PDA

Zobacz pełną wersję : narzedzia do wiezby



budoflaniec
09-09-2007, 13:31
witam
mam wiezba kopertowa 45 °
krokwie 6x18 cm
kalenica 16x20
krokwie narozne 14x28

zastanawiam sie czy poskladac tej wiezby samemu jesli ciesle nawaliliby z terminem i nie przyszliby na robote

jezeli robic samemu to zdaje sobie sprawe, ze najwazniejsze sa narzedzia
na szczescie mam te 45 ° bo widze, ze jest troche narzedzi, ktore czesto maja ten kat w standardowych nastawach

np taka pila tarczowa, ktora tnie pod dwoma roznami katami jednoczsnie
(kapp und gehrungssege sie to na zachodzie nazywa)

nie jestem tylko pewny czy to prawidlowe narzedzie do przycinania krokwi
tak sobie wymyslilem, ze tak bo moge za jednym zamachem uciac dwa katy 45 °, zeby mi sie krokwie zlozyly z krokwia narozna np

dodatkowo ciesze sie ze mam tylko 6 cm grubosci krokwi, bo taka latwiej uciac

prosze o wzsystkich obcykanych w temacie aby napisali jakie narzedzia sa nieodzowne przy takiej robocie

bratanek2
09-09-2007, 13:41
Potrzebujesz miec pile spalinowa . Dotniesz nia kazda krokiew pod dowolnym katem . A czy przemyslales sobie , w jaki sposob te 16x20 i 14x28 wciagniesz na gore ?

budoflaniec
09-09-2007, 13:46
Potrzebujesz miec pile spalinowa . Dotniesz nia kazda krokiew pod dowolnym katem . A czy przemyslales sobie , w jaki sposob te 16x20 i 14x28 wciagniesz na gore ?

dzieki za rade
mamm pile lancuchowa elektryczny
pare rzeczy nia juz robilem i wiem, ze uciac cos pod zamierzonym katem to loteria
dlatego mysle o jakims bardziej wyrafinowanym urzadzeniu

bratanek2
09-09-2007, 13:49
Spalinowka jest dokladna i uniwersalna . Jezeli masz klopoty z dokladnoscia ciecia , to : zmien lancuch , zmien pile , pocwicz troche .

budoflaniec
09-09-2007, 13:54
jeszcze raz dzieki
niestety nie mam az tyle czasu zeby cwiczyc ciecie pila lancuchowa
niestety moje doswiadczenie jest takie ze tnac elementy o duzych przekrojach robimy to niestety "na oko" a to moje jest chyba nie z tych najlepszych wiec i odchylki sa czasami powalajace

dlatego wymyslilem ta pile z prowadnica, gdyz wydaje mi sie ze trudno cos spieprzyc tnac taka pila
ale to tylko moje przypuszczenia i chetnie dowiedzialbym sie czegos od praktykow....

bratanek2
09-09-2007, 14:03
Potrzebujesz katownik , katomierz , olowek i pile lancuchowa . Jak masz problemy z trasowaniem , to robisz sobie szablon na zadany kat i juz .

budoflaniec
09-09-2007, 14:55
no moze w sumie fakt, ze ta pila z prowadnica to troche przesada w koncu mam tez pile tarczowa reczna, gdzie moge nastawic kat poczylenia tarczy, a ten drugi kat to faktycznie linijka i gotowe

no dobra a co z pilami tradycyjnymi, dlutkami itd...?

docent56
09-09-2007, 16:01
Piła łańcuchowa służy do ścinania drzewa a do ciecia drewna służą pilarki tarczowe(elektronarzędzie) najlepiej o wysokości cięcia 85 mm.CIEŚLI potrzebny jest poza tym alfa winkiel-kątownik nastawny.Krokiew narożna będzie miała zacięcia pod kątem 35.26 stopnia.

KOM44
09-09-2007, 16:21
U mnie przy wieżbie pracowało 4 ludzi i kprzystali z pilarki ale głównie z piły łańcuchowej. Jeżeli chcesz robic to sam to nie dasz rady.

budoflaniec
09-09-2007, 16:49
Piła łańcuchowa służy do ścinania drzewa a do ciecia drewna służą pilarki tarczowe(elektronarzędzie) najlepiej o wysokości cięcia 85 mm.CIEŚLI potrzebny jest poza tym alfa winkiel-kątownik nastawny.Krokiew narożna będzie miała zacięcia pod kątem 35.26 stopnia.

masz na mysli zaciecia przy polaczeniu z murlata? czy platwia kalenicowa?
no i dlaczego 35,26°?
przeciez wiezba ma nachylenie 45°??

kapusta
09-09-2007, 16:58
no własnie - lepiej sie nie brac do tej roboty bez prostej znajomosci geometrii

kapusta
09-09-2007, 16:58
nie wszedł mi cytat
"o i dlaczego 35,26°?
przeciez wiezba ma nachylenie 45°??"

kapusta
09-09-2007, 17:07
tego rodzaju więzba jest dosyć trudna do wykonania -szczególnie dla kogos kto nigdy tego nie robił

budoflaniec
09-09-2007, 17:09
no wiec oswieccie mnie gdzie bedzie te zaciecie ?
bo tego jakos nei widze...
a z geometrii jestem raczej niekiepski....???

beton44
09-09-2007, 17:11
podstafofe narzędzie:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Accetta.jpg/270px-Accetta.jpg

budoflaniec
09-09-2007, 17:32
Piła łańcuchowa służy do ścinania drzewa a do ciecia drewna służą pilarki tarczowe(elektronarzędzie) najlepiej o wysokości cięcia 85 mm.CIEŚLI potrzebny jest poza tym alfa winkiel-kątownik nastawny.Krokiew narożna będzie miała zacięcia pod kątem 35.26 stopnia.

o kurcze docent ale mnie do wysilku zmusiles;)
nie myslalem na razie o tym laczeniu dwoch krokwi naroznych z soba
jesli o to chodzi to masz oczywiscie racje mnie tez wyszlo 35,267°

pewnie masz juz takie gotowce dla standardowych pochylen polaci, co? ;)

ja myslalem, ze mowimy o wcieciach w tej krokwii na polaczeniu z murlata, lub wyciecie w tych krokwiach aby je spasowac z platwia kalenicowa...

bylbym ci wdzieczny gdybys troche opisal jak sie do tego zabrac....

I.W.
09-09-2007, 21:47
Spalinowka jest dokladna i uniwersalna . Jezeli masz klopoty z dokladnoscia ciecia , to : zmien lancuch , zmien pile , pocwicz troche .
Robiłem więźbę na garażu piłą elektryczna ( z marketu). Było do d.... Pomyślałem sobie że no cóż trzeba miec zdolności i doświadczenie bo nijak cholerstwo nie chciało ciąć tam gdzie chciałem. Teraz majstry co kończą dach zostawiły u mnie narzędzia. Robiłem konstrukcję pod podbitkę i ciąłem różne inne elementy spalinówką. Normalnie miodzio. Przypuszczam że to kwestia łańcucha. Przydałoby się jeszcze rusztowanie, kątomierz (moi mieli taki duży szkolny regulowany), wiertarka i ostre wiertła, kątówka, pożądny młotek kalkulator z funkcjami tryg. i paru chłopa do pomocy przy wciąganiu i ustawianiu.

kapusta
10-09-2007, 10:18
ktos kto nie wie ze krawęznica lezy pod innym kątem jak połac dachowa nie powinien sie zabierać za robienie tej więzby

st_x
10-09-2007, 15:24
Spalinowka jest dokladna i uniwersalna . Jezeli masz klopoty z dokladnoscia ciecia , to : zmien lancuch , zmien pile , pocwicz troche .
.......ciąłem różne inne elementy spalinówką. Normalnie miodzio. Przypuszczam że to kwestia łańcucha. Przydałoby się jeszcze rusztowanie, kątomierz (moi mieli taki duży szkolny regulowany), wiertarka i ostre wiertła, kątówka, pożądny młotek kalkulator z funkcjami tryg. i paru chłopa do pomocy przy wciąganiu i ustawianiu.

"Spalinówka" jako narzedzei ciesielskie. :o :o :o !!!
.. no ale postep to postęp i bez piły spalinowej jak widac nie można przyciąć niczego na wymiar.

Pozdrawiam

Rav
10-09-2007, 15:35
Hahaha...
Spróbujcie dociąć krokwie o wymiarach 9x18 cm na połączeniu z krokwią koszową pilarką... :D Te 85mm to Ci wystarczy do połowy chyba... :D

Ja robiłem więźbę sam. Tzn z ojcem i dwoma innymi ludźmi. Wszyscy jesteśmy raczej kumaci w temacie. Nie była to zupełnie pierwsza więźba, którą popełniliśmy...
Tak czy inaczej posługiwaliśmy się dość dobrą pilarką. Aczkolwiek niektóre cięcia, zwłaszcza w koszach czy kalenicy lub na łączeniach krokwii pod kątem znacznie łatwiej wykonuje się piłą łańcuchową.
I tutaj polecam łańcuszek elektryczny. Na początku używaliśmy łańcuchowej spalinowej i szlag mnie trafiał jak trzeba było ją co chwila odpalać a potem szybko gasić, bo głośnie cholerstwo strasznie.
Łańcuszek elektryczny jest na tyle silny, że do krokwii i murłat w zupełności wystarczy, znacznie cichszy, nie trzeba go odpalać a co najważniejsze jest bardziej precyzyjny.
Tak więc jeśli chodzi o narzędzia to opróczy tych co już wymieniliście polecam łańcuchową elektryczną. Do więźby idealna.

kapusta
10-09-2007, 16:02
'nie pomogą lufy Kruppa kiedy strzelec ................"
nie pomoże nawet piła diamentowa ze złota rączką kiedy brak podstawowych umiejętności przy wyk. konstrukcji dachów

docent56
10-09-2007, 19:06
Taką więźbę kopertową to się wykonuje na dole. I krokwi (kulawek) tez nie trzeba przycinać piłą łańcuchową nawet gdy ją trzeba ciąć na dwa razy. Znajomość geometrii i w/w narzędzia wystarczą.

docent56
10-09-2007, 19:18
Więcej na temat można przeczytać w DACHY nr1/2003 lub DEKARZ & CIEśLA NR 2/2007.

I.W.
10-09-2007, 22:25
"Spalinówka" jako narzedzei ciesielskie. :o :o :o !!!
.. no ale postep to postęp i bez piły spalinowej jak widac nie można przyciąć niczego na wymiar.

Pozdrawiam

Pewnie można i ręcznie ale po co. Kiedyś nie dawano łaczników z blachy stalowej a dziś są i funkcjonują na równi z tradycyjnymi połączeniami ciesielskimi.

Andrzej Wilhelmi
10-09-2007, 22:50
Spalinowa piła łańcuchowa to podstawowe narzędzie + młotek, dłuto i wiertarka. Bez łańcucha można zapomnieć o wykonaniu więźby. Pozdrawiam.

iwonaszczytno
13-09-2007, 18:54
No tak teraz tylko spalinowa da radę, a moja-twoja młotek i dłutko to nie łaska ? :wink:

beton44
14-09-2007, 04:37
No tak teraz tylko spalinowa da radę, a moja-twoja młotek i dłutko to nie łaska ? :wink:



tak tylko piła spalinowa mamy XXI wiek

i już nikt nie umie przeciąć belki 15x15 cm ręcznie

umiejętności te wymarły razem ze śmiercią starych mistrzów siekierki :-?