PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie umieścić szafkę z bezpiecznikami?



frykow
11-09-2007, 06:26
Czy zlokalizowanie jej w pomieszczeniu gospodarczym, które znajduje się w przejściu pomiędzy garażem a drugim holem ("drugim" - czyli opisowo "nie tym przy wejściu głównym") ma waszym zdaniem jakieś poważne wady?

raffran
11-09-2007, 07:51
....w przejsciu....rozumiem ze moze tam byc wasko,a przechodzic bedzie trzeba.Ja bym przymierzyl sie np.do garazu,ale ciezko cos powiedziec jak sie tego nie widzi.

metrys
11-09-2007, 07:53
A projekt zjadł pies...?

Ja miałem w projekcie usytuowanie rozdizelni we wiatrołapie obok drzwi wejściowych, ale zmieniłem łokalizacje o kilka metór dalej i wyszło w kotłowni.

:D

frykow
11-09-2007, 08:04
A projekt zjadł pies...?

1. Projekt instalacji elektrycznej nie jest u mnie wymagany.
2. No tyż się pytam, gdzie na tym (niewymaganym) projekcie (a później w domu) umieścić najlepiej tą szafkę :P

metrys
11-09-2007, 08:12
Uważam, że ulokowanie rozdzielni w pomieszczxeniiu technicznym będzie dobrym roziwązaniem...

Bigbeat
11-09-2007, 08:20
Ze względu na długość kabli - czyli na koszty, rozdzielnicę dobrze jest umieścić gdzieś w okolicach geometrycznego środka części mieszkalnej. Z drugiej strony, doprowadzenie zasilania budynku będziesz miał przez przepust w fundamencie dość grubym (i drogim) przewodem. Dobrze jest więc zrobić rozdzielnicę na wewnętrznej stronie tej ściany zewnętrznej domu, od strony której będzie przyłącze.
A konkretne umiejscowienie zależy od geometrii pomieszczeń w domu - oczywiście musi być do niej dobry dostęp, ale nie powinna być zbyt łatwo dostępna dla dzieci.
W świetle powyższego nie jest np. dobrym pomysłem umieszczanie rozdzielnicy gdzieś w narożniku domu, a szczególnie w narożniku garażu - elektrycy Cię przeklną, a i trochę kasy na znacznie dłuższe niż potrzeba kable poleci.

Bigbeat
11-09-2007, 08:22
No i zapomniałem jeszcze o jednym - do rozdzielnicy będą się schodziły kable z całego domu, czyli w jej okolicy będzie dość gęsto ;) Należy więc wybrać takie miejsce, w którego najbliższej okolicy nie będziesz musiał np. wieszać szafek na ścianie.

postgres
11-09-2007, 09:31
A projekt zjadł pies...?

Ja miałem w projekcie usytuowanie rozdizelni we wiatrołapie obok drzwi wejściowych, ale zmieniłem łokalizacje o kilka metór dalej i wyszło w kotłowni.

:D

Metrys też chciałem przenieść do kotłowni, ale mój projektant od instalacji elektrycznych powiedział mi że rozdzielnia elektryczna nie może znajdować się w kotłowni gdyż jest to niezgodne z przepisami :evil: Tobie nie robili żadnych problemów ???

metrys
11-09-2007, 09:37
Żadnych problemów mi nie robili. Poprostu przeniosłem i już. Teraz mam przynajmniej nie mam jej we wiatrołapie i nie szpeci nic.

retrofood
11-09-2007, 10:14
A projekt zjadł pies...?

1. Projekt instalacji elektrycznej nie jest u mnie wymagany.
2. No tyż się pytam, gdzie na tym (niewymaganym) projekcie (a później w domu) umieścić najlepiej tą szafkę :P

1. Tam gdzie pozwolenie na budowę - tam jest wymagany projekt
2. gdyby był jakiś szkic, to łatwiej byłoby udzielić odpowiedzi.

metrys
11-09-2007, 10:16
J.w.

kabietka
11-09-2007, 10:19
My mamy w garażu i jest dobrze :O)

bst
11-09-2007, 10:21
Metrys też chciałem przenieść do kotłowni, ale mój projektant od instalacji elektrycznych powiedział mi że rozdzielnia elektryczna nie może znajdować się w kotłowni gdyż jest to niezgodne z przepisami :evil: Tobie nie robili żadnych problemów ???

A podal jakas podstawe prawna? Czy tak sobie tylko to wymyslil?

Jak by bylo jakies zagrozenie w pom. kotlowni to wymagany byl by tam jakis specjalny osprzet instalacyjny - a tak przeciez nie jest.
Zreszta wszystkie nowoczesne kotly maja sporo elektroniki/elektryki wiec IMHO nie ma podstaw oprocz nieuzasadnionych obaw.

retrofood
11-09-2007, 10:39
P. Prezydent i P Premier nie mają na siebie alergii, ale jednak nie latają razem jednym samolotem.
Są zasady.
To, że kotły mają elektronikę, to nie dowód. Ona w kotłach jest odpowiednio zabezpieczona.
Producenci aparatów elektrycznych stosowanych w rozdzielnicach domowych nie zalecają ich stosowania w określonych środowiskach, proszę np. przeczytać zalecenia dotyczące np. instalowania RCD na budowie.
Producenci nie gwarantują prawidłowego działania w przypadku zapylenia.

Wojtek R
11-09-2007, 10:45
My mamy w garażu i jest dobrze :O)

ja tyż :D i jest git

wg mnie jedyne sensowne miejsce , nie wyobrażam sobie ciągnięcia np, 5x16 po domu :wink:

Bigbeat
11-09-2007, 11:28
Metrys też chciałem przenieść do kotłowni, ale mój projektant od instalacji elektrycznych powiedział mi że rozdzielnia elektryczna nie może znajdować się w kotłowni gdyż jest to niezgodne z przepisami :evil: Tobie nie robili żadnych problemów ???
Bzdura.
Możesz zawiesić kocioł np. w kuchni - gdzie może być nawet otwarty ogień (kuchenka gazowa).
Obostrzenia dotyczące pomieszczenia obowiązują dopiero dla kotłów gazowych o mocy powyżej 30kW.
W przypadku kotłów mniejszych w grę wchodzą tylko szczególne wymagania dotyczące wentylacji (Z-tka itp.) - wynika to z obecności w kotłowni urządzenia gazowego.
Rozdzielnice natomiast możesz śmiało montować w kotłowni - bo nie pogarszają wentylacji przecież ;)

Leszko
11-09-2007, 11:35
Ja mam w garażu przy wejściu na hol, jak bym budował się drugi raz to robiłbym tak samo.

raffran
11-09-2007, 11:47
A my mamy dwie skrzynki elektryczne,dla parteru na parterze w pom.technicznym i poddasza dla poddasza w pom.nad garazem.
A z uwagi na to,ze praktycznie jest to w jednym pionie to latwiej bylo polaczyc obie skrzynki jednym kablem niz z calego poddasza ciagnac kable na parter.

retrofood
11-09-2007, 12:52
A my mamy dwie skrzynki elektryczne,dla parteru na parterze w pom.technicznym i poddasza dla poddasza w pom.nad garazem.
A z uwagi na to,ze praktycznie jest to w jednym pionie to latwiej bylo polaczyc obie skrzynki jednym kablem niz z calego poddasza ciagnac kable na parter.

I to jest prawidłowy kierunek postepowwania

am00
11-09-2007, 13:46
Mam przy schodach, a właściwie pod schodami, na ścianie nośnej wewnętrznej. Grubość ściany pozwoliła mi całą skrzynkę zlicować ze ścianą. Po drugiej stronie tej ściany są łazienki - górna i dolna. W tym samym miejscu pod skrzynką elektryczną mam wszystkie zawory od wody i termostaty od ogrzewania elektrycznego kuchni i łazienki. Obok pod schodami bojler elektryczny. Wszystko zabudowałem "cienką" szafką, w której znalazły się jeszcze 2 półeczki na podstawowe narzędzia i zapasowe żarówki.

Leszko
11-09-2007, 14:24
Ja mam w garażu przy wejściu na hol, jak bym budował się drugi raz to robiłbym tak samo.
Chcę dodać jak posty ww. też mam skrzynkę na poddaszu dla poddasza

Leesou
12-09-2007, 20:49
A ja mam 3 skrzynki. Na każdej kondygnacji czyli: 1-piwnica, 2-parter 3-poddasze. Do każdej doprowadzone 3fazy + N + PE. Dzięki temu jak "strzeli" jakiś bezpiecznik to nie musze gnać z piwnicy do domu albo po ciemku po stromych schodach z poddasza na parter.
Jeszcze jedna pozytywna rzecz wyszła podczas zakładania takiej instalacji: duża oszczędność na kablach. Zużycie: przewód 3x2,5 - 150mb; przewód 3x1,5 - 350mb + przewód 5x4 ok. 40m. Tego 1,5 wyszło dlatego tak dużo bo mam chyba z 5 czy 6 obwodów z wyłącznikami schodowymi. Domek co prawda nieduży bo ok. 110m2 (wym zew. 6 x 7,5m) ale gdybym robił jedną rozdzielnię to pewnie wyszłaby gigantyczna (każde pomieszczenie ma oddzielne zabezpieczenie a niektóre nawet po dwa oddzielne obwody coby można np. grzejnik 2kW włączyć i nie martwić się że piekarnik już nie pociągnie) więc bezpieczników ponad 30.

jacekp71
12-09-2007, 21:12
przylaczam sie do postow nt instalowania rozdzielnicy w kotlowni gazowej - moja jest w kotlowni wlasnie i jak dotad sprawuje sie OK, a mam w kotlowni niezly balagan ;-)

OGC
12-09-2007, 22:59
Też planuję w kotłowni.