PDA

Zobacz pełną wersję : Budynek 1,5m od granicy



jamaju
28-08-2007, 13:09
Witam,
Posiadam działkę o szerokości 17m. Chciałbym wybudować na niej dom wg projektu, w którym szerokość budynku wynosi 11m. W tej sytuacji nie ma możliwości zachowania minimalnych odległości 4m (elewacja z oknem) i 3m (elewacja bez okna). W związku z tym chciałbym wybudować dom w odległości 1,5m od granicy. Czy muszę wystąpić do urzędu o zgodę na takie usytuowanie budynku? PZP nie określa szczególnych warunków zabudowy.

civic9
28-08-2007, 13:14
Tak, występujesz o zgodę na odstępstwo do urzędu. Najlepiej też z nimi o tym pogadać, pozytywnie ich do tego nastawić. Mogą zgodzić się sami (rzadkość, ale mogą), albo kierują sprawę do ministerstwa. Trochę czasu trzeba na to stracić, a dopóki nie dostaniesz odpowiedzi nie wiadomo jak projektować. Oczywiście od przysuniętej strony wyłącznie ściana bez okien.

jamaju
28-08-2007, 13:19
O ile wiem, rozporządzenie ministra mówi, że jeśli nie można ze względu na szerokość działki zachować odległości 4m/3m to można postawić budynek 1,5m od granicy lub w granicy. Czy mimo to potrzebna jest zgoda ministra? Chyba że mam złe informacje...

civic9
28-08-2007, 13:23
Tak, o tym samym mówimy, ale na to musi wydać zgodę urząd tzn. musicie osiągnąć porozumie co do definicji wyrażenia "ze względu na wymiary działki nie można zachować odległości", oni Ci mogą przedstawić setki propozycji jak można zachować te odległości. A z tego co wiem robią to niechętnie. Jeśli nie chcą to w trybie odstępstwa do ministerstwa.

Jeszcze ryzykujesz protesty sąsiadów, co może wydłużyć procedurę.

ps. o ile jestem na bieżąco, załatwiałem to półtora roku temu, mogło się coś zmienić.

jamaju
28-08-2007, 13:39
Dzwoniłem właśnie do urzędu i usłyszałem, że na takiej działce mogę przecież wybudować dom o szerokości 9m... Uparłem się jednak że chcę budynek o szerokości 11m, mam więc przyjść do urzędu osobiście, aby rozpatrzyć konkretną sytuację... Zobaczymy jak się do tego ustosunkują...

civic9
28-08-2007, 13:54
Mówiłem, że oni Ci przedstawią propozycję jak zachować te odległości :)

Ja dostałem taką zgodę, bez ministerstwa, ale traktuję to w kategoriach cudu, a może nawet pomyłki urzędników. Byłem przygotowany na ministerstwo. Zresztą z tego co tu pisali inni zwykle w ministerstwie to przechodzi.

jamaju
28-08-2007, 14:24
Obiło mi się coś o uszy, że ma być zmiana PB. Jedną ze zmian ma być zmiana dopuszczalnej odległości budynku od granicy z 3m do 1,5m. Można gdzieś znależć coś więcej na ten temat? Czy to prawdam, czy tylko plotki?

dusia2006
28-08-2007, 14:26
a w tym planie nie ma minimalnej powierzchni działki budowlanej?

civic9
28-08-2007, 14:27
nie słyszałem i nie wierzę.
nie chciałbym żeby prawo z automatu i bez problemów pozwalało moim sąsiadom wybudować się 1,5m od granicy. to już jest żadna odległość.
czasami to ma sens - np. ja się przysuwałem do ulicy. ale nie zawsze.

jamaju
28-08-2007, 14:38
Dusia2006
a powinna być? jakie to ma znaczenie?

dusia2006
28-08-2007, 16:58
powinna być i zazwyczaj jest, w każdym razie ja się nie spotkałam że nie ma, unika się wtedy takich problemów jak masz Ty i zaraz Twoi sąsiedzi
w końcu chodzi o komfort życia
w planie powinny być też zasady zagospodarowania działki/w tym odległości
warto sprawdzić żeby nie było niemiłych niespodzianek przy pozwoleniu na budowę
a jeśli w tym planie nie ma powierzchni to przemyśl sprawę, może wzdłuż działki, może bliźniak
co będzie jak zbudujesz dom w takiej odległości od granicy i sąsiad zacznie stawiać też w takiej odległości :-? między wami 3m :o

poniżej link z cennymi przepisami :wink:
http://www.muratordom.pl/prawo-i-pieniadze/dom-w-paragrafach/kiedy-mozna-budowac-przy-granicy,6479_1405.htm

jamaju
28-08-2007, 18:39
W moim przypadku, sąsiednia działka jest już zabudowana. Stawiając dom w odległości 1,5m od granicy, odległość do narożnika domu gospodarczego sąsiada, wynosiłaby około 5m (zamierzam postawić dom w taki sposób, że jego ściana frontowa byłaby w linii w której kończy się zabudowanie sąsiada).

Jest jeszcze jedna kwestia... moja działka graniczy bezpośrednio z dojazdem o szerokości 4m do domu wybudowanego z tyłu, a nie z działką na której jest najbliższy budynek...

Pod linkiem umieściłem fragment mapki, który to obrazuje:
http://picasaweb.google.com/j.jureczka/Dom/photo#5103794848089439170

civic9
28-08-2007, 19:42
Jest jeszcze jedna kwestia... moja działka graniczy bezpośrednio z dojazdem o szerokości 4m do domu wybudowanego z tyłu, a nie z działką na której jest najbliższy budynek...


Nie za bardzo się domyślam o co chodzi na tej mapce. Ale - przepisy mówią o odległości od sąsiedniej działki budowlanej (a nie działki w ogólności). Jeśli chodzi więc o tą granicę przy tym dojeździe, i jest to wydzielona działka bez statusu dz. budowlanej, możesz ją pominąć i liczyć dopiero od następnej, budowlanej.

mypal
28-08-2007, 19:53
przepisy mówią o odległości od sąsiedniej działki budowlanej (a nie działki w ogólności). Jeśli chodzi więc o tą granicę przy tym dojeździe, i jest to wydzielona działka bez statusu dz. budowlanej, możesz ją pominąć i liczyć dopiero od następnej, budowlanej.

:lol: Nieźle się uśmiałem. Dobry dowcip. Jesteś pewien?

dusia2006
28-08-2007, 20:04
a mi z tej mapki wychodzi że twoim sąsiadem jest ten na końcu w budowie, czy to jest cała jego działka razem z tym paskiem drogi? bo ja nie widzę żeby była wydzielona działka tylko pod drogę

dusia2006
28-08-2007, 20:09
się minęliśmy :wink: civic9

Nieźle się uśmiałem. Dobry dowcip. Jesteś pewien?
trochę jest inaczej ale przepisów co do dróg wewnętrznych nie ma
ale ja nie widzę wydzielenia i obstawiam że to budowlana :D

civic9
28-08-2007, 20:09
:lol: Nieźle się uśmiałem. Dobry dowcip. Jesteś pewien?

To dobrze, śmiech to zdrowie.

Możesz sprawdzić w rozporządzeniu jak jest zapisane, rozporządzenie nie jest tajne :) Nie ma powodów, żeby to interpretować inaczej niż jest zapisane, jeśli by była inna intencja to by była inaczej zapisana. Podatkowa łamigłówka to to nie jest :)

Jestem praktykiem, piszę o głównie na podstawie swoich doświadczeniach, inaczej bym nie pisał (bo ani prawnikiem, ani urzędnikiem nie jestem).
Powoływałem się też na taki argument w swoim piśmie - zgodę dostałem (i bez występowania o odstępstwo do ministerstwa).

dusia2006
28-08-2007, 20:14
civic9
dobrze napisałeś jeśli droga jest niepubliczna, tak można interpretować, u ciebie też coś chyba było na rzeczy z drogą

civic9
28-08-2007, 20:15
no oczywiście, bo odległości od dróg publicznych określa inne rozporządzenie/ustawa - i są nie mniejsze.

dusia2006
28-08-2007, 20:21
żadna ustawa ani rozporządzenie nie określa odległości i nie tylko od dróg niepublicznych, stąd.......

mypal
28-08-2007, 20:24
Właśnie sprawdziłem i co przeczytałem: § 12. 1. Przy usytuowaniu budynku na dzialce budowlanej powinny być zachowane odleglosci miedzy budynkami i urzadzeniami terenowymi oraz odleglosci budynku i urzadzen; terenowych od granic dzialki i od zabudowy na sasiednich dzialkach budowlanych, okreslone
w rozporzadzeniu, a takze w przepisach odrebnych, w tym higienicznosanitarnych, o bezpieczenstwie i higienie pracy, o ochronie przeciwpozarowej oraz o drogach publicznych.

Tak więc w rozporządzeniu mowa jest o zachowaniu odległości budowli od granic działki, i nie ważne czy jest to działka budowlana, rolna czy droga niepubliczna (inaczej przy drogach publicznych - tu odległości są trochę większe np. 6m od drogi gminnej w terenie zabudowanym, 8m od drogi powiatowej).

civic9
28-08-2007, 20:35
a dobra, na drogach publicznych się nie znam, zwykle określają to w WZ i planach i myślałem, że to ma jakieś oparcie w czymś.

mypal:

§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż...

to samo w pkt. 3.

chyba się nie zmieniło.

mypal
28-08-2007, 20:48
Podpieram się rozporządzeniem z dnia 12 kwietnia 2002 roku i § 12. 1 brzmi trochę inaczej. Może masz pod nosem starszą wersje.

civic9
28-08-2007, 20:51
Może Twoja wersja jest starsza:

http://www.swk.piib.org.pl/Aktyprawne/dzu/Dz.U.02.75.690%20-%20tekst_%20ost.zm..pdf

też z 2002 roku, ale z późniejszymi zmianami

mypal
28-08-2007, 20:59
Może masz rację. :oops:

jamaju
28-08-2007, 21:18
dusia2006 -
zgadza się, ten pasek jest własnością sąsiada na końcu.

dusia2006
28-08-2007, 21:29
:D :D .....i czasopisma..... :D :D

jamaju
trochę skręciliśmy :oops:
civic9 podał rozporządzenie z odległościami poczytaj § 12. 3 i 4
wg mnie jeśli to działka budowlana to się nie załapiesz na taką interpretację bo twoim sąsiadem nie jest ten z budynkiem gospodarczym prawie w granicy "drogi"
moja opinia tak na szybko

civic9
28-08-2007, 21:50
ale tak czy inaczej, jeśli nie taka interpretacja to potem kolejno:
- 1,5m lub 0m do najbliższej granicy
- odstępstwo via ministerstwo

trochę walki przed Tobą, ale jeśli Ci zależy, może się udać.

jamaju
28-08-2007, 22:00
Będę walczył, nie mam nic do stracenia, mogę tylko zyskać :)
Mnie wystarczy 1,5m, budową w granicy nie jestem zainteresowany :)
Osobiście mnie się wydaje, że w tej konkretnej sytuacji, taka lokalizacja budynku nikomu nie wadzi, ale ktoś inny może mieć odmienne zdanie...

dusia2006
28-08-2007, 22:45
Twoja decyzja
chyba też ci nie będzie przeszkadzać jak po twojej lewej ktoś tak zbuduje jak Ty
i przemyśl bo to ważna decyzja
wjazd masz chyba od wschodu, południe potencjalny dom sąsiada
powodzenia

jamaju
29-08-2007, 08:28
Z lewej strony (od południa) będzie zachowana odległość 4m od granicy.

dusia2006
29-08-2007, 09:06
raczej chodzi mi o to że jeśli Ty dostaniesz zgodę na 1,5 m to sąsiad też ją może dostać, wiadomo chcecie trochę przestrzeni od południa
z mapy widać że dom każdy stawia gdzie chce więc musisz przewidzieć najgorszą sytuację 5,5 m ściana bez okien naprzeciwko Twojego domu od strony południowej
moje prywatne zdanie- 4m od granic i te domy powinny być w jakiejś określonej linii zabudowy w stosunku do drogi wtedy wszyscy będziecie mieć słońce

a może scalenie i nowy podział działek Twojej i z lewej wzdłuż drogi z dojazdem - piękna byłaby ta działka i możesz zaszaleć
właściciel tej z lewej też sporo zyska

jamaju
29-08-2007, 09:35
Owszem, jest takie ryzyko...
Z drugiej strony, jesli ktoś by się zdecydował wybudować tam dom, w tej samej linii zabudowy, to czy ta odlęglośc wyniesie 5,5m czy 7m, to wielkiej różnicy nie ma :-?
Pomysł ze scaleniem i nowym podziałem wydaje mi się świetny, ale obawiam się że z różnych względów w tej chwili nie do przeprowadzenia... :roll:

Tak czy inaczej, nie zanosi się, że w najblizszej przyszłości, na sąsiedniej działce ktoś wybuduje dom, a jęsli kiedyś tak się stanie to mój wpływ na jego lokalizację jest znikomy.

jamaju
29-08-2007, 19:47
Zrobiłem to, od czego chyba powinienem był zacząć - przeczytałem dokladniej PZP...
W odniesieniu do mojej działki znalazłem taki zapsi:
"3. Z zastrzeżeniem ust. 5 na terenach oznaczonych symbolami U, UP, MW, MS, MN, MNZ, P, PR, PZ, RP, IT ustala się następujące warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenów:
6) na terenach o symbolach MNZ:
b) możliwość lokalizacji budynków w granicach działek (za wyjątkiem granic przylegających do ulic publicznych) dla zabudowy wolnostojącej oraz konieczność lokalizacji zabudowy w granicach sąsiadujących ze sobą działek dla zabudowy zwartej i bliźniaczej,
c) w ramach działki przeznaczonej do zabudowy zachowanie co najmniej 60% jej powierzchni w użytkowaniu zielenią, oraz minimalnej szerokości frontu działki 18,0 m dla zabudowy wolnostojącej."

Czy z punktu 6b wynika że mogę postawić dom w odległości mniejszej niż 3m od granicy bez konieczności występowania o zgodę?

Jak mam interpretować drugą część podpunktu c) ?

jamaju
30-08-2007, 11:04
Jeszcze jedno pytanie związane z taką lokalizacją budynku...
Czy mogę w tym wypadku zamontować okna dachowe na połaci nie nachylonej do granicy o której była wczesniej mowa? Odległość pozioma mierzona od krawędzi okna do granicy miałaby wtedy około 3m.

"2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu."

Ten zapis jest dla mnie nie do końca zrozumiały...

dusia2006
30-08-2007, 16:39
i co teraz :-? Ty masz front 17m?????

jamaju
30-08-2007, 17:41
Właściwie to sam już nie wiem... działka przy drodze, mierząc równolegle do drogi, ma szerokość właśnie 18m... i zwęża się.
Jestem dziś umówiony z projektantem, zobaczymy co on powie. Jutro wybieram się do urzędu, i mam nadzieję wyjaśnić wszelkie wątpliwości :-?

Kawałek dalej jest wybudowany nowy dom, na podobnie sklasyfikowanej działce o szerokości 15m, i jest to zabudowa wolnostojąca... nie wiem jak to się wszystko ma do PZP :roll:

dusia2006
30-08-2007, 18:42
masz działkę wytyczoną i Ty najlepiej wiesz jak jest szerokość frontu działki

w tym planie jest też pewnie zapis "zgodnie z przepisami szczególnymi"
- to dotyczy m.in ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje sie od granicy z sąsiednia działka budowlana w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ściana bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy sie w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.
3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza sie w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działka budowlana lub bezpośrednio przy granicy, jeżli:
1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

a ustalenia planu - dopuszcza się tylko w granicy :-?

monique3
23-09-2007, 10:15
Witam, ja mam podobną sytuację. Działka ma 16 m a dom który chciałabym wybudować 10,16 od strony sąsiada byłaby odległość 2 m z drugiej niecałe 4m. I moje pytanie, jeśli sąsiad wyrazi pisemną zgodę to muszę się zwracać do urzędu czy to wystarczy?
Będę wdzięczna za odpowiedz.