PDA

Zobacz pełną wersję : Wylewki przed tynkami



mayland
10-09-2007, 10:48
Chyba wpakowałam się w kanał z tynkami :-? Będą mi je robić i robić. Tynki gipsowe Knauf, reczne. W każdym razie nie zrobią ich tak szybko jakbym chciała. Dlatego też rozważam możliwość wykonania wcześniej wylewek. Mam sporo tektury którą mogłabym zabezpieczyć podłogi. Nie ma jeszcze okien więc by sobie to wszystko schło ładnie.
Poza tym razem z wylewkami w domu będą robione wylewkina zewnątrz (tarasy, wejscie, balkon). Pogoda więc ma też znaczenie a boję sie czekać z tym do zimy :-?

Co oprócz zachlapania wylewek grozi przy zmianie kolejności wykonywania prac? Czy są inne wady takiego rozwiązania?

bladyy78
10-09-2007, 12:12
Wylewki mozna zrobić wczesniej tylko jak juz napisałas trzeba uwazac zeby tynkarze ich nie pochlapali.

laspalmas
10-09-2007, 13:00
Niedawno jeden z forumowiczów proponował wysypać na wylewki piasek, sposób ciekawy i zdaje się że osobiście będę go testował. Na tekture bym nie liczył bo podejrzewam że tynkarze nie bardzo się nimi będą przejmować.

mayland
10-09-2007, 13:23
Też robisz wylewki przed tynkami?

mayland
02-10-2007, 06:42
Inny sposób na zabezpieczenie wylewek to trociny. Też można je potem łatwo zebrać. :lol:

wbrat
02-10-2007, 06:49
Ja przed tynkami chciałem nieco zabezpieczyć chudziaka (nie wylewki docelowe), ale fachowcy od tynków mi to powywalali twierdząc, że się na tym ślizgali :evil:. Tak więc generalnie można, ale musisz naprawdę dobrze przypilnować tynkarzy - najlepiej niech wiedzą przed rozpoczęciem prac, że oni będą usuwać ewentualne plamy tynku z wylewek. A wylewki po tynkowaniu nie mogą być brudne, bo to tragedia w dalszych etapach budowy.

długi
02-10-2007, 08:09
ja skrobałem chudziaka :evil: :evil: :evil: po tych #$%&^^&*)( tynkarzach to wiem jak to jest .
Piach albo trociny ,tektura nie zdaje egzaminu bo rusztowaniami porwią .....

...... a..... i długa guma zawieszona w widocznym miejscu :lol: :wink:

malmuc
02-10-2007, 08:12
ja robiłam tynki gipsowe po wylewkach
no problem
Panowie na bieżaco po sobie sprzątali

AXENTY
02-10-2007, 09:21
Co oprócz zachlapania wylewek grozi przy zmianie kolejności wykonywania prac? Czy są inne wady takiego rozwiązania?[/quote]


Jeśli posadzki będą wylewane wcześniej, należy zaczekać z tynkami do ich całkowitego wyschnięcia.
Przy wykonywaniu tynków gipsowych dość ważnym warunkiem jest wilgotność pomieszczeń. W przypadku dużej wilgotności może zaistnieć sytuacja, w której nie będzie można wygładzać tynku, bo nie osiągnie w przyzwoitym czasie odpowiedniej konsystencji. W rezultacie prace tynkarskie mogą przeciągnąć się nawet o połowę.

stiff
02-10-2007, 09:37
Chyba musi być zrobiona grubsza dylatacja wokół ścian jak nie ma tynków i są robione wylewki .

AXENTY
03-10-2007, 07:21
Chyba musi być zrobiona grubsza dylatacja wokół ścian jak nie ma tynków i są robione wylewki .

Nie, dylatacja zabezpiecza płytę posadzki przed naprężeniami w kierunkach horyzontalnych. Nie ma znaczenia, czy coś będzie ją przykrywało od góry.

Bezdomna
03-10-2007, 09:14
A jeśli zamiast tynków kładę płyty GK, to co najpierw? A na poddaszu?

wbrat
03-10-2007, 09:31
A jeśli zamiast tynków kładę płyty GK, to co najpierw? A na poddaszu?

Moim zdaniem w takim przyadku wpierw wylewki.

majja
03-10-2007, 13:25
Mieliśmy wylewki przed tynkami, bo hydraulicy chcieli zrobic wszystko za jednym razem - podłogówkę tez i trzeba było to zalać. ogólnie nie było źle, tynki mieliśmy maszynowe, tynkarze posprzątali po sobie.

kubaimycha
03-10-2007, 19:32
Tynki mieliśmy przed wylewką...i całe szczęście, bo to co wyprawiali tynkarze kładąc maszynowo...przyprawiałoby mnie o obłęd, mając równiutką, czyściutką wylewkę...Już widzę, jak grzecznie drepczą po kartonach :lol: ...Nie wiem, jak to jest z piachem czy trocinami...Jedno jest pewne - lepiej zakładać najgorsze i zastanowić sie nad kolejnością prac, niż liczyć na to, że kolejni wykonawcy będą uważać......

efilo
03-10-2007, 20:12
Piach rozumiem. Gorzej z trocinami. Są lekkie i moga pylić a tym samym przywierać do tynków :roll:

Najlepiej jak ekipa sprząta po sobie. Niestety to rzadkość.

jacekp71
03-10-2007, 20:32
[quote="kubaimycha"]Tynki mieliśmy przed wylewką...i całe szczęście, /quote]

nie wyobrazam sobie zeby bylo inaczej.
wierze w dobre checi tynkarzy (zeby nie nabrudzic), ale zadanie ich przerasta ;-)

uranos
03-10-2007, 22:59
z ręką na sercu polecam piasek na wylewkę jeśli później musicie zrobić tynki.

nie wierzyłem aż nie zobaczyłem. wylewki jak po wylaniu a na ścianach tynki:)

mayland
04-10-2007, 09:22
U mnie klamka juz zapadła. Najpierw bedą wylewki :( Musze gonić bo potem mi nie zrobią jak bedzie zimno i śnieg. Razem z wnetrzem wylewać mi będą tarasy i spocznik. Nie mogę czekać. Tynkarze wchodzą później. Tak wyszło, trudno. Nie jestem na etapie gdybania i nie mam czasu. Decyzja podjęta i teraz tylko chcę zrobić wszystko by było dobrze i by jedno nie psuło drugiego. Może uda się nie zniszczyć wylewek. :-?

seblo
04-10-2007, 09:31
Luuuuuuuz. Też miałem wcześniej wylewki, a teraz robią tynki. Przed wejściem tynkarzy wysypałem pare wiade piachu na wylewki - teraz spadająca zaprawa miesza się z tym piachem i sporadycznie tylko przywiera do wylewek.
Rób śmiało, jak Ci wychodzi z charmonogramu ustawionych prac i nie przejmuj się, POWODZONKA

WM 08
04-10-2007, 09:41
My też najpierw mieliśmy wylewki, tynki były później jak wysły (w miarę) wylewki. Wyścielili fachowcy całą podłogę cienką papą. Zdjęliśmy ją dopiero jak wyprowadzili się fachowcy od ocieplenia poddasza. Wylewki jak nowe, a papa zdała egzamin.

mayland
04-10-2007, 09:48
To chyba i ja wysypie tym piachem. Pewnie zostanie mi go po wylewkach bo zamówiłam więcej, więc będzie jak znalazł. Narazie sprzątam podłogi i przygotowuję pod podłogówkę i pod wylewki. Kurzy się niemiłosiernie :lol: Na całym dole dajemy siatki wzmacniajace bo bedzie 10cm styropianu.

Princesa
15-05-2012, 11:08
U nas też są najpierw wylewki bo tynkarz miał termin na lipiec dopiero (tynki ręczne więc mu zejdzie z miesiąc) i byłby przestój a tak do połowy maja wylewki skończą a od lipca tynki.
Myślę o zabezpieczeniu podłóg piachem, pewnie nam go sporo zostanie z wylewek. Poza tym tynkarz ręczny to nie ekipa z maszynkami, która w 2 dni chce całość załatwić więc i inna precyzja... mam nadzieję, że jakoś to będzie :) widzę, że nie jesteśmy jedynymi, którzy robią na odwrót niż zwykle.

marynata
20-08-2012, 18:11
Podbijam-jak się sprawdził piach?

william.bonawentura
20-08-2012, 20:25
U mnie tynki były po wylewkach, ale panowie skrobaczką na kiju czyścili podłogę po każdej dniówce. Póki jest świeże to bez problemu odejdzie od wylewki.

Kwitko
20-08-2012, 20:30
My też tynki robiliśmy po wylewkach. Na podłogę kładliśmy zwykłą folie przyciśniętą deskami. Sprawdziło się bardzo dobrze, posadzki czyściutkie, nic nie trzeba było skrobać.

marynata
21-08-2012, 08:49
Dzięki.
Robiliście jakąś dylatację czy normalnie odcinaliście taśmy podłogi i tynki do samej wylewki?

byry007
21-08-2012, 18:25
Jak masz podłogówka to dylatacja powinna być do samego końca , czyli co robić pierwsze wylewki czy tynki ?? jak mam mieć podłogówkę mieć w domu .

Kwitko
21-08-2012, 18:36
Robiliśmy dylatację, wystarczyło wywinąć taśmę.

marynata
21-08-2012, 18:50
W samą porę ta odpowiedz,bo już miałam naszykowany nożyk na rano :D

Kwitko
21-08-2012, 20:28
:D:D:D
My obcinaliśmy po tynkach. Na folie zabezpieczającą wylewki wywijaliśmy taśmę dylatacyjną i ją przyciskaliśmy deskami.

atsyrut
22-08-2012, 12:45
chyba nie podjąłbym sie wylewek po tynkach.... jak widzę jak u mnie chudziak wygląda po tynkowaniu - to wylwki byłoby mi szkoda :(

mar1982kaz
22-08-2012, 16:30
popieram mój chudziak po tynkach wyglądał okropnie!

Kwitko
22-08-2012, 19:26
Bo zapewne Wasze chudziaki nie były zabezpieczone. Jak są wylewki to już nie ma wyjścia, trzeba czymś przykryć.

marynata
22-08-2012, 19:49
A moim wylewkarzom pracujący wąż się wyślizgnął z raczek i pięknie obrzygał ściany i po drodze skrzynkę elektryczną .
Ryzyko jest zawsze :lol2:

Kwitko
22-08-2012, 20:17
No pewnie że ryzyko jest. Przemkowi też zdarzyło się że folia się podarła i zachlapał wylewkę. Okazało się już po zdjęciu foli, ale nie było z tym problemu, szpachelką wszystko ładnie dało się zeskrobać. Tylko że my tynki ręczne a nie maszynowe robiliśmy więc na pewno ryzyko mniejsze.

Princesa
06-09-2012, 09:43
Melduję, że u mnie tynki zakończone w lipcu, robione po wylewkach :)
Wylewki oczyszczone, nic się nie zapaskudziło ale u mnie tynkowane były tylko ściany, sufity będą kg więc paskudzenia było mniej.
Tynkarz rozkładał grubą folię budowlaną wzdłuż ścian i zmiatał to co pospadało i tyle :) żadnych cudów nie trzeba by nie uszkodzic wylewek, wystarczy zabezpieczyć i sprzątnąć co jakiś czas. Chudziak zawsze wygląda jak kot napłakał po tynkach bo nikt tego nie osłania ani nie sprząta po sobie.

marynata
06-09-2012, 15:09
U mnie jest w trakcie.Na jednym piętrze folia gruba,a na nią piach,na dole nam folii nie starczyło,już mi się nie chciało za tym latać i poszedł sam piach.
Widzę że raczej z posprzątaniem nie będzie problemu,a już nikt nie będzie mi łaził na poprawki po hydraulice bo wszystko ładnie zatynkowane.

marynata
07-09-2012, 12:06
po zamiecieniu piachu śladu po niczym nie ma
polecam i jednocześnie dziękuję za ten pomysł

rpilski
07-09-2012, 14:21
...Chudziak zawsze wygląda jak kot napłakał po tynkach bo nikt tego nie osłania ani nie sprząta po sobie.
Nie wiem czy zawsze, ale u mnie niestety faktycznie tak było..