PDA

Zobacz pełną wersję : lepiej budować czy remontować??



gacik
29-08-2007, 17:50
Od jakiegoś miesiąca borykam się z problemem czy remontować stary dom czy budować nowy...
Cięzko jest mi podjąc decyzję, bo nie zostałam postawiona przed koniecznościa wyboru na już... tylko mam tak zwany czas.
Jakby to rzecz, zostałam obdarowana przez rodziców i dziadków dwiema dużymi działkami z tym, ze na jednej jest wybudowany dom (murowany) a druga stoi pusta.
Na pewno będe chciala zeby jakiś znawca objerzał ten dom i doradził... ale chciałabym wiedziec poprostu czy dużo taniej mnie wyniesie wyremontowanie czy wybudowanie???

Dodam, że na tej pustej działce nie ma ani prądu, ani wody, wszystko trzeba podłączać... podobno to też kosztuje, ale czy aż tyle?? proszę o odpowiedź.


z góry dzieki

lukas3339
29-08-2007, 18:13
a moze opisz troche dokladniej co to za dom tam stoi, z czego, jak dlugo, zamieszkaly czy nie, z dachem/bez? bo tak to nic Ci powiedziec nie mozna, co do podlaczenia mediow to tez nie wiemyu przeciez ile akurat u Ciebie to bedzie kosztowac

elzinia70
29-08-2007, 20:46
Ja za remont domu z ok.70r. zaplace ok. 125 000
tyle ze na gotowo z wyposazeniem kuchni
i tak bylo lub bedzie zrobione
1.wywalenie starych schodow betonowych i wybudowanie nowych -dwa poziomy
2.dobudowa na tarasie(obecnym) ok. 27m2
3. przebudowa i dobudowa paru scian
4.byla 1 lazienka a powstana 3 wyposazane w sanitariaty tak ok. 700 zl /szt
5.niemal ze calkowicie nowa inst. elek.
6.-~- -~- ---~--- ---~--- --~--centr. ogrzew.
7.nowa inst wodn.-kan.
8.wszedzie nowe wylewki i sporo tynkow
9.wszystkie nowe glazury i sanitariaty
10.wszystkie nowe okna i parapety
11.nowiutki dach wraz z wiezba
ufff chyba wszystko
niby duzo
jednak jesli dom podarowany ma dobre
schody,konstrukcje i odpowiada ci wielkoscia i rozkladem to remont bedzie taniej i szybciej
jednak nie będzie to nowy domek tyle ze o te 200-250 tys.zł tańszy
lecz uboższy w nowe technologie które nie wszystkie jest sens instalować do starego budownictwa
jest duzo ale na + i na -
ALE to ty musisz podumać-nie zazdroszczę
powodzenia :lol:

gacik
30-08-2007, 10:52
no wiec dom jest dosyc stary jeszcze z tej wypalanej ręcznie cegły (podobno to dobrze) w każdym razie remont miałby być gruntowny czyli: wymiana dachu, stropu, w środku planowałabym generalny remont, wyburzenie kilku ścianek,łazienka, kuchnia, no i poddasze użytkowe chcialam zrobić... sciany trzeba poprawic, okna wymienic... duzo tego dlatego mam taki dylemat mały. Poza tym na działce jest studnia wiec to duży plus.. no i te wszystkie podłącza...
to praktycznie jak nowy dom tylko ze stare sciany... czy sie opłaca?? nie wiem i mam straszny problem.. łatwiej by było gdybym nie miala innego wyjscia hehe
doradźcie prosze

JIB
30-08-2007, 22:36
Witam

To też zalezy też jaki masz stosunek do tego domu .. bo jeśli wiesz co mu dolega i jak to wyleczyc to mysle ze warto w nim zostac .
Nowe jest zawsze nieobliczalne ... bo młode cały czas mu cos dolega ;))) .Jeśli tylko fundamenty sa ok i nie ma dolegliwości ( woda , grzyb , ruchome piaski nie wiem ;) itp.) To uważam ze spokojnie mozesz zrobic remont aczkolwiem moze to być nie tanie to fakt
Pozdrawiam

asia_st
17-10-2007, 19:12
Mam ten sam problem.
Zastanawiam się co się bardziej opłaca. Kupić stary dom do remontu czy działkę i rozpocząć budowę. Wiem że działki poszły straaaasznie w górę więc może lepiej się opłaca remont... z drugiej strony boję się żeby remont starego domu nie wyszedł drożej niż budowa nowego... bądź tu człowieku mądry... :-?
Jak myślicie ile musiałby kosztować dom żeby opłacało się go kupić a potem zrobić nowe instalacje, dach i te wszystkie wylewki itp. (czyli pewnie kapitalny remont :lol:) i żeby w efekcie nie przewyższyło to budowy nowego domku z poddaszem użytkowym (około 110 m2)

-iva-
19-10-2007, 18:05
witam,

też się nad tym zastanawialiśmy - w końcu podjęliśmy decyzję i zostało na remontowaniu starej wiejskiej chaty.Jak ktoś chce to może poczytać o naszych zmaganiach w dzienniku budowy :D .Dodam tylko, że to co zrobiliśmy do tej pory kosztowało nas ok . 160 tys. zł.Oczywiście mowa tu tylko o remoncie - bez kosztu kupna chatki :D Ale za te pieniądze remontowaliśmy tak dom jak i dość dużą stodołę (ok.16 m x 6,20m)

Pozdrawiam

Jeż
21-10-2007, 09:50
Też jestem po dycyzji (remont). Podjąłem ją już przed zakupem działki z domem. Decyzja zapadła tylko ze względu na urokliwe miejsce (od N las, od S łąki i piękny pejzaż, od W jezioro 120m, od E dojazd leśną drogą). Za sąsiadów są tylko leśne zwierzęta.

Dom prostokąt o podstawie 8,8 x 12,8 metra z dwuspadzistym dachem.
Gdybym zburzył i wybudował na nowo podobny, to kosztowałby niewiele drożej niż jego remont. Jednak nie musiałem wymieniać dachu (solidna więźba, paroletnia ondulina, orynnowanie) a jedynie go ocieplić, ani stropu (zdrowe belki), więc chyba remont będzie tańszy.
Ponadto wymieniłem elektrykę, kanalizę, hydraulikę i wyburzyłem parę ścianek działowych. Wyburzyłem piece i postawiłem kominek z nadmuchową DCP z kominka albo z nagrzewnicy elektrycznej. Wymieniłem okna i drzwi. W tym roku skończę remont parteru - wylewki zamiast drewnianych podłóg z zachowaniem piwnicy 8m2, tynki ścian, KG na sufitach, glazura, terakota, panele, mozaika w salonie.
W latach przyszłych zrobię ocieplenie z zewnątrz, ganek, okiennice, taras, adaptację strychu na sypialnie i drugi salon, ogrodzenie.

Zalety opcji "remont":
- dowolne tempo prac w miarę sił, chęci i środków,
- łatwość projektowania czegokolwiek, bo nie trzeba zmieniać wirtualnej wizji na papierze a tylko rzeczywistość,
- uproszczona dokumentacja - praktycznie tylko zmiana konstrukcji nośnej domu i prace zewnętrzne wiążą się z obrotem papierzyskami w urzędach,
- zachowanie świadectwa historii, duszy miejsca i domu.

Wady opcji "remont":
- ograniczenia technologiczne wynikające z konstrukcji domu,
- niespodzianki burzące wszelkie harmonogramy realizacyjne,
- dom wyremontowany będzie jednak zawsze starym a nie nowym domem niezależnie od zakresu remontu, co właściciela niemiło dotknie gdy zechce dom sprzedać.

Niestety popełniłem jeden fatalny błąd. A mianowicie nie zrobiłem fotek stanu domu na początku, faz remontu itd.

Pozdrawiam
Jeż

waldibmw
23-10-2007, 18:33
Calkowicie zgadzam sie z przedmowca !!zaczynam remont dworku 1785rPrzepiekna okolica Warta otacza moja dzialke (3ha) w 3/4 jeden sasiad (daleko)Starodrzew ktorego na polu doczekaly by moje prawnukii dworek z dusza i historia -zycze powodzenia

klapek
05-11-2007, 12:12
hmmm ja gdybym miał wybierać to znów bym się raczej budował niz remontował...
ale z drugiej strony taki dworek z duszą to jest to :)