PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można żądać reklamacji od geodety?



mbasik
23-07-2003, 14:42
Dwa lata temu przeprowadziłem podział działki rodziców. Na własnej części chciałem postawić wymarzony domek. Zgłosiłem się do biura geodezyjnego, które wkrótce sporządziło mapkę sytuacyjną działki. Byliśmy z żoną bardzo szczęśliwi, że mamy ten pierwszy krok za sobą. Niestety, problem zaczął się w momencie, gdy zaczęliśmy szukać planu budynku mieszkalnego na naszą działkę. Działka, którą wyzanczyli geodeci ma 13,5 m x 52 m. po odjęciu przepisowych odległości od granicy działki pozastało maks. 6,5 m szrokość domu. Dziwię się, że doświadczeni geodeci nie wspomnieli ani słowa podczas odmierzania działki, że jest ona zbyt wąska dla celów zabudowy. Teraz zastanawiam się nad zmianą podziału działki. Niestety, będę musiał to przeprowadzić jeszcze raz, a to kosztuje. Czy mogę reklamować poprzedni podział działki w biurze geodezyjnym?

Wowka
23-07-2003, 14:54
No cóż... mieli dokonac podziału działki i tego podziału dokonali. Przyszłe zamierzenia właściciela (o ile nie zaznaczyłeś tego w umowie z geodetą) są sprawą drugorzedną. Możesz np dokupić działkę z lewej czy z prawej strony itd. Lub tez sprzedać swoją działke sąsiadowi z prawej czy teżlewej strony ......
Tak na marginesie to mój teśc kupił tak właśnie od sąsiada za psie pieniądze działkę budowlana która w wyniku podziału spadkowego miała wymiar 3x 227 m.

jarpol
23-07-2003, 16:12
. Działka, którą wyzanczyli geodeci ma 13,5 m x 52 m. po odjęciu przepisowych odległości od granicy działki pozastało maks. 6,5 m szrokość domu. Dziwię się, że doświadczeni geodeci nie wspomnieli ani słowa podczas odmierzania działki


Wlasciwie to sprawa zostala zawalona przez Ciebie samego .Nalezalo w momencie ogladania terenu do zakupu zaprosic w teren przyszlego kierownika budowy i ten czlowiek odpowiedzial by ci na kilka pytan a miedzy innymi czy twoj przyszly dom zmiesci sie w tych granicach on tez podpowiedzial by ci jak daleko musisz wozic wode oraz skad wziac prad do betoniarki. Ja dodatkowo zapraszam jeszcze klienta z witka brzozowa koszt maly ale on mowi czy podczas snu nie bedzie cie bolec glowa do konca twoich dni i to nie zawsze z powodu budowy.