PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie nadproże nad okno



boszax
29-08-2007, 15:02
Witam wszystkich forumowiczów !!! Mam pytanko. Postawiłem ściankę z gazobetonu konkretnie z połówki (12cm), ściany cienkie bo to tylko budynek na opał itp. Ściana ta ma okno. Muszę zrobić nadproże, najlepiej chyba betonowe ze zbrojeniem. Okno ma 1.5 metra szerokości. Na ile wpuścić nadproże w ścianę, jak ma być wysokie, jakie zbrojenie? Doradźcie proszę.
Nad otworem będą jeszcze trzy warstwy pustaków, na to krokwie i dach z blachy.

FREDY
29-08-2007, 16:51
Daj typowe L19 - do kupienia w każdym składzie budowlanym. Powinno być min. 15 z każdej stronie dłuższe czyli 180 cm.

boszax
29-08-2007, 17:12
Dzięki za radę ale chyba mi si to trochę nie opłaca :-? Zrobię beton B-20 i sam wyleje belkę monolityczną. Chodzi mi o zbrojenie jakie dać na tak cienką ścianę i jakiej wysokości powinno być te nadproże??

st_x
29-08-2007, 17:49
Witam wszystkich forumowiczów !!! Mam pytanko. Postawiłem ściankę z gazobetonu konkretnie z połówki (12cm), ściany cienkie bo to tylko budynek na opał itp. Ściana ta ma okno. Muszę zrobić nadproże, najlepiej chyba betonowe ze zbrojeniem. Okno ma 1.5 metra szerokości. Na ile wpuścić nadproże w ścianę, jak ma być wysokie, jakie zbrojenie? Doradźcie proszę.
Nad otworem będą jeszcze trzy warstwy pustaków, na to krokwie i dach z blachy.

A to nadproże to wogóle jest potrzebne ??
Można to zabudowąc np: płytą GK albo nawet deskami (zakładam że jakaś elewacja "sie pojawi" i zasloni finezyjną konstrkcję).
Pod krokwie idze jakaś "murłata" a 1,5 to nie jest rozpiętość którą trzeba specjalnie podpierać.

Pozdrawiam

boszax
29-08-2007, 18:29
Wiem wiem, że trochę przesadzam z tym nadprożem betonowym, Ale co beton, to beton, nie tam płyta g-k. Na te nadproże idą jeszcze trzy warstwy pustaków, może jakiś wieniec betonowy i oczywiście drewniana murłata. A nad tym otworem okiennym wypadają akurat dwie krokwie :cry: Naprawdę wolę wylać beton tak dla pewności 8) Tylko ile 12 cm albo 10 wystarczy taka belka na wysokość? Chyba dam na dól tej belki dwa pręty fi 10 i starczy, co o tym myślicie.
Ach tak to jest jak się coś robi bez planów czy jakiegoś projektu. :( Trzeba samemu wymyślać nadproża :D , a tak pięknie nam projektant wszystko wyliczy :wink:.

beton44
29-08-2007, 20:19
belka jak zauważyłeś

dla osiągów swych musi mieć pewną wysokość...


zrób o wysokości pustaka - tak będzie i najłatwiej chyba murować...