PDA

Zobacz pełną wersję : PROBLEM Z KABLEM NN



mallyna
03-09-2007, 13:43
Witam!
Niedawno zakupiłam działkę budowlaną z jednym ale...Kabel elektryczny przecina ją po przekątnej. Przed zakupem upewniłam się czy nie będzie z tym problemu, okazało się, że nie. Po konsultacji z "Energą" powiedziano mi że na własny koszt mogę przebudować linię. Natomiast mój projektant w rozmowie z elektrykami dowiedział się, że przewód miał być przebudowany przez Urząd Miasta. Niestety nie zrobiono tego do tej pory. Przez ten kabel nie mogę zaadoptować projektu do działki. Dodam jeszcze że drugi słup stoi na środku (prawie) działki mojego sąsiada. rozwiązaniem byłoby przeniesienie "słupa sąsiada" poza granicę działki (na chodnik) i po kłopocie. ja bym nie miała kabla a sąsiad słupa.
Czy miał ktoś z Państwa podobną sytuację? Dlaczego ja mam płacić za coś co nie jest moim widzi mi się? Czy rzeczywiście muszę płacić za błąd sprzed lat? A może są na to jakieś przepisy prawne?
Dziękuję z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam

krakowiaczek
03-09-2007, 13:53
Wszystko zależy od tego jak poprzedni właściciel załatwiał to z elektrownią. Jeśli wziął jakiekolwiek odszkodowanie chociażby 1 zł. to nic nie zrobisz. Natomiast jeśli była to samowolka enargetyki to możesz zwrócić się z wnioskiem o wypłatę odszkodowania, które pokryłoby koszty naprawy tegż błędu lub z wnioskiem o usunięcie tego kabla z posesji. Należałoby wtedy do wnioski załączyć projekt przebudowy linii tak aby nikomu nie przeszkadzała. Drugim aspektem tej sprawy jest to, kto zapewnił Cię, że nie będzie stanowić problemu przedmiotowy kabel?

I.W.
03-09-2007, 21:26
Skrót NN oznacza najwyższe napięcia np. 220 czy 400 kV. Czy o takie coś chodzi?
Czy to kabel czy linia napowietrzna?

JarasD
04-09-2007, 00:45
Temat wiele razy wałkowany.
Kabel, słup, linia napowietrzna,ciągle ten sam problem.
1. kabel NN to faktycznie może oznaczać kabel najwyższych napięć, ale wnioskując z opisanej sytuacji zapewne chodzi o nn (niskie napięcie 400 V).
2. Jak juz kilka razy pisałem takie tematy należy sprawdzać, uzgadniać i sprecyzować przed zakupem działki. Kto jest właścicelem urądzeń, jak zostały pobudowane, czy poprzedni właścicel wyrażał zgodę, jak i na czyj koszt ewentualna przebudowa.
3. Niemal zawsze tego typu przebudowa odbywa się na koszt klienta, któremu dany elemnt infrastruktury koliduje z czyms (zabudowa, rozbudowa, widzimisię).
Dodatkowo w twoim opisie jest straszna nieścisłość, najpierw piszesz o kablu a następnie o słupie na działce sąsiada. Podejżewam, że chodzi o linię napowietrzną a nie o kabel zakopany w ziemi. Jeśli jest to kabel zakopany w ziemi, to proponuję aby złożyć wniosek o zasilnie działki i przy opracowaniu projektu na budowe przyłącza spróbować rozwiązać problem we współpracy z projektantem przyłącza i Zakładem Energetycznym (o ile dobrze zrozumiałem ENERGA - OPERATOR SA). Może trochę potrwa ale jest szansa na zaoszczędzenie paru złotych.
I na koniec sakramentalne zdanie. Jeśli ktoś kupuje działkę na któerj stoją słupy, przebiegają kable lub tym podobne rzeczy, to zazwyczaj taka działka jest dużo tańsza od innych porównywalnych wielkością, położeniem itp. Nikt przecież nie zmusza kupca do kupownia takiej działki, jesto zawsze świadomy wybór.

marcin714
04-09-2007, 14:14
Jak masz się zamiar budować to idź po warunki przebudowy do energetyki, najmuj fachowców , przestawiaj słupy, zapłać i możesz kontynować budowę. Jak nie zależy ci na budowaniu narazie to możesz iść i się kopać z koniem. Po kilku latach i tal się poddasz