PDA

Zobacz pełną wersję : Zbrojenie komina w stropie Teriva



odaro
05-09-2007, 21:16
Jak powinno wyglądać prawidłowe zbrojenie komina w stropie teriva.

Belki będą układane prostopadle do długiej osi komina.

Ekipa murarska planuje oparcie belki na kominie i wylanie stropu który będzie później związany z kominem. Mnie ten pomysł nie bardzo sie podoba ale nie wiem jakie inne rozwiązanie zaproponować.

Mówimy o kominie murowanym z cegły.

Barbossa
05-09-2007, 21:22
a ile płacisz szeryfowi?

odaro
05-09-2007, 21:26
a ile płacisz szeryfowi?


Jak dla mnie sporo ale jak zwykle pieniądze to rzecze względna ale ostatnio pytał się mnie co sądzę o stropie filigran więc sam rozumiesz.

Jak coś wiesz to pisz...a nie wymyślaj.

Barbossa
05-09-2007, 21:35
...

Barbossa
05-09-2007, 21:37
więc z pytaniami w pierwszej kolejności do nego, niech zarobi an siebie


ale ostatnio pytał się mnie co sądzę o stropie filigran więc sam rozumiesz

zupełnie nie rozumiem, może za głupi jestem, ale tak bywa

szybkaosa
05-09-2007, 22:38
Jak powinno wyglądać prawidłowe zbrojenie komina w stropie teriva.

Belki będą układane prostopadle do długiej osi komina.

Ekipa murarska planuje oparcie belki na kominie i wylanie stropu który będzie później związany z kominem. Mnie ten pomysł nie bardzo sie podoba ale nie wiem jakie inne rozwiązanie zaproponować.

Mówimy o kominie murowanym z cegły.

Do czego ten komin?

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
(Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.)
tekst jednolity - aktualizacja z dn.27.05.2004

§ 144. 1. Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, a także jeżeli nie spowoduje to nieszczelności lub ograniczenia światła przewodów.
2. Trzonów kominowych wydzielonych lub oddylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako części tej konstrukcji.

odaro
05-09-2007, 22:46
Jak powinno wyglądać prawidłowe zbrojenie komina w stropie teriva.

Belki będą układane prostopadle do długiej osi komina.

Ekipa murarska planuje oparcie belki na kominie i wylanie stropu który będzie później związany z kominem. Mnie ten pomysł nie bardzo sie podoba ale nie wiem jakie inne rozwiązanie zaproponować.

Mówimy o kominie murowanym z cegły.

Do czego ten komin?


Jest to komin w garażu wolnostojącym z pomieszczeniem gospodarczym

Są tam 3 kanały wentylacyjne i jeden dymowy bo sobie wymyśliłem że podłącze kiedyś tam murowany grill który będzie na zewnątrz.



szybkaosa nie podrzucisz mi wymagania dla kotłowni bo nie pamiętam gdzie tego szukać.

szybkaosa
05-09-2007, 22:53
Jak powinno wyglądać prawidłowe zbrojenie komina w stropie teriva.

Belki będą układane prostopadle do długiej osi komina.

Ekipa murarska planuje oparcie belki na kominie i wylanie stropu który będzie później związany z kominem. Mnie ten pomysł nie bardzo sie podoba ale nie wiem jakie inne rozwiązanie zaproponować.

Mówimy o kominie murowanym z cegły.

Do czego ten komin?


Jest to komin w garażu wolnostojącym z pomieszczeniem gospodarczym

Są tam 3 kanały wentylacyjne i jeden dymowy bo sobie wymyśliłem że podłącze kiedyś tam murowany grill który będzie na zewnątrz.



szybkaosa nie podrzucisz mi wymagania dla kotłowni bo nie pamiętam gdzie tego szukać.

Jakie wymagania i dla kotłowni z jakim piecem? Zacznij szukanie od Warunków...

odaro
05-09-2007, 22:56
[quote=szybkaosa][quote=odaro]Jak



szybkaosa nie podrzucisz mi wymagania dla kotłowni bo nie pamiętam gdzie tego szukać.

Jakie wymagania i dla kotłowni z jakim piecem? Zacznij szukanie od Warunków...

Właśnie chodzi mi o te ogólne warunki.

szybkaosa
05-09-2007, 23:14
[quote=szybkaosa][quote=odaro]Jak



szybkaosa nie podrzucisz mi wymagania dla kotłowni bo nie pamiętam gdzie tego szukać.

Jakie wymagania i dla kotłowni z jakim piecem? Zacznij szukanie od Warunków...

Właśnie chodzi mi o te ogólne warunki.
Dział IV rozdz 4-7, może jeszcze w ppoż. dział VI rozdz 6
http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/0/1A6FE867B90B9F89C1256F120042F4C4?OpenDocument&Start=1&Count=1000&ExpandView&View=n&Cat=ap

kapusta
07-09-2007, 08:22
w stropie Teriva wykonuje się tzw.wymian kominowy - jest to zalezne od ilosci belek wchodzacych w komin- przy jednej belce wchodzacej w komin ,ucina sie ja przy kominie ,stopke belki obija sie z betonu i podwiazuje sie zbrojenie np 3 x dn 12 przenoszac cięzar konca belki na belki sąsiednie
Przy większej ilości belek nalezy podwoić lub potroić belki przy kominie

KOM44
07-09-2007, 10:17
U mnie zrobili to samo co radzi kapusta.

odaro
07-09-2007, 19:48
w stropie Teriva wykonuje się tzw.wymian kominowy - jest to zalezne od ilosci belek wchodzacych w komin- przy jednej belce wchodzacej w komin ,ucina sie ja przy kominie ,stopke belki obija sie z betonu i podwiazuje sie zbrojenie np 3 x dn 12 przenoszac cięzar konca belki na belki sąsiednie
Przy większej ilości belek nalezy podwoić lub potroić belki przy kominie

Próbowałem tłumaczyć swojej ekipie takie rozwiązanie to usłyszałem że oni zawsze opierali belki na kominie i było dobrze.

Dalsza dyskusja była już bezprzedmiotowa.

Czy po wylaniu stropu komin z cegły będzie miał wstawkę z betonu ok. 30cm a powyżej dalej będzie cegła. Dobre nie.

Dzwoniłem do kierownika czy tak może być. Przy kominie który jest połączony strzępiami z ścianą nośną dopuszczalne jest oparcie belki na kominie.

Niestety o takim rozwiązaniu jak wyżej raczej nie wiedział

Spróbuje jeszcze powalczyć z ekipą ale wątpię że coś to jeszcze zmieni.

kapusta co znaczy podwoić lub potroić belki tzn ustawić 2 lub 3 obok siebie i na nich oprzeć 2 belki zamiast na kominie.

MARTiiii
08-09-2007, 13:23
Nie rozumiem. Walczyć z ekipą? Oni mają tak robić jak nakazuje sztuka, a zwlaszcza kierownik budowy, a nie jak im wygodniej. Ja sobie nie wyobrazam opierac belek stropowych o komin zwlaszcza gdy nie jest powiazany ze sciana glowna, a napewno masz oddylatowany.

bascom
20-04-2011, 16:31
Odświeżę trochę ten temat można o wyjaśnienia jak to jest przy ucięciu 2 belek przy kominie z tym zbrojeniem?

kastor1kastor
01-05-2012, 22:29
Ciekawy temat! Sam jestem na tym etapie! Belki poza komin!