PDA

Zobacz pełną wersję : Ława wylana w humusie??



alpejczyk
06-09-2007, 21:05
Czy ktoś wylewał najpierw ławy ,a nastepnie wybierał humus??Dodam,że ławy wylane by były oczywiście już na właściwym gruncie.

jaro'71
06-09-2007, 21:22
Moj wykonawca tak chcial zrobic ale wybilem mu to z glowy. Ciekawe kto i czym by humus potem wybieral. A moze wcale?

jacekp71
06-09-2007, 21:34
Moj wykonawca tak chcial zrobic ale wybilem mu to z glowy. Ciekawe kto i czym by humus potem wybieral. A moze wcale?

pewnie to ostatnie, nawet bys nie wiedzial ;-)

jaro'71
06-09-2007, 21:41
Moj wykonawca tak chcial zrobic ale wybilem mu to z glowy. Ciekawe kto i czym by humus potem wybieral. A moze wcale?

pewnie to ostatnie, nawet bys nie wiedzial ;-)
Jak lali pod gankiem nie zdazylem na budowe i zalali na humusie :o :evil: Taras dopilnowalem zeby humusu nie bylo tylko na dole zwir na gorze piach, ale z kolei nie zdazylem jak lali beton i nie zagescili skoczkiem... Normalnie Polska miedzywojenna conajmniej :evil:

romwis
06-09-2007, 22:12
U mnie tak było. Na początek ławy wylane zostały wprost do gruntu ale potem kazałem im jednak wybrać cały humus. Trochę koparą to zrobili a resztę łopatami!
pzdr.
-romwis

MARTiiii
06-09-2007, 23:04
Czy ktoś wylewał najpierw ławy ,a nastepnie wybierał humus??Dodam,że ławy wylane by były oczywiście już na właściwym gruncie.

Nie no jak najbardziej tak moga zrobic. Tylko im zaznacz ze potem lopatami wykupia ten humus... :lol:

Krzysztofik
06-09-2007, 23:12
Tylko im zaznacz ze potem lopatami wykupia ten humus... :lol:
Inwestor i "kierbud" w jednym :wink: :D

bratanek2
06-09-2007, 23:45
Widzialem takie przypadki . Ale tylko , gdy lawa wylewana byla razem ze sciana fundamentowa , bezposrednio w gruncie . Dzieki temu wykop sie nie obsypuje . Nastepnie koparko-ladowarka sciaga humus .

alpejczyk
07-09-2007, 07:10
Cieszę sie,że nie jestem osamotniony z moim pomysłem :D :D .A kierownikiem budowy to jest szef nadzoru budowlanego :D :D w regionie.

pelsona
07-09-2007, 10:19
U mnie też tak zrobiono chociaż prawidłowo powinno się zrobić następująco:
-samemu wytyczasz wstępnie i zupełnie orientacyjnie rzut domu
-puszczasz koparkę Białoruś i spycha Ci wierzchnią warstwę humusu
-przychodzi geodeta i robi właściwe tyczenie na tym odsłoniętym terenie
-Wykonawca sam sobie robi potem wynosy tych punktów o kilka metrów
poza obręb budynku ponieważ ich później nie utrzyma przy kopaniu pod ławy
-puszczasz koparę po wytyczonych osiach
Jedno jest pewne, jak byś nie zrobił i tak będzie dobrze tylko wykonawca się najwyżej bardziej napie.....li

boguslawskia
07-09-2007, 17:06
(...)
-puszczasz koparę po wytyczonych osiach
Jedno jest pewne, jak byś nie zrobił i tak będzie dobrze tylko wykonawca się najwyżej bardziej napie.....li

Wybacz kopanie koparką ław?
Jak masz zamiar nie naruszyć struktury gruntu?

Koparka tak, gdy robisz szalunki. /Drewno i robocizna kosztuje/.
Jeżeli bym miał szalować wykonawca za robociznę: 1000zł za drewno: 2500zł.
Długość ław 75m, wysokość 30cm.

Jeżeli beton masz zamiar lać bez szalowania a pozwala na to grunt to tylko kopanie ręczne aby nie naruszyć ziemi !!!

Fotki z budowy:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1869572#1869572

W mojej ocenie możesz zrobić tak, zakładam, że nie szalujesz.
1. Wstępne wytyczenie budynku przez Ciebie.
2. Zdjęcie humusu oraz zrobienie wykopu.
3. Geodeta wyznacza osie budynku oraz poziom zero.
4. Kopiesz ławy - ręcznie około 40-45cm w głąb.
Dalej, jak masz w projekcie:
5. Chudziaczek.
6. Zbrojenie.
7. Beton.

alpejczyk
07-09-2007, 17:24
(...)
-puszczasz koparę po wytyczonych osiach
Jedno jest pewne, jak byś nie zrobił i tak będzie dobrze tylko wykonawca się najwyżej bardziej napie.....li

Wybacz kopanie koparką ław?
Jak masz zamiar nie naruszyć struktury gruntu?

Koparka tak, gdy robisz szalunki. /Drewno i robocizna kosztuje/.
Jeżeli bym miał szalować wykonawca za robociznę: 1000zł za drewno: 2500zł.
Długość ław 75m, wysokość 30cm.

Jeżeli beton masz zamiar lać bez szalowania a pozwala na to grunt to tylko kopanie ręczne aby nie naruszyć ziemi !!!

Fotki z budowy:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1869572#1869572

W mojej ocenie możesz zrobić tak, zakładam, że nie szalujesz.
1. Wstępne wytyczenie budynku przez Ciebie.
2. Zdjęcie humusu oraz zrobienie wykopu.
3. Geodeta wyznacza osie budynku oraz poziom zero.
4. Kopiesz ławy - ręcznie około 40-45cm w głąb.
Dalej, jak masz w projekcie:
5. Chudziaczek.
6. Zbrojenie.
7. Beton.

Taki miałem zamiar,ale jak sie okazało po wytyczeniu poziomów gdybym jeszcze kopał pod ławy 40 cm to wysokosć ścian fundamentowych by były 180cm.Miałem zamiar zrobić 130.Warstwa bloczków to 205 szt, wiec koszt około 600 pln.Więc 4 warstwy wiecej daje około 2400 plus zaprawa plus robota, a za usuniecie ręczne humusu po wylaniu zapłacę 400 pln.

pelsona
10-09-2007, 07:57
Ja miałem u siebie glinę (nie tak jak u Was widzę piasiunio) i ręczne kopanie zupełnie odpadało. Jak się uważa i nie przebierze to z powodzeniem można kopać koparką pod ławy, bez przesady to nie apteka.
Za dużo też nie ma co ściągać humusu (ok 30-40cm) bo potem majątek będzie Cię kosztowało zasypanie nie mówiąc już o tym że nigdy już tego tak dobrze nie zagęścisz.
Jestem natomiast pod wrażeniem tempa prac i zaangażowania na budowie bogusławskia. Przy tym tempie to można widzę zakończyć jeszcze w tym roku stan surowy otwarty.
Pozdr

Geno
10-09-2007, 08:35
nie mówiąc już o tym że nigdy już tego tak dobrze nie zagęścisz.

Pozdr

???

:o