PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplanie budynku



Lidka i Janusz
04-09-2007, 09:26
Niedługo ekipa bedzie ocieplać dom. Poradźcie na co powinnam zwrócić uwagę? Jak z wykończeniem okien?

carringtontomas
04-09-2007, 09:30
Niedługo ekipa bedzie ocieplać dom. Poradźcie na co powinnam zwrócić uwagę? Jak z wykończeniem okien?

cytat z ABC budowlanego:

Czego warto przypilnować przy ocieplaniu budynku?

"Nie każdemu trafi się dobry, fachowy wykonawca. Trudno zakładać, że inwestor ma się znać na poszczególnych technologiach lepiej niż wykonawca, ale „pańskie oko konia tuczy” i w niektórych przynajmniej kwestiach warto roztoczyć „nadzór inwestorski”. Oto te najważniejsze sprawy:

czy przypadkiem nie próbuje się zastosować styropian „w sąsiedztwie” materiałów bitumicznych. Świadomie napisaliśmy „w sąsiedztwie”, a nie „w kontakcie”, bo nawet pary mogą rozpuścić styropian. Na przykład w garażu wewnętrzne ocieplenie - ścian styropianem jest niedopuszczalne, gdyż pary benzyny będą destrukcyjnie oddziaływać na styropian, dyfundując nawet poprzez tynk. Z tych samych powodów nie wolno ocieplać styropianem połaci dachowej pokrytej papą (gontami bitumicznymi)
czy właściwie zabezpieczono odpowiednimi foliami wełnę mineralną od zawilgocenia. To bardzo ważne, bo zawilgocona wełna mineralna straci wszelkie właściwości termoizolacyjne. Dotyczy to głównie ocieplenia dachu i drewnianych ścian szkieletowych. Nie wolno również dopuścić do zamoczenia wełny mineralnej podczas prac wykonywanych w czasie deszczu.
czy nie pozostawiono mostków termicznych?
czy właściwie dobrano grubość warstwy temoizolacyjnej. Przewodność cieplna styropianu i wełny jest niemal identyczna, a więc ich zalecane grubości nie różnią się – 10-12 cm dla ścian, 15-20 cm dla dachu i ok. 10 cm dla podłogi na gruncie (w Skandynawii stosują nawet 20 cm). "

yar65
04-09-2007, 12:21
w garażu wewnętrzne ocieplenie - ścian styropianem jest niedopuszczalne, gdyż pary benzyny będą destrukcyjnie oddziaływać na styropian, dyfundując nawet poprzez tynk.

Hmmm, architekci z Archonu tego chyba nie wiedzą, bo w moim projekcie w garażu jest na ścianę przewidywany styropian PS-E FS15 - 5cm :(

ashca
04-09-2007, 13:29
Ja też się douczyłam, bo myślałam o położenie styropianu na ściankach szczytowych zamiast wełny...a dach mam opapowany...