PDA

Zobacz pełną wersję : Ławy lane w gruncie



magangs
29-08-2007, 11:56
Załóżmy, że ława fundamentowa będzie lana bezpośrednio w dość spoity grunt. Czy problemem będzie jeżeli pod tą ławą znajdzie się trochę piasku czy trzeba coś z nim zrobić (zaizolować, wybrać?)

kapusta
29-08-2007, 12:03
jeżeli kier bud sie na to zgodzi to raczej między ławą a gruntem nie powinno byc nic oprócz chudego betonu a juz w szczególnosci na pewno nie powinien sie tam znajdować niestabilizowany piasek

beton44
29-08-2007, 13:04
a skąd się ten piach wziął ???

ktoś go podrzucił???


a jak nie to chyba jest ze ścian wykopu - to raczej grunt
nie jest specjalnie "spoisty" :o

magangs
29-08-2007, 13:14
No pojawiło się go trochę w jednym miejscu pod humusem i obsunął się na dno wykopu.

Geno
29-08-2007, 13:16
No pojawiło się go trochę w jednym miejscu pod humusem i obsunął się na dno wykopu.
Zagęścić lub usunąć.

beton44
29-08-2007, 13:51
przypomnieć moje rysuneczki czy nie :o

magangs
29-08-2007, 13:53
przypomnieć moje rysuneczki czy nie :o

:wink: zaraz cię admin za nie zablokuje

marecki_0luk1
18-10-2012, 12:21
Witam,

To ja może jeszcze w tym temacie coś zapytam i może mi ktoś coś poradzi.

W projekcie miałem tak:
1) chudziak 10cm ( -1m pod powierzchnią terenu)
2) ława szerokość 40 cm, wysokość 30 cm
3) izolacja pozioma
4) ściana fundamentowa 24 cm szerokości

Niestety nie było mnie na budowie chwilę i wykonawca (za zgodą kierownika budowy) zrobił tak:
1) wykop, głęboki na -65 cm od poziomem terenu, szeroki na 45-60 cm
2) zbrojenie podwieszone na kawałkach stali (15 cm nad dnem wykopu)
3) Wlał tam B20 aż do poziomu terenu

Nie ma tam ani chudego betonu, wykop również nie został wyłożony folią. Obydwaj twierdzą że folia jest niepotrzebna, izolacja pozioma będzie dopiero od poziomu terenu, a na to pójdzie reszta ściany fundamentowej 24 cm szerokości.

Jest to mój pierwszy kontakt z budownictwem i nie wiem czy coś takiego (zaakceptowane przez kierownika budowy) jest dopuszczalne. Z tego co czytam to niestety nie. Nie bardzo wiem co teraz zrobić, wybrać beton z tych "wielkich ław" i zacząć od początku ? Zrobić płytę fundamentową? Nie chcę wydać pieniędzy i za parę lat myśleć co tu zrobić. Grunt to piasek, po wykopaniu podobno nie obsypywał się w trakcie zalewania.

Może ktoś mi podpowie gdzie się udać, bo wiem że nikt tutaj nie weźmie odpowiedzialności za poradę.

beton44
18-10-2012, 15:23
Witam,

To ja może jeszcze w tym temacie coś zapytam i może mi ktoś coś poradzi.

W projekcie miałem tak:
1) chudziak 10cm ( -1m pod powierzchnią terenu)
2) ława szerokość 40 cm, wysokość 30 cm
3) izolacja pozioma
4) ściana fundamentowa 24 cm szerokości

Niestety nie było mnie na budowie chwilę i wykonawca (za zgodą kierownika budowy) zrobił tak:
1) wykop, głęboki na -65 cm od poziomem terenu, szeroki na 45-60 cm
2) zbrojenie podwieszone na kawałkach stali (15 cm nad dnem wykopu)
3) Wlał tam B20 aż do poziomu terenu

Nie ma tam ani chudego betonu, wykop również nie został wyłożony folią. Obydwaj twierdzą że folia jest niepotrzebna, izolacja pozioma będzie dopiero od poziomu terenu, a na to pójdzie reszta ściany fundamentowej 24 cm szerokości.

Jest to mój pierwszy kontakt z budownictwem i nie wiem czy coś takiego (zaakceptowane przez kierownika budowy) jest dopuszczalne. Z tego co czytam to niestety nie. Nie bardzo wiem co teraz zrobić, wybrać beton z tych "wielkich ław" i zacząć od początku ? Zrobić płytę fundamentową? Nie chcę wydać pieniędzy i za parę lat myśleć co tu zrobić. Grunt to piasek, po wykopaniu podobno nie obsypywał się w trakcie zalewania.

Może ktoś mi podpowie gdzie się udać, bo wiem że nikt tutaj nie weźmie odpowiedzialności za poradę.

Ad czerwone. Poszło 3x więcej betonu, oprócz tego nic się pewnie nie stało
Ad zielone. O ile jeszcze z pół metra będzie dosypane, to OK. Jeśli nie - to trochę płytkawo...

bury_kocur
18-10-2012, 16:43
Ja mam za zgodą architekta i kierownika ławy na -90, lane w grunt, bez chudziaka, zbrojenie podparte podobnie, ale na pewno tylko na parę cm, nie na 15. Tyle, że wykop wyłożony folią. Ale widziałam i bez tego - i jakoś wszystko jest ok z tymi domami, więc nie martwiłabym się na zapas.

marecki_0luk1
19-10-2012, 07:49
Ad czerwone. Poszło 3x więcej betonu, oprócz tego nic się pewnie nie stało
Ad zielone. O ile jeszcze z pół metra będzie dosypane, to OK. Jeśli nie - to trochę płytkawo...

Faktycznie na to zostanie postawiona ściana fundamentowa z bloczków i obsypane ziemią. Może faktycznie nie ma czym się stresować.

Raźny
20-10-2012, 20:34
A o uziom wykonawca zadbał w tej ławie?
Ewentualnie jeszcze instalacja odgromowa.


Wyłożenie wykopu folią ma dwie strony medalu.

Robi za izolator do gruntu dla uziomu fundamentowego.

Dba aby "mleczko z zaczynu" nie wsiąkło w grunt.

Dużo zależy od warunków lokalnych. Ale raczej uciekałbym od folii.

Aedifico
21-10-2012, 20:23
Metoda z gatunku "wiejskich" ale dom od tego się nie zawali. Niepokoi mnie te 65 cm czy o 15 cm będzie jeszcze budynek obsypany?

marecki_0luk1
22-10-2012, 15:01
A o uziom wykonawca zadbał w tej ławie?
Ewentualnie jeszcze instalacja odgromowa.


Uziom jest - bednarki są przymocowane do zbrojenia w każdym rogu + jedna dodatkowa na środku w miejsce planowanej rozdzielni prądu.

marecki_0luk1
22-10-2012, 15:04
Metoda z gatunku "wiejskich" ale dom od tego się nie zawali. Niepokoi mnie te 65 cm czy o 15 cm będzie jeszcze budynek obsypany?

Na to pójdzie izolacja pozioma + ściana fundamentowa w postaci 3 warstwy bloczków. Na ścianę izolacja pionowa. Całość zasypana i obsypana. Jestem po rozmowie z konstruktorem i powiedział, że wszystko będzie ok. Powiedział, że trochę niedbale jest to zrobione, bo faktycznie lepiej to oszalować i zrobić jak należy, ale nie będzie to powodowało żadnych problemów.

inż.Trix
23-10-2012, 12:32
jeżeli kier bud sie na to zgodzi to raczej między ławą a gruntem nie powinno byc nic oprócz chudego betonu a juz w szczególnosci na pewno nie powinien sie tam znajdować niestabilizowany piasek

Jeżeli masz grunt spoisty typu glina to nawet wskazana jest warstwa piasku zagęszczonego. Chodzi tu o warstwę odsączającą wilgoć z spod ławy. Ważna jest tu jednak otulina stali zbrojeniowej. Jeśli zalewasz bez chudziaka to wymagane jest 10cm jeśli masz chudziak to 5cm

forgetit
23-10-2012, 14:14
Jeżeli masz grunt spoisty typu glina to nawet wskazana jest warstwa piasku zagęszczonego. Chodzi tu o warstwę odsączającą wilgoć z spod ławy. Ważna jest tu jednak otulina stali zbrojeniowej. Jeśli zalewasz bez chudziaka to wymagane jest 10cm jeśli masz chudziak to 5cm
I gdzie odprowadzisz tą wodę?
Wielkości otulenia zbrojenia przy wykonanym chudym betonie 20mm, przy układaniu na gruncie 75mm.

inż.Trix
23-10-2012, 16:42
człowieku nie wiesz co piszesz. Polecam lekturę polskiej normy konstrukcje żelbetowe pkt 8.1.1.2 minimum na betonie 40mm 75mm w gruncie wartości te zwiększamy o 10mm bo lane na budowie, jeżeli budowla projektowana na 100lat to jeszcze o 10mm. przyjmuje się tak jak napisałem wyżej a co do odprowadzenia wody to nie trzeba jej odprowadzać. glina to grunt wysadzinowy piasek nie

m4rsh4ll
23-10-2012, 17:08
inż.Trix, znaczy jak ktoś buduje na piaskach nie musi dawac fundamentu poniżej 1 metra ? Jak pod fundament zaleci woda i zamarznie to nie wysadzi fundamentu bo piasek jest nie wysadzinowy, tak to mam rozumieć ?

Aedifico
23-10-2012, 17:14
I gdzie odprowadzisz tą wodę?
Wielkości otulenia zbrojenia przy wykonanym chudym betonie 20mm, przy układaniu na gruncie 75mm.

Raczej 45mm i 75 mm. Generalnie w fundamentach się przyjmuje nie mniej niż 50 mm.

inż.Trix
24-10-2012, 06:26
inż.Trix, znaczy jak ktoś buduje na piaskach nie musi dawac fundamentu poniżej 1 metra ? Jak pod fundament zaleci woda i zamarznie to nie wysadzi fundamentu bo piasek jest nie wysadzinowy, tak to mam rozumieć ?

To nie do końca tak działa. Jeśli masz glinę to podsypka piaskowa jest wymagana i tyle. Jest to warstwa odsączająca wilgoć z spod fundamentu a nie drenaż. Nie wiem czy to dobre porównanie ale jest to taka gąbka która przejmie wilgoć zmagazynuje i odda z biegiem czasu w grunt spoisty bo on także wodę wchłonie tylko potrzeba do tego czasu. Ta gąbka jest takim magazynem dla wilgoci. I tu uwaga "dla wilgoci" a nie dla wody płynącej strumieniami bo takiej wody w glinie po prostu nie ma bo glina wody nie puszcza. A co do tego posadowienia poniżej 1m to zauważ że norma mówi o tym że bez względu na grunt musisz się zagłębić w zależności od strefy od 0,9 do 1,2m. Jest to uogólnienie żeby autor normy spał spokojnie. Tak naprawdę jeśli masz piasek czyli grunt który nie trzyma wody tylko zaraz puszcza ją głębiej to jeśli będziesz miał 0,7 czy 0,6 m to nic się z fundamentem nie stanie. Oczywiście norm trzeba się trzymać i absolutnie nie namawiam nikogo do wypłycania ław ale jeśli w najbardziej mroźną zimę będziesz kopał w piasku to okaże się że grunt jest zmarznięty na 30 do 40 cm nie więcej. Dalej jest suchy i sypki.

beton44
24-10-2012, 19:01
Inżynierze Trix, czy przypadkiem Twoim guru pisarskim nie jest Mark Twain - "Jak redagowałem Gazetę Rolniczą" ?

Aedifico
24-10-2012, 19:48
To nie do końca tak działa. Jeśli masz glinę to podsypka piaskowa jest wymagana i tyle. Jest to warstwa odsączająca wilgoć z spod fundamentu a nie drenaż..

Z chęcią się dowiem w czym ta wilgoć przeszkadza.

bajanadjembe
24-10-2012, 20:45
Też tak mam zrobione, tzn. lane w wykop (też glina). Najbardziej mnie zastanawiało jak toto potem zaizolować dysperbitem. A kierownik powiedział, że nie ma takiej potrzeby, że ta wilgoć, co w glinie wystąpi, w niczym betonowi nie zaszkodzi. A zbrojenie było ułożone na spodzie i w trakcie wypełniania wykopu podrywane do góry. Bałam się, że będzie nierówno, albo, że opadnie. Kierownik powiedział, że nie opadnie, a jak będzie nierówno, to "i tak widać nie będzie". Po takim "uspokojeniu" wynajęłam inspektora nadzoru inwestorskiego.
Też jestem ciekawa dlaczego pod betonem miałby być piasek.

inż.Trix
25-10-2012, 13:13
Jest coś takiego co nazywa się sztuką budowlaną. Jak ktoś ma ją w d... to niech szarpie zbrojenie położone na glinie i modli się żeby była zachowana otulina niech nie robi podsypki piaskowej na glinie i w ogóle niech da sobie spokój kierownikami budowy. No bo po co są osoby z uprawnieniami skoro sami wiecie lepiej.

K160
25-10-2012, 13:19
Ja buduję od 3 lat w wybitnej glinie i powiem tak: ognisko piasku znajdujące się w otaczającym ze wszystkich stron gruncie glinianym, będzie ściągało do siebie całą wodę z okolicy. Moim zdaniem efekt będzie przeciwny do zamierzonego. Ta woda będzie na długo pozostawać w tym dobrze przepuszczalnym piasku, otoczonym nieprzepuszczalną lub słabo przepuszczalną gliną. Moim geologicznym zdaniem to jest zdecydowanie nieprzemyślany pomysł.

Aedifico
25-10-2012, 17:12
Jest coś takiego co nazywa się sztuką budowlaną. Jak ktoś ma ją w d... to niech szarpie zbrojenie położone na glinie i modli się żeby była zachowana otulina niech nie robi podsypki piaskowej na glinie i w ogóle niech da sobie spokój kierownikami budowy. No bo po co są osoby z uprawnieniami skoro sami wiecie lepiej.

Nie wiem jak inni ale ja pytałemczemu ma służyć to "odsączanie" wilgoci w ławie.

bajanadjembe
28-10-2012, 18:20
Inż.Trix, no spodziewałam się, że powiesz po co ten piasek.
A jeśli o mnie chodzi, to nie mam sztuki budowlanej w d….
Dlatego sprowadziłam takiego kierownika, co by był kierownikiem kierownika, bo ten kierownik (pierwszy) z tym jego, że „nie będzie widać” (że krzywo), to od razu mi podpadł. A uprawnienia miał, wiesz?
Raków na pewno nie ma.
A powiedz po co ten piasek między gliną (zwarta była)?
A dlaczego podrywać nie można? (Obaj kierownicy z uprawnieniami byli, i mówili, że nie opadnie.)

czarn-y
28-10-2012, 18:40
Trzeba było podeprzeć zbrojenie np. kawałkami kostki brukowej (betonowej) i po problemie. Nie było by wątpliwości, że zbrojenie opadnie i zawracania sobie głowy jego podrywaniem. Lepiej gdyby osoba, która podrywała zbrojenie, zajęła się wibrowaniem betonu lub wygładzaniem jego powierzchni.

bajanadjembe
29-10-2012, 00:01
Przy zalewaniu było 8 osób. Miał kto wibrować i wygładzać.

inż.Trix
29-10-2012, 13:34
wcześniej już napisałem dlaczego daje się piasek pod fundament. Po przemyśleniu rolą piasku jest także.
odizolowanie stali zbrojeniowej od gliny podczas układania zbrojenia.
Jeśli do wykopu dostanie się woda to robi się straszne błoto które przylepia się do prętów. Mycie zbrojenia powoduje jeszcze większe błoto a jeśli pozostawisz zbrojenie oblepione błotem to w ogóle nie będzie współpracy między stalą a betonem co oznacza osłabienie fundamentu.
Poza tym woda + glina to maź błoto szlam. Budynek pracuje przenosi obciążenia statyczne jak i dynamiczne. Dynamiczne czyli wibracje drgania itp jeśli woda będzie zalegała bezpośrednio pod fundamentem to wibracje mogą rozluźnić glinę tworząc błoto a na błocie lepiej nie stawiać budynku. Piasek reguluje gospodarkę wodną pod fundamentem.
To moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgadzać ale od lat stosuje się takie rozwiązanie więc z czegoś chyba to wynika. W budownictwie wiele rzeczy robi się według pewnych zasad nie zawsze wnikając czemu ma to służyć. Od lat również próbuje się niektóre rzeczy pomijać nie rozumiejąc ich przeznaczenia. Sama zdecyduj czy stać Cię na olanie zasad panujących od lat.

krz_p
29-10-2012, 13:55
włos się jeży jak się czyta porady niektórych "inżynierów"

Aedifico
29-10-2012, 13:58
wcześniej już napisałem dlaczego daje się piasek pod fundament. Po przemyśleniu rolą piasku jest także.
odizolowanie stali zbrojeniowej od gliny podczas układania zbrojenia.
Jeśli do wykopu dostanie się woda to robi się straszne błoto które przylepia się do prętów. Mycie zbrojenia powoduje jeszcze większe błoto a jeśli pozostawisz zbrojenie oblepione błotem to w ogóle nie będzie współpracy między stalą a betonem co oznacza osłabienie fundamentu.
Poza tym woda + glina to maź błoto szlam. Budynek pracuje przenosi obciążenia statyczne jak i dynamiczne. Dynamiczne czyli wibracje drgania itp jeśli woda będzie zalegała bezpośrednio pod fundamentem to wibracje mogą rozluźnić glinę tworząc błoto a na błocie lepiej nie stawiać budynku. Piasek reguluje gospodarkę wodną pod fundamentem.
To moje zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgadzać ale od lat stosuje się takie rozwiązanie więc z czegoś chyba to wynika. W budownictwie wiele rzeczy robi się według pewnych zasad nie zawsze wnikając czemu ma to służyć. Od lat również próbuje się niektóre rzeczy pomijać nie rozumiejąc ich przeznaczenia. Sama zdecyduj czy stać Cię na olanie zasad panujących od lat.

Naciągane uzasadnienie.

a) kolega nadal nie powiedział jaki wpływ to ma wilgoć na fundament i dlaczego to jej tam nie może być
b) z tymi obciążeniami dynamicznymi to mnie rozbawił, jak nie jest na szkodach górniczych to sobie nie róbmy żartów ! Chyba,że budujemy przy poligonie 10 BKPanc w Świętoszowie
c) jaką to niby ma gospodarkę wodną regulować piasek pod fundamentem to nie wiem

inż.Trix
29-10-2012, 16:30
niektórym nie da się nic wyjaśnić bo wiedzą sami lepiej. cokolwiek bym napisał to i tak nic nie zrozumiesz.

Aedifico
29-10-2012, 16:39
niektórym nie da się nic wyjaśnić bo wiedzą sami lepiej. cokolwiek bym napisał to i tak nic nie zrozumiesz.

Zupełnie kolegi nie rozumiem. Pisze kolega jakieś banailuki nazywając jes sztuką budowlaną , co jest raczej "sztuką" budowlaną i ma pretensje ,że się komuś nie podoba takie spłycanie tematu. Po prostu te uzasadnienia się "kupy nie trzymają".

Pozzdrawiam

thomas1
29-10-2012, 19:12
. A co do tego posadowienia poniżej 1m to zauważ że norma mówi o tym że bez względu na grunt musisz się zagłębić w zależności od strefy od 0,9 do 1,2m. Jest to uogólnienie żeby autor normy spał spokojnie. Tak naprawdę jeśli masz piasek czyli grunt który nie trzyma wody tylko zaraz puszcza ją głębiej to jeśli będziesz miał 0,7 czy 0,6 m to nic się z fundamentem nie stanie. Oczywiście norm trzeba się trzymać i absolutnie nie namawiam nikogo do wypłycania ław ale jeśli w najbardziej mroźną zimę będziesz kopał w piasku to okaże się że grunt jest zmarznięty na 30 do 40 cm nie więcej. Dalej jest suchy i sypki.

Widzisz Panie inżynierze, nie masz pan racji, bo jak byś sięgnął do normy dla posadowień i odpowiedniej literatury to przeczytał byś o gruntach wysadzinowych i nie wysadzinowych i piasek gruby zaliczył byś do tej drugiej. Wtedy można posadowić budynek płycej nie zależnie od granicy przemarzania. Jeżeli interesuje cię ta informacja to zachęcam do literatury. Żal że dowiadujesz się tych informacji jako inżynier na forum a nie na studiach.

a*g**o
29-10-2012, 19:26
A co do tego posadowienia poniżej 1m to zauważ że norma mówi o tym że bez względu na grunt musisz się zagłębić w zależności od strefy od 0,9 do 1,2m. Jest to uogólnienie żeby autor normy spał spokojnie.
W starej polskiej normie tak było i zwyczajowo jest dalej ale obowiązują obecnie eurokody w których teoretycznie nie ma takiego wymogu, w uzasadnionych przypadkach może byc nawet fundament zagłębiony na 0,5 m ale moim zdaniem to nie najlepszy pomysł.


Oczywiście norm trzeba się trzymać i absolutnie nie namawiam nikogo do wypłycania ław ale jeśli w najbardziej mroźną zimę będziesz kopał w piasku to okaże się że grunt jest zmarznięty na 30 do 40 cm nie więcej. Dalej jest suchy i sypki.
Niestety to nieprawda, zeszłej zimy sam widziałem doły płuczkowe kopane koparkami i zamarznięty grunt na głębokości 1,4 m pod powierzchnia terenu (Lubelszczyzna)
Co jest o tyle ciekawe, że powszechnie znana głębokość przemarzania w tym rejonie to max 1,2 m. Jak widać matka natura niespecjalnie chce stosować się do naszych norm ;-)

thomas1
29-10-2012, 19:50
Co jest o tyle ciekawe, że powszechnie znana głębokość przemarzania w tym rejonie to max 1,2 m.

granica przemarzania dla Lubelszczyzny to 1m

william.bonawentura
30-10-2012, 16:39
zamarznięty grunt na głębokości 1,4 m pod powierzchnia terenu (Lubelszczyzna)
Co jest o tyle ciekawe, że powszechnie znana głębokość przemarzania w tym rejonie to max 1,2 m. Jak widać matka natura niespecjalnie chce stosować się do naszych norm ;-)

Norma wynika z obserwacji wieloletnich a nie wielowiekowych. W mojej okolicy głębokość przemarzania to 1,0, wodociągi pobudowane "przez Niemca" są na 1,2 a jednak tej zimy wszystko zamarzło. Bo to nie była zwykła zima

tbogo
09-11-2012, 13:30
Witam,

To ja może jeszcze w tym temacie coś zapytam i może mi ktoś coś poradzi.

W projekcie miałem tak:
1) chudziak 10cm ( -1m pod powierzchnią terenu)
2) ława szerokość 40 cm, wysokość 30 cm
3) izolacja pozioma
4) ściana fundamentowa 24 cm szerokości

Niestety nie było mnie na budowie chwilę i wykonawca (za zgodą kierownika budowy) zrobił tak:
1) wykop, głęboki na -65 cm od poziomem terenu, szeroki na 45-60 cm
2) zbrojenie podwieszone na kawałkach stali (15 cm nad dnem wykopu)
3) Wlał tam B20 aż do poziomu terenu

Nie ma tam ani chudego betonu, wykop również nie został wyłożony folią. Obydwaj twierdzą że folia jest niepotrzebna, izolacja pozioma będzie dopiero od poziomu terenu, a na to pójdzie reszta ściany fundamentowej 24 cm szerokości.

Jest to mój pierwszy kontakt z budownictwem i nie wiem czy coś takiego (zaakceptowane przez kierownika budowy) jest dopuszczalne. Z tego co czytam to niestety nie. Nie bardzo wiem co teraz zrobić, wybrać beton z tych "wielkich ław" i zacząć od początku ? Zrobić płytę fundamentową? Nie chcę wydać pieniędzy i za parę lat myśleć co tu zrobić. Grunt to piasek, po wykopaniu podobno nie obsypywał się w trakcie zalewania.

Może ktoś mi podpowie gdzie się udać, bo wiem że nikt tutaj nie weźmie odpowiedzialności za poradę.

witam,
mam podobny orzech do zgryzienia chociaz na wlasna prosbe:).
otoz tak.
mam w projekcie:
1.chudziak 10cm
2.lawa 50cm szer x30cm wys., w tym zbrojenie 6 pretow fi12
3.izolacja
4.scianka z bloczkow szer 19cm
5. plyta fundamentowa, izolacja, bloczki, sciana.

zeby zrobic samemu i sie nie narobic chce wziac beton z gruchy, ale w lawy wyjdzie mi 3,5m3. wiec chcialbym zalac lawe razem ze scianka
czyli byloby tak:
1. bez chudziaka
2. lawa lana w grunt i wys nie 30 a 40cm.
3. zbrojenie podniesc na 10-15cm od dna wykopu. (z czego zrobic dystanse? moge zbrojenie ustawic np na ceglach?
4. scianka szalowana OSB, bedzie grubosci podobnej jak lawa, czy ew moge sie pobawic z szalunkami i zrobic na jakies 30cm, zeby bylo taniej.
5. scianka i lawa bedzie monolitem, a co za tym idzie : brak izolacji poziomej i czy jakby co nie bedzie pekac? brak uslizgu na lawie.
5a. dodam, ze grunt to piach, taki zwykly piach. wykop mam ok. 110-120cm
6.scianka lana bylaby z plyta, znow jako monolit.
7. bloczki, izolacja, sciany w systemie szkieletowym

wiem, ze raczej sie tak nie robi, ale moj przdmowca konsultowal z konstruktorem i ten nie plakal.
zalezy mi na czasie, bo zimno sie robi.
i czy w tym wypadku zamowic np beton z dodatkiem , zeby nie chlonal wody, mam w tym wypadku z glowy izolacje pionowa.
prosze o porade znawcow tematu

marecki_0luk1
09-11-2012, 14:27
zeby zrobic samemu i sie nie narobic chce wziac beton z gruchy, ale w lawy wyjdzie mi 3,5m3. wiec chcialbym zalac lawe razem ze scianka
czyli byloby tak:
1. bez chudziaka
2. lawa lana w grunt i wys nie 30 a 40cm.
3. zbrojenie podniesc na 10-15cm od dna wykopu. (z czego zrobic dystanse? moge zbrojenie ustawic np na ceglach?
4. scianka szalowana OSB, bedzie grubosci podobnej jak lawa, czy ew moge sie pobawic z szalunkami i zrobic na jakies 30cm, zeby bylo taniej.
5. scianka i lawa bedzie monolitem, a co za tym idzie : brak izolacji poziomej i czy jakby co nie bedzie pekac? brak uslizgu na lawie.
5a. dodam, ze grunt to piach, taki zwykly piach. wykop mam ok. 110-120cm
6.scianka lana bylaby z plyta, znow jako monolit.
7. bloczki, izolacja, sciany w systemie szkieletowym


W związku z tym, że pewnie mówisz o moim poście to dodam jak koniec końców to u mnie na dzień dzisiejszy wygląda.

1) Wykop szeroki na 45-60 cm jest jedno miejsce (wykusz gdzie jest to 45 cm) reszta ponad 50, głęboki był na coś około 60 cm (takie info dostałem)
2) Zbrojenie podwieszone (kierownik po weryfikacji powiedział że około 10 cm, a nie 15 cm.
3) Zalali betonem (musieliśmy odkopać z jednej strony na przepust do pompy ciepła), i wysokość wcale nie była 60 cm tylko 45 cm.
4) Izolacja pozioma
5) Ściana z bloczków 60 cm wysoka, szeroka 25 cm wraz z izolacją pionową i ociepleniem (od środka styropian 2cm, od zewnątrz 10 cm)
6) Środek zasypany piaskiem i zagęszczony
7) Wylany chudziak B20 (15 cm)

Powinienem wcześniej napisać, że info jakie dostałem różniło się od rzeczywistości.

beton44
09-11-2012, 15:12
witam,
mam podobny orzech do zgryzienia chociaz na wlasna prosbe:).
otoz tak.
mam w projekcie:
1.chudziak 10cm
2.lawa 50cm szer x30cm wys., w tym zbrojenie 6 pretow fi12
3.izolacja
4.scianka z bloczkow szer 19cm
5. plyta fundamentowa, izolacja, bloczki, sciana.

zeby zrobic samemu i sie nie narobic chce wziac beton z gruchy, ale w lawy wyjdzie mi 3,5m3. wiec chcialbym zalac lawe razem ze scianka
czyli byloby tak:
1. bez chudziaka
2. lawa lana w grunt i wys nie 30 a 40cm.
3. zbrojenie podniesc na 10-15cm od dna wykopu. (z czego zrobic dystanse? moge zbrojenie ustawic np na ceglach?
4. scianka szalowana OSB, bedzie grubosci podobnej jak lawa, czy ew moge sie pobawic z szalunkami i zrobic na jakies 30cm, zeby bylo taniej.
5. scianka i lawa bedzie monolitem, a co za tym idzie : brak izolacji poziomej i czy jakby co nie bedzie pekac? brak uslizgu na lawie.
5a. dodam, ze grunt to piach, taki zwykly piach. wykop mam ok. 110-120cm
6.scianka lana bylaby z plyta, znow jako monolit.
7. bloczki, izolacja, sciany w systemie szkieletowym

wiem, ze raczej sie tak nie robi, ale moj przdmowca konsultowal z konstruktorem i ten nie plakal.
zalezy mi na czasie, bo zimno sie robi.
i czy w tym wypadku zamowic np beton z dodatkiem , zeby nie chlonal wody, mam w tym wypadku z glowy izolacje pionowa.
prosze o porade znawcow tematu


Tboge, to co prawda niewyraźnie piszesz /nieortograficznie, brak polskich znaków - naucz się używać klawisz ALT prawy:stirthepot:

i tak jak piszesz chcesz to robić - dziura wykopana, coś piszesz o jakichś szalunkach z płyty i ścianach jednocześnie z ławą itd...

Tboge, to nie jest zabawa w piaskownicy, to są dziesiątki ton betonu :) takiego mokrego rozpływającego się błota...
to tak nie będzie wychodzić jak ci się wydaje, trzeba najpierw zrobić ławę, na drugi dzień będzie twardawe robisz
szalunki ścian fundamentowych - do tych ton betonu to one muszą być zrobione tak żeby się nie rozleciały pod naporem betonu - to takie minimum...

fishionelka
09-11-2012, 16:50
witam,
mam podobny orzech do zgryzienia chociaz na wlasna prosbe:).
otoz tak.
mam w projekcie:
1.chudziak 10cm
2.lawa 50cm szer x30cm wys., w tym zbrojenie 6 pretow fi12
3.izolacja
4.scianka z bloczkow szer 19cm
5. plyta fundamentowa, izolacja, bloczki, sciana.

zeby zrobic samemu i sie nie narobic chce wziac beton z gruchy, ale w lawy wyjdzie mi 3,5m3. wiec chcialbym zalac lawe razem ze scianka
czyli byloby tak:
1. bez chudziaka
2. lawa lana w grunt i wys nie 30 a 40cm.
3. zbrojenie podniesc na 10-15cm od dna wykopu. (z czego zrobic dystanse? moge zbrojenie ustawic np na ceglach?
4. scianka szalowana OSB, bedzie grubosci podobnej jak lawa, czy ew moge sie pobawic z szalunkami i zrobic na jakies 30cm, zeby bylo taniej.
5. scianka i lawa bedzie monolitem, a co za tym idzie : brak izolacji poziomej i czy jakby co nie bedzie pekac? brak uslizgu na lawie.
5a. dodam, ze grunt to piach, taki zwykly piach. wykop mam ok. 110-120cm
6.scianka lana bylaby z plyta, znow jako monolit.
7. bloczki, izolacja, sciany w systemie szkieletowym

wiem, ze raczej sie tak nie robi, ale moj przdmowca konsultowal z konstruktorem i ten nie plakal.
zalezy mi na czasie, bo zimno sie robi.
i czy w tym wypadku zamowic np beton z dodatkiem , zeby nie chlonal wody, mam w tym wypadku z glowy izolacje pionowa.
prosze o porade znawcow tematu

Dobra, to po kolei odnośnie Twojego przepisu:

Aha, ale w punkcie 5a. piszesz, że pod fundamentem jest piasek. Piasek, w który ucieknie Ci trochę z tego Twojego betonu ;) Chudziaka stosuje się m.in. z następujących względów:
- możliwość zastosowania mniejszej otuliny, aniżeli w przypadku fundamentu bezpośrednio na gruncie,
- wyrównanie podłoża po robotach ziemnych,
- zapobieganie uciekaniu wody z mieszanki betonowej w ten Twój piach.

Minimalna otulina dla prętów w betonie wylewanym bezpośrednio na gruncie to 75 mm. 15 cm to w tym przypadku kompletna głupota.

Czy będzie pękać? Zależy. Chociażby od tego, jak sobie zazbroisz tę Twoją ścianę, bo o tym coś zbytnio nie myślisz. Podobnie o tym, jak to zaszalować, ale to już akurat mniejszy problem :) Zmianę wymiarów fundamentów i połączenie ich w monolit ze ścianami skonsultuj z projektantem, bo nie masz zielonego pojęcia, co i jak, i tylko narobisz głupot.

tbogo
09-11-2012, 17:37
dziekuje za wypowiedzi,
kazda rada sie przyda.
probuje tez rozpytywac znajomych, ktorzy w branzy budowlanej pracuja. narazie dowiedzialem sie, ze moge wylac lawe ze sciana jako monolit.
szczegolow dowiem sie w poniedzialek, kolega ma mnie skontaktowac z jego kolezanka, ktora jest biegla w temacie.

odnosnie zbrojenia sciany, to z tego co z netu wyczytalem, to ta i tak bedzie mocniejsza niz budowana z bloczkow. myslalem tylko o zakonczeniu sciany zbrojonym wiencem u gory.
zeby w glebe za wiele nie poszlo, moge wykop wylozyc folia. ale jedni pisza ze tak sie robi, inni, ze nie. sam juz nie wiem.
wykop mam na 50cm szeroki i jakies 120cm gleboki. tak jak w projekcie.

"Minimalna otulina dla prętów w betonie wylewanym bezpośrednio na gruncie to 75 mm. 15 cm to w tym przypadku kompletna głupota."
a jaka jest maksymalna?

"Chudziaka stosuje się m.in. z następujących względów:
- możliwość zastosowania mniejszej otuliny, aniżeli w przypadku fundamentu bezpośrednio na gruncie,
- wyrównanie podłoża po robotach ziemnych,
- zapobieganie uciekaniu wody z mieszanki betonowej w ten Twój piach."
czyli jesli otulina na chudziaku powinna miec 4-5cm a ja planuje podniesc zbrojenie wyzej, to bedzie OK? to ile dac od ziemi? 7-10cm?
podloze jak lustro nie jest ale tragedii nie ma.
wylozyc wykop folia?

"Tboge, to nie jest zabawa w piaskownicy, to są dziesiątki ton betonu takiego mokrego rozpływającego się błota...
to tak nie będzie wychodzić jak ci się wydaje, trzeba najpierw zrobić ławę, na drugi dzień będzie twardawe robisz
szalunki ścian fundamentowych - do tych ton betonu to one muszą być zrobione tak żeby się nie rozleciały pod naporem betonu - to takie minimum... "
wiem, ze szalunki musza byc mocne. m.in. dlatego planuje OSB, w sumie bede mial do wlania z 9-10m3 betonu. jest to ogromna masa ale mysle, ze do ogarniecia.

za brak polskich liter przepraszam, jestem niewyuczalny.

jesli ktos jeszcze ma cos do powiedzenia, chetnie wyslucham.

Rbit
11-11-2012, 19:51
Własnie wylano mi ławe fundamentowa w gruncie. Bez szlunków, deskowań , a była to, a ponieważ jest to mazowieckie i ziemia kalsy VI? generanie mineralna, co znaczy czysty piach. Ekipa górali po wyrzuceniu operatora koparki, który miał wykopac wykop pod fundamenty, a najpierw gowa wybił sobie okno w koparce, wykopała za pomoca łapat wykopy głebokości od 60 do 120 cm ( bo powierzchnia dzialki nierówna) i ułożywszy zbrojenie zaczełą zalewać z pompy łąwe fundamentową wysokości 60 cm ( 60X60). Wylewnie trwała około godziny. Poszło na nia dwie gruszki betonu tzn 18m3. powierzchnia była wyrównywana w miare betonowania, JUtro jade i zobacze efekty. Nie było wibrowane i nie wydaje mi sie zeby była taka konieczność. W przyszłym tygodniu Izolacja pozioma, i startujemy 70 cm ściany fundamentowej z bloczków betonowych. Potem wypełnienie wewnątrz i obsypanie z zewnatrz, bo musimy wyjśc ponad wysokośc drogi. Jak już założe dziennik budowy to, zamieszcze zdjecia wykopów. Byłem pod wrazeniem precyzji jak to zostało zrobione. Jeśil macie dobra ekipe i dobry grunt to jest to znaczna oszczedność przy wykonaniu ławy bezpośrednio w szalunek gruntowy.

heine84
12-11-2012, 18:45
:sick:

syska
30-01-2013, 17:52
Czy jak będą kopać fundamenty zimą, tak jak teraz przy odwilży
to ziemia nie będzie się obsuwać?

K160
30-01-2013, 21:12
Czy jak będą kopać fundamenty zimą, tak jak teraz przy odwilży
to ziemia nie będzie się obsuwać?

To zły pomysł. Grunt przemarznie głębiej niż normalnie, dodatkowo głębiej namoknie wodą z roztopów, znajdzie się w nim więcej wody, więc na wiosnę będziesz musiał pogłębiać wykopy, ogólnie raczej same wady. Kopanie, nawet ręczne (naturalnie zależy w jakim gruncie) zajmuje na tyle niewiele czasu, że lepiej poczekać na wiosnę, wykopać i zalać w jak najkrótszym czasie i wtedy spokojnie jechać dalej.

Takao
31-01-2013, 10:55
To zły pomysł. Grunt przemarznie głębiej niż normalnie, dodatkowo głębiej namoknie wodą z roztopów, znajdzie się w nim więcej wody, więc na wiosnę będziesz musiał pogłębiać wykopy, ogólnie raczej same wady. Kopanie, nawet ręczne (naturalnie zależy w jakim gruncie) zajmuje na tyle niewiele czasu, że lepiej poczekać na wiosnę, wykopać i zalać w jak najkrótszym czasie i wtedy spokojnie jechać dalej.
Nie widzę sensu kopać teraz a zalewać na wiosnę. Tak jak napisał K160 te wykopy zdążą Ci jeszcze przemarznąć i namoknąć i możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa liczyć na obsypywanie się boków wykopów.

lukaszenkoo
28-04-2013, 09:59
Witam wszystkich.
Odkopie trochę temat ponieważ nie mogłem znaleźć nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
W przyszłym tygodniu będę wylewał ławy do gruntu (glina zmieszana z piachem twarda jak kamień) i mam do was pytanie czy zastąpienie chudziak podsypką żwirową(w dodatku nie zagęszczoną) jest operacją prawidłową ponieważ mój kierownik budowy stwierdził że na taki gruncie chudziak będzie nie potrzebny. Nie wiem co o tym myśleć, czy kierbud ma racje czy po prostu ma sztukę budowlana w d**ie.

z góry dzięki za odpowiedź :)

K160
28-04-2013, 10:39
Dno wykopu pod ławy powinno być jak najtwardsze, najlepiej zagęszczone jak się da. Twoje glina jest twarda gdy sucha, ale popada deszcz i zamienia się w totalnie niespójne błoto. Jeśli masz twardo i sucho na dnie, to jak najszybciej zalewaj ławy, albo nie dawaj nic pod nie, albo daj cienki chudziak, ale na spójnym gruncie to może być zbędne. Danie samego żwiru pod ławy, będzie pod nie ściągać wody gruntowe, a to jest proszenie się o kłopoty.

lukaszenkoo
28-04-2013, 12:33
to teraz kolejne pytanie bo nie daje mi to spokoju. chudziak daje się po to żeby zagęścić grunt pod lawa tak zeby nie zanieczysci betonu w dolnej czeci ławy? czy jeszcze jakac inna funkcje pelni? chyba dla swojej spokojnosci wyleje chudziak.

saker
01-05-2013, 16:36
Witam,
Szybkie pytanie dla Znawcy :p W tym roku planuje budowę fundamentów bez piwnicy - dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem w Wielkopolsce. Warunki glebowe: przepuszczalny piasek - czyli wystarczy izolacja przeciwwilgociowa.

Moja technologia - proszę o opnie, poprawki:
1. Podstawa ławy fundamentowej wyłożona folią (bez deskowania), na to chudziak B10 warstwa 10cm.

2. Następnie właściwy beton (klasa B20 jak w projekcie.)

3. Izolacja pozioma na ławie: 2 warstwy papy na lepiku: Izobud papa fundamnetowa V60 S35 10 x 0,25m gr 3,5mm;

4. Bloczki wibrowane 24cm murowane i zlicowane z murem bez rapowania :wiggle:

5. Izolacja pozioma na ściance fundamnetowej: 2x Izobud - Papa podkładowa zgrzewalna V60 S30 10x1m gr 3mm oraz 2x Izobud- Papa fundamentowa V60 S35 10 x 0.25 m gr 3,5mm;

6. Izolacja pionowa: 1x Izolex dysperbit 1:1 jako grunt, następnie 1 x Izohan izobud WL

7. Ocieplenie: bezpośrednio na izohan WL hydro-stropian EPS-120 warstwa 10cm. na to klej-sitka-klej wszystko przysypane ziemią i delikatnie zagęszczone.

Co Wy na to?
Zostawiając fundament na zimę wykonuje się izolację poziomą na ściance fundamentowej? Czy lepiej zrobić izolację razem z podłogą na gruncie wiosną?

smigloxxx
03-05-2013, 12:21
Wszystko fajnie z tym wylewaniem do gruntu do puki jest pogoda jak jej nie będzie wszystko wam zamoknie a boki wykopu się poobrywają . Wszystko w teorii ładnie wygląda do puki nie zaczniecie zalewania skutki oberwania się boków
-zwiększona ilość betonu niż ta którą planowaliście w zależności jak się ściany oberwą wychodzi większa ilość betonu
-brak estetyki
-ciężko wybrać piach ze zbrojenia
-izolacja do ochrony betonu takie jak te nie będziecie w stanie jej położyć prawidłowo http://izohan.pl/pl_,oferta_izohanizobud.php#IZOHAN_IZOBUD_PENETRAT OR_G7
-nie klejcie papy na gorąco na ławę posmarowaną dysperbitem , dysperbit pod wpływem ciepła odpada.
-Przyklejenie prawidłowo Papy termozgrzewalnej też nie bardzo na nierównej powierzchni
- Roboty z zaszalowaniem ław też nie ma za dużo jak ktoś wie co i jak
-Grunt macie wymieniony całościowo

saker
03-05-2013, 14:08
smigloxxx - wielkie dzięki za rade.
Z tym laniem w grunt zobaczymy jakie będą warunki glebowe po wykonaniu wykopu. Jeżeli obsypujący się piasek to oczywiście pozostaje deskowanie...
Co do papy (izolacja pozioma) na ściankach fund. to będą cztery warstwy papy. Na szczycie ściany cienka warstwa mocnej zaprawy cementowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni. Papa termozgrzewalna zgrzewana do papy na lepiku nie do dysperbitu. (Pierwsza warstwa papy na lepiku, potem pierwsza warstwa papy podkładowej termozgrzewalnej szerszej niż ściana (o 20 cm), potem druga warstwa lepiku naniesiona tylko na szerokość ściany fund., potem drugi pas papy podkładowej, szerokości równej grubości ściany). Czy w takim przypadku warto stosować podkład PENETRATOR G7? Czy jest on zbędnym wydatkiem?
A co z wykonaniem izolacji poziomej na ścianie fund. na zimę? Warto? Czy lepiej przysypać fundamenty piaskiem i okryć szczyty ścianek folią? a izolację zrobić wiosną razem z izolacją podłogi?:bash:

smigloxxx
19-05-2013, 14:26
http://imageshack.us/a/img109/5749/dscn4786b.jpg

http://imageshack.us/a/img577/5940/dscn4790m.jpg

http://imageshack.us/a/img41/5920/dscn4791o.jpg
http://imageshack.us/a/img703/8991/dscn4792du.jpg

http://imageshack.us/a/img402/1884/dscn4793v.jpg
http://imageshack.us/a/img259/9153/dscn4796f.jpg