PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt indywidualny domu - ile kosztuje? jaki zakres projektu?



zurek
22-07-2003, 20:56
mam pytanie !!
wybieralem projekt domu godzinami w katalogach i nic
postanowilem zrobic indywidualny i....
znalazlem architekta i chce za projekt 3500 bez przyłączy dużo?
prosił abym dołączył mapkę do celów projektowych ile to kosztuje?

pik33
22-07-2003, 22:37
Chyba jeszcze niedrogo.

Za mapkę (4 kopie) 1:500 do celów projektowych zapłaciłem 400 PLN

22-07-2003, 22:50
Jasne, że dużo.
Za 3.500 zł możesz spokojnie skończyć studia architektoniczne, zdobyć uprawnienia i samemu taki projekt opracować.
Poczatek już zrobiłeś - poogladałeś kilka katalogów z projektami.
Nie daj się. Za co Ci palanci chcą od Ciebie wyciągnąć tyle kasy ?
Za te pare kresek ? Sam napewno zrobisz to lepiej, a przy okazji zaoszczędzisz.

P.S. Jak już będziesz miał te uprawnienia architektoniczne, pamietaj o mnie. Myślę, że dostanę u Ciebie solidną znizkę na indywidualny projekt mojego domu (myślę o kwocie max 1000 zł, ma się rozumieć z kompletem przyłaczy i instalacjami). Napewno na tym jeszcze zarobisz. Zgłoszę się w swoim czasie.
------------------------------
Oszczędzam, gdzie tylko mogę.
Szkot.

am00
23-07-2003, 04:19
Posłuchaj Szkota i sam zrób projekt. Wcale to nie jest takie trudne. Przecież i tak musisz go narysować temu architektowi (rzuty kondygnacji, przekrój z opisem przegród, widoki, rzut fundamentów, stropu i dachu). Stracisz na to z dwa tygodnie (nawet nie szukaj specjalistycznego programu, da się to narysować np. w Excelu), a podpisze Ci się pod tym Twój przyszły kierownik budowy. Projekty więźby, przyłączy i instalacji zostaw wykonawcom, to będziesz miał gratis.

HenoK
23-07-2003, 08:36
W sprawach szczegółów samodzielnego zdobywania wiedzy bezpłatnych konsultacji z pewnością udzieli Ci Kedrap3 (http://www.murator.com.pl/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=3088), który chce zapisać się na kurs kosztorysowania (zobacz tutaj (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=12831&highlight=)) :lol: :lol:

moniga
23-07-2003, 08:57
u nas projekty bez przyłączy wyceniają projektanci na 2000-2500 PLN. Nam udało się zejść do 1800. Mapki musisz dołączyć bo projektant musi na nią nanieść budynek żeby starać się o warunki zabudowy.U nas takie mapki za 4 szt. 300-400 PLN. My też się sporo naszukaliśmy ale żaden z gotowych nie odpowiadał nam do końca.Jak już był odpowiedni to nie z takich materiałów, a projektu trzeba się trzymać. Niby nie ma problemu ze zmianami w projekcie ale to wymaga czasu i w zależności od rodzaju zmiany może być płatne.Ostatecznie naszkicowaliśmy nasz wymarzony i zanieśliśmy projektantowi.Projekt będziemy mieli bez przyłączy bo u nas nikt ich nie projektuje a i tak nie są o nas wymagane przy pozwoleniu na budowe.Pozdrawiam

Kasiorek
23-07-2003, 10:43
To nie są duże kwoty,ja za koncepcję przebudowy istniejących ścian w mieszkaniu zapłacę ok 2000zł,a były ceny 6000 zł,4500$, 60$ za m2 (powierzchnia mieszkania 140m)

pitbull
23-07-2003, 12:30
Najlepiej to nie zatrudniaj nikogo - po co komus placic, wszak wszyscy to zlodziej i chca Cie oszukac - sklec swoj szalas sam :lol:

Jarecky
23-07-2003, 14:02
Hey...:)
Jesteście bez serca ;)
Pozdrawiam serdecznie :)
Ps...
Am00 a w Wordzie nie prościej narysować niż Excelu? ;)

HenoK
23-07-2003, 16:32
Hey...:)
Jesteście bez serca ;)
Pozdrawiam serdecznie :)
Ps...
Am00 a w Wordzie nie prościej narysować niż Excelu? ;)
Bez serca ?
Jeżeli ktoś z takimi pytaniami zaczyna myśleć o budowie to naprawdę bezpieczniej dla niego będzie "wybić mu budowę z głowy", zanim dojdzie do jej realizacji w stylu : najtańszy projekt, najtańsza ekipa, najtańszy nadzór, najtańsze materiały, itd.
Sam wiesz czym to się później kończy ... :(

kasiek
23-07-2003, 16:52
Boże drogi, ktoś się zapytał, czy 3500 to dużo za projekt, może nie zna cen. Pytanie, co w tym projekcie jest. Bo jeden drugiemu nierówny. No i czy narysowany ręcznie, czy przy pomocy komputera. Wbrew pozorom na to też warto zwrócić uwagę, bo ręcznie dużo łatwiej "oszukać" i się pomylić. W naszym ręcznym projekcie było parę błędów, które od razu by wyszły w jakimś programie. Myśmy zapłacili coś koło 4000, ale tak naprawdę za projekt do złożenia w gminie do pozwolenia na budowę. W związku z tym co i raz okazywało się, że coś nie jest dopracowane. Mieliśmy również ofertę za 10 000 z obietnicą, że zostanie wszystko zapięte na ostatni guzik, wybrane materiały (gość siedział w temacie i był na bieżąco) i wskazane miejsca, gdzie można je na najlepszych warunkach kupić. Był to jakiś nasz znajomy, więc raczej mu wierzę. Nie zdecydowaliśmy się skorzystać z jego usług z powodów niemerytorycznych, aczkolwiek później, podczas budowy i bujania się z niedokładnie dopracowanym projektem, pojawiła się myśl jak żmijka, że wybór droższej oferty mógł w sumie nas wynieść taniej, a na pewno oszczędzić nam nerwów.

HenoK
23-07-2003, 17:02
Boże drogi, ktoś się zapytał, czy 3500 to dużo za projekt, może nie zna cen.
Ceny z pewnością zna, bo jak pisze przegladał katalogi.
Różnica w narysowaniu ręcznie czy na komputerze to raczej sprawa techniczna projektanta. Jeżeli chodzi o możliwości pomyłek to i w jednym i drugim przypadku mogą się zdarzyć.
Projekt to naprawdę nie jest trochę zadrukowanego papieru, ale przelana na ten papier wiedza i doswiadczenie projektanta i za nią trzeba zapłacić.
W przypadku projektów gotowych cena moze być duzo niższa, gdyż rozkłada się na wiele sprzedanych egzemplarzy tego samego rozwiązania.
Jeżeli chce się na poczatku zaoszczędzić, to zazwyczaj trzeba dużo więcej zapłacić później.

kasiek
23-07-2003, 17:27
Ojej, ludzie nie myślą, nie wyciągają wniosków. Coraz rzadziej mnie to zaskakuje. Myślę, że doświadczenie z budowania domu obejmuje też wiedzę, że nie warto oszczędzać na projekcie. Po to też (przynajmniej dla mnie) jest to forum, żeby można było się też pytać o rzeczy dla innych oczywiste.
Myśmy wybrali taką a nie inną panią architekt nie ze względu na koszty tylko dlatego, że słuchała, co lubimy, co jest dla nas ważne. I nie lekceważyła tego, co mówimy, tylko proponowała rozwiązania do zaakceptowania i tłumaczyła dlaczego to a nie inne rozwiązanie jest lepsze. Wiedza, że niekoniecznie to jest najważniejsze i że architekci też mają problemy z cierpliwością do klientów i sposobem przekazywania wiedzy, też jest wiedzą, którą nabyłam podczas budowy domu.
Inna sprawa, że drogi projekt niekoniecznie oznacza lepszy...

HenoK
23-07-2003, 17:31
Święte słowa kasiek. :D

am00
23-07-2003, 22:40
Jarecky,

Teoretycznie można w Wordzie, ale on nie lubi wychodzenia poza marginesy. Natomiast w Excelu ustawiam sobie siatkę (kolumny, wiersze) np. co pół metra. Wszystkie rysunki na osobnych zakładkach. Powtarzające się elementy mogę uzyskiwać na kolejnych arkuszach przez wskazanie itp. itd. No i łatwo sobie coś wyliczać.

Czemu się zdecydowałem robić sam. Mam bardzo prosty mały domek (w zasadzie letniskowy). Wybrałem projekt typowy za niecałe 1000zł. Oczywiście wymagał kosmetycznych zmian (okna, ścianki działowe). Pracownia wyliczyła mi, że może mi to zrobić za dodatkowe 1500zł razem 2500zł. Projekt indywidualny o tym metrażu kosztowałby mnie 2700zł (30zł/m2 pow. uż.). Tymczasem za 1500zł mój kierownik budowy podjąłby się wykonania takiego projektu (kreśląc ręcznie) razem z adaptacją i załatwieniem wszystkiego w gminie. Na moje rysunki patrzył z podziwem i obiecywał sobie, że na stare lata też siądzie do komputera.
Więc się dogadaliśmy. Wydałem 100zł na podręcznik (zresztą beznadziejny - żałuję) podejrzałem inny projekt i zarwałem kilka nocy.
A jaka satysfakcja! Kilka ruchów myszą i już mam przesunięte okno lub ściankę działową.

HenoK
24-07-2003, 06:50
Jarecky,
Teoretycznie można w Wordzie, ale on nie lubi wychodzenia poza marginesy. Natomiast w Excelu ustawiam sobie siatkę (kolumny, wiersze) np. co pół metra. Wszystkie rysunki na osobnych zakładkach. Powtarzające się elementy mogę uzyskiwać na kolejnych arkuszach przez wskazanie itp. itd. No i łatwo sobie coś wyliczać.

Ciekawe sposób wykorzystania Excela. Musisz zgłosić się do Bill'a Gates'a (http://www.microsoft.com/billgates/default.asp) po nagrodę.
Na pewno bedzie z ciebie dumny :
http://www.microsoft.com/billgates/images/billg-1.jpg

Jarecky
24-07-2003, 08:10
Hey :)
Henoku przecież ja z tym "bez serca" żartowałem :)...zresztą znasz moją opinię na temat dokumentacji "za flaszkę"...
Am00...Excel to jakieś nieporozumienie...tak jak z Word :)...nie pisałem poważnie ;).
Pozdrawiam serdecznie :)

HenoK
24-07-2003, 08:38
Hey :)
Henoku przecież ja z tym "bez serca" żartowałem :)...zresztą znasz moją opinię na temat dokumentacji "za flaszkę"...
Am00...Excel to jakieś nieporozumienie...tak jak z Word :)...nie pisałem poważnie ;).
Pozdrawiam serdecznie :)
Sądzisz, że ja wszystko piszę na poważnie :evil: ? :lol:

rokas
26-07-2003, 12:09
Myślę, że cena mieści się w granicach rozsądku. Oprócz projektu architektonicznego powinien wrysować dom na mapce, łacznie z doprowadzeniem przyłączy. Będziesz tego potrzebował aby uzgodnić projekt w ZUDP-ie. Rozumiem, że inne dokumenty do pozwolenia na budowę już masz, lub jesteś w trakcie ich zdobywania ( warunki dostawy mediów). Z mojego doświadczenie zajęło to najwięcej czasu.

maag
26-07-2003, 14:28
Jasne, że dużo.
Za 3.500 zł możesz spokojnie skończyć studia architektoniczne, zdobyć uprawnienia i samemu taki projekt opracować.
Poczatek już zrobiłeś - poogladałeś kilka katalogów z projektami.
Nie daj się. Za co Ci palanci chcą od Ciebie wyciągnąć tyle kasy ?
Za te pare kresek ? Sam napewno zrobisz to lepiej, a przy okazji zaoszczędzisz.

P.S. Jak już będziesz miał te uprawnienia architektoniczne, pamietaj o mnie. Myślę, że dostanę u Ciebie solidną znizkę na indywidualny projekt mojego domu (myślę o kwocie max 1000 zł, ma się rozumieć z kompletem przyłaczy i instalacjami). Napewno na tym jeszcze zarobisz. Zgłoszę się w swoim czasie.
------------------------------
Oszczędzam, gdzie tylko mogę.
Szkot.

Człowieku co za brednie!
Studia na wydz. Architektury za 3500 :D chyba zakończyłeś edukację w szkole podstawowej...
Parę kresek...? rozumiem, że jeszcze nie miałeś projektu w ręce:
-koncepcja, konstrukcja, przekroje, współczynniki, normy itd...
-kosztorys, zestawienie materiałów itd...

za 1000 zł ? :lol: :lol: :lol:

gratuluję i proszę nie wypowiadaj się więcej! :x

HenoK
26-07-2003, 16:33
Człowieku co za brednie!
Studia na wydz. Architektury za 3500 :D chyba zakończyłeś edukację w szkole podstawowej...
Parę kresek...? rozumiem, że jeszcze nie miałeś projektu w ręce:
-koncepcja, konstrukcja, przekroje, współczynniki, normy itd...
-kosztorys, zestawienie materiałów itd...

za 1000 zł ? :lol: :lol: :lol:

gratuluję i proszę nie wypowiadaj się więcej! :x
maag co się dziwisz Szkotowi naczytał się róznych rzeczy miedzy innymi na forum i wyrobił sobie zdanie, że na wszystkim można zaoszczędzić.
A Twoim zdaniem ile powinien kosztować indywidualny projekt domu o powierzchni 150 m2 z projektem zagospodarowania terenu i projektami wszystkich niezbednych przyłączy ?
Uwaga : poprawna odpowiedź (akceptowalna przez większość uczestników forum) pozwoli Ci dalej wypowiadać swoje krytyczne uwagi.

maag
26-07-2003, 21:09
Ile powinien kosztowac projekt?
Moim zdaniem kompletny projekt indywidualny powinien kosztować: ...

To zależy od bardzo wielu czynników, najłatwiej jest obliczyć procentowo od kosztu inwestycji i w ten sposób im trudniejszy budynek tym większy koszt budowy i większa cena projektu.

Koszt budowy domu o pow. 150m2 to:... 200, 300, 400 tys...
Projekt to min 2% inwestycji /pełny zakres: zagospodarowanie, przyłącza, szczegółowy proj. bud., zest. mat., kosztorys/
Do tego:
mapa do celów projektowych: 500-1000,
ew. projekt wnętrz: myślę, że min. 30 zł/m2

A domorosłym architektom polecam pracę w Wordzie i Excelu :)

HenoK
27-07-2003, 02:29
Ile powinien kosztowac projekt?
Moim zdaniem kompletny projekt indywidualny powinien kosztować: ...

To zależy od bardzo wielu czynników, najłatwiej jest obliczyć procentowo od kosztu inwestycji i w ten sposób im trudniejszy budynek tym większy koszt budowy i większa cena projektu.

Koszt budowy domu o pow. 150m2 to:... 200, 300, 400 tys...
Projekt to min 2% inwestycji /pełny zakres: zagospodarowanie, przyłącza, szczegółowy proj. bud., zest. mat., kosztorys/
Do tego:
mapa do celów projektowych: 500-1000,
ew. projekt wnętrz: myślę, że min. 30 zł/m2

A domorosłym architektom polecam pracę w Wordzie i Excelu :)
Jak widzę wyszła Ci kwota od 4500 - 9000 zł.
Widzę, że masz rozeznanie w realnych wartościach projektów.
Natomiast na Forum padają kwoty za projekty indywidualne już od 2500 zł. Czy za takie pieniądze mozna indywidualny projekt rzeczywiście dopracować w szczegółach ?
Przypuszczam, że Szkota zirytowało pytanie czy 3500 zł za projekt indywidualny to dużo i stąd taka absurdalna (bo ja też inaczej tego nazwać nie mogę) odpowiedź z jego strony.
Pewnie jak dobrze poszuka to znajdzie architekta, który mu zrobi "projekt" za nawet mniejsze pieniądze, ale też budowanie z takim projektem będzie go kosztowało mnóstwo dodatkowych nieplanowanych wydatków.
Z drugiej strony uważam, że to Forum, powinno słuzyć nie tylko porównywaniu na ile tanio mozna dany towar czy usługę kupić, ale także dyskusji o tym, jaką jakość można z tą cenę uzyskać (także od tych, którzy się o tej jakości przekonali w trakcie realizacji budowy).
Pozdrawiam

27-07-2003, 12:59
indywidualny projekt za 2500 :lol: albo mniej :lol:
chociaż to nawet nie jest śmieszne, ludzie szanujcie pracę innych i siebie samych.

roboczogodzina pracownika fizycznego oscyluje od 30 do nawet 60 zł/ godz. Gdyby przyjąć, że architekt jest pracownikiem fizycznym,
-studia 5lat /dzienne koszt- ok 15 tys./
/wieczorowe koszt- ok. 15 tys. + czesne ok. 20 tys./
-2, 3 letnia praktyka + egzamin dla uprawnien projektowych,
-uprawnienia bud
itd, itp

i przyjąć średniąstawkę fizycznego 50 zł/ godz. - wychodzi, że kompletny projekt- od koncepcji do odbioru w 3-4 egz. robi w tydzień- śmiechu warte.

Pewnie Szkot albo inny "palant" zaraz stwierdzą, że taki projekt mozna zrobić w jeden, no góra dwa dni... no coments

koniec komentarzy z mojej strony w tym temacie.

27-07-2003, 13:00
indywidualny projekt za 2500 :lol: albo mniej :lol:
chociaż to nawet nie jest śmieszne, ludzie szanujcie pracę innych i siebie samych.

roboczogodzina pracownika fizycznego oscyluje od 30 do nawet 60 zł/ godz. Gdyby przyjąć, że architekt jest pracownikiem fizycznym,
-studia 5lat /dzienne koszt- ok 15 tys./
/wieczorowe koszt- ok. 15 tys. + czesne ok. 20 tys./
-2, 3 letnia praktyka + egzamin dla uprawnien projektowych,
-uprawnienia bud
itd, itp

i przyjąć średniąstawkę fizycznego 50 zł/ godz. - wychodzi, że kompletny projekt- od koncepcji do odbioru w 3-4 egz. robi w tydzień- śmiechu warte.

Pewnie Szkot albo inny "palant" zaraz stwierdzą, że taki projekt mozna zrobić w jeden, no góra dwa dni... no coments

koniec komentarzy z mojej strony w tym temacie.

maag
27-07-2003, 13:02
przepraszam to byłem ja ale były problemy

pozdrawiam
maag

HenoK
27-07-2003, 15:47
... roboczogodzina pracownika fizycznego oscyluje od 30 do nawet 60 zł/ godz. ....
Tu już poleciałeś z "grubej rury".
Pokaż mi pracownika fizycznego, który ma stawkę 60 zł/rg. Z tego co wiem, rzadko który robotnik zarabia powyżej 20zł/rg (brutto z podatkami).
Co do nakladu pracy na projekt zgadzam się z Tobą.

27-07-2003, 17:00
miał być koniec ale widze że lubisz kiedy ostatnie słowo należy do Ciebie.

Takie są koszty roboczogodzin w każdym większym i średnim zakładzie produkcyjnym, usługowym itp.

pamiętaj że pracownik najnizszego szczebla musi zarobic na całe kierownictwo

przy wycenie roboczogodzina "fizycznego" to min 20 zł:
- 5 dla przełożonego, szefa itp
- 5 dla us
- amortyzacja maszyn, narzędzi itp ... zł
- przy 20 zł dla niego jest ledwo 5, nawet nie
-a zus

Nie mówię tutaj o fizycznych na budowie, na czarno itp. tylko legalnie.

Znam firmy prywatne które mają roboczogodzinę np. serwisantów 80 zł

27-07-2003, 17:21
Jeżeli gdzieś pracownik fizyczny zarabia 20zł/godz. to podajcie adres.
Może mnie przyjmą.