PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ktoś może zabrać mi 4m pas działki?



fuxszyk
12-09-2007, 17:05
Witam!
Mam możliwość zakupić działkę zaznaczoną wg. rysunku jako działka A. Jak widzicie jest w kształcie trapezu. W granicy działki przebiega rów melioracyjny - jak powiedział właściciel nawet w gminie nie wiedzą czy ten rów tam jest czy też nie (ponoć sami się go pytali czy tam coś jeszcze zostało po nim). Właściciel stwierdził, że można go zasypać bo i tak rosną przy nim drzewa (około 5m leszczyna itp). Co ciekawe jak rzucicie okiem na rysunek - 4m działki D zostało przekazane gminie podczas podziału ziemi na działki D, E... itd na drogę dojazdową do działek... i zasypano ten rów melioracyjny w tym miejscu.

Pytanie brzmi:
Czy kupilibyście taką działkę?
Czy istnieje możliwość, powiedzmy za rok, dwa, trzy, że gmina będzie zmuszała mnie do przekazania/sprzedaży tego 4metrowego pasu ziemi działki A, gdy np: komuś przyjdzie do głowy dzielić ziemię zaznaczoną jako F? Czy np: podczas starania się o wydanie pozwolenia na zabudowę tej działki urzędnicy wtedy będą mi robili problemy ze względu na tą 4 metrową drogę gminną? Jak to wygląda?
Jak wygląda sprawa z tym rowem melioracyjnym? Czy można go sobie od tak zasypywać? Dlaczego w miejscu rowu poszerzono drogę gminną?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.


http://images13.fotosik.pl/83/c3d65f2f6564cd00med.jpg

olorobal
12-09-2007, 17:26
A jest w tym miejscu plan zagospodarowania?
Często w planie zagospodarowania jest zaznaczone jaka w tym miejscu jest droga, jakiej szerokości. Jeśli te twoje 4 metry pod nią przeznaczone są (a to aż sie prosi widząc tę 8-metrową część drogi) to na pewno przy pozwoleniu na budowę będzie to brane pod uwagę.
Jeśli tam nie ma planu to może w starych, nie obowiązujących mógłbyś zobaczyć co tam jest. Bo nowy plan tworzony jest na bazie starego i istnieje jakaś szansa, że ten element sie nie zmieni...

boguslawskia
12-09-2007, 17:53
Sprawdź co znaczy droga Gminna?
A dokładnie czy jej wymiary nie są określone w jakiejś uchwale rady gminy.

Drogi wewnętrzne "poza klasowe" nie muszą mieć 8m :)
Radzę iść i dokładnie sprawdzić, dzięki temu że droga zmniejszyła się u mnie do 6m mam 2m więcej działki !!!

chab
12-09-2007, 18:33
Witam,

U siebie mam bardzo podobną sytuację. z tą różnicą że ludzie na tym pasie który miałby być prawdopodobnie zabrany pod drogę porobili sobie płoty, kostki, itp. Na razie reszta jeździ pozostałym pasem szerokości 5m. Ciekawe co będzie jak zaczną robić drogę. A planie zagospodarowania jest droga 10m. Po pięć z każdej strony. :) Chyba, że liczą na to że drogi nie będzie i cały czas będą poruszać się po cudzym. Swoją drogą to ciekawe kto wychodzi z inicjatywą realizacji tego co jest na planie zagospodarowania i zaczyna budować drogę?? Bo chyba urząd miasta ma to gdzieś i musiałby to pchnąć ktoś z niezłymi "plecami".

Pozdrawiam

julieta
12-09-2007, 18:37
Sprawdź co znaczy droga Gminna?
A dokładnie czy jej wymiary nie są określone w jakiejś uchwale rady gminy.

Drogi wewnętrzne "poza klasowe" nie muszą mieć 8m :)
Radzę iść i dokładnie sprawdzić, dzięki temu że droga zmniejszyła się u mnie do 6m mam 2m więcej działki !!!

A mnie gmina zabrała pas ziemi i się cieszę, bo mam ... 6m mniej działki !!! :D

Leesou
12-09-2007, 19:35
Czy kupilibyście taką działkę?

Zależy za ile i w jakiej jest okolicy oraz jakie są jej wymiary. Jeśli po zabraniu pasa 4m na drogę zostanie Ci np. 12m szerokości działki to po odjęciu 2x3=6m (na przepisowe postawienie domu bez okien w ścianach graniczących) zostanie Ci 6m na domek a to trochę mało.


Czy istnieje możliwość, że gmina będzie zmuszała mnie do przekazania/sprzedaży tego 4metrowego pasu ziemi działki
Tak. Gmina ma prawo do poszerzenia drogi. Ale tylko w przypadku gdy powstał plan zagospodarowania z naniesioną szerszą drogą a Ty kupujesz działkę po dacie uchwalenia planu. Gmina nie może jednak zmusić Cię do przekazania. Może od Ciebie odkupić ten pasek albo Ty przekażesz go gminie a gmina zapłaci Ci odszkodowanie. W praktyce w wielu gminach wyglada to jednak tak:
Przychodzisz do Gminy z wnioskiem o pozwolenie na budowę. A gmina Ci odpowiada: Pozwolenie będzie wydane ale tylko wtedy gdy zrzeknie sie Pan tego kawałeczka 4m działki na rzecz gminy na poszerzenie drogi.
Oczywiście jest to bezprawne działanie gminy ale w większości przypadków ludzie dla świętego spokoju wyrażają taką zgodę.
Masz wtedy 2 wyjścia:
1. Zgadzasz się i oddajesz ziemie a w zamian otrzymujesz pozwolenie na budowę.
2. Nie zgadzasz się i nie otrzymujesz pozwolenia na budowę. Występujesz więc do wyższego organu z zaskarżeniem decyzji i czekasz. Czas mija, Ty walczysz i tak może 2-3 miesiące a może 2-3 lata będziesz walczyć.


Jak wygląda sprawa z tym rowem melioracyjnym? Czy można go sobie od tak zasypywać? Dlaczego w miejscu rowu poszerzono drogę gminną?

Rowy melioracyjne służyły do odwadniania pól. Często są one juz bezuzyteczne. Oczywiście są to budowle i bez zezwolenia nie wolno ich demontować (w tym wypadku zasypywać).

I jeszcze jedno odnośnie grodzenia działki. Ogrodzenie działki od strony drogi gminnej wymaga zgłoszenia. Jeśli w zgłoszeniu przedstawisz że chcesz postawić ogrodzenie w "planowanej drodze" prawdopodobnie otrzymasz decyzję odmowną (jesli w ciągu 30 dni nie otrzymasz decyzji to możesz śmiało grodzić). Jesli zaś postawisz ogrodzenie bez zgłoszenia to gdy przyjdzie do działania gminy na drodze np. kanaliza czy wodociąg albo głupie utwardzenie nawierzchni to gmina ma prawo rozebrać Twoje ogrodzenie i jeszcze obciążyć Cię kosztami rozbiórki.

marcinst
12-09-2007, 20:28
Przychodzisz do Gminy z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
Z wnioskiem nie idziesz do gminy tylko do starostwa powiatowego.

Leesou
12-09-2007, 22:43
W Gminie Nieporęt (Powiat Legionowski woj. Mazowieckie) idę do gminy a nie do starostwa. Też mnie to dziwiło. Ale tak jest.