PDA

Zobacz pełną wersję : Technologia szkieletowa



mike_recon
08-09-2007, 20:36
Chcę wybudować domek na działce i zastanawiam się nad domem w systemie szkieletowym. Dziś byłem w Wiosce Budowlanej k. Nadarzyna i spotkałem się z dwoma sposobami wykonywania ścian zewnętrznych:
1) standardowy (jak dla mnie), zaczynając od wewnątrz: płyta G-K, folia paroizolacyjna, wełna w szkielecie, płyta OSB, folia wiatroizolacyjna, elewacja z desek 34mm (na pióro-wpust);
2) zaczynając od wewnątrz: płyta G-K, płyta OSB, folia paroizolacyjna, wełna w szkielecie, folia wiatroizolacyjna, elewacja z desek 34mm (na pióro-wpust).
Która, Waszym zdaniem, jest lepsza? Facet od 2) mówi, że nie może być płyta OSB na zewnątrz ponieważ folie izolacyjne nie będą spełniać swoich funkcji i jest duże prawdopodobieństwo zawilgocenia budynku. Co o tym sądzicie?

beton44
09-09-2007, 06:07
O ile szkielet - to może żelbetowy...


tyle już było na forum o kanadyjczykach /szczególnie polskich/...

pike22
09-09-2007, 11:52
O ile szkielet - to może żelbetowy...
tyle już było na forum o kanadyjczykach /szczególnie polskich/...

Bardzo "pomocna" odpowiedź na zadane pytanie, tylko po co? - żeby zdobyć kolejny punkcik na liczniku postów? Prawdziwa "elita"....

mike_recon , wg mnie nie ma w tych dwóch sposobach większych różnic z punktu widzenia przenikalności pary wodnej. Jest paroizolacja od środka i wiatroizolacja na zewnątrz. Wersja 1 jest faktycznie bardziej popularna. Spotkałem się też z kładzeniem płyt OSB, lub innych drewnopodobnych po jednej i po drugiej stronie wełny mineralnej. Miało to w zamyśle dodatkowo usztywniać konstrukcję. Dodatkowa płyta OSB pod płytą k-g ułatwiać miała mocowanie do ścian cięższych przedmiotów.

wiorek
10-09-2007, 12:41
Też mi się wydaje, że płyta OSB od środka nie spowoduje zawilgocenia ścian, pod warunkiem, że na zewnątrz będzie odpowiednia folia tzw. wiatroizolacyjna. OSB powinna być na zewnątrz, gdy się dociepla ściany styropianem. Poza tym, gdzieś na łamach forum trwa spór, czy wiatroizolacja na OSB, czy pod OSB - więc jeśli będzie od środka, to problem z głowy :)
Generalnie OSB jest droga, więc kładzenie z dwóch stron podnosi niepotrzebnie koszty.

Beata.Nowakowska
30-07-2014, 21:41
Właśnie stawiamy domek w drugiej opcji. Polecam naszego bloga: http://budujemynowydom.wordpress.com/