PDA

Zobacz pełną wersję : Podłoga na gruncie (3/2002)



Frankai
10-03-2002, 00:04
Str. 64, górny rysunek. Folia na ociepleniu pod ogrzewanie podłogowe. Tylko jak umocować rury? Ja mam w projekcie c.o., że należy mocować spinkami wbijanymi w styropian. Więc co - dziurawić folię? To po co ją wogóle dawać? Muszę zapytać mojego projektanta, ale może papierowi czytelnicy Muratora będą mieli podobny dylemat.

11-03-2002, 21:58
Moja myśl jest taka. Jeśli dajemy styropian to w ogóle po diabła ta folia. On nie odciągnie wody z wylewki i nie nasiąknie. Wystarczy folia pod styropianem. I jeśli w ogóle dawać w tym miejscu jakąś folię to aluminiową, aby odbijała ciepło. Wtedy dziury od klipsów nie mają znaczenia. Jeśli natomiast dajemy jako ocieplenie wełnę to należy odizolować ją od mokrej zaprawy bo się zmoczy i zrobi się z niej gnój. I w tym przypadku o ile klipsy nie będą szczelne to może należałoby rzucić na nie podczas zalewania (w miejscu przebicia folii) bardziej gęstą zaprawę. A jako izolacja przeciwwilgociowa od podłoża jest druga folia pod wełną, od góry może być odrobinę nieszczelna bo i tak z pomieszczeń mieszkalnych wilgoci do wełny nie pociągnie, a od dołu jest zabezpieczona. Tak wydaje mie się.

MStan
30-06-2002, 18:18
Cześć. Uważam że Folja ma na tyle elastyczną strukturę, ze nie ma żadnych powodów by przejmować się dziurami robionymi przez klipsy czy spinki.
Pozdrawiam stanisław.

am
05-09-2002, 13:12
Moim zdaniem folia bezpośrednio na styropianie (pod szlichtą) dodatkowo zabezpiecza przed mostkami cieplnymi, które mogą powstać w nieszczelnościach styropianu (płynny jastrych wniknie w każdą taką szczelinę, a nie wierzę w idealne dopasowanie styropianu).

buber
06-09-2002, 08:07
ja położyłem zbrojenie na normalną czarną folie budowlaną podniosłem je (połamane dachówki są doskonałe), do zbrojenia przywiązałem drutem rurki ogrzewania i zalałem betonem z dodatkami. jeszcze nie mineły trzy tygodnie aby to odpalić ale myślę że wszystko będzie OK.

Zbrojenie wzmacnia dodatkowo wylewkę i kosztuje 7 zł za dwa metry kwadratowe a nie tak jak styropian z folią 17 zł za metr kwadratowy.