PDA

Zobacz pełną wersję : Domek letniskowy



kasperowicz
10-09-2007, 17:12
Jest to mój pierwszy wiec zacznę od przywitania się ze wszystkimi na forum.
Postanowiłem zbudować domek letniskowy. Interesuje się majsterkowaniem, jednak do tej pory robiłem tylko rzeczy typu szafka lub stolik wiec doświadczenia nie mam zbyt dużego:D Chciałbym przedstawić swoja koncepcje i prosić o wszelkie rady i uwagi. Chciałbym także wyprzedzić uwagi typu „znacznie łatwiej byłoby kupić gotowy domek”. Uwaga taka jest trafna jednak w tej sytuacji nie chce iść na łatwiznę :D. Wiem, ze do niektorych prac bede musial wynajac fachowca, ale chcialbym jak najwiecej zrobic sam.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw zdecydowałem się na domek zbudowany na podobieństwo budownictwa szkieletowego. Jeżeli byłby on murowany miałbym znacznie większe problemy z rozbiórka jeśli coś pójdzie nie tak (co jest bardzo prawdopodobne :lol: . Jeszcze nie zdecydowałem o dokładnych wymiarach domku ale myślę ze będzie to jakieś 8m2

1. Fundament
Wykonanie fundamentu postanowiłem zlecić fachowcowi. Dla zmniejszenia kosztów będą to bloczki
2. Podłoga
Belki na podwalinę zostaną złączone w prostokąt do niej zostaną w poprzek przybite deski (impregnowane ciśnieniowo) i w późniejszym czasie szkielety ścian. I tu pojawiają się pierwsze pytania: Jak najlepiej połączyć ze sobą belki? Ja osobiście myślałem o połączeniu na czop wzmocnione klejem. Jakiego zabezpieczenia przed wilgocią z ziemi użyć?
3. Ściany
Na wstępie chciałbym prosić o link związane z budownictwem szkieletowym.
Szkielet ścian nie będzie wyglądał tak samo jak szkielet ścian domów mieszkalnych. Domek będzie parterowy i nie ocieplony przez co mogę użyć do budowy mniejszych desek. Szkielet będzie zrobiony z desek przybitych w odległości 70 cm od siebie, połączonych na środku krótszą deską. Szkielet każdej ściany zostanie przybity do podwaliny i dodatkowo wszystkie zostaną połączone od góry drewnianą ramką, jedna do drugiej zostanie przymocowana śrubą. Do szkieletu zostaną przybite płyty osb po wcześniejszym nałożeniu folii paro i wiatro izolacyjnych. Wstawienie jednego dużego okna polecę fachowcowi.

Dach będzie pokryty dachówką bitumiczną jednak jego konstrukcję chyba także zlecę fachowcowi


Kiedy już dowiem się waszego zdania zacznę ustalać dalsze szczegóły.
Z góry dziękuje za wszystkie rady i uwagi

adi_
10-09-2007, 20:06
cosik mi sie wydaje ze ta podloga ci sie zawali wczesniej niz myslisz a dlaczego deski sa za slabe mimo ze nie pisales jakiej grobosci chcesz uzyc a dlaczego tak sadze to sobie sprawdz rozluz bloczki na planowana szerokosc domu i poluz na niej deske i potem wejdz na nia na srodku ugnie ci sie napewno lepiej by bylo gdybys opaske zrobil z belek a w srodku niej kratownice tez z belek taka podstawa pod podloge da rade i dopiero na to dac deski jako wykonczemie nie zapomnij tez i w podlodze dac ocieplenia ale to tylko poto bys zima nie mial lodowki w srodku bo napewno kiedys tam zajzysz nawet w mrozne dni . co do scian to proponuje taka sama konstrukcje jak pod karton gips tylko wykonczenie od srodka plyta a od zewnatrz plyta i gonty sciany tez beda mocniejsze i beda dobra podpora do dachu a ktorym zima bedzie zalegal snieg i ciezar jest i to spory przemysl jeszcze to wszystko dwa razy narysuj nim zbudujesz pozdrawiam