PDA

Zobacz pełną wersję : Uszczelnienie komina od zewnatrz ponad dachem



lutek34
08-09-2007, 21:29
Po ostatnich ulewach nagle woda w okolicach komina zaczeła przeciekać ponizej dachu. Myślałem że może zaczęło przeciekać na styku dachu i komina ale okazało się że to uszczelnienie jest OK. Okazuje się że najprawdopodobniej przecieka poprzez szczeliny jakie powstały w zaprawie pomiędzy niektórymi cegłami klinkierowymi i dalej szczelinami w dół.
Narazie wszystkie szczeliny uszczelniłem polyuratynowym uszczelniaczem NP1 ale zastanawiam się co powinienem zrobić zeby woda nie wnikała pomiedzy cegły, może jakaś folia w płynie do użytku zewnetrznego?
Czy poprostu obłożyć komin cienkim styropianem 2-3cm tak żeby nie wystawał poza daszek, następnie siatka z klejem a na to tyn mozaikowy ciemny? Dodam że środkowy kanał w tym kominie to kanał dymny kominka i raczej zastosowanie tynku w kolorze elewacji domu odpada ze wzgledu na zacieki z kanału dymnego.

iwonaszczytno
08-09-2007, 21:37
Czyli tradycyjnie wciąż te same problemy, właściwie to sam sobie odpowiedziałeś jak to uszczelnić, skup się jeszcze na zrobieniu szczelnej czapy komina

MARTiiii
09-09-2007, 12:45
Zagruntuj klinkier, są preparaty do tego. Nie wiem czego ciagle te same problemy wszyscy maja.

lutek34
09-09-2007, 14:46
Zagruntuj klinkier, są preparaty do tego. Nie wiem czego ciagle te same problemy wszyscy maja.

Właśnie widzę że kilku forumowiczów ma podobny problem z tym że u mnie powstały szczeliny pomiedzy cegłą klinkierową a zaprawą które wypełniłem tym uszczelniaczem ale mimo to dziś komin przecieka.
Teraz pytanie o ten grunt do klinkieru, podaj konkretna nazwe i czy będe musiał umyć komin przed nałożeniem tego gruntu? Komin był już jeden sezon używany z kominkiem więc na jego sciankach są lekkie zacieki .

Czy ten impregnat to np. Ceresit CT 13 a może jest coś lepszego?

MARTiiii
09-09-2007, 15:32
Z tego co wiem to najlepsze to preparaty Mapei, Siki. Jak i co patrz na ich stronach... Tansze ma tez cos Atlas.

Czy masz cegle dziurawke? Jesli tak to czy wymurowales ostatnie wastwy z pelnej cegly? Te spoiny dobrze zagruntuj...

Moze przez czape sie woda dostaje jak jest niedokladnie zrobiona. Jak nic nie bedzie dawalo rady to na czape mozna dac blache.

lutek34
09-09-2007, 20:50
Z tego co wiem to najlepsze to preparaty Mapei, Siki. Jak i co patrz na ich stronach... Tansze ma tez cos Atlas.

Czy masz cegle dziurawke? Jesli tak to czy wymurowales ostatnie wastwy z pelnej cegly? Te spoiny dobrze zagruntuj...

Moze przez czape sie woda dostaje jak jest niedokladnie zrobiona. Jak nic nie bedzie dawalo rady to na czape mozna dac blache.

No nic jutro poszukam po sklepach środka do zagruntowania klinkieru, jeśli nic nie znajde to narazie owinę komin folią i będe szukał odpowiedniego środka.

Ja komina nie murowałem bo dom kupiłem w stanie surowym ale wczoraj oglądając komin nad dachem poprzez otwory wentylacyjne to widzę że środek komina jest wymurowany z pełnej zwykłej cegły a tylko na zewnątrz jest klinkierówka i to raczej dziurawka bo o ile dobrze pamiętam to po budowie swego czasu walały się odpady klinkierówki dziurawki.

Jutro tez zamówię blaszaną czapę na komin, w tej chwili jest wylana płytka o dziwnym lekko brązowym kolorze.

Co dziwne to ja mam dwa kominy i z tym drugim nie ma takich problemów.

pjotr
09-09-2007, 21:35
Mam ten sam problem co Lutek34 po ostatnich ulewach, a moje pytanie jest takie - czy otworem wentylacyjnym w bolu komina może wlewać się woda do wnętrza komina?. Przy silnym zacinającym deszczu wydaję się że jak najbardziej jest to możliwe. Czy w związku z tym takie otwory można przesłaniać jakimiś kratkami w celu zasłonięcia otworu przed deszczem. I druga kwestia piszecie tu koledzy o jakiejś czapie na kominie czy chodzi tu o wylewkę na wierzchu komina? A jak zabezpiecza się otwór dymny (spalinowy) przecierz jest on zupełnie otwarty? Temat jest trudny do rozwiązania i uciążliwy więc jeśli komuś się udało go rozwiązać to bardzo proszę o jakąś podpowiedź (może zdjęcia) co z tym fantem zrobić. P.S. Kominy z cegły.

lutek34
09-09-2007, 22:06
Mam ten sam problem co Lutek34 po ostatnich ulewach, a moje pytanie jest takie - czy otworem wentylacyjnym w bolu komina może wlewać się woda do wnętrza komina?. Przy silnym zacinającym deszczu wydaję się że jak najbardziej jest to możliwe. Czy w związku z tym takie otwory można przesłaniać jakimiś kratkami w celu zasłonięcia otworu przed deszczem. I druga kwestia piszecie tu koledzy o jakiejś czapie na kominie czy chodzi tu o wylewkę na wierzchu komina? A jak zabezpiecza się otwór dymny (spalinowy) przecierz jest on zupełnie otwarty? Temat jest trudny do rozwiązania i uciążliwy więc jeśli komuś się udało go rozwiązać to bardzo proszę o jakąś podpowiedź (może zdjęcia) co z tym fantem zrobić. P.S. Kominy z cegły.

ja w otworach wentylacyjnych mam kratki.
Blaszana czapa to jest taki blaszany daszek połozony własnie na tej wylewce na wierzchu komina a wygląda on jak metalowa blacha do pieczenia ciasta go góry nogami.
U mnie kominy spalinowe na wylocie są zakończone metalowymi daszkami a mimo to w przwód spalinowy kominka podczas ulewy potrafi wlecieć dośc dużo wody którą wyłapuje w naczynie pod wyczystką.

pjotr
09-09-2007, 22:24
ja w otworach wentylacyjnych mam kratki.
Blaszana czapa to jest taki blaszany daszek połozony własnie na tej wylewce na wierzchu komina a wygląda on jak metalowa blacha do pieczenia ciasta go góry nogami.
U mnie kominy spalinowe na wylocie są zakończone metalowymi daszkami a mimo to w przwód spalinowy kominka podczas ulewy potrafi wlecieć dośc dużo wody którą wyłapuje w naczynie pod wyczystką.

Czy ten daszek to jakiś sytemowy twór np. taki http://www.schiedel.pl/index.php?id=3244
czy wyrób własnej roboty

lutek34
09-09-2007, 22:49
Czy ten daszek to jakiś sytemowy twór np. taki http://www.schiedel.pl/index.php?id=3244
czy wyrób własnej roboty

ja mam coś takiego http://www.furmet.pl/img/wyroby/wywdaszek1.jpg
a tak wygląda komin z którym mam problem lhttp://foto.onet.pl/2b3l,aokcsb6cc0ut,5fp3g,u.html

ZŁoty Róg
10-09-2007, 08:34
Narazie wszystkie szczeliny uszczelniłem polyuratynowym uszczelniaczem NP1 ale zastanawiam się co powinienem zrobić zeby woda nie wnikała pomiedzy cegły, .

W jakiej formie jest ten uszczelniacz NP1 ja przymierzam się do zafugowania kominów na zero i zaimpregnowania.(ciężka sprawa)

zygmor
10-09-2007, 08:39
Zajrzyj koniecznie tutaj
http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/pdf/20030814Komin.pdf

Andrzej Wilhelmi
10-09-2007, 23:22
Lepiej tam nie zaglądać bo tyle knotów to jeszcze nie widziałem. Tam to jest pokazane jak nie należy wykonywać komina, obróbek komina, folii przy kominie itp. To co tam przedstawiono to kompletne dyletanctwo. Komin powinien być wykonany z pełnej cegły i na pełną fugę (PN-89/B-10425). Jak już jest z tej dziurawki to należy go zafugować fugą do klinkieru. Pozdrawiam.

MARTiiii
11-09-2007, 15:48
Czy fuga do klinkiery starczy by woda juz sie nie dostawała?

Co źle opisane jest w tym poradniku?

Andrzej Wilhelmi
11-09-2007, 20:57
Trudno powiedzieć co jest źle opisane ale z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wszystko jest źle wykonane. Nie wiem kto firmuje takie knoty? Nawet data 2002 rok nie usprawiedliwia takiego wykonania! Pozdrawiam.

Lookita
11-09-2007, 21:01
Dlatego ja w tym tygodniu zamawiam pelna klinkierowke na obudowanie 2 kominow...tak zalecaja,a koszt ,przy moich kominach jest tylko ciut wyzszy....