PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperator jakiej firmy?



Strony : [1] 2 3 4 5

szron
10-09-2007, 09:03
Buduje dom 125m2 powierzchni uzytkowej. Jakiej mocy rekuperator powinien mi wystarczyć i najważniejsze pytanie JAKIEJ FIRMY REKUPERATOR POLECACIE A JAKIEJ NIE?!

Lew2
10-09-2007, 21:18
Ja kupiłem firmy Brink, ale jeszcze nie uruchomiony. Ponoć dobre są jak jest silnik na prąd stały: cicho i oszczędnie, ale wtedy rekuperator droższy.

zygmor
10-09-2007, 21:34
Chyba jeden z najlepszych krajowych to chyba Bartosz, ale ja tak wysoko nie mierzę. Początkowo zamierzałem kupić reku Tywent, ale chyba zdecyduję się z innych powodów na reku Dospela.

czandra
10-09-2007, 23:01
Wejdż na tę stronę:

http://www.rekuperatory.pl/stork/index.shtml

My bierzemy z tej firmy. Bardzo dobry sprzęt, a do tego miła obsługa, zwłaszcza w Poznaniu :wink:

Pzdr.

odaro
11-09-2007, 07:45
A ILTO ma ktoś w domu ILTO? Jak się sprawuję?

piwopijca
11-09-2007, 07:52
Bartosz wychodzi taniej niz w rekuperatory.pl - przynajmniej dla mnie wyliczyli tak. Jest to koszt rzedu 15.000 z automatyka/panelem do sterowania wentylacja (mam na mysli BARTOSZ'a) a w rekuperacja.pl wyszlo ok.20.000 wiec jest spora roznica w kosztach (domek z poddaszem, ok. 155m2 uzytk.)

Pzdr.

kubanki
11-09-2007, 13:27
Buduje dom 125m2 powierzchni uzytkowej. Jakiej mocy rekuperator powinien mi wystarczyć i najważniejsze pytanie JAKIEJ FIRMY REKUPERATOR POLECACIE A JAKIEJ NIE?!

My mamy rekuperator Flexit VG-400 (dystrybuowany przez Elektrę - http://www.elektra.pl)
Wybraliśmy go, bo:
1. Polecał nam projektant.
2. Norweski producent - a Skandynawowie mają spore doświadczenie w zarządzaniu ciepełkiem.
3. Filtr EU7 na wlocie do pomieszczeń w standardzie (syn ma silną alergię).
4. Jest bardzo cichy (na pierwszym biegu w ogóle nic nie słychać w pomieszczeniach). Producent jako jeden z nielicznych podaje emisje hałasu w różnych miejscach.

Niestety (?) nie jest to reku przeciwprądowy, tylko krzyżowy, więc jego sprawność to 60-70% (o ile pamiętam). Ale to akurat nie było najistotniejsze kryterium.

Co do mocy, to powinien się wypowiedzieć fachowiec (projektant) - nasz dom ma nieco ponad 150m2.

Instalację robiła firma Klimat-Dom (http://www.klimat-dom.pl) z Płocka, którą niniejszym polecam.

Pozdrawiam,
Bubu

B.Art
11-09-2007, 19:55
Niestety (?) nie jest to reku przeciwprądowy, tylko krzyżowy, więc jego sprawność to 60-70% (o ile pamiętam). Ale to akurat nie było najistotniejsze kryterium.
Instalację robiła firma Klimat-Dom (http://www.klimat-dom.pl) z Płocka, którą niniejszym polecam.


Hej!
Przymierzam się do takiego właśnie flexita - podobno od sprawności wazniejsza jest wydajność, bo te 90% odzysku to i tak często tylko teoria. Ale nie o tym - Jak sie Wam sprawuje ten Flexit, długo juz go użytkujecie? Macie może podłączony do niego GWC? I ostatnie - ile płaciliście za montaż?

pozdrawiam

VIP Jacek
11-09-2007, 20:00
ja mam reku Dospela - przeciwprądowy, jeszcze nie podłączony.

Eltom
11-09-2007, 20:28
Buduje dom 125m2 powierzchni uzytkowej. Jakiej mocy rekuperator powinien mi wystarczyć i najważniejsze pytanie JAKIEJ FIRMY REKUPERATOR POLECACIE A JAKIEJ NIE?!

Na pewno znajdziesz na forum normy wentylacji dla poszczególnych pomieszczeń. Nie pamiętam dokładnie jak to jest, ale chyba 50 m3/h dla pomieszczeń użytkowych, a 70 m3/h dla kuchni/łazienek. Lepiej sprawdź.
Sam zdecydowałem się na Bartosza, a nie zdecydowałem się na Dospela.
Wygląda na to, ze Dospel ma teraz już wszystko w Chinach robione, jakieś takie małe, delikatne. Bartosz jest przeciwnością - duży, nieporęczny, solidny. Cóż, tego się w kieszeni nie nosi ;)

Lookita
11-09-2007, 20:52
ja mam projekt i instalacje z Proventu,Geo 400 ,czy jakos tak,polaczony z GWC bezprzeponowym ich projektu.O Bartoszu myslalem,ale firma da glowe za Proventa z tym GWC,ze sprawuje sie na bank b.dobrze...Bartka tez montowali,ale......zaufalem im...to moi krajanie ;-)

odaro
11-09-2007, 21:52
Jest jeszcze norweski Vallox.

Czy w Warszawie lub okolicach montuje ktoś centrale Valloxa.

izat
11-09-2007, 23:25
a ja mam ATC

piwopijca
12-09-2007, 05:54
Na pewno znajdziesz na forum normy wentylacji dla poszczególnych pomieszczeń. Nie pamiętam dokładnie jak to jest, ale chyba 50 m3/h dla pomieszczeń użytkowych, a 70 m3/h dla kuchni/łazienek. Lepiej sprawdź.
Sam zdecydowałem się na Bartosza, a nie zdecydowałem się na Dospela.
Wygląda na to, ze Dospel ma teraz już wszystko w Chinach robione, jakieś takie małe, delikatne. Bartosz jest przeciwnością - duży, nieporęczny, solidny. Cóż, tego się w kieszeni nie nosi ;)

Minimalne wymagania:
- w kuchni z oknem zewn., kuchenka gazowa lub weglowa - 70m3/h
- w kuchni z oknem zewn. z kuchenka elektryczna - 30m3/h w mieszkaniach do 3 osob i 50m3/h powyzej trzech osob
- w kuchni bez okien z kuchnia elektryczna - 50m3/h
- w lazience (z WC lub bez) - 50m3/h
- w wydzielonym WC - 30m3/h
- pomieszczenia pomocnicze bez okien - 15m3/h
kuchnie bez okien z kuchnia gazowa,obowiazkowo wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna - 70m3/h
pokoje oddzielone od kuchn,lazienek i WC z wiecej niz 2 drzwi lub pokoje na wyzszych kondygnacjach - 30m3/h
Zaleca sie przewymiarowanie w celu zwiekszenia wydatkow okresowo do co najmniej 120m3/h

To wg norm PN-83/B-03430 i pozniejszej zmiany PN-83/B-03430/Azs:2000

Pzdr.

ortolin
12-09-2007, 07:27
A ILTO ma ktoś w domu ILTO? Jak się sprawuję?

Przylaczam sie do pytania, czy ktos ma ILTO?

Ewentualnie ktory reku jest najcichszy? Tak na ok 300-350m3/h

johny27
12-09-2007, 09:38
ja mam Koss VX0500-96-ECE01 - wydajność max 500m3/h

Xena z Xsary
12-09-2007, 09:41
Jest jeszcze norweski Vallox.

Czy w Warszawie lub okolicach montuje ktoś centrale Valloxa.
fiński
napisałam Ci w mejlu kto montuje Valloxa w Wawce. Uderz tam i popytaj
U mnie będzie Vallox
mam parter 350m3, moze kiedys 550m3 (o ile zagospodaruje strych)

agagaj
12-09-2007, 12:29
A jak Valloxy wychodzą cenowo... Masz już jakąś wycenę całej instalacji?
Pytam, bo kubatura u mnie niemal identyczna - podobnie jak to poddasze przyszłościowe:)

Xena z Xsary
12-09-2007, 13:53
osobiscie mam wycene na viesmaku 13500zł

j-j
12-09-2007, 14:08
A ktoś ma lub zamierza mieć EkoZefira, bo z tego co widzę ma niezle sprawności i dość duży spręż (nie trzeba by może nawet dodatkowego wentylatora dla GWC).

kubanki
12-09-2007, 14:49
Ale nie o tym - Jak sie Wam sprawuje ten Flexit, długo juz go użytkujecie? Macie może podłączony do niego GWC? I ostatnie - ile płaciliście za montaż?


1. Użytkujemy go prawie rok, więc raczej krótko. Na razie nie ma problemów.
2. GWC jeszcze nie ma - pewnie będziemy robić w przyszłym roku (mamy przygotowane wejście i przepustnicę).
3. W sumie zapłaciliśmy ok. 12500 zł (oczywiście w zeszłym roku!) za wszystko: 7 zaworów wyciągowych, 5 zaworów nadmuchowych (w tym jedna kratka w salonie na ścianie) no i oczywiście wyrzutnia i czerpnia (z rozgałęzniem i przepustnicami na przyszłe GWC). Rozprowadzenie na nieużytkowym poddaszu - mamy domek parterowy.

Pozdrawiam,
Bubu

B.Art
12-09-2007, 19:47
3. W sumie zapłaciliśmy ok. 12500 zł (oczywiście w zeszłym roku!) za wszystko: 7 zaworów wyciągowych, 5 zaworów nadmuchowych (w tym jedna kratka w salonie na ścianie) no i oczywiście wyrzutnia i czerpnia (z rozgałęzniem i przepustnicami na przyszłe GWC). Rozprowadzenie na nieużytkowym poddaszu - mamy domek parterowy.
dzięki za odpowiedź. Cena była OK!
Kolega pokazał mi dzisiaj wycene instalacji Bartosza - firma chce za np. za przewody nawiewne i ich montaż jakieś 4500 i mniej wiecej tyle samo za wywiewne. Osobiście byłem w szoku, bo to w sumie może 2 dni roboty a materiały pewnie nie kosztują połowy tego.
Powiedzcie - czy widząc jak montaż wykonywały zawodowe ekipy bylibyście w stanie samodzielnie zamontować przewody i przepustnice? Nie mówię oczywiście o regulacji.

piwopijca
13-09-2007, 07:36
Taa, Ci montezy z bartyckiej (robia oficjalnie dla Bartosza) to niezle zdzierusy. Licza sobie sporo za montaz, materialy nie sa tanie ale Oni przeginaja. Koniunktura jest to i ceny winduja. Moze taniej wyjdzie "obcego" wziac do montazu i regulacji centralki?
Moze z inej firemki, jezeli bedzie wogole taniej, zgodza sie zmontowac.

Pzdr.

kubanki
13-09-2007, 07:54
Powiedzcie - czy widząc jak montaż wykonywały zawodowe ekipy bylibyście w stanie samodzielnie zamontować przewody i przepustnice? Nie mówię oczywiście o regulacji.

Cóż, jak to mówią - nie święci garnki lepią. Na początku chciałem zrobić to sam. Jednak, po przedstawieniu kosztorysu, okazało się, że cena wykonawcy nie jest wcale dużo większa - po pierwsze 7% VAT, po drugie wykonawca miał lepsze ceny u dostawców materiałów.
Inna rzecz, że u mnie robili to jednak trochę dłużej niż 2 dni. Poza tym działali na poddaszu nieużytkowym - czyli nieizolowanym termicznie pod koniec lata (a lato było piękne tego roku :) ) - myślę, że ponad 40 stopni to tam było :) Myślę, że mi zajęłoby to min. 2 tygodnie (biorąc pod uwagę, że musiałbym to robić sam, bez pomocnika). Ceny materiałów możesz sprawdzić w internecie - np. cennik jest do pobrania ze stron firmy Alnor, jest też sklep internetowy (i "realny") www.maxair.pl.
No i tak jak wspomniałem - zaproponowali swoje ulepszenia (np. usytuowanie czerpni, kratka nawiewna na ścianie zamiast anemostatu do salonu (salon jest wysoki).

Acha, ta "moja" firma (Klimat-dom) ma też biuro w Łomiankach zdaje się - zawsze możesz się tam udać z projektem i popytać.

Jeśli chodzi o inne firmy to 2 kolegów z pracy korzystało:
1. rekuperatory.pl - kolega walczył chyba przez kilka miesięcy, żeby usunęli jakieś usterki - za każdym razem "już jechali", ale jakoś niedojeżdżali. Drugi kolega wysłał do nich zapytanie o ofertę - odpowiedź dostał po ponad dwóch tygodniach - więc zdecydował się na:
2. "Tanie grzanie" - o ile mi wiadomo to wycenili mu na ponad 20 tys. za dom ok. 200m2 (więc trochę większy od naszego), razem z GWC na rurach Rehau. Na razie zrobili mu kanały i jest póki co zadowolony.

Pozdrawiam,
Bubu

B.Art
13-09-2007, 08:00
w rekuperatory.pl wycenili mi cały system na ok. 26tyś. Lubię dobrze płacić za solidną robotę, ale bez przesady :wink:

B.Art
13-09-2007, 08:10
Taa, Ci montezy z bartyckiej (robia oficjalnie dla Bartosza) to niezle zdzierusy. Licza sobie sporo za montaz, ...
skąd wiedziałeś że z Bartyckiej :lol:

piwopijca
13-09-2007, 08:30
Dzwonilem do Bartosza i powiedzieli mi,ze na bartyckiej montuja ich urzadzenia tzw. frimowanie.
Sam zastanawiam sie nad Bartoszem,jest niezly, ale ta cena za montaz jest troche wygorowana. Gdyby chcieli mniej to nie mialbym juz dylematu z kim podpisac umowe a tak ...
Podobno jeszcze jakas firemka ma montowac w warszawie, kurcze nie pamietam jej nazwy, ale zawsze mozesz zadzwonic do Producenta i podadza namiary na nia. Tez niby z autoryzacja etc.
Nie sprawdzalem o ile i czy wogole sa tansi, teraz gadam z developerem o budowie calkowitej,wiec i reku i gwc wchodzilyby w jego zakres.

Pzdr.

B.Art
13-09-2007, 08:42
Ja akurat zdecydowany jestem na Flexita VG400 bodajże. Tego z kolei polecał mi i projektant i specjaliścii od wentylacji. Kanały nawiewne i wywiewne i tak sie niczym nie różnią - dlatego szukam solidnej firmy do samej instalacji.

kze
22-01-2008, 11:27
No i jak się ten Flexit sprawuje?

B.Art
22-01-2008, 21:18
Dopiero montują się przewody. Wybralem firme klimat-dom, ktora polecal Bubu. Za jakis tydzien instalacje będą skończone. Reku jeszcze nie montujemy - dopiero w lato, ale jak bylem zdecydowany na flexita to teraz nie wiem - szef klimat-domu poleca stork-air'a podobno lepszy odzysk ciepla, mniejsze zuzycie pradu itd. Lamie sie pomalu ale jeszcze mam chwile czasu do namyslu.

pzdr

kze
23-01-2008, 07:43
A inni? Ponoć reku jest bardzo popularny... Jakiej firmy macie Reku? No i oczywiście czemu ta firma..

wojmon
23-01-2008, 14:20
A inni? Ponoć reku jest bardzo popularny... Jakiej firmy macie Reku? No i oczywiście czemu ta firma..


Ja mam Renovent firmy BRINK (w Polsce ASK). Działa od 2-3 miesięcy. Tyle mogę powiedzieć bo na razie dom jest wykańczany (a właściwie to on wykańcza mnie ;-/) i nie mieszkam w nim. Nie było żadnych problemów przy niższych temperaturach (reku ma system odmrożeniowy), inna sprawa że tego mrozu też jak dotąd nie było za wiele. Wybrałem bo oferta była tańsza niż oferta z Bartosza, urządzenie działa naprawdę cicho, wymiana filtrów jest prosta, podobno lepiej działa bez GWC (a ja go nie instalowałem). W papierach ma rewelacyjne wyniki odzysku ciepła, ale jako że na razie nie mieszkam to trudno to zweryfikować.
Dodatkowy pozytyw to świetny kontakt z przedstawicielem firmy i panami od montażu (przynajmniej w Krakowie). Urządzenie stoi na nieogrzewanym poddaszu więc na wszelki wypadek "opatuliłem" je wełną. Proste sterowanie (podobno bez problemu można rozbudować). Na razie tyle.

..::M:D::..
24-01-2008, 10:39
a może ktoś się spotkał z czymś.. takim (http://www.fincomfort.pl/ilto440.html)

Xena z Xsary
24-01-2008, 17:49
ILTO - w opinii znajomego finskiego instalatora calkiem porzadne

Zonzi
14-02-2008, 23:01
Wlasnie poczytalem o ILTO 440 i powiem ze ma calkiem fajne mozliwosci.

5 biegow
czasowe wylaczenie wentylatora wywiewnego - do rozpalania kominka
czasowe zwiekszanie wydajnosci np 0.5h, 1h
recyrkulacja powietrza ogrzanego np z sufitu nad kominkiem
sterowanie przez higrometr i czujke czadu
ogrzewnica/chlodnica wodna
automatyczny bypass letni

Zastanawiam sie pomiedzy tym a Storkairem ComfoAir.

pozdrawiam
Zonzi

DariuszKa
12-06-2008, 22:44
ja właśnie jestem po wymianie rekuperatora villox na lossnay Mitsubishi jest to najbardziej cichy reku z automatycznym bypasem czyli sam dobiera kiedy ma iść powietrze przez wymiennik oprócz tego m awymiennik z celulozy czyli ten z odzyskiem wilgoci na razie jest OK bo ten poprzeedni mnie już denerwował w nocy na wolnym biegu było go słychać latem trzeba było wstawiać zestaw letni :) ale miał zaletę cały był z metalu więc praktycznie nie zniszczalny w tych nowych to pełno styropianu
a co do szybkości na rekuperatorze powinien być dobrany optymalnie n a średnim biegu wyższy bieg ma służyć jako awaryjne przewietrzanie a najniższy podczas urlopu jak nikogo nie ma w domu co do norm to jedne mówią o ilości powietrza w wc i kuchni jako wartość stałą (np 70m3/h w kuchni) nie biorąc czy to jest kuchenka mała czy duża a sanepid mówi o ilościach wymian na godzinę sam nie wiem czym sie sugerować ale w w naszym kraju to tak zawsze

marbuz
31-08-2008, 23:27
Do DariuszKa
Jaki rekuperator wymieniałeś, czy chodzi ci o Vallox?? nie znalazłem żadnego Villox'a. CZy możesz podać typ jaki wymieniałeś i dlaczego?
Chciałem kupić Vallox Digit wiec pytam, może nie powinienem bo są jakieś felery!
czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam

HenoK
01-09-2008, 07:25
Ja mam zainstalowaną centralę Daytona 250 Dospela. Więcej szczegółów w wątku : http://forum.muratordom.pl/nowe-reku-dospela-daytona,t124221.htm :).

Depi
01-09-2008, 14:38
A czemu Tywentów nikt nie instaluje? Tanie toto jak barszcz, wentyle EBM...

tres34
04-09-2008, 12:42
Czytam watki o rekuperatorach i nadziwic sie nie moge. Macie zbedna kase to zaraz podam konto i mozecie mi ja przelac. A tak na powaznie, liczyliscie po jakim czasie sie wam instalacja zwroci, uzwgl. wymiane filtrow, prad i czyszczenie? Ja to zrobilem w podobnym watku i aktualnie jestem tam opluwany 8)

MCB
04-09-2008, 12:49
A tak na powaznie, liczyliscie po jakim czasie sie wam instalacja zwroci, uzwgl. wymiane filtrow, prad i czyszczenie? Ja to zrobilem w podobnym watku i aktualnie jestem tam opluwany 8)

Taaa...
Na szczęście można to szybko zweryfikować:

http://forum.muratordom.pl/post2715615.htm#2715615

MCB

Xena z Xsary
04-09-2008, 18:56
ja mam Valloxa 95 silent i jest cicho.

Depi
04-09-2008, 20:21
Czytam watki o rekuperatorach i nadziwic sie nie moge. Macie zbedna kase to zaraz podam konto i mozecie mi ja przelac. A tak na powaznie, liczyliscie po jakim czasie sie wam instalacja zwroci, uzwgl. wymiane filtrow, prad i czyszczenie? Ja to zrobilem w podobnym watku i aktualnie jestem tam opluwany 8)

Bo pitolisz głupoty. I tyla.

coulignon
04-09-2008, 20:23
A czemu Tywentów nikt nie instaluje? Tanie toto jak barszcz, wentyle EBM...

Kto w stolicy sprzedaje Tywenty?

odaro
05-09-2008, 10:54
A czemu Tywentów nikt nie instaluje? Tanie toto jak barszcz, wentyle EBM...

Kto w stolicy sprzedaje Tywenty?


http://www.hakom.pl/

marbuz
06-09-2008, 21:48
A tak na powaznie, liczyliscie po jakim czasie sie wam instalacja zwroci, uzwgl. wymiane filtrow, prad i czyszczenie? Ja to zrobilem w podobnym watku i aktualnie jestem tam opluwany 8)

Taaa...
Na szczęście można to szybko zweryfikować:

http://forum.muratordom.pl/post2715615.htm#2715615

MCB

Dzięki MCB, przeczytałem - to rzeczywiście wszystko wyjaśnia!!!

Ponawiam swoje pytanie do wszystkich, chce zainstalować reku VALLOX-a.
Polecano mi Digit'a choć to krzyżowy, 95 wg charakterystyk droższa, mniej wydajna i co najgorsze bardziej hałaśliwa.
Domek maly 120 m2, może macie jakieś uwagi

MarcinIKS
17-04-2009, 15:30
Czy wie lub ma ktoś takie coś? :)
http://www.allegro.pl/item613580933_rekuperator_z_odzyskiem_ciepla_i_wil goci_490m3_h.html
Cena dziwnie niska, wygląd Lossnay-a ;)
Celulozowy wymiennik - w sumie nie bardzo jestem do niego przekonany, ale przy tej cenie - gdyby to jeszcze nie było bardzo głośne ...

mp_krk
09-11-2009, 15:00
Czesc

Jaki reku byście wybrali, polecili:

HR Renovent Brink Large czy Beluf Selen500?

Spider_RD
08-03-2011, 20:00
A ja mam dylemat pomiędzy Mistral 300DUO a Bartoszem Vena 3EC.
Nawet post taki postawiłem bo mi na czasie zależy...
Więc jeśli ktoś ma wyrobioną opinię to chętnie ją poznam...

kangaxx
08-03-2011, 21:23
to dwie różne maszynki a mistral duo to porażka :)

kerado28
28-06-2011, 16:36
Firewall - skąd bierzesz te stare wątki :-)

kangaxx
03-07-2011, 21:08
widać nie takie cudo :)

bartekgr
06-07-2011, 17:04
Za kilka miesięcy będę mógł podzielić się wrażeniami. :) Urządzenie 35RX5 będzie montowane za jakieś 3-4 tygodnie.

arwent
22-07-2011, 10:45
Polecam rekuperatory Aeris 350/550 wykonane z solidnych materiałów, które nie zwiększają akustyki pracy rekuperatora. Sam montuję te centrale i są naprawde warte swojej ceny. Pozdrawiam

arwent
22-07-2011, 21:39
zależy z jakim panelem sterowania i czy to ma być podstawowa wersja czy rozszeżona. cena od 7400 do 12500

kangaxx
25-07-2011, 12:14
Polecam rekuperatory Aeris 350/550 wykonane z solidnych materiałów, które nie zwiększają akustyki pracy rekuperatora. Sam montuję te centrale i są naprawde warte swojej ceny. Pozdrawiam

co to znaczy nie zwiększają akustyki pracy rekuperatora? reku to wymiennik, za bardzo toto hałasowało nie będzie, więc i nie ma co zwiększać, hałasują wentyle albo niechlujna obudowa, i poza tym przesłanie "reku który nie zwiększa akustyki reku" o co tu chodzi?

arwent
25-07-2011, 16:10
Właśnie o tym napisałem że materiał z jakiego jest zbudowany Rekuperator nie zwiększa akustyki

Trymi
26-07-2011, 08:02
Nie wiem czy wiecie drodzy forumowicze, że reku Aeris oferowane przez wszystkim nam znaną firmę na "r".pl mają super wymiennik.
Na moje pytanie z czego on wykonany jest otrzymałem odpowiedź, że z tworzywa sztucznego, które lepiej przewodzi ciepło od aluminium.
Pomimo mojego inżynierskiego oburzenia, że przecież to jak 2+2=5, Pan z "r".pl dalej trwał przy swoim powtarzając jak mantrę bajki o rzeczywistej sprawności powyżej 95% i kosmicznych właściwościach polietylenu z jakiego ten cud-wymiennik jest zbudowany.
Pomyśleć, że tylu biednych ludzi się na to nabiera i płaci jak za zboże. Ja osobiście wolę rozmawiać ze specami pokroju Pana z firmy Jan-Gaz. Chociaż wiedzą co mówią. Dodam, że za cenę podaną przez "r".pl zbudowałbym do swojego domu conajmniej dwie WM oparte na reku Jan-gaz i jeszcze zostałoby mi na waciki. Pozdrawiam.

PS. Nie, nie jestem właścicielem firmy Jan-Gaz:)

kangaxx
28-07-2011, 10:41
ja tez nie jestem ale potwierdzam wszystko co napisał wyżej trymi

desmear
28-07-2011, 13:02
rozglądam się ostatnio za w miarę sensownym rekuperatorem i włos się jeży na głowie.
generalnie trwa dojenie klienta, bo jak inaczej nazwać sprzedaż skrzynki z dwoma wentylatorami, dwoma ramkami na filtr oraz wymiennikiem za min 5 tys złotych ? Jeśli zechcę panel do sterowania to muszę jeszcze suto doliczyć.
Dla porównania piec kondensacyjny w którym techniki wcale nie jest mniej a zaryzykowałbym twierdzenie, że jest znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcją można kupić poniżej 4 tys. Sterowanie ? panel wielki jak TV za 500 zł. czyli znacznie taniej

kangaxx
28-07-2011, 19:32
zrób sobie sam jakiś reku, przecież nikt ci nie zabroni, są różni producenci i różne ceny, nie wrzucaj wszystkich do jednego wora, sprawdź ile kosztuje wentylator do kondensata a ile do reku :)

desmear
28-07-2011, 21:10
zrób sobie sam jakiś reku, przecież nikt ci nie zabroni, są różni producenci i różne ceny, nie wrzucaj wszystkich do jednego wora, sprawdź ile kosztuje wentylator do kondensata a ile do reku :)

zapisz sobie tą wypowiedź i przeczytaj za kilka lat. zobaczysz sam jak wielkie trwa dojenie i ile rekuperatory będą kosztować. z kotłami kondensacyjnymi też tak było.

andriuss
28-07-2011, 22:22
zrób sobie sam jakiś reku, przecież nikt ci nie zabroni, są różni producenci i różne ceny, nie wrzucaj wszystkich do jednego wora, sprawdź ile kosztuje wentylator do kondensata a ile do reku :)

Kto chce się pobawić, to sobie robi sam, sporo można tu o tym poczytać - wielu osobom się udało. A ile kosztuje wentylator prądu stałego? 100 czy 150 EUR? Tak naprawdę płaci się głównie za wiedzę włożoną w różne programatory elektroniczne, know-how i niuanse, tak więc jeśli ktoś celuje w bardzo "elektroniczny" dom, a zainwestuje na dzień dobry w duży sterownik PLC i samokształcenie, zaoszczędzi furmankę kasy przy budowie. Elektronika dla profesjonalistów jest tania jak barszcz, reszta to ich stawka godzinowa.

jasiek71
28-07-2011, 22:35
zapisz sobie tą wypowiedź i przeczytaj za kilka lat. zobaczysz sam jak wielkie trwa dojenie i ile rekuperatory będą kosztować. z kotłami kondensacyjnymi też tak było.

za kilka lat wprowadzą następne " superwydajne nowinki" i dojenia ciąg dalszy...
...a rekuperatory, pewnie na śmietnik;)

kangaxx
29-07-2011, 19:52
nie muszę zapisywać, wiem co piszę

rafal_xl
01-09-2011, 17:15
witam,
byłem dziś w firmie "r".pl i po rozmowie wycenili mi wstępnie wentylacje mechaniczną z montażem w budowanym domu na ok 22.000 tys netto.
reku Aeris CA 350 ERV.
Dom ma 155 mkw pu. Odniosłem wrażenie, że wiedzą o czym gadają i znają się na tym.
W przyszłym tyg jestem umówiony z przedstawicielem Bartosza i zobaczymy co oni zaproponują.
Korzysta ktoś w ogóle z tego Aeris'a?

leniin
01-09-2011, 17:52
Ja mam domek 130 m2 i tez wycena 22tys. Moj szwagier ma dom 170m2 i tez u nich wycena 22tys. Tyle kazdemu wyceniaja :)

kangaxx
01-09-2011, 18:19
jak zyje nie udało mi się dojść do tej ceny :)

tomek131
01-09-2011, 18:34
22tys ?????Czy kogoś pogięło do reszty?To tak jak z pompami po 80tys.ALe cóż,naiwni zawsze się znajdą i nabiorą na tę kretyńską marketingową papkę o komforcie, oszczędnościach i fakcie ,że za chwilę wszyscy tak będą robić i nie warto iść w przestarzałe ,za chwilę nieaktualne rozwiązania.Mam alergię na takie pierdzielenie

Sławek...
01-09-2011, 20:10
za 22 tys to dopiero musi być świeże powietrze w domu... a odzysk ciepła taki, że nie warto żadnego pieca montować , hehe.....

...w sumie to ogłaszam promocję: każdy klient, który zapłaci mi 22 tys za instalację z urządzeniem 350 m3 w domu 155 m2 otrzyma ode mnie telewizor 40" gratis ;)
chętnych zapraszam na priv ;)

tomek131
01-09-2011, 22:00
Telewizor 40 cali kosztuje ze 2tys.Dorzuć jeszcze ze siedem takich telewizorów to się zgłoszę :) ALe zaraz jak w sklepie kosztuje 2, to ja mogę sprzedać po 1500.Nie da rady ,musisz dorzucić więcej niż 7 telewizorów

Indiana_
01-09-2011, 23:42
To ja mogę dorzucić z 5 telewizorów za 2 kafle, bo zwykle moja wycena za dom 130-150 m2 to ok. 8 k instalacja + 4-5k za dobry rekuperator. Z Vat-em :-)
7 telewizorów nie da rady dorzucić, chyba że po 2 nawiewy/wywiewy i na Lunie to i z 8 telewizorów bym dał :-)

kalumet
02-09-2011, 00:24
to dwie różne maszynki a mistral duo to porażka :)

mógłbyś to rozwinąć
ja chyba się zdecyduję ten reku

kangaxx
02-09-2011, 08:34
juz pisałem tu na temat mistrala, weź ten drugi

arwent
02-09-2011, 16:34
Rekuperatory.pl nadal są solidną firmą, ale sytuacja która powstaje na rynku budowlanym niedlugo ich zmusi do opuszczenia ceny (która i tak jest bardzo wysoka w porównaniu do innych firm)

kangaxx
02-09-2011, 18:09
Rekuperatory.pl nadal są solidną firmą...

no bez jaj chłopie, solidną to oni byli jak zaczynali teraz to...

i nie chodzi tylko o cenę...

rafal_xl
02-09-2011, 18:39
No to dobrze się stało, że tu to napisałem bo chyba rzeczywiście (przynajmniej po Waszych opiniach) cena niezbyt korzystna.
Może znacie jakieś solidne firmy zajmujące się montażem wentylacji mechanicznej z wielkopolski co zrobią tą instalację taniej?
I jeszcze jedno pytanie - jak wszyscy mówią, że drogo to jaka jest realna cena wykonania kompleksowo wentylacji mechanicznej dla budynku o powierzchni 155mkw?

arwent
02-09-2011, 20:36
no bez jaj chłopie, solidną to oni byli jak zaczynali teraz to...

i nie chodzi tylko o cenę...




nadal są solidni jeśli chodzi o wykonanie instalacji. Jestem ich podwykonawcą i robie instalacje naprawde wysokiej jakości tylko że ja taką instalacje w ich technologi z ich rekuperatorem zrobił bym o pare tys mniej. ale jak to bywa każdy musi coś z tego mieć dlatego przez firme "r" jest tak drogo

kerado28
02-09-2011, 21:46
Kto chce się pobawić, to sobie robi sam, sporo można tu o tym poczytać - wielu osobom się udało. A ile kosztuje wentylator prądu stałego? 100 czy 150 EUR? Tak naprawdę płaci się głównie za wiedzę włożoną w różne programatory elektroniczne, know-how i niuanse, tak więc jeśli ktoś celuje w bardzo "elektroniczny" dom, a zainwestuje na dzień dobry w duży sterownik PLC i samokształcenie, zaoszczędzi furmankę kasy przy budowie. Elektronika dla profesjonalistów jest tania jak barszcz, reszta to ich stawka godzinowa.

Koszt 1 wentylatora prądu stałego EBM to wydatek ok. 1050,00 zł
Są i tańsze, ale te drogie rekuperatory właśnie mają takie wentylatory.

dendrytus
02-09-2011, 22:29
witam,
byłem dziś w firmie "r".pl i po rozmowie wycenili mi wstępnie wentylacje mechaniczną z montażem w budowanym domu na ok 22.000 tys netto.
Reku aeris ca 350 erv.
dom ma 155 mkw pu. Odniosłem wrażenie, że wiedzą o czym gadają i znają się na tym.
W przyszłym tyg jestem umówiony z przedstawicielem bartosza i zobaczymy co oni zaproponują.
Korzysta ktoś w ogóle z tego aeris'a?
jaki jest tego sens?

rafal_xl
03-09-2011, 11:05
jaki jest tego sens?

sens czego?
sens montażu wentylacji?
sens montażu Aeris'a?

?

seba2001
03-09-2011, 16:00
Witam mam dom 120 m2 w stanie surowym dostałem ofertę na Vallox 95 za 12420 brutto.
I chyba się na nich zdecyduje.:wiggle:

autorus
03-09-2011, 16:32
Koszt 1 wentylatora prądu stałego EBM to wydatek ok. 1050,00 zł
Są i tańsze, ale te drogie rekuperatory właśnie mają takie wentylatory.

Bo te wentylatory maja mały pobór prądu. .
Uczulam żeby zobaczyć dokładnie ile bierze dany reku bo potem się za to płaci .
Ja będę robił właśnie na tych wentylatorach ,ale reku robiony na zamówienie.

dendrytus
04-09-2011, 06:47
sens czego?
sens montażu wentylacji?
sens montażu Aeris'a?

?
Wszystkiego.
Jaki jest sens wydania 22 tys, na ogół w kredycie, w domu 150 m.

autorus
04-09-2011, 07:08
To ja może podpowiem. Żadnego.

Trzeba sobie ustalić pewną sprawę, reku to nie jest jakiś hiper super technologia kosmiczna. Pudło,wymiennik, wentylatory , potencjometr do wentylatora koniec.
Oczywiście jak powiedział kolega Adam_mk jak chcesz to ci lamele mogę pokryć złotem, klient nasz pan :) Tylko po co?

kangaxx
04-09-2011, 08:57
kwota 22 tys za domek 150m/kw to sporo, na prawdę sporo, 1/3 tego idzie do jakiegoś prezia w kieszeń, który z reszta pojecia nie ma o wentylacji ale umie droooogo spredac, z reszta tak samo się płaci za windowsa, ludzie robią a prezio na karaibach sie nudzi :)

Indiana_
04-09-2011, 09:27
Wentylacja mechaniczna za około dwa lata będzie obowiązkowa, tak jak i w innych krajach.
Dlaczego?
- bo w dobrze wykonanym budynku z WG jest zbyt mała wymiana powietrza
- straty ciepła są zdecydowanie za duże - a dla gospodarki kraju bardzo istotne jest , czy pieniądze Polaków pójdą na zapłatę za ruski gaz, czy na zakupy polskich produktów

Może i firma r...pl bierze 22k za każdą wykonaną instalację, ale na rynku jest sporo niezależnych instalatorów - takich jak moja firma, albo Kangaxa, albo wielu innych forumowczów, gdzie te koszty są zwykle o połowę niższe (nie mam 10 prezesów nad sobą i 200 pracowników biurowych do wyżywienia), a jakość wykonania instalacji co najmniej taka sama.
Dlatego za kwotę 12-14 tys (tyle kosztuje u mnie projekt + montaż + rekuperator dobrej klasy + 3 lata gwarancji) zdecydowanie warto wykonać u siebie WM, ponieważ sama rezygnacja z kominów grawitacyjnych i drogich obróbek dachowych daje około 10k oszczędności. W efekcie realny koszt wykonania WM to raptem 2-4 tysiące złotych więcej niż tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Koszt prądu do napędu WM to około 20-30 zł miesięcznie, koszt wymiany filtrów kilkanaście złotych rocznie.
Komfort jaki uzyskujemy - kto nie doświadczył mieszkania w zbyt szczelnym domu bez WM, niech się nie wypowiada. A właśnie szczelność domu odpowiada za radykalne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, sam montaż WM do domu-sita niewiele daje..

kerado28
04-09-2011, 11:35
Indiana_ Firma o której piszesz lub starasz się pisać, posiada tylko kilku pracowników i jednego prezesa :-)
Siła tej firmy polega na renomie i znajomości marki.
Instalatorzy są firmami zewnętrznymi.
Największą ich przewagą nad konkurencją jest to, że posiadają najmocniejszą stronę internetową w Polsce oraz fakt, że ich firma propagowała zagadnienia rekuperacji w naszym kraju jako pierwsza.
Co do twoich cen...
Jeśli konkurencja ma ceny po 22k to wystarczy, że zaproponujesz 18k wtedy także będziesz konkurencyjny.

orko
04-09-2011, 12:23
Od końca stycznia do początku marca mieszkałem w domu bez wentylacji grawitacyjnej i bez uruchomionej WM i .... na komfort nie narzekałem. Wystarczyło rozszczelnić okna i z wilgocią nie było problemu. Co parę godzin należało otworzyć wszystkie okna na kilkanaście minut i ot wszystko. Strat ciepła jakoś nie odczułem. Paliłem w małej kozie brykietami i 10 kg dziennie wystarczało nawet w styczniu.
Więc powiem tak - bajki na temat niezbędności WM gadacie.

jasiek71
04-09-2011, 12:30
Od końca stycznia do początku marca mieszkałem w domu bez wentylacji grawitacyjnej i bez uruchomionej WM i .... na komfort nie narzekałem. Wystarczyło rozszczelnić okna i z wilgocią nie było problemu. Co parę godzin należało otworzyć wszystkie okna na kilkanaście minut i ot wszystko. Strat ciepła jakoś nie odczułem. Paliłem w małej kozie brykietami i 10 kg dziennie wystarczało nawet w styczniu.
Więc powiem tak - bajki na temat niezbędności WM gadacie.
ja tak mieszkałem przez cztery lata i sie też pod tym podpiszę;)

autorus
04-09-2011, 12:57
A ja mieszkam od 10 lat bez i koniecznie chce to zmienić.

tomek131
04-09-2011, 13:57
Indiana napisał:
Wentylacja mechaniczna za około dwa lata będzie obowiązkowa, tak jak i w innych krajach.

Bzdura

Indiana napisał:
ponieważ sama rezygnacja z kominów grawitacyjnych i drogich obróbek dachowych daje około 10k oszczędności. W efekcie realny koszt wykonania WM to raptem 2-4 tysiące złotych więcej niż tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Grubo naciągnięte.Bardzo grubo

Przy okazji-nie chcę GWC (chce żeby do domu wpadało mi świeże powietrze z dworu i kropka,nie ciągnięte przez żadne rurki zakopane w ziemi.Tak chce i tyle.I nie chcę na ten temat dyskutować)Jak twoja wentylacja mechaniczna zabezpieczy mnie żebym nie dostał suchot.Mam rozwieszać mokre ręczniki,skrapiać dom opryskiwaczem do bielizny,stawiać miednice z wodą żeby nie cierpieć ja i dzieci głownie z powodu przesuszania powietrza

Indiana_
04-09-2011, 14:40
Tomek: wszystkie kraje członkowskie UE muszą do połowy 2012 r ujednolicić przepisy odnośnie wymagań odbiorowych budynków, a od 2013 r nowe wymagania muszą obowiązywać. Polska to podpisała.
Już od dwóch lat istnieją świadectwa energetyczne, w których czarno na białym pokazujemy wartość EP dla oddawanego budynku. Praktycznie żaden z nowych budynków, wybudowanych tradycyjnie nie ma szans spełnić wymogu EP - ale w okresie przejściowym, w jakim jesteśmy, dopuszczono spełnienie jednego z dwóch warunków - albo EP jest mniejsze od EP referencyjnego, albo budynek spełnia U przegród - ten drugi warunek z kolei spełnia większość budynków.
Od 2013 budynki mieszkalne i inne będą musiały spełniać oba warunki - a bez WM nie jest to możliwe.

Pewnie ze dwa lata nowe prawo będzie słabo przestrzegane, ale w końcu po pierwszej karze będziemy musieli się dostosować.
Odnośnie kosztu WM:
Popytaj na budowie, ile kosztuje budowa od A-Z komina wentylacyjnego, z obróbkami dachowymi i obłożeniem klinkierem, a potem mów, że 10k to gruba przesada....

Jakie przesuszanie powietrza? Jeśli nie robi się idiotycznych instalacji typu 350 m3/h dla dwóch osób, tylko ilość powietrza jest dostosowana do potrzeb, to wilgotność utrzymuje się na poziomie 50% zimą. Jak ktoś się nie zna na wentylacji, albo montuje reku po to, by sobie chłodzić latem z GWC i wydajność instalacji musi wynieść ponad 500 m3/h, to potem jest problem z wilgotnością albo nierównomierne rozpływy.

tomek131
04-09-2011, 16:40
Indiana ,znajdz mi jakieś info ,skądkolwiek ,byle nie od dystrybutora lub montażysty urządzeń wentylacji mechanicznej mówiące ,że będzie konieczność stosowania wentylacji mechanicznej.
10tys nie kosztuje komin.Nie mówię ,że nic nie kosztuje ,ale bez przesady i bez tego ciągłego naciągania faktów w stronę w którą komu pasuje.Chyba ,że z ozdobnikami ze złota,ale wtedy z taką samą wentylacją(też ozłoconą) należy go porównywać
Jak będzie mi przesuszać dom zwrócisz mi kasę?NIe,powiesz przeszusza bo .....milion powodów.A tak postawię komin i nie myślę o problemie.Tak ja nie myśli o nim dziesiątki milinów właścicieli domów na całym świecie i nie czują z tego powodu dyskomfortu.Latem otwieram okna.Kropka.Aha - od owadów siatki za parę złotych.Było już wiele razy
Wybacz,ale krew mnie zalewa na te gupkie gadki w setkach wąków

lesz
04-09-2011, 17:16
Jeśli konkurencja ma ceny po 22k to wystarczy, że zaproponujesz 18k wtedy także będziesz konkurencyjny.
tu się nie zgodzę, musi być większy przeskok cenowy. Alternatywnie b.dobra opinia kogoś znajomego/polecającego o danej firmie montującej. Jeżeli chce się konkurować z nr1 (pozycja na rynku) to trzeba walczyć silniej ceną. Większość zwykłych użytkowników woli dopłacić w tym momencie te 4k do 18k, ale mieć "pewność" marki. Jednak, jak już mówimy o zrobieniu czegoś 10k taniej - powoli ma to sens i wiele osób sięgnie po kalkulator.
Ja osobiście będę starał się wpierw policzyć, cenę reku + montaż + materiały w sensownej firmie(niekoniecznie nr1 ;), a własny montaż i poświęcony czas. Dużo też zależy od natężenia obowiązków w pracy, bo nie każdy może/chce spędzać X godzin w pracy, potem jeszcze kilka na budowie>spać>od nowa... może się okazać, iż warto poświecić te 2-3k dodatkowo, ale spędzić ten czas razem z rodziną.

Łukasz80
04-09-2011, 18:15
przy różnicy 10k miałbym rebusa, obawiałbym się aż takiej taniości.... :)

rafal_xl
04-09-2011, 19:31
napisałem jeszcze do kilku i poczekam na ich propozycje i zobaczymy czy macie rację że da cię zrobić dużo taniej...

;)

orko
04-09-2011, 20:31
Czymś takim to możesz sobie łazienkę wentylować a nie dom.

Indiana_
04-09-2011, 20:42
Re Tomek
Wykonuję również audyty energetyczne, stąd mam tą wiedzę o kierunkach zmian prawa w dziedzinie energoooszczędności. I na chwilę obecną tak wygląda sytuacja - za dwa lata domy będą musiały spełniać znacznie bardziej rygorystyczne normy odnośnie zużycia energii niż obecnie. Jeśli nasz rząd nie zacznie kombinować, to niestety żaden uczciwie wykonany certyfikat energetyczny w domu bez rekuperatora nie ma szans na spełnienie wymagań, które zaczną obowiązywać od 2013r.
W efekcie dom nie zostanie odebrany, a to mały dramat z bardzo drogimi konsekwencjami.
Pewnie przez jakiś czas dalej będą się budować domy bardziej energochłonne, ale koniec wentylacji grawitacyjnej nastąpi znacznie szybciej niż myślisz.

Odnośnie problemów z przesuszaniem - przeciętny rekuperator w instalacji mojego projektu pracuje przez większą część czasu z wydajnością rzędu 100 m3/h. Taka wydajność zapewnia odpowiednią wilgotność zimą - przy tej wymianie i założeniu, że dom jest przystosowany do WM czyli szczelny, zyski wilgoci w domu są równoważone przez wentylację. W efekcie wilgotność utrzymuje się na stałym poziomie, odpowiednim dla zdrowia. Jeśli jednak dom jest nieszczelny (np. często użytkownicy chwalą się tutaj, że przy wyłączonym reku wentylacja jest wystarczająca), to zawsze będą problemy ze zbytnim wysuszaniem domu, a sens montażu rekuperatora w takim budynku - zupełnie zerowy (tak na marginesie).

Po instalacji WM użytkownik dostaje ode mnie wytyczne, jak regulować sobie program czasowy, aby zapewnić odpowiednią wilgotność. Wskaźnik wilgotności względnej jest obowiązkowym wyposażeniem każdego domu z WM - właśnie po to, by nie dopuścić do jej spadku poniżej 40-45% ww.

Odnośnie cen podanych przez Arturo 72 - mniej więcej tak to wygląda, choć kanały to są akurat najtańsze w tej instalacji, kształtki, nawiewy i izolacja kosztują.
Pozdrawiam

kerado28
04-09-2011, 20:59
Czyżby ?
Reku 200m3/h z bypassem-1,35tys.zł:
http://allegro.onet.pl/rekuperator-luna-200-dospel-najtaniej-prezent-i1784444395.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.onet.pl%2F rekuperator-luna-200-dospel-najtaniej-prezent-i1784444395.html)
Kanały Sonoduct fi125 99zł/10mb x 100mb=990zł:
http://allegro.onet.pl/rura-sonoduct-ad-3-fi-125-10mb-izolowana-250-c-i1790032373.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.onet.pl%2F rura-sonoduct-ad-3-fi-125-10mb-izolowana-250-c-i1790032373.html)
Wychodzi narazie 2295zł,co jeszcze doliczyć ?
Skrzynki rozdzielcze 2x100zł:
http://allegro.onet.pl/skrzynka-rozdzielcza-srrs-150-7x125-mm-ocynk-i1763611285.html


Można i tak.... lecz aby to było miarodajne porównaj dwie takie same instalacje ?
Czy firma R - proponuje kanały elastyczne ?
Czy firma R - proponuje instalacje na skrzynkach rozgałęźnych?
Czy firma R - proponuje rekuperator luna?
Czy firma R - nie wykonuje projektu i wykonuje wszystko na pałę... ?
itp.

kerado28
04-09-2011, 21:06
A znasz takie stwierdzenie:
Kto robi tanio... robi dwa razy ?
Tak byłoby w tym przypadku co opisałeś !!

dendrytus
04-09-2011, 21:07
Re Tomek
Wykonuję również audyty energetyczne, stąd mam tą wiedzę o kierunkach zmian prawa w dziedzinie energoooszczędności.
Energooszczędność na pewno, oszczędzanie pieniędzy już nie. Taka sama bzdura jak z żarówami energooszczędnymi.
Dlaczego dajesz tylko gwarancję na 3 lata a nie na okres po jakim się zwróci? I czy zwracasz pieniądze jak oszczędzanie nie przynosi korzyści finansowych?
PS
Przepisy może wejdą może nie. Jak wejdą to się będziemy martwić.
Dla naszego państwa to na pewno lepiej żeby nie spalać ruskiego gazu tylko polski węgiel(w elektrowniach).

Za 1 000 zł każdy dom spełnia dowolne normy i przechodzi odbiory.


Czyżby ?
Reku 200m3/h z bypassem-1,35tys.zł:
http://allegro.onet.pl/rekuperator-luna-200-dospel-najtaniej-prezent-i1784444395.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.onet.pl%2F rekuperator-luna-200-dospel-najtaniej-prezent-i1784444395.html)

Dobry energooszczędny i co najważniejsze trwały wentylator to wydatek około 1000 zł.

kerado28
04-09-2011, 21:17
Ale ja wcale Tobie nic nie sprzedaje :-)
Staram się tylko wytłumaczyć, że na pewnych rzeczach nie powinno się oszczędzać.

kerado28
04-09-2011, 21:26
Popadasz w skrajności z cenami..
Jeśli interesuje Ciebie Luna to kup ją na allegro lub w innym punkcie - tam napewno zdobędziesz info na temat rekuperatora, który Ciebie interesuje.

tomek131
05-09-2011, 22:42
http://muratordom.pl/gotowe-rozwiazania/instalacje/wentylacja-grawitacyjna-jak-nawiewniki-higrosterowane-poprawiaja-dzialanie-wentylacji,147_7244.html?cat=41&page=1

Prosto i łatwo.Bez zbędnych komplikacji.Do tego potwierdzone oszczędności.Ostatnia możliwość z artykułu -parę nawiewników ,jeden mały wentylatorek.Pewnie nie da się na tym zarobić kilku do kilkunastu tysięcy (w zależności kogo się złapie),bo cała taka wentylacja to parę nawiewników ,kilka kratek i wentylatorek.Za komin się zrobi.
Nie może być?Jakby całość 3-4tys zamiast 12 (albo 22).Działa też latem. Komfort jest.Okien nie trza otwierać ,to owady nie wlecą.

dendrytus
06-09-2011, 07:11
Do tego potwierdzone oszczędności
Do tego jeszcze ze dwa systemy i można sprzedawać ciepło z niczego.
To takie same oszczędności jak świece do samochodu podnoszące moc o 30%, filtr o 15% itp. Też wszystko udokumentowane, przetestowane i pomierzone. Po instalacji wszystkich gadżetów za 300 zł wzrost mocy silnika o 100%. Potem do tego wszystkiego magnetyzer i z zmniejszenie zużycia paliw o 30%.
PS.
Te "potwierdzone badania" to jakieś mocno tajne, skoro wujek google nic o nich nie wie.

tomek131
06-09-2011, 09:28
Z kratek nawiewnych w wentylacji mechanicznej też może ciągnąć zimą ,nie? A porównanie do świec samochodowych dodających 30% mocy i filtrach powietrza dodających 20% mocy w aucie pasuje mi do rekuperatora :) Wierze jak najbardziej w odzysk ciepła z procesów technologicznych ,ale w domku to jakoś tak nie mogę się przekonać.Cóż tam wieje z tej wyrzutni.Czuć co jak się podejdzie?To ileż tu ciepła odzyska.Zresztą po początkowej euforii dotyczącej oszczędzania w ten sposób wiele już nie zostało.Został komfort.To podobny komfort ,da taka wentylacja do jakiej opisu link wkleiłem,a kosztować będzie 25% tego co mechaniczna.
Ale jeśli chodzi o WM z reku,jest kolejna dziedzina ,którą można zagospodarować ,wyprodukować urządzenia,montować je,zapewniać do nich serwis itp.Powstało i powstanie wiele firm ,bo rynek jest spory.Wszak gospodarka musi się rosnąć,nasze emerytury są na giełdzie,a ta potrzebuje wzrostu gospodarczego by rosnąć

swistak81
06-09-2011, 09:36
Cóż tam wieje z tej wyrzutni.Czuć co jak się podejdzie?
Widać, że nie widziałeś instalacji na oczy. Zapewniam cię, że na najniższym biegu już wieje mocno.
Przy anemostacie oczywiście nie czuć wiele ruchu powietrza (i tak ma być), ale jak sobie weźmiesz kilkanaście i połączysz do kupy (wyrzutnia) to robi się na końcu niezły wiaterek...

autorus
06-09-2011, 09:39
kolego , rozumiem z postów ze nie będziesz robił WM , a to jest temat "rekuperator, jakiej firmy?" Chyba pomyliłeś wątki. I to nie jest złośliwość bo jak ktoś nie chce to nie i koniec. Każdy ma takie prawo. Ale ten wątek nie jest o tym czy ma być czy nie tyl;ko jakiej firmy ma być :)

tomek131
06-09-2011, 14:19
Masz rację,już milknę.

autorus
06-09-2011, 14:37
Zaraz mi post skasują, a jak z kolegi płytą fundamentową? Bo czytałem że sie kolega przymierza :)

tomek131
06-09-2011, 18:25
Myślę ,że dobrze byłoby podyskutować w osobnym wątku.....i taki założę.Tutaj ma być o konkretnych firmach od reku i niech tak zostanie
O płycie myślę,ale to jeszcze mniej odpowiedni temat na tym wątku raczej.....jest osobny o płycie fundamentowej

Jarek EM08
07-09-2011, 10:57
Panowie,

zaproponowano do mojej wentylacji reku Mistral 400 GEO, choć ja sam skłaniam się ku Renovent HR 400. Który z nich jest wg Was lepszym wyborem?

:bye:

kerado28
07-09-2011, 17:56
Stiebel LWZ270 Plus - odpowiednik Renovent HR400.
Z plusów jakie posiada ten rekuperator to:
- serwis po uruchomieniu rekuperatora przejmuje producent !!!
- zamiast filtrów na ramce - w zestawie są kasety filtrujące.
Reszta identyczna jak w modelach HR.

Jarek EM08
07-09-2011, 20:22
Tę odpowiedź, to pewnie chciałeś napisać w trochę innym wątku ;), ale dzięki za wskazówkę... :)

_Trynity_
08-09-2011, 08:31
przeczytałam temat.
w sumie nadal nie wiem jakiej firmy i jaki rekuperator jest dobry

tomek131
08-09-2011, 08:44
No właśnie,ja chyba też bym nie wiedział gdybym chciał montować (a może będę,nie wykluczone jeszcze)
Najpierw dzwoniłbym chyba do Bartosza i Nikola.NIe wiem dlaczego,jakoś mi tak utkwiły w pamięci

Dareckyy
08-09-2011, 09:10
Panowie,

zaproponowano do mojej wentylacji reku Mistral 400 GEO, choć ja sam skłaniam się ku Renovent HR 400. Który z nich jest wg Was lepszym wyborem?

:bye:

Mnie również oferowano Mistrala i Brinka, ale Brink wychodził taniej niż Mistral z silnikami stałoprądowymi. Zwróć uwagę na wersję Mistrala, którego Ci zaoferowano.

rafal_xl
12-09-2011, 20:13
A który z nich pobiera mniej prądu? Mistral, Brink czy Bartosz?

kangaxx
12-09-2011, 20:34
bartosz najwięcej bo ma największe opory, z resztą jest 3x większy od takiego brinka czy mistrala

Dareckyy
13-09-2011, 08:05
A który z nich pobiera mniej prądu? Mistral, Brink czy Bartosz?

Brink, bo ma w standardzie silniki stałoprądowe.

Trzeba jednak porównać konkretne centrale.

michał dereń
13-09-2011, 20:59
Witam

Zajmuję się rekuperacją jako firma instalatorska już kilka lat. obecnie najbardziej podobają mi się rekuperatory komfovent sprzedawane przez firmę ventia.pl

Dlaczego moim zdaniem są najlepsze:
1. Mają obrotowy wymiennik. tzn NIE ZAMARZAJĄ. głównym problemem wszystkich rekuperatorów o których tu pisano jest to, że wymienniki krzyżowe i przeciwprądowe powinny w warunkach jakie panują w Polsce mieć zastosowaną nagrzewnicę wstępną, która zużywa prąd i kosztuje ok 1000 zł aby ją dokupić do urządzenie. ja jako instalator nie sprzedam i nie zainstaluje rekuperatora bez takiej nagrzewnicy klientowi.
2. Jest bardzo dobrze izolowany. producent podaje, że może być montowany nawet na zewnątrz budynku. dla mnie najlepszy miejscem na reku jest poddasz nieużytkowe. montując rekuperatory zwykłe musimy im zapewnić najlepiej temperaturę pracy +5 ^C czyli na poddaszu nieużytkowym raczej nie.
3. Nie ma odpływu skroplin czyli wchodzi dalej w grę poddasze bo nie będzie sytuacji, że zamarzną nam skropliny
4. Odzysk wilgoci. Nie pisze i nie mówi się o tym ale rekuperatory w zimę gdy jest duży mróz i wilgotność powietrza na zewnątrz bardzo niska nawet poniżej 10% wysusza w domu bardzo powietrze. rekuperatory z obrotowym wymiennikiem odzyskują wilgoć. Z przeciwprądowym producenci coś tam próbują jest np. aeric CA 350 ERV z rekuperatory.pl ale to sporo więcej kosztuje.
5. Spory spręż nie miałem żadnych problemów z osiągnięciem wydajności nawet przy dużych domach z bardzo skomplikowanymi i długimi kanałami.
6. Posiadają automatykę i dodatkowy wentylator do zgrania go z okapem kuchennym. tzn w momencie gdy włączamy okap czyli rząd wyciągu 300-500 m3/h czyli mniej więcej tyle co wyciąg rekuperatora robimy znaczące podciśnienie w domu. tu rekuperator sam zwalnia wyciąg i bilansuje nawiew z wyciągiem.
7. Bardzo rozbudowana automatyka. GWC, GGWC,, nagrzewnice wodne wszystkim idzie przez niego sterować.
8. biorąc pod uwagę zalety czyli nie zamarzanie silniki EC odzysk wilgoci cena jest bardzo konkurencyjna.

Najstarszy jaki montowałem ma ponad rok i narazie nie było serwisu. a serwis przejmuje producent po części.
WADA
Bardzo ciężko kupić go prywatnej osobie. musi być firma instalatorska
Są dosyć duże i ciężkie.

Montowałem również dużo aerisów z rekuperatory.pl to samo zender czy jakoś tak(fajne prawie bezawaryjne bardzo dobra automatyka podłączenie do inteligentnego domu itd wszystkie gwc nagrzewnice, teraz są sprzedawane w standardzie z nagrzewnicą wstępną czyli nie zamarzają) , 1 nikola (nie podobał mi się), bartosza montuje mój znajomy mi osobiście nie przypadł do gustu ale nie mam konkretnego zdania, dospel jest tragednią mają jedną zaletę dobrze działa serwis gwarancyjny (ale chyba nie o to chodzi). montowałem jeszcze rekuperator z firmy radwan chyba on się nazywał restor 400 kaszana (jak go się stawia przy aerisie to widać który ile kosztował), montowałęm też kiedyś renowenta 400 działa do dziś ale nie wiem za bardzo jak nie mam zdania konkretnego.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem

Pozdrawiam

tomek131
14-09-2011, 08:13
Wiela ten twój komfowent kosztuje na taki 150m domek z poddaszem?Jak dojdzie odmrażanie to zero oszczędności z tego wyniknie, do tego sucho ,że parkiet dęba staje , to i komfortu też nie będzie.Zalety?Otwieramy okno i mamy masę świeżego powietrza w grawitacji ,a nie ma nic przyjemniejszego jak otwarte okno i pachnący ogród za nim od rana! Jak pojawią się komary założymy siatkę , jak ktoś czymś przysmrodzi ,to zamkniemy na chwilę okno.Tak po prostu.A tu wentylatory,czujniki,baypassy,filtry , czerpnia ,wyrzutnia,pokrętełka ,rożne poziomy kontrola ,myślenie

autorus
14-09-2011, 08:17
hm, mam grawitacyjną , otwieranie okien itd. Koszmar.

Obecnie. W dzień słoneczko. Uchylamy okna. Wypadałoby tak zostawić na noc bo będzie zaduch. Ale z rana temperatura niska, człowiek budzi się z chrypką. Kicha.

Odnośnie czujników , kompów, paneli mam podobne przemyślenia. Przerost formy nad treścią. Miłe może dla oka ale nie konieczne no i niemiłe dla portfela :)

plumbum
21-09-2011, 08:09
Witam
w moim przypadku czynnikiem wpływającym na wybór reku jest możliwość sprzęgnięcia go z inteligentnym domem. A dokładnie z PLC. Jak na razie znalazłem info o Urządzeniu Renovent HR i udanych próbach podłączenia go pod zewn sterownik. więcej tutaj: http://plc-home.pl/realizacja-systemu/rekuperator
Jak piszę autor tego bloga, dla niego kryterium wyboru to fakt czy producent: "udostępnia publicznie dokładną specyfikację instalacji, wnętrza, programowania i interfejsów swojego produktu". Prosiłbym o informacje jak to wygląda z innymi producentami reku.

darecki86
21-09-2011, 15:01
Byłem w domu, gdzie zamontowany jest rekuperator firmy Orcon. Cicho chodził, powietrze też świeże. W przyszłym roku może zacznę budowę i także myślę o systemie rekuperacji. Pytałem o koszt do domu o powierzchni około 140-150 mkw, to firma ASK powiedziała, że to będzie w okolicach 15 tys. zł.

desmear
21-09-2011, 21:02
szukając taniego rekuperatora trafiłem na VUT-a 300 który w sieci LeroyM jest właśnie za niecałe 2300. jeśli jeszcze skorzysta się z programu rabatowego i odejmie 10% to nie wiem, czy znajdę coś bardziej atrakcyjnego ? czy dobrze mi się zdaje, że jest to dużo bardziej solidne od osławionej LUNY ?

tomek131
22-09-2011, 22:19
http://www.darco.com.pl/oferta/p,62,okragle-z-grzalka.html
Takie se załóżta

kangaxx
23-09-2011, 14:18
szukając taniego rekuperatora trafiłem na VUT-a 300 który w sieci LeroyM jest właśnie za niecałe 2300. jeśli jeszcze skorzysta się z programu rabatowego i odejmie 10% to nie wiem, czy znajdę coś bardziej atrakcyjnego ? czy dobrze mi się zdaje, że jest to dużo bardziej solidne od osławionej LUNY ?

luna ma wymiennik pp a i tak wychodzi taniej :)


http://www.darco.com.pl/oferta/p,62,okragle-z-grzalka.html
Takie se załóżta

a co ten wynalazek ma wspólnego z reku?

tomek131
23-09-2011, 15:49
Ano podgrzewa powietrze,nie trza odzyskiwać ciepła bo wpada już podgrzane haha

kangaxx
23-09-2011, 18:58
no jasne...

tomek131
23-09-2011, 20:46
jasne ,że się nie zarobi na montażu tego 10tys

kerado28
23-09-2011, 22:11
Za 10 tys, nikt z monterów by nie pracował - każdy zarabia minimum 20tys

tomek131
23-09-2011, 22:48
kurde

kerado28
24-09-2011, 08:11
Bo to jest same zło w najczystszej postaci ściągać od klientów min. 20tys a nawet 30 tys. za montaż wentylacji.... na czysto :-).

tomek131
24-09-2011, 15:36
http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.darco.com.pl%2 Foferta%2Fp%2C62%2Cokragle-z-grzalka.html
No też dlatego poważnie pytam co to i jak zadziała.Reku i wentylatorki też troszku prądu zużywają.W kanałach doprowadzających powietrze za 20lat zalęgnie się syf (choć mówią ,że nie) a tak zawsze świeże powietrze przynajmniej

Indiana_
24-09-2011, 19:55
Z tym syfem w kanałach to niezupełnie tak jest - mam wywiew fi 100 znad kuchenki zamiast okapu (bezpośrednio do reku), pracuje stale z wydajnością 60 m3/h. Codziennie się gotuje, smaży i od dwóch jakoś nic nie chce się osadzić - zero syfów, pajęczyn, nic, dalej aluflex świeci w środku jak nowy. Tymczasem przy identycznym zamocowaniu na grawitacji (oczywiście odcinek poziomy musiałby mieć max pół metra aby w ogóle cokolwiek ciągnęło) cały kanał po roku byłby zawalony syfem - tak jak to miałem przed montażem WM.
Wniosek prosty i oczywisty - przy odpowiedniej prędkości w kanale praktycznie nic się nie osadza - nawet w wyciągu z kuchni.

W restauracjach i dużych obiektach (tam gdzie występują większe wydajności i spore zanieczyszczenie powietrza) dużo brudów osadza się na kratkach wywiewnych - te trzeba raz na czas czyścić, natomiast w środku raczej jest w miarę czysto. W domowej instalacji nie ma większych problemów - raz na średnio pół roku wymienia się filtry (przynajmniej w Jan-Gazach, które najczęściej montuję), w innych centralach zależnie od filtra. I tyle wystarcza by utrzymać doskonałą czystość kanałów.
Na nawiewie praktycznie nigdy nic się nie osadzi - bo cały nawiew idzie przez filtr :-)

tomek131
24-09-2011, 21:26
Filtr nie filtr a piszą w opracowaniach by montować rury ,które można wyczyścić.W każdym razie co świeże powietrze z dworu, to świeże powietrze z dworu.To co z takim podgrzewanym wlotem?100W ma

tomek131
24-09-2011, 21:36
O indiana,Chrzanów :) To masz 30km do mnie.Jak się zdecyduje zrobisz mi WM z reku,hydrauli zrobi mi pompę pow/woda.Będziemy mieć sporo tematów potem.Ja, jako nie wierzący w te wynalazki ,będę przynajmniej wiarygodnym użytkownikiem.Ile taka WM z reku na 150m z poddaszem ?GWC nie będzie.Ale jak umrę na suchoty to zwracasz kasę ,tak jak hydrauli za pompę jak będzie działać z COP 1 :)

seba2001
25-09-2011, 12:22
Tomek131 to jest wątek dla tych, co chcą mieć WM a nie dla tych, co tylko narzekają, że to nić nie daje ja byłem w kilku domach gdzie reku jest i gdzie go nie ma. W nowym domu przy tak szczelnych oknach i nowoczesnym ogrzewaniu wentylacja grawitacyjna to porażka, po co kupować drogie okna o niskim współczynniku przenikania potem w zimie mięć je uchylone żeby się wilgoć nie wkrapiała na ścianach i oknach.

Karlsen
25-09-2011, 12:54
Wentylacja mechaniczna to komfort - wchodząc do domu z wentylacją mechaniczną od razu można poczuć świeże powietrze - ja właśnie w okresie zimy, odwiedzając znajomych w ich nowych domach doceniłem rekuperacje i podjąłem decyzję o zainstalowaniu jej we własnym domu.

Indiana_
25-09-2011, 14:05
Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, i mówię to jako projektant i wykonawca instalacji:
- jeśli masz typową WG w nowym domu, to w większości przypadków można tylko szacować jej wydajność zimą przy pozamykanych i uszczelnionych oknach na max 50-80 m3/h (skoro wykrapla się wilgoć, to większej wydajności na pewno nie ma, raczej jest mniejsza)
- jeśli masz dobrze zaprojektowaną i wykonaną WM, z odzyskiem rzędu 80%, to średniodobowa wydajność przy Twojej powierzchni nie przekracza 150 m3/h

Więc z jednej przy WM strony masz 3-4 x większą wymianę powietrza, z drugiej strony odzysk 80%, więc w sumie wychodzi się na 0 z oszczędnością energii
:-)

Tylko efekt w postaci zawsze świeżego powietrza - w porównaniu z zakiśniętą wilgocią przy WG - jest natychmiast zauważalny. I właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż WM.

Re Tomek
Nie ma problemu, mogę zaprojektować i wycenić WM na dobrym Jan-Gazie. A także CO z powietrzną PC - średnioroczny COP wynosi tylko nieco poniżej 3, a cena w porównaniu do wodnej PC o średniorocznym COP rzędu 4 - o ok. 30 k niższa (licząc wszystkie koszty). Przy komplecie instalacji do wykonania zawsze jest taniej :-)

tomek131
25-09-2011, 21:07
Mam nadzieję,że ta WM z reku nie za 22 tys.Nawietrzniki podciśnieniowe lub higrosterowalne też robisz(gdybym nie chciał wm i reku)?Jaka pompa p/w w ofercie?

lesz
26-09-2011, 21:57
Nie ma problemu, mogę zaprojektować i wycenić WM na dobrym Jan-Gazie. A także CO z powietrzną PC - średnioroczny COP wynosi tylko nieco poniżej 3, a cena w porównaniu do wodnej PC o średniorocznym COP rzędu 4 - o ok. 30 k niższa (licząc wszystkie koszty). Przy komplecie instalacji do wykonania zawsze jest taniej :-)

ja bym nie patrzył na całoroczny cop dla projektowania CO z PCpow(nie w tym klimacie). Bo w większe mrozy pewnie nie da rady i COP poleci na 1,3-1,6 :/ No chyba, że takie założenie przyjąć od początku tj. PC do np. lekko poniżej 0, a potem zawsze dogrzewamy się czymś innym (kominek, grzejniki>prąd, grzałka, itd).

i sorry za offtop(bo o PC w wątku o went), ale akurat to mi się rzuciło w oczy. A w sprawie reku - też jestem na etapie przebierania w maszynkach. Ale chyba poczekam już na nowy rok, może jakieś promocje się trafią jak wejdą nowe modele :)

tomek131
27-09-2011, 08:01
To nie ten wątek istotnie ,ale naciągasz indaiana - nie ma 30tys różnicy między pompę pow/woda a gruntową.Tzn może taka być ,porównując tani model pow/woda i bardzo drogi gruntowy

harnasx
27-09-2011, 12:59
Witam!

Czy ktoś ma jakieś praktyczne doświadczenia z rekuperatorem Dospel'a OPTIMAL 400?
głownie mi chodzi o głośność i uwagi o użytkowaniu

Indiana_
27-09-2011, 23:11
Sorki za off-topic:
Re Tomek
Robiłem teraz podłogówki w dwóch domach: ze szwedzką pompą ciepła z wymiennikami pionowymi za 51k całość (PC o mocy 10 kW i koszt odwiertów), i w drugim domku PC powietrzną Daikin Altherma 10kW za ok. 20k. Różnica wynosi więc jak byk 30k, obie pompy z wyższych półek.
Fakt że przez kilka zimowych tygodni przy powietrznej masz COP rzędu 1,5-2, ale za to zostaje 30k w kieszeni, a rachunki niewiele wyższe.

rutino78
04-10-2011, 21:31
witajcie.
za tydzień albo dwa moja parterówka będzie miała strop, zatem czas najwyższy na cos się zdecydować. Mam kilka wycen, ale ceny dość sufitowe, ile te rurki mogą w końcu kosztować.
Ale moje pytanie jest takie: Czy w tych przewodach, ew, w samej centrali moze rozwinąć się pleśń?

kangaxx
05-10-2011, 07:58
tylko jeżeli będzie użytkowana inaczej niż powinna, jeżeli będziesz chciał od tych rurek cudów to i nie pleśń ale i cuda mogą się pojawić, jeżeli natomiast będziesz wentylował jak w książce pisze to pleśń i inne pieczarki nie będzie tam miała warunków do rozwoju

miki121
06-02-2012, 17:05
Kto chce się pobawić, to sobie robi sam, sporo można tu o tym poczytać - wielu osobom się udało. A ile kosztuje wentylator prądu stałego? 100 czy 150 EUR? Tak naprawdę płaci się głównie za wiedzę włożoną w różne programatory elektroniczne, know-how i niuanse, tak więc jeśli ktoś celuje w bardzo "elektroniczny" dom, a zainwestuje na dzień dobry w duży sterownik PLC i samokształcenie, zaoszczędzi furmankę kasy przy budowie. Elektronika dla profesjonalistów jest tania jak barszcz, reszta to ich stawka godzinowa.

A to jest ciekawe:

http://www.ebay.ca/itm/NuTone-Broan-Balanced-Ventilation-Heat-Recovery-HRV90H-/360430693098?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53eb57eaea

http://www.ebay.ca/itm/NuTone-Broan-Balanced-Ventilation-Heat-Recovery-HRV100H-/270352395696?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ef2422db0


Tak abstrahując od cen central w Polsce :)

kangaxx
06-02-2012, 22:03
wszystko krzyżówki a luna pp i tańsza :)

miki121
06-02-2012, 22:07
No niby tak ale tam są inne zarobki za jedną średnią pensję można kupić od 6 do 10 reku :)
Więc można zadać pytanie ile w Polsce Lun :) za jedną pensję - jedną :)

kangaxx
07-02-2012, 17:23
na to nic nie poradzimy, w gównianych zarobkach w unii wyprzedza nas tylko rumunia

kerado28
07-02-2012, 19:41
A mówią, że Polacy są najgorsi...
A tutaj patrz - na drugim miejscu :-)

miki121
07-02-2012, 19:46
A mówią, że Polacy są najgorsi...
A tutaj patrz - na drugim miejscu :-)

Chociaż w czymś lepsi :)

kerado28
07-02-2012, 19:51
Oby tak na EURO :-)
Drudzy....

miki121
07-02-2012, 20:08
Oby tak na EURO :-)
Drudzy....

Od końca :)

tank102
16-02-2012, 15:17
Nikol

edde
16-02-2012, 23:10
Nikol
co Nikol??

kangaxx
17-02-2012, 09:19
"rekuperator jakiej firmy" - tak brzmi temat :)

edde
17-02-2012, 12:33
niby tak, tylko tak ni z gruszki ni z pietruszki ;) nijak do dyskusji wcześniejszej... wziąłby choć jedno zdanie a jeszcze lepiej z uzasadnieniem wyboru napisał to byłoby juz coś ;)

LKJ
20-02-2012, 12:21
Czesc,

Czas podjac decyzje i...
Z jednej strony brink hr no ale ten ex...
Z drugiej to moze Jangaz ale te ceny...
Troche mnie to denerwuje.. Rozumiem brink firma z doswiadczeniem renoma etc
A taki jan gaz ... Ceny ma nawet wyzsze..
Budowa nauczyla mnie ze zanim wydam kase a sporo jej idzie jak wszyscy wiemy to rozkladam oferty na czynniki pierwsze
I jak sie okazuje ze wentylator prondu stalego kosztuje cirka 1000 plus inne dodatki nich bendzie cirka 2000 = 3000
Dobra dodajmy cos za mysl tech i dla prezia choc i tak to naciagane... 1000 wienc 4000
To czemu do jasnej ... W cenniku nie znajdziesz ponizej 6000
No i co wybrac ?
Chcial bym wydac tak z 4000 i miec niskie koszty expl. Prond staly Przeciw prondowy z baypasem..
I co wychodi na to ze trzeba by byc adamem slodowym i sie zaplaci 2500 i 1500 za wlasna mysl i zaangazowanie..
Oj te dylematy... Macie moze pomysl jak to ugryzc ? 4000 to budrzet moze macie rozwiazanie ?

pozdrawiam

kangaxx
20-02-2012, 18:43
nie wiem co na to odpowiedzieć :)
morze kóp se lune bo tania i pszcifprondowa, wętylatory wywal i wstaf na prond stały, sterownik jakiś zakąbinuj i masz co chcesz :)

tomek131
20-02-2012, 18:48
W ogóle nie kupuj,te 6 tys nigdy się nie zwróci.

bartus01
20-02-2012, 18:54
Kangaxx brawo. Czasem trza pod prond.

Sławek...
20-02-2012, 21:07
W ogóle nie kupuj,te 6 tys nigdy się nie zwróci.

...sory tomek, ale to już zaczyna się robić żenujące....
nie buduj se kominów i nie wstawiaj nawietrzaków w okna bo to Ci się nigdy nie zwróci...

i tak jak już w którymś wątku pisałem - najlepiej się w ogóle nie buduj bo co jak co, ale dom to już na pewno Ci się nie zwróci... wpłać se tą kaskę na lokatę i czekaj na odsetki - zrobisz dobry interes i będziesz zarobiony...

tomek131
20-02-2012, 21:14
dom nie mus się zwracać,płytki po 300zł też,klima w aucie też nie itd ,ale....instalacja gazowa w aucie ma się zwrócić ,żarówka energooszczędna ma się zwrócić ,rekuperator ma się zwrócić itd

orko
20-02-2012, 21:45
nie wiem co na to odpowiedzieć :)
morze kóp se lune bo tania i pszcifprondowa, wętylatory wywal i wstaf na prond stały, sterownik jakiś zakąbinuj i masz co chcesz :)
sfiedna otbowiedz

Sławek...
20-02-2012, 21:49
,rekuperator ma się zwrócić itd

...może Ty myślisz, że ma się zwrócić, ja myślę że nie a to dlatego, że główną funkcją rekuperatora nie jest oszczędność a komfort, ale Ty tego nigdy nie zrozumiesz...

LKJ
20-02-2012, 23:12
Dzieki za riposty..
W mojej wypowiedzi nie bylo nic o zwrocie kosztow wydanych na reku, decyzja ze bendzie reku to umnie zapadla zanim projektowalem dom, i myslalem ze cos nowego sie pojawilo na rynku podczas gdy ja siedzialem na budowie.. ;)
Chcialem tylko zastanowic sie na glos.. Czy was to nie dziwi ze miendzy cena polskiej produkcji a cirka kosztem wytworzenia jest taka przepasc? (wyjasnial by to fakt ze jestescie moze owymi preziami, bez urazy za lekki sarkazm)
No moze w takim ukladzie Jestem jedyny ktorego to dziwi ?
Spoko i pozdrawiam

Sławek...
20-02-2012, 23:44
...LKJ..
tak w skrócie...wentylatory są dwa więc koło 2000
wymiennik kolo 1000
sterowanie kolo 1000
bypass z siłownikiem ???
obudowa???
pierdoły typu taca ociekowa ???
robocizna ???
zysk zapewniający pokrycie zobowiązań gwarancyjnych, rozwój firmy, pieniądze na badania, testy, tworzenie nowych urządzeń ???
no i ta Twoje słynna pensja dla prezia ???

jak to taki złoty interes to czemu nie otworzysz fabryki reku? będziesz preziem z mega pensją i będziesz się z innych śmiał leżąc zimą na Hawajach... ;)

tomek131
21-02-2012, 08:51
Załóżmy ,że WM zapewnia komfort ,niech już będzie.Ale reku?

LKJ
21-02-2012, 15:07
Slawku,

Dla dociekliwych w wontku "tymi rencami" irtom znalazl wentylatory po 144 euro.. I pewnie kazdy z tych wymienionych przez ciebie podpunktow mozna by zbic o co najmniej 30%, przerazajace jest pisanie o pracy nad nowymi technologiami i budrzecie na to kiedy przez bodajrze 3 lata odkond zaglondalem do ich produktu nie zmienilo sie praktycznie nic poza cena...
Ale nie o tym chcial bym napisac...

Podziwiam ze to was nie irytuje tylko bijecie brawo.... Pozdro i jade do was na Hawaje :/

Sławek...
21-02-2012, 17:54
...zamiast użalać się nad swoim ciężkim losem przez tych co jak rozumiem chcą się na Tobie szybko dorobić zrób tak jak oni i zacznij produkować rekuperatory, sam już znalazłeś ceny więc widzisz, że zarobisz kupę kasy...
nie chcesz kupować Jangaza to nie kupuj jak za drogi, Brink lepszy to kup Brinka, chcesz coś tańszego - są na allegro już od 1350 PLN więc nie ma się nad czym zastanawiać....
jeśli chodzi o irytację to irytujące są takie wypowiedzi jak Twoja bo Ty nie masz nic do powiedzenia poza narzekaniem na to, że musisz za coś zapłacić i Twoje wypowiedzi nie wnoszą nic do wątku "Rekuperator jakiej firmy" bardziej pasowałyby do wątku "Dlaczego świat jest taki okrutny, że nie mogę wybudować domu 300 m2 za 100 tys zł (razem z działką oczywiście) a ja bym tak bardzo chciał..."
przepraszam za ton mojej wypowiedzi, ale mam chyba dzisiaj zły dzień...

LKJ
23-02-2012, 22:16
No chyba miales zly dzien..
Nie nalerze do ludzi narzekajacych, poprostu irytuje mnie to oczym pisalem, rozumiem ze mozesz widziec to inaczej,
Moze jestes Osoba siedzaca z drugiej strony stou... ? Tego nie wiem ?

Szukam rozwiazania posredniego w ktorym otrzymam to czego szuka za rozsadna cene.
I dziekuje ci za sugestje co do zrobienia tego samemu..
Czy tak zrobie ?
Kto wie, narazie wydaje mi sie ze podsunoles mi nawet rozsadny pomysl... rozwiazaniem bylo by zlecenie tego komus kto ma nazedzia, wiadomosci i warsztat aby to wykonac..

kangaxx
24-02-2012, 22:30
...rekuperator ma się zwrócić...
mnie to się zwraca jak takie coś czytam

tomek131
25-02-2012, 08:20
Jak przestaniesz sprzedawać WM i reku to i przestanie ci się zwracać

k62
25-02-2012, 08:53
Ja nie sprzedaję WM i reku, a mam tak samo jak kangaxx. :)

kangaxx
25-02-2012, 09:18
tak jak ludziska kupują auta bo wygodniej jeździć niż na krowie tak i kupują wm bo też lubią wygodniej, jeśli ktoś do mnie dzwoni i chce to sprzedam bo wiem że wm lepsza, ty możesz mieszkać w namiocie bo najszybciej się zwróci a wentylacje masz w standardzie i za darmo więc nie dość że się zwróciła to będzie zarabiać

tomek131
25-02-2012, 15:18
Cały czas jakbym slyszał tych co czasem pukają mi do drzwi z jedynymi słusznymi prawdami.Na jednych wykładach tego uczą czy jak

kangaxx
25-02-2012, 17:18
nie o wykłady chodzi, mowa cały czas o tym samym urządzeniu, wykłady są dla takich którym do głowy coś dociera, twoje pojmowanie zagadnienia nie jest nawet zerowe, jest minusowe

tomek131
25-02-2012, 19:13
Ja rozumiem ,że ci nie w smak ci którzy oponują przeciw wywaleniu 20tys na WM z reku, bo konkurencja coraz to większa ,firm bez liku,ale niech Ci tam będzie

zieli
27-02-2012, 13:43
poszukuje opini o reku Vent Axia KINETIC 400m3/h czy warto się nad nim zastanawiać

edit;
czy może mi ktoś doradzić jaki rekuperator wybrać
z tego co znalazłem to najlepiej jak będzie miał:
wymiennik przeciwprądowy,
auto bypass
na prąd stały
czy dobrze mi się wydaje?
jakie ewentualnie modele spełniają te kryteria
oczywiście w rozsądnej cenie :)

miki121
27-02-2012, 14:21
poszukuje opini o reku Vent Axia KINETIC 400m3/h czy warto się nad nim zastanawiać

Mam kilku kolegów którzy tym handlują i ogólnie są zadowoleni i oni i klieńci :)
Więc chyba warto się zainteresować produktem :)

ramzi_pl
15-04-2012, 18:27
A ja zapytam szanownych forumowiczów jaki rekuperator będzie najłatwiej zintegrować w zakresie sterowania z pompą ciepła powietrze powietrze, systemy mają pracować na tych samych kanałach, kratki nawiewne umieszczone będą w ścianie ok 40-60 cm od podłogi ze sterowaniem przepływem i kierunkiem powietrza góra / dól.
Chciałbym aby system taki w momencie pracy jednostki kanałowej wyłączał Rekuperator, tylko w skrajnie niskich temperaturach na zewnątrz (-20, -25), jednostki miały by pracować razem.
Dodam że dom będzie bardzo energooszczędny rzędu 25-30 W/m2, i będą to wartości realne gdyż mostki termiczne praktycznie nie będą występować.

miki121
15-04-2012, 19:26
A ja zapytam szanownych forumowiczów jaki rekuperator będzie najłatwiej zintegrować w zakresie sterowania z pompą ciepła powietrze powietrze, systemy mają pracować na tych samych kanałach, kratki nawiewne umieszczone będą w ścianie ok 40-60 cm od podłogi ze sterowaniem przepływem i kierunkiem powietrza góra / dól.
Chciałbym aby system taki w momencie pracy jednostki kanałowej wyłączał Rekuperator, tylko w skrajnie niskich temperaturach na zewnątrz (-20, -25), jednostki miały by pracować razem.
Dodam że dom będzie bardzo energooszczędny rzędu 25-30 W/m2, i będą to wartości realne gdyż mostki termiczne praktycznie nie będą występować.

Np. mitsubishi electric można podpiąć kanałówkę z reku i sterować to razem :)

anSi
16-04-2012, 14:36
Marzy ktoś o nowej LUNIE Dospel za 990 PLN? Niebywała okazja, by pożyteczne z pożytecznym połaczyć ;)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?201346-Tu-licytujemy/page2

daruz
17-04-2012, 22:02
Jeśli chodzi o wybór rekuperatora, proszę się nie sugerować marketingowymi chwytami producentów, tak samo proszę przemyśleć gruntowy wymiennik ciepła. Od dłuższego czasu zgłębiam temat, gdyż planuję instalacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Sprawdzałem w internecie, porównywałem, wyliczałem, jeździłem na targi wentylacji i przez czysty przypadek zatrzymałem się a właściwie zatrzymał mnie przedstawiciel firmy Nikol. Polskiej zresztą firmy. Wyłuszczył mi temat i zwrócił uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze prosze sobie dokładnie przeliczyć sens instalowania wymiennika gruntowego i czas jego zwrotu. Proszę pamiętać także i zwrócić uwagę, że wymiennik nie pracuje w sposob ciągły, tylko wymaga 12 godzinnej regeneracji, więc przez pół dnia nie mamy z niego pożytku,. Zresztą wymiennik działa w przypadku gdy temperatura znacznie spada i gdy znacznie wzrasta. W stanach pośrednich nie jest użytkowany, gdyż nie miało by to zupełnie sensu i przynosiło skutek odwrotny do zamierzonego. Zresztą tak naprawdę montaż wymiennika rurowego jest bez sensu, jeśli już najbardziej opłacalną sprawą i najzdrowszą jest wymiennik żwirowy. Nie ma w nim problemu skroplin i ich odprowadzania, gdyż wilgoć służy do zraszania wymienika. Powietrze w tych okresach zasysane jest z czerpni ściennej. A jeśli chodzi o rekuperator, proszę pamiętać o czymś takim, że rekuperatory krzyżowe, obrotowe i przeciwprądowe mają problem ze szronieniem i blokowaniem się rekuperatora już przy temp -5 stopni!!!! Dlatego w przypadku mrozów trzeba używać NAGRZEWNIC!!!! Przeczy to zupełnie idei rekuperacji, gdyż podnosi niesamowicie rachunki!!!! Po to chcemy instalować rekuperator aby te rachunki były jak najniższe!! Tak naprawdę jeśli chcemy instalacje mechaniczną z odzyskiem ciepła proszę zastanowić się nad dwoma produktami: Nikol i Bartosza. Są to podobne rozwiązania, aczkolwiek Nikol ma kilka rzeczy opatentowanych, których nie może użyć Bartosz. Są to rekuperatory spiralno-przeciwprądowe i ze względu na rozmiar wymiennika właściwie nawet przy -30 stopniach Celsjusza nie ma w nich problemu szronienia i zamarzania!!!!! Odpada nam wymiennik gruntowy i koszty z nim związane!!! Sprawność ich jest podobna i jest to sprawność rzeczywista, nie naciągana do warunków idealnych. Ja zastanawiam się nad właśnie tymi rozwiązaniami, i myślę, że ktoś, kto chce założyć rekuperator i poszukuje odpowiedniego rozwiązania, zaoszczędzi sobie wiele czasu na poszukiwania. Ja skłonie się raczej do Nikol ze względu na rozmiar rekuperatora, gdyż Bartosz jest OGROMNY i zająłby mi pół kotłowni. Ale to kwestia indywidualnego wyboru. Lepszy jest też dostęp do filtrów no i same filtry są w Nikol o 10 zł tańsze. Mam nadzieję, że pomogłem odwiedzającym ten wątek, bo temat jest rzeczywiście strasznie zagmatwany a producenci rekuperatorów a raczej marketingowcy po prostu nie są uczciwi. Pozdrawiam.

daruz
17-04-2012, 22:05
A! zapomniałem o namiarach: http://www.rekuperatory-nikol.pl/
http://www.bartosz.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=148&Itemid=106

Sławek...
17-04-2012, 22:14
...a Ty to co niby jesteś???? ;)
uczciwy obywatel ??? hehehe, zabawna jest ta Twoja wypowied kolego jednopostowcu ;)

edde
17-04-2012, 23:51
a mnie jakoś sie zdaje że autorem tych pochwał nikola jest pracujący tam p. Darek S. ...

Sławek...
18-04-2012, 07:39
...a swoją drogą to Ci akwizytorzy to mają tupet...
Ciekawe dlaczego Admin nie kasuje od razu tych "postów" przecież to jakaś kpina...

ramzi_pl
23-04-2012, 20:29
Np. mitsubishi electric można podpiąć kanałówkę z reku i sterować to razem :)

Tak wiem o tym, tylko jakoś mi nie po drodze do zużycia prądu w nich, dom 165 m2, reku min 350 m3/h, ale chciałbym w trybie standardowym nawiewać 150 m3 w nocy nawet 100 m3, podczas kąpieli/gotowania 500 m3 a to niestety nie wychodzi energooszczędnie na silnikach AC Mitsubishi. Lepiej dobre stało prądowe jednostki do tego się sprawdzą chyba ?

miki121
23-04-2012, 20:39
Tak wiem o tym, tylko jakoś mi nie po drodze do zużycia prądu w nich, dom 165 m2, reku min 350 m3/h, ale chciałbym w trybie standardowym nawiewać 150 m3 w nocy nawet 100 m3, podczas kąpieli/gotowania 500 m3 a to niestety nie wychodzi energooszczędnie na silnikach AC Mitsubishi. Lepiej dobre stało prądowe jednostki do tego się sprawdzą chyba ?

przy około 130m3/h około 71 watt
przy broku 130m3/h około 32 watt ..
fakt jest różnica ale z klimą fajnie to biega.

ramzi_pl
23-04-2012, 22:19
przy około 130m3/h około 71 watt
przy broku 130m3/h około 32 watt ..
fakt jest różnica ale z klimą fajnie to biega.

Ale przecież ja właśnie chce z klimą, tylko reku Mitsubishi mało energooszczędne są :) przynajmniej te sprzedawane w Polsce bo są fajne modele np LGH-50RSDC-E które już są eko. Jak na razie nie znalazłem producenta od którego mógłbym kupić i PC i reku, dlatego proszę o podpowiedź co z czym można pożenić żeby działało fajnie.

miki121
24-04-2012, 21:27
Ale przecież ja właśnie chce z klimą, tylko reku Mitsubishi mało energooszczędne są :) przynajmniej te sprzedawane w Polsce bo są fajne modele np LGH-50RSDC-E które już są eko. Jak na razie nie znalazłem producenta od którego mógłbym kupić i PC i reku, dlatego proszę o podpowiedź co z czym można pożenić żeby działało fajnie.

No tak to jest nieraz ze nie wszystko można u Nas kupić :)
Pozdrawiam

daruz
26-04-2012, 21:05
Przykro, że sporo osób uważa, że próbuję przepchnąć lub zareklamować jakąkolwiek firmę. Po prostu uważam, ze po to jest to forum aby dzielić się własnymi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Proszę poprosić więc producentów o wycenę systemu rekuperacji i rozwiązania jakie są zastosowane. Informuję, że nie jestem przedstawicielem jakiejkolwiek firmy, nie próbuje kogokolwiek w tak chamski sposób reklamować. W sierpniu zaczynam budowę pod Nadarzynem domu z projektu muratora EM 08 " Na każdą pogodę" wersja energooszczędna i zamierzam udokumentować to w dziennikach budowy na tym forum. Uważam, że informacje tu zawarte są bezcenne, gdyż wynikają z doświadczeń inwestorów i mogą zaoszczędzić sporo czasu na poszukiwania rzeczy już przez kogoś odkrytych. Dlatego mógłbym podzielić się także spostrzeżeniami na temat okien, dachów, konkretnych naszych wyborów dotyczących sprawdzonych ekip i kosztorysów jakie zaproponowali. Pytanie tylko po co, skoro pajac jeden z drugim stwierdzi że jestem przedstawicielem tej czy innej firmy. Tak więc nawet nie będę się wysilał i swoje przemyślenia i odkrycia pozostawię dla siebie. Pozdrawiam niedowiarków i zapraszam wkrótce na forum dziennika budowy, gdzie na własne oczy będą mogli zobaczyć zainstalowaną i pracującą rekuperacje tej czy innej firmy.

KrzysztofLis2
27-04-2012, 08:11
No, jak coś zbudujesz, to wróć. Na razie wyglądasz niewiarygodnie.

Sławek...
27-04-2012, 08:27
...dokładnie daruz...
nie wzruszyła nas Twoja historia, w której opowiadasz o swoim szczęściu w postaci przypadkowego spotkania z przedstawicielem pewnego producenta central...
skoro zadałeś sobie trud i kilka długich lat mozolnie zdobywałeś kawałek po kawałku wiedzę na temat rekuperacji to czemu wypisujesz totalne bzdury w postaci twierdzenia, że każdy reku poza reklamowanymi przez Ciebie MUSI posiadać nagrzewnicę ??? to jest najzwyklejsze na świecie kłamstwo , którego pewnie uczą Was akwizytorów wiadomych firm na szkoleniach i jeśli macie chociaż odrobinę inteligencji to na pewno zdajecie sobie sprawę, że ma to na celu ogłupienie mniej świadomych inwestorów i wprowadzenie ich w błąd (krótko mówiąc jest to bezczelna manipulacja)...
idź dzielić się swoją dobrą nowiną gdzie indziej, nie zaniżaj poziomu tego forum...

kangaxx
27-04-2012, 20:06
najfajniejsze jest to że na szkoleniach szkoleniowcy niekiedy nie bardzo wiedzą dlaczego nie zamarza (albo dlaczego jest odporniejszy na zamarzanie) ale świetnie wiedzą jak reklamować

ramzi_pl
28-04-2012, 09:41
Przykro, że sporo osób uważa, że próbuję przepchnąć lub zareklamować jakąkolwiek firmę. Po prostu uważam, ze po to jest to forum aby dzielić się własnymi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Proszę poprosić więc producentów o wycenę systemu rekuperacji i rozwiązania jakie są zastosowane. Informuję, że nie jestem przedstawicielem jakiejkolwiek firmy, nie próbuje kogokolwiek w tak chamski sposób reklamować. W sierpniu zaczynam budowę pod Nadarzynem domu z projektu muratora EM 08 " Na każdą pogodę" wersja energooszczędna i zamierzam udokumentować to w dziennikach budowy na tym forum. Uważam, że informacje tu zawarte są bezcenne, gdyż wynikają z doświadczeń inwestorów i mogą zaoszczędzić sporo czasu na poszukiwania rzeczy już przez kogoś odkrytych. Dlatego mógłbym podzielić się także spostrzeżeniami na temat okien, dachów, konkretnych naszych wyborów dotyczących sprawdzonych ekip i kosztorysów jakie zaproponowali.
Miałem nic nie pisać bo jestem nowy, ale jak widzę jakie błędy ludzie popełniają to aż mnie skręca.
1. GWC jest to rewelacyjna sprawa i odpowiednio przewymiarowany nie wymaga regeneracji, żeby była jasność ja u siebie GWC nie chcę, nie dlatego że jest drogi bo to mit, tylko dlatego że rekuperację zakładam aby mieć świeże powietrze a nie po to by przełaziło przez kamienie i etc. Koszty wykonania GWC, jak samemu się zorganizuje ekipy jest śmiesznie niski w porównaniu z ofertami specjalistów (3-4 tyś zł tak przewymiarowany że starcza na 600 m3/h /24h). Takie GWC działa u mojego przyjaciela od kilku lat, w połączeniu z centralą Mitsubishi ( jej też nie chcę bo choć jest rewelacyjnie cicha to prądożerna).
2. Rekuperacja jest traktowana jako gadżet przez większość i na rynku jest bardzo mało central które rzeczywiście, oprócz wymiany powietrza potrafią być też naprawdę energooszczędne.... Bo cóż za energooszczędność żeby centrala pracowała non stop na 400-600 m3/h aby wyeliminować zapachy w domu. Sam buduje Dom energooszczędny i przy wymianie rzędu 600 m3/h 1/3 kosztów ogrzewania wynikała by z podgrzania powietrza z WM - porażka. Według mnie i proszę się tu nie czepiać dokładnych wartości (każdy sobie je może zmodyfikować według własnych potrzeb) centrala powinna posiadać odpowiedni sterownik który posiada kilka sterowanych trybów pracy.
- Tryb minimalnej wydajności 60-80m3/h ( sterowany czasowo lub informacją z systemu alarmowego) kiedy nikogo nie ma w domu.
- Tryb standardowy 120-150 m3/h ( dla 2 dorosłych i 2 dzieci wartość optymalna).
- Tryb max lub prawie max wydajności 450 m3/h sterowany automatycznie kiedy ktoś się kąpie lub gotuje w kuchni, sprzężony z dodatkowymi wentylatorami kanałowymi żeby podciśnieniem wymusić wywiew powietrza z konkretnego pomieszczenia, dodatkowo okap w kuchni z obiegiem wewnętrznym i bardzo dobrymi filtrami. Dodatkowo powinien być określony czas tkz. wygaszania, czyli ile minut trwa jeszcze tryb np. po wyłączeniu okapu. Oczywiście jeśli zastosujemy czujniki wilgotności i będziemy mogli ustawić dla każdego z nich poziom włączenia trybu sprawę całkowicie zautomatyzujemy
- Tryb przewietrzenia/oczyszczania Maksymalny przepływ z ustawianiem czasu trwania
- Tryb nocny 80-100 m3/h
Dopiero taka instalacja zapewni nam rzeczywiste słynne oszczędności rekuperacji, komfort i odzysk ciepła z kuchni i łazienki zimą. Oczywiście podgrzewanie grzałką powietrza zewnętrznego do reku zimą to nie jest najlepszym pomysłem, tutaj trzeba zastosować coś bardziej energooszczędnego, chyba że ktoś dom ogrzewa elektrycznie, wtedy ma COP 1 i nagrzewnica elektryczna jest ok.
Reasumując podany przez Ciebie producent jak i większość na rynku nie ma takich możliwości, właściwie to nie znalazłem centrali która to umożliwia, jest kilka dosłownie chyba ze 3-4 które są zbliżone do podanych danych ale nie zapewniają tego w 100 %

lujski
28-04-2012, 11:30
witam wlasnie jestem na etapie projektu domku - domek okolo 110m2 - z poddaszem uzytkowym, na dole kuchina, lazieneczka, u góry łazienka i sie zastanawiam czy rekuperacja ma sens .. tak mniej wiecej ile zapalce za rekuperator z instalacja ..?? i jakie bym mial z tego oszczednosci ...?? aa i jezeli by mi sie to oplacilo to moze znacie jakis niedrogi rekuperator, najlepiej jakeis polskiej firmy, bo taniej i blizej serwis ..taki rekuperator zeby najlepiej nie zamarzal :), jakis taki tani ... i oprocz samego rekuperatora ile orientacyjnie kosztowalyby przewody wentylacyjne itd... to co wszystko potrzebne do instalacji ....??

kangaxx
30-04-2012, 06:45
kilka klocków za fanty i lunę:), oszczędności zależą od ilości wymienianego powietrza, ale o niezamarzaniu zapomnij, nie w tych cenach

Bastek1
24-08-2012, 06:25
pytałem juz w innym watku, spytam i tu, bo temat pasuje

czemu prawie nikt nie pisze o mistralach? czasem się przwewinie coś o serii duo-że porażka. a zwykłe? a pro ?

jest wiele wypowiedzi o drogich, o tanich....

lujski
06-09-2012, 06:22
Witam ktos mnie przekonal do rekuperacji i teraz mysle nad niedrogim rekuperatorem - generalnie mysle o lunie lub vents mini - domek bedzie mial okolo 120m2 pietrowy (2 lazienki plus kuchnia wywiew - w 4 pokojach nawiew) troche czytalem i widze ze luna jest do 0stopni, a ten mini dziala do -25 stopni ... generalnei jestem jeszcze przed budowa i przewody wentylacyjne poloze sobie sam - rekuperator nie moze byc jak dla mnei drogi max 3 tys. ... ktory mi polecice z tych co wymienilem, badz jaksi inny o ktorych nie wiem ... ??

Pozdrawiam

michal_l
06-09-2012, 18:03
z polskich produktów ciekawą propozycją są rekuperatory ONYX
niestety kosztują wiecej niż "marketowy" vents mini.

mostek
13-09-2012, 03:51
no własnie - mi chodzi o raczej tanszy sprzet - ale zeby niezamarzal i nie mial odzysku wilgoci ..

kerado28
13-09-2012, 20:36
Tani i dobry..
Nie zawsze się tak da..
Choć w miarę jest rekuperator siwickiego - i niedrogi.

michal_l
13-09-2012, 21:20
ale zeby niezamarzal

słabe [tanie] rekuperatory mają właśnie takie problemy
Nie tylko mało ciepła odzyskują i nie powinny zamarzać ale jednak zamarzają.

Rozumiem, że urządzenie ma być budżetowe, ale nie okłamujmy się:
1. w zimie będzie wiało zimnym i będzie zamarzał
2. w lecie będzie trzeba wyjmować wymiennik i wkładać kasetę letnią [ kupioną za dodatkową $$$]
3. wilgoci raczej nie będzie odzyskiwał, bo to robią tylko te z papierowym wymiennikiem, a tańsze mają raczej krzyżowy z tworzywa.

ManioM
09-10-2012, 09:30
Witam. Dostałem oferte kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy r....pl Cena 18 tyś plus vat 8 % Co sądziciemo ofercie i o firmie Aha budynek 150m2 parterowy bez poddasza

zieli
09-10-2012, 11:40
dla mnie drogo nawet bardzo

kangaxx
09-10-2012, 15:12
jak na nich to tanio :)

zieli
09-10-2012, 15:14
jak na nich to tanio :)
a to racja:D

marton721
14-10-2012, 22:12
Witam. Dostałem oferte kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy r....pl Cena 18 tyś plus vat 8 % Co sądziciemo ofercie i o firmie Aha budynek 150m2 parterowy bez poddasza

Witam.
Ja też dostałam odpowiedź -oferta kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy " r....pl" w cenie....24 tys.zł netto. Dom parterowy 135 m2 pow.użytkowej oraz poddasze generalnie nieużytkowe - z jednym tylko małym pokoikiem.
Oferty innych firm to ok.13 tys.zł brutto z rekuperatorem Dospel.

zieli
14-10-2012, 22:39
Witam.
Ja też dostałam odpowiedź -oferta kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy " r....pl" w cenie....24 tys.zł netto. Dom parterowy 135 m2 pow.użytkowej oraz poddasze generalnie nieużytkowe - z jednym tylko małym pokoikiem.
Oferty innych firm to ok.13 tys.zł brutto z rekuperatorem Dospel.
24 netto :jawdrop:

Amaro
19-10-2012, 19:43
Witam wszystkich,

Czy ktos moze mi doradzic jaki rekuperator wybrac: JanGaz500 czy Aeris550??
Instalacja na rurach spiro z JanGazem = 20tys, a z Aeris=24tys??? Na co zwrocic uwage?

kerado28
20-10-2012, 20:38
Witam. Dostałem oferte kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy r....pl Cena 18 tyś plus vat 8 % Co sądziciemo ofercie i o firmie Aha budynek 150m2 parterowy bez poddasza
Czy użyto w ofercie takich samych kanałów?
Raczej nie powinieneś porównywać Dospela z Aerisem - to dwie różne półki.

symbor
23-10-2012, 08:22
Witam. Dostałem oferte kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS 350 VV LUXE z firmy r....pl Cena 18 tyś plus vat 8 % Co sądziciemo ofercie i o firmie Aha budynek 150m2 parterowy bez poddasza

A ja wczoraj dostałam ofertę kompletnej instalacji z rekuperatorem AERIS równiez z firmy r.......pl dla domu 200 m2 z poddaszem użytkowym 31 tys. plus 8% vat.
I co wy na to? :mad:

miki121
23-10-2012, 09:31
No pewnie że nikt ale trochę przesadzili :)

symbor
23-10-2012, 09:34
Kto bogatemu zabroni ;)

Nie zamierzam tyle zapłacić bo to rozbój w biały dzień:P . Nadal jestem w trakcie poszukiwań i rozumiem, że za pewne rzeczy trzeba zapłacić. Są jednak granice rozsądku a w tym przypadku zostały znacznie przekroczone

kangaxx
23-10-2012, 12:32
wejdź do nich do biura po sutej grochówce jak się trochę w środku przeżre i podziękuj pełnym dechem :)

symbor
23-10-2012, 13:36
wejdź do nich do biura po sutej grochówce jak się trochę w środku przeżre i podziękuj pełnym dechem :)

ok. I co dalej. Pełna optymizmu pomyślałam o rodzimej produkcji firmy Bartosz - główna zaleta - nie zamarza. (przynajmniej na ulotkach reklamowych:D ) przekopałam forum i okazuje sie, że to ściema. Na dzień dzisiejszy zupełnie nie wiem co z tym fantem zrobić. Jakie wybrać rozwiązanie. Do tej pory nie zajmowałam sie tym zagadnieniem zakładając, że jest najmniej problemową sprawą podczas budowy własnego wymarzonego domu.

symbor
23-10-2012, 13:47
Zależy od funduszy :)
Co do rekuperatorów to są w zróżnicowanych cenach,funkcje i bebechy mają podobne,podobnie ma się rzecz jeśli chodzi o kanały wentylacyjne,tutaj wybór wśród technologii wykonania jest spory.
Osobiście polecam kanały PE :)

Jestem zainteresowana rekuperatorem aeris lub podobnej klasy, nie chcę kanałów spiro.Problem polega na tym "kim" to zrobić.
Ubolewam nad tym ale nie należę do osób które zrobią to same. Bardzo odpowiadało mi, ze firma r...pl robi całą usługę kompleksowo.

kangaxx
23-10-2012, 17:15
każda firma zrobi kompleksowo, nie ma nikogo innego w gdańsku? jęśli wykonają ci na kanałach pe to jak musisz to ich bierz, jeśli na trójnikach to się zastanów bo jak nie zmienili inżyniera to czasem może kuleć ta instalacja

michal_l
23-10-2012, 17:27
200 m2 z poddaszem użytkowym 31 tys. plus 8% vat.

Myślę, że na kanałąch Uniflexplus+ i z centralą naszej firmy np. COMAIR HRUC 450
wyjdzie taniej a całość będzie moim zdaniem lepsza [ a już na pewno nie gorsza]

Proszę o kontakt na priv. ustalimy szczegóły

symbor
23-10-2012, 18:48
każda firma zrobi kompleksowo, nie ma nikogo innego w gdańsku? jęśli wykonają ci na kanałach pe to jak musisz to ich bierz, jeśli na trójnikach to się zastanów bo jak nie zmienili inżyniera to czasem może kuleć ta instalacja

Masz na myśli zastosowanie kształtek sztywnych wyposażonych w dodatkowe uszczelki gumowe? A trójniki - Masz na myśli kształtki wentylacyjne montowane ze sobą za pomocą blachowkrętów?

kangaxx
23-10-2012, 22:10
mam na myśli kanały polietylenowe, z twojego opisu wynika że dostałaś ofertę na spirówkach, jeśli tak to odpuść sobie u nich tą instalację tym bardziej w cenie którą zaproponowali, przy instalacji na pe zmieścisz się w 20 tysiącach mimo że jest droższa :)

symbor
24-10-2012, 07:20
mam na myśli kanały polietylenowe, z twojego opisu wynika że dostałaś ofertę na spirówkach, jeśli tak to odpuść sobie u nich tą instalację tym bardziej w cenie którą zaproponowali, przy instalacji na pe zmieścisz się w 20 tysiącach mimo że jest droższa :)

Na to właśnie liczyłam - ok. 20 tys.
W ofercie wyszczególniono Stal Spiro i Comfosystem i Aeris 550 VV LUXE

tomek131
24-10-2012, 08:26
Jak zapłacisz 31tys plus 8% vat za WM z reku ,przyjdz do mnie ,mam kilku kolegów lekarzy,postaram się pomóc w znalezieniu dobrego psychiatry.
Jeju i dziwić się ,że można zrobić szybko kasę,jak ludzie są skłonni płacić po 35 tys za WM z reku.To już się o wyłudzenie chyba opiera :) Prokuratora trza zawiadomić ,sledztwo z urzedu powinien zarządzić

symbor
24-10-2012, 09:54
Jak zapłacisz 31tys plus 8% vat za WM z reku ,przyjdz do mnie ,mam kilku kolegów lekarzy,postaram się pomóc w znalezieniu dobrego psychiatry.
Jeju i dziwić się ,że można zrobić szybko kasę,jak ludzie są skłonni płacić po 35 tys za WM z reku.To już się o wyłudzenie chyba opiera :) Prokuratora trza zawiadomić ,sledztwo z urzedu powinien zarządzić

Nikt nikomu niczego nie będzie płacił. Rozsądek ponad wszystko.

Arturo72
24-10-2012, 10:15
Nikt nikomu niczego nie będzie płacił. Rozsądek ponad wszystko.
To też tak nie do końca z tym rozsądkiem ;)
Mój rozsądek podpowiada mi,że nawet 20tys.zł za instalację WM z reku to kosmiczna cena ;)

symbor
24-10-2012, 10:32
To też tak nie do końca z tym rozsądkiem ;)
Mój rozsądek podpowiada mi,że nawet 20tys.zł za instalację WM z reku to kosmiczna cena ;)

Dostałam ofertę z konkurencyjnej firmy, która udziela sie na tym forum :) ok 21923 zł za materiały + ok. 5600 trzeba policzyć za montaż = 27 523 zł.
Chyba z grawitacją trzeba się przeprosić:oops:

michal_l
24-10-2012, 11:41
Przekonałem się właśnie, że nie należy oceniać ofert konkurencji
jak się nie wie dokładnie czego ona dotyczy.

Bo potem się okazuje że w domu są tak naprawdę 2 niezależne mieszkania
albo, jak w innym przypadku z dnia dzisiejszego, że piwnica gdzie będzie fitness, sauna i pralnia
ma .... 180 m2 [a na początku mowa była o zwykłej instalacji do typowego domu]

Od dzisiaj przyjmuję zasadę:
Najpierw Klient pokazuje plany budynku a potem dopiero przymierzamy się do ceny.

kangaxx
24-10-2012, 19:26
hehe, a miał być tak fajnie :)

symbor
24-10-2012, 19:34
Zgodzę się, że 200 m2 to spory dom ale system wentylacyjny nadal potrzebny jest tylko jeden. Ile więcej potrzeba nawiewów i wywiewów? Nadal uważam, że kwota ok. 30 tys. to lekka przesada. I nie chodzi o to, że chcę mieć coś super za małe pieniądze. Ja po prostu chciałabym mieć dobrą wentylację za przyzwoitą cenę. Amen:rolleyes:

gregusjanus
14-11-2012, 06:36
Witam,
A ja dostalem 15800 netto na aeris standart vv 350 a ok 16000 netto na komfonent na silnikach ev nieby nigdy nie zamarza. To tobra oferta? Cena (montaz i robocizna).pozdrawiam

mostek
14-11-2012, 06:38
ja mam zamiar - rekuperator luna +wlasna praca zamknac sie w 3 tys . ///

Sławek...
14-11-2012, 10:26
...znowu to samo..
dlaczego porównujecie rzeczy nieporównywalne i robicie komuś zamęt w głowie?
co ma piernik do wiatraka czyli luna do aerisa? sam aeris jest duuużo droższy niż te 3 tys o których piszesz mostek czy 5,5 Arturo..
owszem, nie raz na forum zostało udowodnione, że można zrobić "coś z niczego" ale moim zdaniem na tak postawione pytanie powinno się odpowiedzieć konkretnie i na temat...
moim zdaniem oferty na aerisie + instalacja (pewnie rury sztywne) + robocizna na poziomie 15 tys są atrakcyjne cenowo...

oczywiście można o wiele taniej, ale urządzenie zupełnie inne (czyt. tańsze), rury miękkie, robocizna własna...

gregusjanus
14-11-2012, 19:27
Quote Originally Posted by gregusjanus View Post
Witam,
A ja dostalem 15800 netto na aeris standart vv 350 a ok 16000 netto na komfonent na silnikach ev nieby nigdy nie zamarza. To tobra oferta? Cena (montaz i robocizna).pozdrawiam
Ja się zamknąłem z Brookvent 1.1 w 5,5tys.zł
Zależy na jakich materiałach jest robiona wentylacja ale wg mnie sporo.
A sam instalowales? Kurcze nie moge nic o nim znalesc? To jakas nowosc?

michal_l
14-11-2012, 19:41
komfonent na silnikach ev
rozumiane jako komfovent na silnikach EC???
a niby dlaczego miałoby nigdy nie zamarzać????
Tak naprawdę to im lepszy wymiennik, tym szybciej zamarza [ i trzeba temu przeciwdziałać].

miki121
14-11-2012, 20:44
Święte słowa...
Mogę podać przykład z życia wzięty:)
Kilka lat temu montowaliśmy w apartamentowcu rekuperację w każdym jednym mieszkaniu..
Mój szef zamówił jednostki z przeciwprądowymi wymiennikami.
Przy odbiorze zakwestionowano nam jedno zły wymiennik i kazano wymienić na krzyżowy.
Lokalizacja obiektu: Dawson City Yukon
Temperatury zimą od -30 stopni standard :)
Rekuperatory z wymiennikami krzyżowymi pracują bez żadnych zastrzeżeń :)

miki121
14-11-2012, 21:06
Dokładniej tu piszą gdzie :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dawson_City

miki121
14-11-2012, 21:31
No piękne miejsce :)
Czasami człowiek żałuje że chciało mu się wrócić do Polski :(

gregusjanus
17-11-2012, 09:05
...znowu to samo..
dlaczego porównujecie rzeczy nieporównywalne i robicie komuś zamęt w głowie?
co ma piernik do wiatraka czyli luna do aerisa? sam aeris jest duuużo droższy niż te 3 tys o których piszesz mostek czy 5,5 Arturo..
owszem, nie raz na forum zostało udowodnione, że można zrobić "coś z niczego" ale moim zdaniem na tak postawione pytanie powinno się odpowiedzieć konkretnie i na temat...
moim zdaniem oferty na aerisie + instalacja (pewnie rury sztywne) + robocizna na poziomie 15 tys są atrakcyjne cenowo...

oczywiście można o wiele taniej, ale urządzenie zupełnie inne (czyt. tańsze), rury miękkie, robocizna własna...

Dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam

daruz
24-11-2012, 17:07
Super, ale nie zamierzam tu wracać, jakoś towarzystwo nie odpowiada Krzysztofie. Jeśli tak jestem witany, a piszę chyba na zadany temat to co udało mi się ustalić samemu, podzielić własnymi doświadczeniami, bo według mnie chyba o to tu chodzi, a ktoś od razu oskarża mnie na powitanie o współpracę z ta czy inna firmą, to nie bardzo chce mi sie wchodzić w wasze hermetyczne, wiarygodne towarzystwo. A co do wiarygodności zapraszam do dziennika budowy. Dziękuję i żegnam wylewnie tych wierzących i zlaicyzowanych... Działajcie tak dalej!

Sławek...
24-11-2012, 20:14
...toś sobie przypomniał po pół roku...lepiej późno niż wcale...
jak na razie nie widać tego Twojego dziennika budowy, daj znać jak już zaczniesz go pisać - będę stałym czytelnikiem...

ale póki co to jesteś dla mnie niestety akwizytorem i tyle, jeśli się mylę to odwołam te słowa... powodzenia...

miki121
01-12-2012, 16:40
:)

psulek
02-12-2012, 12:40
Żaden problem powiesić reku na ścianie i podłączyć do wtyczkę do gniazdka ;)
Rozłożenie kanałów to też żadna filozofia ;)
A reku:
http://www.brookvent.pl/pages/index.asp?title=Wentylacja_Mechaniczna_-_Wentylacja_z_odzyskiem_ciepla_-_Aircycle_1.1 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.brookvent.pl%2 Fpages%2Findex.asp%3Ftitle%3DWentylacja_Mechaniczn a_-_Wentylacja_z_odzyskiem_ciepla_-_Aircycle_1.1)
A tak wygląda na żywo u mnie w domu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5606853&viewfull=1#post5606853

Kwestia przypadku. Jak parterówka i instalacja na poddaszu i prościutko. Jak trzeba przejść z garażu przez piętro na poddasze i wszystko w sztywnych, bo instalacja duża, to zaczynają się schody, szczególnie jak robisz sam.

annyonne
05-01-2013, 15:09
Witam. Z góry uprzedzam, że w kwestii rekuperatorów jestem zielona. Dostałam ofertę montażu rekuperatora Aeris na przewodach Uniflex za 16.900zł (dom z poddaszem 119m2, kubatura 337,6m3). Czy produkt jest wart swojej ceny? Starałam się znaleźć jakieś opinie o Aerisach ale raczej marnie mi wyszło.

kerado28
05-01-2013, 19:23
Szukaj Zehnder, Stork Air :-)
Cena przyzwoita.