja czekałem - już nie pamiętam ile - ale wiem że kilka dni - oni chyba to ręcznie opracowywują i przysłają załącznik w formacie gif
Poprzednio wszystko działało automatycznie i wyniki były "od ręki".
Dziwny sposób dbania o potencjalnych klientów :o .

HenoK
27-08-2003, 12:49
Polecam program do obliczania współczynnika U i grubości izolacji załaczony do nr 09/2003 Muratora.
Można w prosty sposób poeksperymentować z różnymi wersjami ścian.

vacus
27-08-2003, 20:49
Czy planowane ocieplanie ściany styropianem 12 cm można (i czy warto)zastąpić 2 x 6 cm?
Pytam bo usłyszałem, że druga wersja powoduje, że przysłaniamy łączenia styropianu pierwszej warstwy (lepsza izolacja), ale nie wiem czy przez to nie trzeba więcej kołków itp. - Doradżcie

docieplenia
27-08-2003, 21:53
Czy planowane ocieplanie ściany styropianem 12 cm można (i czy warto)zastąpić 2 x 6 cm?
Pytam bo usłyszałem, że druga wersja powoduje, że przysłaniamy łączenia styropianu pierwszej warstwy (lepsza izolacja), ale nie wiem czy przez to nie trzeba więcej kołków itp. - Doradżcie
taka metoda nie jest zalecana przez producentow systemow z kilku powodow:
- wieksze zuzycie kleju, bo kleimy dwie warstwy do siebie - bedzie drozej na materiale
- jak ktos chce miec pewnosc co do braku mostkow termicznych niech uzyje styropianu z frezem na zakladke a jak ma BARDZO duze wymagania to pioro-wpust
- dobry klej do styropianu przy klejeniu dwoch warstw styropianu na siebie na zebatke (bo inaczej to nie bardzo to wyjdzie) moze na tyle mocno sciagnac plyty ze ulegna wygieciu - m.in. z tego powodu nie klei sie na zebatke nawet do glatkich tynkow cementowo-wapiennych;
Kolkow pojdzie tyle samo chyba ze ktos wymysli ze najpierw bedzie kolkowal pierwsza warstwe a potem druga ale to bezsensu :o

Reasumujac:
uzyc styropianu 12cm z frezem (chodz uwazam ze zwykly dobrze polozony tzn. bez szpachlowania ew. szczelin klejem) w pelni spelni swoje zadanie ale jak komus BARDZO zalezy na super poprawnosci to oczywiscie nalezy uzyc wersji FREZOWANEJ - to poniekad zalezy od budzetu ;) na docieplenie.

pozdrawiam

pik33
27-08-2003, 21:56
A co, jeśli chcę dać 15..16 cm? W jednym kawałku? Czy może jednak 2x8?

Teska
27-08-2003, 22:32
ja tez chce dac 15 cm...ale widziałam u sasiada,ze kazda płyta styropinu była jeszcze połaczona pianką..tzn te spoiny..chociaz wygladało połozenie tych płyt dobrze...wiec po co ta pianka?

docieplenia
27-08-2003, 23:46
ja tez chce dac 15 cm...ale widziałam u sasiada,ze kazda płyta styropinu była jeszcze połaczona pianką..tzn te spoiny..chociaz wygladało połozenie tych płyt dobrze...wiec po co ta pianka?
mozna zamowic styropian 15cm u producentow styropianu (byc moze nie wszystkich)

a pianka to jest fachowo i najlepsze rozwiazanie na ewentualne szczeliny jakie mogly sie pojawic miedzy plytami - nalezy pamietaz ze piank poliuretanowa ma o 30% lepszą izolacyjnosc niz styropian

docieplenia
27-08-2003, 23:51
A co, jeśli chcę dać 15..16 cm? W jednym kawałku? Czy może jednak 2x8?
zawsze wybor ostateczny nalezy do Inwestora ale tak jak pisalem w poscie powyzej takie rozwiazanie jest mniej korzystne, bezpieczne i sensowne, ale jak Panu b.zalezy na takim rozwiazanu to jest ono do zrobienia technicznie - prosze tylko zwrocic uwage zeby plyty byly klejone na bardzo maly grzebien - tak aby sprobowac wyeliminowac ryzyko wygiecia plyty (oczywisci o wiele mniejsz w przypadku gr. 8cm niz np. 4 czy 5cm, ale jednak mozliwe do zaistnienia)

za to powiem tak - ja nie zamawialem w mojej karierze nigdy styropianu gr.16cm (ale np. 15cm to tak i to nawet wielokrotnie nie mowiac juz o 12cm ktore powoli zaczyna byc jednym z czesciej zamawianych grubosci)

powodzenia w wybieraniu

vacus
29-08-2003, 12:26
Uprzejmie dziękuję mam jasność
Vacus