PDA

Zobacz pełną wersję : Brak odczytu płyt (CD i DVD). PLEASE HELP!!!



ArtiW
28-08-2007, 17:49
Nagrałem płyty DVD i CD na laptopie, którego musiałem zwrócić firmie (zamykała się). W tym tygodniu kupiłem komputer, którego napęd nie czyta niektórych płyt zapisanych na laptopie. Niestety dla mnie były/są tam zapisane bardzo istotne dane.

Co ciekawe:
a) mój nowy napęd widzi płytę, ale nie czyta danych. Rozpoznaje CD i DVD
b) we właściwościach płyty wskazuje, iż cała płyta jest zajęta, a ilość danych to 0 bajtów
c) na płycie (od strony warstwy magnetycznej) jest wyraźny "ślad" zapisu danych (mówiąc wprost, gołym okiem widać, że "tam coś jest").

Próbowałem odczytywać dane na różny sposób. Nawet próbowałem kopiować dane na inną płytę. I co bardzo ciekawe, dane zostały tam skopiowane (ślad wypalenia), ale napęd ich znów nie widzi.

Wykluczam błędne płyty. Specjalnie zapisałem dane na różnych płytach (CD, DVD+R, DVD-R) różnych firm (TDK, Verbatim, EMTEC)

I teraz pytanie do informatyków.
Czy jest JAKAKOLWIEK możliwość uzyskania dostępu do danych zapisanych na tych płytach?

Jeśli tak, to czy podjęlibyście się odzyskania tych danych?

Lopesjus
28-08-2007, 18:01
jeżeli masz taką możliwość, to sprawdź płyty w innym napędzie. Często spotykam taki "feler" w napędach NEC. Sprawdź również, czy w nie masz w systemie programów emulujących napedy (wirtualne). Taki Daemon potrafi nieźl namieszać w systemie...

ArtiW
28-08-2007, 18:05
Sprawdziłem na razie w jednym napędzie (również stacjonarnym). Nie widział nic...
Ale to nie był jakiś dobry napęd.

A czy napędy w laptopach są jakieś szczególne? Może powinienem sprawdzić w laptopie?


A jak sprawdzić czy nie mam programów emulujących napędy wirtualne?

Lopesjus
28-08-2007, 20:21
napędy w laptopach działają tak samo... z doświadcznia mogę jedynie powiedzieć, że wytrzymują dłużej, ale to wcale nie musi być regułą. Upewnij się co do płyt sprawdzając w kilku innych napędach. Sprawdź, czy nie masz na kompie zainstalowanych programów: D-Tools (Daemon) lub Alcohol. Na stronie www.cdrinfo.pl jest też dział z programami do odzyskiwania danych z uszkodzonych płyt, ja jednak stawiam na nadwrażliwy napęd.

ArtiW
28-08-2007, 20:45
Nie mam zainstalowanych podanych przez ciebie programów.

A propos strony, to jakiego programu szukać? Na razie nie mogę nic znaleźć...

ArtiW
28-08-2007, 21:14
Pojawiło się światełko w tunelu!!!

Użyłem programu IsoBuster. Program widzi dane, ale... nie chce ich udostępnić. Chyba, że zamówię program. Muszę poszukać jakiejś bezpłatnej wersji.

A może znacie jakąkolwiek bezpłatną wersję do odczytu, chyba źle zapisanych płyt?

Lopesjus
28-08-2007, 21:53
sugeruję na googlach wpisać "isobuster torrent" i kliknąć pierwszy link. Jeśli wiesz jak ściągać torrenty, to dalej sobie poradzisz. Jeśli nie, musiz ściągnąć klienta np. Azureus. Sam rozumiesz, że więcej nie mogę pisać :-)

ArtiW
28-08-2007, 22:38
Nie wiem co do mnie rozmawiasz, ale będę próbował...

Lopesjus
29-08-2007, 10:58
sugeruję ściągnięcie wersji "towarzyskiej" tego programu, nie posiadającej "zbędnych" ograniczeń. Żeby to zrobić, trzeba miec program typu P2P (peer-to-peer), wymieniam od najgorszych do najlepszych: Kaza, emule, DC++, bittorrent, mikrotorrent, azureus... Nie mogę pisać wszystkiego, bo mam wątpliwości :-) czy podona przeze mnie metoda jest zgodna z Twoimi zasadami :-)
Jeżeli wersja demo zobaczyła coś na Twoich płytach, to sprawa jest warta zachodu, żeby odzyskać dane.
Wypróbuj jeszcze programy z tej listy http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=94
a w szczególności drugi z nich, który jest BEZPŁATNY: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1372&t=94

Pozdrawiam

JoShi
30-08-2007, 15:37
A płytkę odtwarzasz nagrywarką czy zwykłym napędem. Czasem tak jest, że jak się nie zamknie sesji podczas nagrywania to trudno to odtworzyć na innym napędzie.

ArtiW
30-08-2007, 20:35
Nagrywarka

ArtiW
30-08-2007, 20:37
A teraz UWAGA:
poprosilem kolege, ktory posiada podobny naped (IBM) o sprawdzenie jego komputerem czy nie czyta moich plyt nagranych tez na IBM. I???

CZYTA!!!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


I nikt nie wie dlaczego........

Lopesjus
30-08-2007, 21:09
taka karma... czasem tak bywa. Ppodobnie Twoje DVD ma kaprysy...

ArtiW
30-08-2007, 21:11
moje, mojego szwagra i firmy skladajacej kompa (plextory).
Karma, karma... Tak mialo byc...

JoShi
31-08-2007, 09:31
A teraz UWAGA:
poprosilem kolege, ktory posiada podobny naped (IBM) o sprawdzenie jego komputerem czy nie czyta moich plyt nagranych tez na IBM. I???

CZYTA!!!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


I nikt nie wie dlaczego........


Może jednak niezamknięta sesja albo opcja multisesja... Bywa.

ArtiW
31-08-2007, 10:04
Ja nagrywałem, w zasadzie przenosilem pliki z folderu do folderu, poprzez Windowsy. A tam sie chyba nie zamyka sesji? Moze sie myle.

Poza tym, nagrywalem tak plyty wielokrotnie i nie mialem problemu. I to wlasnie dziwi mnie najbardziej. Pojawil sie wtedy, gdy oddalem komputer...

Kolega mi pozyczy swojego laptopa na weekend, wiec mam nadzieje, ze wszystko uda mi sie odzyskac.

Dziekuje za pomoc i zaangazowanie!

JoShi
31-08-2007, 10:12
Ja nagrywałem, w zasadzie przenosilem pliki z folderu do folderu, poprzez Windowsy. A tam sie chyba nie zamyka sesji? Moze sie myle.
Aaaa to trzeba było tak od razu. To się prawie nigdy nie da przenieść i odtworzyć w innym napędzie. To sa jakies specyficzne formaty. Raz tego używałam i trzymam się z daleka od tego właśnie ze względu na późniejsze kłopoty z odtwarzaniem na innych napędach. Po Bożemu używać programów do nagrywania i kłopotów nie będzie.

ArtiW
31-08-2007, 10:16
Ja nagrywałem, w zasadzie przenosilem pliki z folderu do folderu, poprzez Windowsy. A tam sie chyba nie zamyka sesji? Moze sie myle.
Aaaa to trzeba było tak od razu. To się prawie nigdy nie da przenieść i odtworzyć w innym napędzie. To sa jakies specyficzne formaty. Raz tego używałam i trzymam się z daleka od tego właśnie ze względu na późniejsze kłopoty z odtwarzaniem na innych napędach. Po Bożemu używać programów do nagrywania i kłopotów nie będzie.

Taaaa???
Naprawde tak jest? Kurde, az strach pomyslec co by bylo, gdyby wiekszosc plyt (a robie i nagrywam duzo zdjec) nie chciala sie czytac w innym napedzie...

A mozesz mnie uswiadomic jakim programem najlepiej nagrywac plyty. Mam na mysli dane (np. zdjecia) przenoszone z dysku na plyty.

JoShi
31-08-2007, 11:21
A mozesz mnie uswiadomic jakim programem najlepiej nagrywac plyty. Mam na mysli dane (np. zdjecia) przenoszone z dysku na plyty.
Najlepsze doświadczenia mam z Nero i to zarówno w wersji pełnej jak i w wersjach okrojonych dodawanych do nagrywarek. Używałam też Easy CD i trochę mniej mi się podoba, choć nagrane nim płytki CD nigdy nie sprawiały mi problemów. Innych programów nie testowałam, nie było takiej potrzeby.

ArtiW
31-08-2007, 14:16
Dzieki.
Mam Nero. Wersje chyba ta okrojona. Zatem pobawie sie nim i poucze jak nagrywac (skutecznie).

ArtiW
31-08-2007, 22:28
To teraz nastepne dziwactwo.
Pozyczylem laptopa. Zaczalem oczytywac swoje "zle plyty" i nagle naped przestal byc widoczny. Pojawil sie komunikat, ze wystapil blad urzedan we/wy.

Jak naprawic ten blad?
Prawdopodobnie jest to kolejny chochlik Windowsowy, ale zupelnie nie wiem jak uruchomic naped. Komp widzi naped, ale nie jest on dostepny do odczytu.

ponury63
01-09-2007, 00:34
mialem podobny problem z "niezamkniętą" płytą audio [rip z CD] - mialem do niej coś dograć, ale w tzw. międzyczasie nagrywarka [HP 9100] "padła", a wszystkie inne widzą zapełniony dysk i 0 bytes :-?

z nagrywajacych korzystam z Nero i tam jest ostrzeżenie przy multisesji, że mogą być problemy w innych napedach

zawsze nagrywam na obniżonej prędkości [CD - 16x] i z użyciem "verify" - kilkanaście [a nawet kilkadziedzisiąt - o tym poniżej] minut raz na jakiś czas mnie nie zbawi, a mam więcej szans, że inne napędy zczytają to co jest nagrane

a tak długo trwa dodatkowe testowanie programem CDCheck - DVD nawet do godziny
ten i inne ciekawe >>> http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=94

generalnie z różnymi pamięciami jest różnie - ostatnio np. czytalem, że przy modyfikacji czegoś na pendrive warto to ściągnąć, obrobić na kompie i dopiero zmodyfikowane wrzucić na pendrive z powrotem

co do płyt, też wierzyłem w EMTEC-a, bo to dawny BASF; ale ma złe opinie
głównie TDK, Verbatim, Sony


Pozyczylem laptopa. Zaczalem oczytywac swoje "zle plyty" i nagle naped przestal byc widoczny. Pojawil sie komunikat, ze wystapil blad urzedan we/wy.
znam :)
w Think Padzie IBM-a pomagało - czasami - grzebanie w menadżerze urządzeń i chyba "odśwież" - nie pomne już
aktualizacja sterownika - ale wtedy gdy było widać urządzenie
ale zwykle tylko reset :(

ArtiW
01-09-2007, 12:37
mialem podobny problem z "niezamkniętą" płytą audio [rip z CD] - mialem do niej coś dograć, ale w tzw. międzyczasie nagrywarka [HP 9100] "padła", a wszystkie inne widzą zapełniony dysk i 0 bytes :-?



Właśnie tak się dzieje!!!
Przejrzałem swoje płyty w programie IsoBuster. Jest świetny, widzi dane na płycie. Tylko że to bezpłatna wersja z zablokowanymi funkcjami (np. kopiowanie danych na dysk). Na szczęście nie jest zbyt drogi (85 PLN).

ArtiW
01-09-2007, 12:38
Pozyczylem laptopa. Zaczalem oczytywac swoje "zle plyty" i nagle naped przestal byc widoczny. Pojawil sie komunikat, ze wystapil blad urzedan we/wy.
znam :)
w Think Padzie IBM-a pomagało - czasami - grzebanie w menadżerze urządzeń i chyba "odśwież" - nie pomne już
aktualizacja sterownika - ale wtedy gdy było widać urządzenie
ale zwykle tylko reset :(

Mam wrażenie, że trzeba przeładować Windowsa... :o

ponury63
01-09-2007, 14:31
Mam wrażenie, że trzeba przeładować Windowsa... :o
a zerknij jeszcze, czy to nie Twoja sytuacja
http://www.idg.pl/porada/97555.html

jesli tak jest, zrób punkt przywracania systemu [gdyby naprawa coś popsuła] i potem zmień wartości w rejestrze
>> uruchom > regedit > OK i długie szukanie klucza


tutaj dokładniej, ale po reinstalacji; jest też II metoda
radzą wykonac kopię rejestru
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;pl;320553

ArtiW
02-09-2007, 12:09
Dzięki.
To dość podobna sytuacja. Różnica jest taka, że w pożyczonym laptopie system widzi napęd, ale wysyła informację o błędzie.

Na szczęście to laptop firmowy, więc niech się martwi informatyk w najbliższym tygodniu. Podejrzewam, że trzeba jeszcze raz załadować Windowsa.

ArtiW
02-09-2007, 12:10
No i kupiłem IsoBustera. Wszystkie źle nagrane płyty widzi i właśnie przegrywam na twardy.