PDA

Zobacz pełną wersję : Jak długo może leżeć zbrojenie?



frykow
12-09-2007, 07:54
Jak długo może leżeć nieosłonięte zbrojenie? Jak poleży parę miesięcy, to zostanie coś z niego, czy tylko FeO(OH)? :)

Cypek
12-09-2007, 07:57
Myślę, że jak potem pójdzie w beton to cement utlenia rdzę i nic się nie stanie, jeśli rdza będzie tylko powierzchniowa.

metrys
12-09-2007, 07:57
No to jak sie obawiasz to je zabezpiecz przed wpływam opadów, np. fola budowlana.

Barbossa
12-09-2007, 08:00
wtedy dopiero zacznie korodować
rdza nie szkodzi, jeżeli nie kruszy się, nie złazi po potarciu pręta
czasami trzeba przetrzeć szczotką drucianą

zbrojenie i kilka lat moze czekać na wbudowanie :D

metrys
12-09-2007, 08:02
Ja zrobiłem zbrojenia do ław fundamentowych u siebie jakieś 4 miesiące przed ich wbudowaniem i leżały na drewnianych podkładach na dworze osłonięte folia budowlaną. Po tymokresie wyglądały identycznie jak je wykonywałem, tzn. pręty były jak nowe...

Barbossa
12-09-2007, 08:04
to też do bani :D

dobra uściślę, że nie należy ściśle opakowywać zbrojenia
Ty pewnie robiłeś to latem, kiedy pogoda jest w miarę stabilna

a lekka rdza poprawia przyczepność betonu do stali

Majka
12-09-2007, 08:08
Jak długo może leżeć nieosłonięte zbrojenie? Jak poleży parę miesięcy, to zostanie coś z niego, czy tylko FeO(OH)? :)

prawdopodobnie do pierwszego przejścia obok złomiarzy :wink:

metrys
12-09-2007, 08:15
Co znaczy "też do bani"?

Co znaczy "lekka" rdza?

Co znaczy "w miarę stabilna"? :lol:

rael_ww
12-09-2007, 09:01
U mnie zbrojenie czekało na zalanie B20 tylko kilka godzin... ale co z tego!?
Przecież te pręty są gdzieś wcześniej składowane (przed zakupem), a na to już wpływu nie mamy. Nie wiemy jak długo i gdzie.

remx
12-09-2007, 18:08
U mnie już 2-gi rok leżą normalnie na ziemi. Powierzchniowa rdza a więc na razie nic groźnego.

Eltom
12-09-2007, 19:01
Jak długo może leżeć nieosłonięte zbrojenie? Jak poleży parę miesięcy, to zostanie coś z niego, czy tylko FeO(OH)? :)

Jaki jest rekord świata to nie wiem, ale ja mam całe fundamenty zbrojone żebrem dwunastką z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia :)
Od tamtego czasu do tej wiosny przeleżały w ziemi owinięte, nawet niespecjalnie dokładnie, folią.
Nie było to wcale głęboko - ot, z pół metra, żeby złomiarze nie przyuważyli.
Nawet nie trzeba było jakoś mocno szorować szczotką.

PS. Na strop już nie starczyło... :cry:

Eltom
12-09-2007, 19:03
Co znaczy "lekka" rdza?

Co znaczy "w miarę stabilna"? :lol:

Jeśli oczekujesz odpowiedzi z odwołaniem do jednostek ISO to daj sobie spokój ;)
Lekka rdza to znaczy powierzchniowa, która nie zmniejsza czynnego przekroju pręta. Jak zmniejsza, to można ją zdrapać i wtedy nie jest stabilna :D

zk140t
12-09-2007, 21:49
Stal w kontakcie z warunkami atmosferycznymi utlenia się (czyli KORODOJE) z prędkością 0,10 mm na rok. Czyli mówiąc innymi słowy "ubywa jej" 1 mm na 10 lat.

I.W.
12-09-2007, 22:27
Co znaczy "też do bani"?


To że świeże pręty takie całkiem czarno-granatowe nie mają dobrej przyczepności.