PDA

Zobacz pełną wersję : cegła ze starego budynku - nada się ?



ciapek33
10-09-2007, 20:51
Witam

Mam pełno cegły ze starego budynku i nie wiem czy można taką cegłę wykorzystać na budowę komina. Na ścianki działowe i podmurówki się nadaje ale czy nie lepiej użyć nowej cegły na komin ?

Ja bym użył nowej ale mój teść ma inne zdanie na ten temat i jestem ciekaw co na to fachowcy

bladyy78
10-09-2007, 22:40
Cegła stara niejednokrotnie jest lepsza od nowej, ale ja bym nie ryzykował i komin wymurował z nowej cegły a ta stara wykorzystał do czegoś innego. Wszystko też zależy czy do komina będziesz dawał jakiś wkład czy nie bo jeżeli dajesz wkład to można spokojnie z tej cegły murować oczywiście jeżeli nie jest zmurszała.

Andrzej Wilhelmi
10-09-2007, 22:43
Wszystko zależy od stanu tej cegły. Pozdrawiam.

ciapek33
11-09-2007, 06:30
Super dzięki za radę bo ciągle się sprzeczam z teściem że lepsza nowa cegła a on sie upiera że to nie ma znaczenia.

Podrawiam

metrys
11-09-2007, 07:52
Ja mam dwa kominy u siebie w domu. Jeden komin dymowo-wentylacyjny, drugi spalinowo-dymowo- wentylacyjny (8kanałów). Oba kominy wysokości około 9 metrów. Z tego co pamiętam poszło na to około 3 tyś cegieł. Wybudowalem je (tymi ręcami) z cegły rozbiórkowej pełnej. I do dziś uważam że ta cegła jest o wiele lepsza niż cegła jaką można kupić dziś w hurtowni. Dziś to nie przypomina cegły, poza jej kształtem.


Pozdraiwam

piwopijca
11-09-2007, 07:58
Ale podkrecacie stereotypy. Niby cegla z PRL'u jest lepsza niz dzisiejsza?
a to dobre :lol:
Pamietajcie o jednym,kiedys nie bylo urzadzen pomiarowych i cegly "wychodzily" takie jak zrobil je "majster", teraz sa chociaz podobne do siebie i trzymaja wymiar (przynajmniej wiekszosc :x )
Cegla stara oczywiscie nie oznacza od razu ze jest zla, pamietac nalezy ze do kominow spalinowych nalezy dawac dobra cegle. Warunki panujace tam nie sa korzystne dla materialow wiec cegly rozbiorkowe po prostu moga za kilka/kilkanascie lat sypnac sie - moga ale nie musza

Pzdr.

metrys
11-09-2007, 08:01
Ja budowałem swoje kominy z cegły około 100 letniej a nie tej z czsów PRL. A to jest różnica!!!!!!!!!!

kapusta
11-09-2007, 08:13
smiem twierdzic że stara pokomunistyczna lub poniemiecka cegła klasy "150" jest zdecydowanie lepsza do murowania komina jak nowa cegła klasy II czy III - przynajmiej nie rozlezie sie sama z siebie sie po paru latach

daggulka
11-09-2007, 08:13
mam komin z rozbiórkowej , majster oglądał, stwierdzł że się nada, to kupiłam :roll:

pozdrawiam, smoczyca

metrys
11-09-2007, 08:15
Kapusta- zgadzam się w 100%

Cegła poniemiecka jak ma byc dobrze wypalona to jest dobrze wypalona i przynajmniej nie udaje że jest dobrą cegłą.

Przy docinaniu młotkiem murarskim odbija jak kowadło...


A cegła z Castoramy????

bez komentarza...