PDA

Zobacz pełną wersję : wentylator zewnętrzny do okapu



animus rarus
12-09-2007, 14:09
Czy ktoś może się ze mną podzielić opiniami o takim rozwiązaniu - silnik wentylatora od okapu na kominie a w kuchni cicho. Czy warto, a przede wszystkim kto robi takie wentylatory. Będę wdzięczny za namiary, linki do stron www, itp.

długi
12-09-2007, 14:27
nie badałem tematu ale tak zamierzam mieć :D

Barbossa
12-09-2007, 14:31
to do bani, że aż na kominie - nie można zaraz za ścianą? przecież to nie turbina B747

długi
12-09-2007, 14:34
to do bani, że aż na kominie - nie można zaraz za ścianą? przecież to nie turbina B747

u mnie na kominie się nie da bo kanał dokładałem jako dodatkowy i wyłazi przez ściane więc będzie na ścianie :D

Barbossa
12-09-2007, 14:35
i to jest dobra odpowiedź :D

Pitt
12-09-2007, 14:39
Czy ktoś może się ze mną podzielić opiniami o takim rozwiązaniu - silnik wentylatora od okapu na kominie a w kuchni cicho. Czy warto, a przede wszystkim kto robi takie wentylatory. Będę wdzięczny za namiary, linki do stron www, itp.

Hej,

poczytaj o fińskich kominkach i wentylatorach dachowych firmy VILPE:
www.semifinland.pl
super sprzęt, markowe (EBM-PAPST) wentylatory
niestety cena konkretna - z tego co pamiętam to przynajmniej 1000 PLN trzeba było wydać, żeby mieć przyzwoitą wydajność :-?
pzdr
Piotrek

długi
12-09-2007, 14:42
i to jest dobra odpowiedź :D

ch.... była decyzja o pewnych zmianach w projekcie :-? i teraz bujam się z wentylacją w kuchni i pokoju nad , ale wentylator zewnętrzny jest ok .

animus rarus
12-09-2007, 14:43
Sytuacja jest taka, że mam osobny kanał w kominie na wentylacje okapu. Nie bede robil wentylatora na scianie wiec szukam czegoś na komin

Jeż
12-09-2007, 20:40
animus rarus
Podziel pionowy kanał wentylacyjny poziomą szczelną przegrodą tak, że dolną część łączysz z wlotem wentylatora, a część górną z wylotem wentylatora. Dokładnie tak właśnie zrobię jeszcze przed najbliższą zimą. Bo też chcę zmniejszyć hałas w kuchni od wentylatora okapu. Zatem okap w kuchni będzie bez wentylatora, a podział kanału i wentylator będą pod samym dachem.
Dodam, że w mojej koncepcji:
- wentylator nie będzie wyciągać tylko powietrza z kuchni, ale także z łazienki,
- w kuchni będzie także drugi kanał wywiewny grawitacyjny (nota bene będzie to jedyny grawitacyjny wywiew w całym domu), ale z przepustnicą, której otwarcie będzie wyłączać wentylator, a zamknięcie włączać,
- zatem okap nie będzie miał nie tylko wentylatora, ale także włącznika, bo ten będzie w postaci sznureczka zwisającego z przepustnicy wywiewu grawitacyjnego,
- okap będzie miał tylko przełącznik biegów wentylatora,
- zastosuję prawdopodobnie wentylator, który wymontuję z okapu kuchennego (wentylatory okapów kuchennych mają wydajność 350 - 600m3/h co jest aż nadto wystarczające do wentylacji nie tylko kuchni, ale także całego dużego mieszkania),
- powiększę wylot z okapu, aby zmniejszyć opory przepływu - stosowaną zwykle rurę 110-125mm zmienię na 150mm),
- stracę gwarancję na okap z powodu tego rodzaju przeróbek.
Pozdrawiam
Jeż

Jurek_Z
12-09-2007, 21:52
Gdzie można kupić okapy bez wentylatora? Szukam takiego, ale nie mogę jakoś trafić. :-? Czy może przewidujecie zakup normalnego okapu i wymontowanie z niego wentylatora.

VilpeVent
13-02-2008, 09:08
Czy ktoś może się ze mną podzielić opiniami o takim rozwiązaniu - silnik wentylatora od okapu na kominie a w kuchni cicho. Czy warto, a przede wszystkim kto robi takie wentylatory. Będę wdzięczny za namiary, linki do stron www, itp.

Cale zestawy do "cichej kuchni" mozesz nabyc u importerow finskich wentylatorow dachowych Vilpe Vent, idealnie wspolpracujacych z bezsilnikowymi okapami kuchennymi. Rewelacja jak cicho jest w kuchni, nawet na pelnej mocy okapu.
Ponadto taki wentylator dachowy wentyluje tez inne pomieszczenia, WC, lazienke.
W zestawie bedzie i wentylator i okap bezsilnikowy. I jesli potrzebne to i odpowiednie przejscie dachowe do wentylatora.
Polecam odwiedzic firme Stema badz semifinland.pl.

Lepszych na rynku polskim obecnie nie znajdziecie.

mike01
13-02-2008, 09:43
Rozumiem ze stosowanie tego typu wywiewu(silnik kominowy) dotyczy w przypadku domow w ktorych jest wentylacja grawitacyjna bo w przypadku grawitacji mechanicznej mijaloby sie to z celem bo wtedy wlasnie wentylacja mechaniczna bedzie dzialal tak jak ten silnik kominowy (mam na mysli wyciag a kuchni)

A moze sie myle...??

Jurek_Z
13-02-2008, 10:20
... z bezsilnikowymi okapami kuchennymi. ...
Gdzie szukać bezsilnikowych okapów?

VilpeVent
13-02-2008, 12:08
... z bezsilnikowymi okapami kuchennymi. ...
Gdzie szukać bezsilnikowych okapów?

Mozna je nabyc na zamowienie (czas dostawy ok. 2 tygodni) w firmach Stema z Warszawy: www.stema.pl
oraz semifinland.pl z Kornika pod Poznaniem.

Okapy sa i te proste i te bardziej dekoracyjne a wentylator VilpeVent przetestowany na zgodnosc wspoldzialania z nimi.

Wiem, bo jestesmy producentem wentylatorow a te okapy sa od paru lat sprzedawane wlasnie w komplecie z naszymi wentylatorami. No i mam taki bezszumowy okap w domu:) Dla mnie super bo halasu zero nawet na najwyzszych obrotach silnika. I wentyluje tez inne pomieszczenia, nie tylko kuchnie.

tomekwa
06-03-2014, 12:44
Odgrzeję ten temat.
Zastanawiam się właśnie nad takim rozwiązaniem: wyjście na dach bezpośrednio z okapu kuchennego i instalacja wentylatora na dachu? Ma ktoś takie rozwiązanie? Mam dach płaski, spokojnie znad wyspy w kuchni na parterze mogę wyjść przez pralnie na piętrze na dach. Jak to się sprawdza? Rzeczywiście jest cicho?

dzabij
06-03-2014, 12:59
Odgrzeję ten temat.
Zastanawiam się właśnie nad takim rozwiązaniem: wyjście na dach bezpośrednio z okapu kuchennego i instalacja wentylatora na dachu? Ma ktoś takie rozwiązanie? Mam dach płaski, spokojnie znad wyspy w kuchni na parterze mogę wyjść przez pralnie na piętrze na dach. Jak to się sprawdza? Rzeczywiście jest cicho?

Mam rekuperator, działa w sposób zbliżony jak to rozwiązanie, jest cicho.

tomekwa
06-03-2014, 13:01
Rekuperację też będę miał ale wyciąg z kuchni chcę zrobić osobny i właśnie zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.

koktajl
06-03-2014, 14:37
Ja tak mam- kupiłam okap wyspowy do zabudowy firmy siemens ( nazywa sie chyba wysepkowy) odlaczylismy od niego silniki- dodatkowy wentylator ktory jest połączony z okapem mam zabudowany w sąsiedniej spiżarni, a od wentylatora idzie rura ktora wyrzuca brud na zewnątrz domu ( kratka w ścianie) ja nad kuchnia mam pokoje wiec musiałabym prowadzić pion i zabudowywać k-g rury a poza tym nie chcieliśmy robić kolejnej dziury w dachu zeby zmniejszyć ryzyko ewentualnych przecieków. U nas w płaskich dachu jest tylko jedna dziura- na komin od kominka ( mam pompę ciepła wiec nie mam wiecej kominów) nawet przewody do anten wychodzą przez sciane a nie przez dach. Wentylator ciągnie jak smok i jest mega cichy. Dodam ze tez duzo robi WM- dosc szybko pozbywa sie wszystkich kuchennych smrodkow ( cały dół jest otwarty wiec kubatura spora i daje rade)

Pustak
06-03-2014, 14:56
Moj znajomy ma coś takiego. Ja się zastanawiałem co to w ogóle jest. Nie wiedziałem, że takie okapy już są ;]

tomekwa
06-03-2014, 15:00
Koktajl dzięki za opinię. Mimo wszystko musiałbym wychodzić prosto na dach na dach lub przez istniejący jedyny komin wentylacyjny (4 m poziomo i później w górę. Muszę pomyśleć.

koktajl
06-03-2014, 16:20
Koktajl dzięki za opinię. Mimo wszystko musiałbym wychodzić prosto na dach na dach lub przez istniejący jedyny komin wentylacyjny (4 m poziomo i później w górę. Muszę pomyśleć.

A nie masz jakiegoś pomieszczenia dodatkowego obok? Pralni, garderoby czy cokolwiek mało reprezentacyjnego? Moja spizarka jest w środku domu( bez dostępu do scian zewnętrznych) od okapu idzie do spiżarni rura, a druga rura z wentylatora z powrotem idzie do ściany zewnętrznej przez cała szerokość kuchni. Ja mam chyba najtańszy okap z możliwych- kosztuje ok 500-600. Do tego wentylator za ok 1000 i obudowa okapu zrobiona przez osobę ktora robiła kuchnie. Naprawdę bardzo mocny i cichy okap za niewielka kase- wg mnie rownież bardzo ładny ale to oczywiście juz efekt wykonania obudowy no i gustu bo moze nie wszystkim sie podobać.

dzabij
06-03-2014, 19:37
Rekuperację też będę miał ale wyciąg z kuchni chcę zrobić osobny i właśnie zastanawiam się nad takim rozwiązaniem.

Błąd, jak planujesz rekuperację to nie robi się dodatkowego wyciągu. Zaburzysz w ten sposób bilans przepływów powietrza (chyba że zastosujesz jakieś zaawansowane sterowanie które w momencie uruchamiania wyciągu wyłączy wentylator wywiewny w reku i dopasuje obroty nawiewnego). Zresztą nie widzę nawet takiej potrzeby, rekuperator projektuje się zazwyczaj na jedną wymianę kubatury na godzinę, moim zdaniem to wystarczająco duża wydajność i nie widzę potrzeby dodatkowego wspomagania. Dodatkowo, kuchnia to zazwyczaj strefa brudna i dobrze wyregulowana rekuperacja nie pozwoli na roznoszenie się zapachów do innych wnętrz. Ja bym zabił temat, lepiej tą kasę przeznaczyć na ciekawsze cele ;-)

tomekwa
07-03-2014, 07:29
W przypadku intensywnego używania kuchni (ostre gotowanie na kilku palnikach) wrzucenie tego smrodku w system rekuperacji nie jest, moim zdaniem, najlepszym pomysłem. Do tego dochodzi tłuszcz w tych oparach znad kuchenki. Chyba jednak wolę zrobić oddzielny wyciąg.

dzabij
07-03-2014, 10:09
No jak wolisz, ale gotować i dokładać drewna do kominka nie radzę ;-).

Ja mam okap w funkcji pochłaniacza. Cały tłuszcz osadza się na tym aluminiowym filtrze, reszta jest wyłapywana przez filtr węglowy. Nie widzę ryzyka dla rekuperatora.

Tak z innej beczki, z mojego doświadczenia wynika że największym syfiarzem w kuchni jest kuchnia gazowa. Odkąd przeprowadziłem się do nowego domu i kożystam z indukcji, jest o niebo czyściej. Niby to błękitne paliwo jest czyste, ale jednak zawiera jakieś inne węglowodory które spalając się generują sadzę i inne świństwo.

maciej76
13-08-2014, 10:21
Czy ktoś może się ze mną podzielić opiniami o takim rozwiązaniu - silnik wentylatora od okapu na kominie a w kuchni cicho. Czy warto, a przede wszystkim kto robi takie wentylatory. Będę wdzięczny za namiary, linki do stron www, itp.

Tak są dostępne wentylatory dachowe Vilpe z bezsilnikowym okapem. Można je obejrzeć oraz przetesować między innymi w składach budowlanych Grupy Dekarskiej