PDA

Zobacz pełną wersję : działka rolna na rolną z możliwością zabudowy



Karola1
29-08-2007, 10:27
Witam! Mam problem. Być może ktoś miał podobny. Mam 1,5 ha działki. 1 ha chciałabym za jakiś czas sprzedać. Rok temu złożyłam do gminy wniosek o przekształcenie działki rolnej na rolną z możliwością zabudowy. Dostałam decyzję pozytywną. Za jakiś czas ją anulowano, ponieważ dopatrzono się, iż gleba jat III gat. (podobno za dobra). Nie zależało mi wówczas na czasie, więc zostawiłam tą sprawę. Teraz chciałabym ponowić wniosek. Co mam zrobić? Słyszałam, że można ten przepis ominąć; albo podzielić działkę na mniejsze(dopuszczalna wielkość ok. 0,33 ha) albo ubiegać się o zmianę klasyfikacji gleby z III na IV. Dodam tylko, że przy działce jest woda, prąd, kanalizacja oraz droga gminna. Chyba nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam :P :lol: :D

Lopesjus
29-08-2007, 15:57
III klasa gleby oznacza wniosek do ministra. Działkę rolną możesz podzielić tylko wtedy, gdy powierzchnia podzielonych działek (każdej z osobna) będzie większa niż średnia wielkość gospodarstwa w danej jednostce terytorialnej (gmina np.)
Ale - skoro gmina obiecała przekształcić działki, to oznacza, że nowy plan jest w trakcie opracowywania lub jest ważne studium. Trochę nie rozumiem, na jakiej podstawie gmina uchyliła wydaną decyzję,ale stało się i pewnie na odwoływanie się jst już za późno. Jak odrolnisz, to gmina podzieli działki bez większych trudności, czylli nie ma wyjścia - wniosek do ministra i albo czekać, albo poszukać kolegów Leppera, co takie sprawy załatwiają "od ręki"

P.S. Mogę się również mylić, upewnij się co do planu zagosp. w gminie....

Karola1
30-08-2007, 07:26
Dzięki za odpowiedź. Trochę mnie zmartwił ten wniosek do ministra. To na pewno bedzie długo trwało. Tym bardziej, że niestety nie znam żadnych kolegów Leppera. :( Wybiorę się najpierw do gminy. Są mi winni przysługę. Mam jeszcze jedno pytanie. Na czym lepiej wyjdę: jak ewentualnie przekształcę działkę na budowlaną i sprzedam (cena działki na pewno wzrośnie, ale trzeba będzie część pieniążków oddać gminie) czy jak uzyskam pozwolenie na budowę, a działka pozostanie rolna? Pozdrawiam :D

dusia2006
30-08-2007, 07:33
Lopesjus pisze głupstwa
poszperaj na forum dużo jest na ten temat /decyzje wz
i sprawdź czy jest plan zagospodarowania przestrzennego, może gmina później uchwaliła i przez ustalenia planu nie masz teraz możliwości budowy siedliska

Lopesjus
30-08-2007, 09:54
może i piszę głupstwa, ale czytam ze zrozumieniem – decyzja z gminy o możliwości przekształcenia działki rolnej w budowlaną nie wzięła się z kosmosu i musiała powstać albo na bazie ważnego planu, albo w trakcie opracowywania nowego.

Uniwersalizm Twojej porady „poszperaj na forum” mnie osobiście obezwładnia.... a ja radzę Karoli1 przejść się do gminy i ustalić, czy plan jest ważny:

TAK: działka jest rolna, można się na niej budować, zazwyczaj wystarcza 1ha do zabudowy siedliskowej i jeśli w planie nie ma zapisu o zakazie budowy.

NIE: działka jest rolna, zabudowa siedliskowa jest możliwa alternatywnie:
- gdy średnia wielkość gospodarstwa w tej gminie jest mniejsza niż posiadanych (lub dzierżawionych) przez Ciebie
- jeśli powyższy warunek nie jest spełniony, można się jeszcze powołać na zasadę "dobrego sąsiedztwa" (co najmniej jedna działka sąsiednia jest zabudowana, Twoja działka posiada dostęp do drogi publicznej itd), więcej na te tematy np. tutaj (http://dom.gazeta.pl/prawo/1,65547,3106244.html) i tam (http://www.finanse.egospodarka.pl/22071,Dzialka-rolna-pod-budowe-domu,1,48,1.html)

Trudniejsza sprawa to podział tego 1,5ha na mniejsze i najlepiej już budowlane działki, napisz jaki jest stan faktyczny planu zagosp. w tej gminie, będzie można napisać coś więcej (więcej głupstw).

Do Dusia2006 – nie mylisz odrolnienia z wyłączeniem z produkcji rolnej? Jak wg Ciebie przeprowadzić procedurę przekształcenia działki rolnej w kilka budowalnych? Zakładam, że „szperanie” zawiodło...

Karola1
30-08-2007, 11:42
Dowiedziałam się. Nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Jednak po przeczytaniu tego, co kolega udostępnił trochę zwątpiłam. Nie bedzie to łatwe: odrolnienie, wyłączenie z produkcji rolnej. Masakra! Dodam jeszcze, że w sąsiedztwie (po drugiej stronie ulicy) są działki zabudowane. Odnośnie wątpliwości, co do cofnięcia zgody na zabudowę, argumentem była zbyt wysoka jakość ziemi. :(

dusia2006
30-08-2007, 12:41
Karola1
wg mnie masz takie możliwości
- występujesz o podział działek, ale tak żeby jedna przekraczała 1 ha (możliwość budowy siedliska)
- tylko na tą pow 1 ha występujesz o wz z zabudową zagrodową, pozostała będzie rolną nie do ruszenia pod zabudowę,
jeśli grunty wysokiej klasy możesz nie dostać zgody na podział
decyzję wz możesz przenieść na pot. właściciela jeśli ją będziesz chciała sprzedać

- albo występujesz o wz na siedlisko na całe 1,5 ha,

- jeśli gmina odmówi wydania wz odwołujesz się

studium do wz nic prawnie nie ma
a jak gmina będzie przymierzać się do planu to złóż wniosek o zmianę funkcji z rolnej na budowlaną

z ciekawości zapytam bo nieczytelnie napisałaś na początku - rok temu dostałaś decyzję wz na siedlisko?

sSiwy12
30-08-2007, 13:03
może i piszę głupstwa, ale czytam ze zrozumieniem – decyzja z gminy o możliwości przekształcenia działki rolnej w budowlaną nie wzięła się z kosmosu i musiała powstać albo na bazie ważnego planu, albo w trakcie opracowywania nowego.

Uniwersalizm Twojej porady „poszperaj na forum” mnie osobiście obezwładnia.... a ja radzę Karoli1 przejść się do gminy i ustalić, czy plan jest ważny:

TAK: działka jest rolna, można się na niej budować, zazwyczaj wystarcza 1ha do zabudowy siedliskowej i jeśli w planie nie ma zapisu o zakazie budowy.

NIE: działka jest rolna, zabudowa siedliskowa jest możliwa alternatywnie:
- gdy średnia wielkość gospodarstwa w tej gminie jest mniejsza niż posiadanych (lub dzierżawionych) przez Ciebie
- jeśli powyższy warunek nie jest spełniony, można się jeszcze powołać na zasadę "dobrego sąsiedztwa" (co najmniej jedna działka sąsiednia jest zabudowana, Twoja działka posiada dostęp do drogi publicznej itd), więcej na te tematy np. tutaj (http://dom.gazeta.pl/prawo/1,65547,3106244.html) i tam (http://www.finanse.egospodarka.pl/22071,Dzialka-rolna-pod-budowe-domu,1,48,1.html)

Trudniejsza sprawa to podział tego 1,5ha na mniejsze i najlepiej już budowlane działki, napisz jaki jest stan faktyczny planu zagosp. w tej gminie, będzie można napisać coś więcej (więcej głupstw).

Do Dusia2006 – nie mylisz odrolnienia z wyłączeniem z produkcji rolnej? Jak wg Ciebie przeprowadzić procedurę przekształcenia działki rolnej w kilka budowalnych? Zakładam, że „szperanie” zawiodło...

Delikatnie mówiąc TO NIE JEST PRAWDA - to co piszsz (wytłuszczone). I tak:
- wiecej niż 1 hektar tylko w przypadku kiedy gmina posiada PZP i TYLKO DLA ROLNIKA drugi przypadek (średnai) tez tylko dla rolnika - czyli trzeba spełnić i to łącznie szereg warunków,
- drugie wytłuszczenie ABSOLUTNA BZDURA. Nie ma takiej możliwości, bo grunt wymaga zmiany przeznaczenia (III klasa gleby),

Lopesjus
30-08-2007, 13:37
nie widzę sprzeczności. Podałem w skrócie ogólne zasady i dwa odsyłacze do szczegółów, fakt że III klasa dyskwalifikuje tę ścieżkę, nie wiem również, czy przypadkiem Karola1 nie jest rolnikiem...

Poza tym, problem Karoli1 sprowadza się do kwestii maksymalizacji zysku, czyli znalezienia ścieżki przekształcenia jednej działki rolnej na kilka budowlanych, a Twój post nic nie wniósł, aby przybliżyć ją do rozwiązania problemu.

A może tak: Karola1 znajduje rolnika "sprzedaje" mu swoją ziemię. Rolnik występuje o WZ, dostaje je i odsprzedaje ten kawałek działki. Znowu wystepuje o WZ (dla następnego kawałka działki), sprzedaje...

sSiwy12
30-08-2007, 14:13
Nie ryzykował bym z WZ - urząd ma mozliwość odmowy wydania Pozwolenia. Bo jak by nie patrzeć jest to specyficzny rodzaj zabudowy.
Inna sytuacja gdyby dotyczyło to budynku w trakcie budowy.
Moim zdaniem istnieje sznsa na budowe "zagrodową" - oczywiście po spełnieniu warunków.
Co do podziału "pozostałej" ziemi nie ma jakis specjalnych przeszkód dotyczacych podziału (tylko "wielkościowe"), natomiast obawiam sie, że nie bedzie możliwości sprzedania ich jako "budowlane". Praktycznie rzecz biorąc ze wzgledu na klase ziemi tylko zapisy MPZP mogą zmienic przeznaczenie tych gruntów.
Pozdrawiam

dusia2006
30-08-2007, 16:15
sSiwy12 możesz jaśniej, zabudowa zagrodowa bez wz? albo czegoś nie zrozumiałam, dzisiaj taaaaaaaki wariacki dzień 8) że ciężko myślę i za szybko piszę
jak się to ma do ustawy opzp Art. 59.
1. Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego,
polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót
budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub
jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze
decyzji, warunków zabudowy. Przepis art. 50 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

sSiwy12
30-08-2007, 16:51
Chyba mi sie tez udzieliło :o Odopiadałem na post: " A może tak: Karola1 znajduje rolnika "sprzedaje" mu swoją ziemię. Rolnik występuje o WZ, dostaje je i odsprzedaje ten kawałek działki. Znowu wystepuje o WZ (dla następnego kawałka działki), sprzedaje...
Zbyt uprościłem.
Chodzi mi o to, że uzyskanie WZ przez ROLNIKA, w przypadku "zscedowania" tej decyzji na "NIEROLNIKA" wcale nie musi "z urzędu" skutkować wydaniem pozwolenia na budowę temu drugiemu.
Co prawda istnieje w opzp art.63ust.5 :"Organ, który wydał decyzję, o której mowa w art. 59 ust. 1, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie"
Nie mniej z innych przepisów wynika, że zabudowa zagrodowa jest dla rolników prowadzących ...... Są przypadki, że "organ przymyka oko" na ten fakt.
Inaczej sprawa wyglada jak kupujemy gospodarstwo rolne z zabudowaniami, lub rozpoczeta budową.
Pozdrawiam

dusia2006
30-08-2007, 17:56
Dwie kawy pamiętam i kilka herbatek.....
Wczoraj było piwo...
Dziś wiadomości w TV......
Jeszcze mi się we łbie kręci? Mnie czy im?
To piwo jakieś niedobre było czy co?....
Bo trzeźwy chyba nie jestem! :roll: TAKIE RZECZY SŁYSZĘ - ŻE CHYBA NIE JESTEM....

Jakieś deja vu mam....
I dreszcze?....
A za oknem leje...

Wy też tak macie?
Adam M.

Wrzucę kartkę i znowu jakiś drób wypadnie? :o :o :roll:

to my chyba też tak mamy :wink:

teraz ok
Karola1 mam nadzieję że ogarnęłaś wszystko i wiesz co robić, w razie czego jest sSiwy12 niezastąpiony
przy okazji pozdrawiam Cię sSiwy12 najlepszy doradco

pjr
30-08-2007, 23:14
Trochę się w postach powyżej narobiło nieścisłości:
1. W przypadku braku planu o tym czy grunt jest rolny decyduje zapis w ewidencji gruntów. Jeżli w ewidencji działki są rolne to można je dzielić w ten sposób by powstałe w wyniku podziału działki miały minimalną powierzchię 3000 m kw.
2. Przepis o działce siedliskowej o pow. powyżej 1 ha stracił ważność kilka lat temu. W chwili obecnej o "siedliskowości" działki decyduje średnia wielkość gospodarstwa w gminie. Czyli rolnik chcący budować dom i zabudowania gospodarcze musi dysponować gruntem o minimalnej powierzchni równej średniej wielkości gospodarstwa rolnego w gminie lub w gmninach sasiednich. A dysponować to znaczy być właścicielem lub dzierżawić brakujące metry kwadratowe.
3. Wystąp o warunki zabudowy dla swojego gospodarstwa rolnego. Natomiast jak chcesz zarobić na sprzedaży gruntów wystąp z wnioskiem do gminy by w przyszłym planie przeznaczyli twój grunt pod zabudowę. Jeżeli nie jesteś rolnikiem sprzedającym swój majątek osobisty to potem przy sprzedaży już przekształconych gruntów grozi Ci podatek VAT 22% i renta planistyczna.

dusia2006
31-08-2007, 06:57
pjr czy możesz to podeprzeć przepisami prawa, może się coś zmieniło
dużo jest na ten temat
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1935426&highlight=#1935426
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1918366&highlight=#1918366
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=108047&highlight=najcenniejsza

Karola1
31-08-2007, 08:45
Masz piękny dom pjr! A jakie widoki! No cóż pozostaje mi uzbroić się w cierpliwość i wybrać się do gminy. Jak rok temu rozmawiałam z panią z urzędniczką to mówiła właśnie o podziale działki. Jak dowiem się u źródła to dam znać. Jak macie jeszcze jakieś pomysły to poproszę.... Co kilka głów to nie jedna. Pozdrawiam :lol: :D

sSiwy12
31-08-2007, 10:26
Dusia - zawstydzasz mnie :oops: - "rumień" zostanie bardzo długo :P
Co do postu pjr:
1. Co do tego jaki grunt (klasa ziemi) zawsze decyduje zapis w ewidencji gruntów i jest on raczej "stały" - tzn. zapisy PZP nie zmieniają w tej materji nic. PZP decyduje tylko (lub aż) o sposobie uzytkowania (przeznaczenia) danego gruntu i może to dotyczyć całej działki lub tylko cześci. Inaczej mówiąc jesli ziemia była "rolna" klasy np. III to tak już w ewidencji gruntów pozostanie - mimo jej "wyłączenia" z produkcji rolnej i przeznaczenia w całości lub częsci pod zabudowe. "Troszeczkę" inaczej wyglada to w aglomeracjach miejskich, ale tylko "troszeczkę"
2. Nikt nigdy nie pisał, że aby wybudować "zagrodę" działka "zagrodowa" musi mieć 1 hektar. To rolnik na terenie gminy na której chce budować musi posiadać (dysponować) takim areałem - nawet w kilku "kawałkach" aby spełniać definicje rolnika, a o tym jaki ostatecznie areał upoważnia do budowy "zagrody" decyduje fakt istnienia lub nie PZP.
3. Może byc trudno, bo ziemia jest III klasy i podlega "ochronie"

Pozdrawiam