PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt ogrzewania podłogowego



literad
23-07-2003, 06:28
Cześć,
Prosze o radę czy wg Was niezbędne jest zrobienie projektu podłogówki? Mój majster twierdzi że nie a ja sie boje ze potem zostane z " ręką w nocniku"
pzdr

HenoK
23-07-2003, 07:19
Cześć,
Prosze o radę czy wg Was niezbędne jest zrobienie projektu podłogówki? Mój majster twierdzi że nie a ja sie boje ze potem zostane z " ręką w nocniku"
pzdr
Wszytko zależy od wielkości "podłogówki". Jeżeli robisz ją tylko w jednym lub dwóch niewielkich pomieszczeniach to możesz sobie projekt darować i zdać się na doświadczenie wykonawcy.
Jeżeli jest to kilka pomieszczeń o duzej powierzchni to taki projekt z pewnoscią warto zrobić. rojekt powinien zawierać obliczenie zapotrzebowania ciepła dla pomieszczeń, obliczenia hydrauliczne, temperatury posadzki w poszczególnych strefach, nastawy zaworów regulacyjnych na rozdzielaczu dobór termostatu.
Poza tym taki projekt zawsze możesz zweryfikować (chociażby dając go do oceny potencjalnym wykonawcom) i tym samym przed robotą wychwycić zawarte w nim błędy.

vacus
28-07-2003, 09:29
jeśli masz zamiar ogrzewać dom pompą ciepła to uściślij dokumentację bo wykonawca kotłowni będzie zwalał na nieprwidłowo wykonaną podłogówkę.

Marc
28-07-2003, 11:55
Ja robiłem projekt podłogówki. Moim zdaniem jest on zbędny, jeżeli chcesz np. ogrzać tylko kuchnię czy tylko łazienkę. Jeżeli planujesz podłgówkę jako podstawowy system ogrzewania to projekt jest konieczny.

Trzeba pamietać o tym, że wymiana podłogówki bądź jej remont to duży wydatek i kłopot. Lepiej skonsultować się z inżynierem.

Pzdr

inż. Stefan Karwowski
28-07-2003, 12:05
Z którym inżynierem? Z Karwowskim (ze mną), czy z Maliniakiem?

28-07-2003, 21:44
jeżeli jest dobry fachowiec to jest w stanie poradzić sobie bez projektu.

Grzegorz

HenoK
29-07-2003, 07:04
jeżeli jest dobry fachowiec to jest w stanie poradzić sobie bez projektu.

Grzegorz
Jeżeli to jest dobry fachowiec i nie masz projektu, to najpierw taki projekt opracuje (sam albo poprzez współpracujacą z nim firmę projektową).
Oczywiście może to też zrobić bez projektu tak, żeby napewno działało - odpowiednio zagęści rurki, da większe przekroje przewodów, dobierze większy kocioł niż jest to potrzebne, itp.
Działać będzie, tylko czy to bedzie rozwiązanie optymalne.
Projektowanie to właście sztuka znajdowania optymalnego rozwiązania, tj. takiego, które z określoną jakość (włąściwości) pozwala uzyskać przy minimalnych kosztach.
Tak czy inaczej za wszystko zapłaci inwestor zgodnie ze starą anglosaską zasadą "nie ma darmowych obiadów".

araman
29-07-2003, 08:15
U mnie ogrzewanie robili fachowcy którzy ponoć robili to całe życie Ale jak przyjechał ich szef to podłogówkę rozkładali 3 razy a i tak zrobili żle i układali czwarty raz mimo że mieli narysowane jak mają przebiegać rury i w jakiej odległości. W związku z powyzszym uwazam że projek jest ważny aby uniknąc miejsc o różnej temperaturze. Pomijam ilośc ciepła jaką ma dostarczyć podłogówka gdyż jest oczywiste że musi to ktoś wylliczyć. Niestety nawet najlepsi wykonacy maja z tym problemy. Mogę podać namiary na kogoś kto sie na tym zna z woj zachodniopomorskiego (Szczecin)

vacus
29-07-2003, 08:22
dajcie namiary na kogoś kto robi dobrze i niedrogo podłogówkę w okolicach Częstochowy

ekoheat
12-12-2012, 16:41
Witam.

Często dostajemy telefony z prośbą o pomoc w sytuacjach podbramkowych użytkowników ogrzewania podłogowego, korzystających z montaży na oko. Sytuacja z wczoraj: ktoś dał sobie "specjaliście" zainstalować OP na jednym rozdzielaczu do kaloryferów razem z kaloryferami, bez przepływomierzy, zaworów regulujących przepływy i kompletnie żadnych kalkulacji zapotrzebowania na ciepło. Efekt: podłoga zimna, brak możliwości regulacji przepływów, pomieszczenia niedogrzane. Koszt naprawy systemu min. 5000PLN - gdzie koszt projektu to 332,10PLN z VAT za każde 100m2.

Naszym zdaniem warto jest zainwestować w projekt, gdyż:
- Po pierwsze ogrzewanie podłogowe jest inwestycją długoterminową i optymalnie dobrane, będzie generowało oszczędności.
- Po drugie istotną kwestią jest uzyskanie odpowiedniego komfortu cieplnego, aby cieszyć się z użytkowania systemu.
- Po trzecie mając projekt wiemy dokładnie co robimy a wszelkie kwestie problematyczne są rozstrzygnięte w fazie projektowania.
- Po czwarte dobry projekt pokazuje również zestawienie materiałów potrzebnych do wykonania instalacji co umożliwia optymalizację kosztów (mniejsze odpady materiałowe);
- Po piąte dzięki kalkulacjom zapotrzebowania na ciepło można dobrać optymalnie źródło ciepła do budynku - przewymiarowane generuje większe koszty eksploatacji.
- Po szóste nasi Klienci korzystają z wiedzy i wsparcia ekspertów, mających za sobą projekty kilku tysięcy różnych budynków w różnych konfiguracjach, z różnymi źródłami ciepła oraz w różnych strefach klimatycznych.

Pozdrawiam.

Kamil69
10-01-2013, 19:10
fachowcy wiedzą jak robić, więc projekt nie będzie potrzebny

Spirea
14-01-2013, 16:12
mam podłogówkę w całym domu i żadnego grzejnika. Jak najbardziej warto, aby potem nie było problemu, że gdzieś jest za gorąco albo za zimno. Na fachowców bym nie liczyła. Projekt drogi nie jest, jest pochodną OZC, który i tak się przydaje.
Później trzeba tylko pilnować fachowców, aby układali rurki zgodnie z projektem.

raph
14-01-2013, 19:55
Witam,

Moim zdaniem projekt jest zbędny (dla domu jednorodzinnego).

Na forum jest informacja jak położyć podłogówką. Jeśli się zapoznasz z tymi wątkami to nie będzie potrzebny Ci projekt a przy okazji będziesz mógł skontrolować wykonawcę.


Ja przyjąłem następujące założenia (zasilanie - pompa ciepła):

1. układ spiralny
2. odstęp 10 cm pokoje 7,5 łazienka i wiatrołap. Na całości mam około 2,4 km rurek.
3. zagęszczenie rurek przy balkonach itp.
4. rotametry i regulacja na rozdzielaczu, . Pętle w teorii powinny być równe a w praktyce mam 120-160m.

pozdrawiam
raph

KrzysztofLis2
14-01-2013, 20:48
A jakbyś zrobił projekt, mógłbyś mieć 1,5 km rurek, albo i mniej. Do tego mniejsze rozdzielacze, mniejsze pompki, a tak samo byłbyś daleko po bezpiecznej stronie temperatur zasilania. :)

asolt
14-01-2013, 22:26
Witam,

Moim zdaniem projekt jest zbędny (dla domu jednorodzinnego).

Na forum jest informacja jak położyć podłogówką. Jeśli się zapoznasz z tymi wątkami to nie będzie potrzebny Ci projekt a przy okazji będziesz mógł skontrolować wykonawcę.


Ja przyjąłem następujące założenia (zasilanie - pompa ciepła):

1. układ spiralny
2. odstęp 10 cm pokoje 7,5 łazienka i wiatrołap. Na całości mam około 2,4 km rurek.
3. zagęszczenie rurek przy balkonach itp.
4. rotametry i regulacja na rozdzielaczu, . Pętle w teorii powinny być równe a w praktyce mam 120-160m.

pozdrawiam
raph

W Polsce tak jest ze kazdy zna się na wszystkim, ktoś kto nigdy nie projektował i nie wykonywał podłogówki po przeczytaniu kilku postów jest już prawie projektantem i wykonawcą w jednej osobie i jest w stanie wyłapac wszystkie błedy instalatora, chociaż w tym przypadku tak nie do konca. Te 7,5 cm jest bardzo ciezkie do ułozenia nie mówiąc już o zagięciach, a 120 do 160 m w jednej pętli to kolejny przykład braku projektu, być może srednica rur jest większa niż 16 mm to opory nie bedą takie duże. Zagęszczenie rur przy balkonach zbyteczne chyba ze są całkowicie nieocieplone. Mi to wygląda tak jakby ślepy prowadził kulawego.

gentoonx
14-01-2013, 23:47
Witam,

Moim zdaniem projekt jest zbędny (dla domu jednorodzinnego).

Na forum jest informacja jak położyć podłogówką. Jeśli się zapoznasz z tymi wątkami to nie będzie potrzebny Ci projekt a przy okazji będziesz mógł skontrolować wykonawcę.


Ja przyjąłem następujące założenia (zasilanie - pompa ciepła):

1. układ spiralny
2. odstęp 10 cm pokoje 7,5 łazienka i wiatrołap. Na całości mam około 2,4 km rurek.
3. zagęszczenie rurek przy balkonach itp.
4. rotametry i regulacja na rozdzielaczu, . Pętle w teorii powinny być równe a w praktyce mam 120-160m.

pozdrawiam
raph

no to masz spierd...one jak mało kto, ale to wolny kraj :)

twaro
15-01-2013, 00:29
Witam,

Moim zdaniem projekt jest zbędny (dla domu jednorodzinnego).

Na forum jest informacja jak położyć podłogówką. Jeśli się zapoznasz z tymi wątkami to nie będzie potrzebny Ci projekt a przy okazji będziesz mógł skontrolować wykonawcę.


Ja przyjąłem następujące założenia (zasilanie - pompa ciepła):

1. układ spiralny
2. odstęp 10 cm pokoje 7,5 łazienka i wiatrołap. Na całości mam około 2,4 km rurek.
3. zagęszczenie rurek przy balkonach itp.
4. rotametry i regulacja na rozdzielaczu, . Pętle w teorii powinny być równe a w praktyce mam 120-160m.

pozdrawiam
raph
Masz dom 400m2 ? Pełna zgoda z KrzysztofLis2.:bye: A pętle max po 100m.

kajmanxxl
15-01-2013, 05:24
każdy poważny fachowiec liczy sobie sam i robi choćby projekt na kolanie bo na "oko to chłop w szpitalu umarł" więc jak będzie miał projekt gotowy powinien troszkę spuścić z ceny bo ma robotę z głowy i jak wykona zgodnie z projektem to odpowiedzialność spada na projektanta

twaro
16-01-2013, 22:18
Po prostu ogrzewanie jakiekolwiek trzeba zaprojektować.:mad:... :yes:

KrzysztofLis2
17-01-2013, 13:49
Nie, nie trzeba. Można się posłużyć "przelicznikami" dla domów sprzed 20-30 lat i też będzie "dobrze".
"Będzie pan zadowolony", bo w domu ciepło, a że grzejnik mógłby być o połowę mniejszy, to inna historia.

twaro
17-01-2013, 21:30
To prawda, ale przy budowie domu (patrz wydatki) wypadało by trochę rozeznać się w temacie i pomyśleć:confused:. ;) (Chyba że góral budujący trzeci dom).
.