PDA

Zobacz pełną wersję : wieniec - cegła osłonowa vs. szalowanie



majki
14-09-2007, 20:47
Cześć

Dziś nabił mi ćwieka wykonawca - sugeruje dać cegłę osłonową na wieniec zamiast szalowania.
Nadążam tym tokiem rozumowania - cegła > nie kupuję desek szalunkowych > wchodzi mniej betonu do wieńca > jest "cieplejszy" ( zawsze to cegła jest od "frontu zimna" a nie od razu beton - wiem i tak jest ocieplenie, ale zawsze ... ).
Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?
Ma ktoś / zrobił tak / podzieli sie opinią ?
Z góry dzięki.

pozdrawiam, majki

majki
14-09-2007, 21:20
:o
Chyba sam sobie już odpowiedziałem ...
Wyszło mi że będę potrzebował około 840 szt. tych cegieł, tj równo 7 palet. Po 6,83 zł/ szt bez rabatu to daje 5737 zł ... :o
Nie wydam tyle na deski + beton o te 16 cm szerokości więcej ...
Przyznam się tylko, że nie spodziewałem sie że to taki drogi gips ... :o :evil:

pozdrawiam, majki

PS. Co nie znaczy, że nie czekam na opinie / przemyślenia nad tym rozwiązaniem, jak ktos jednak ma, to proszę :P

dzabij
14-09-2007, 22:01
Witam. Trochę nie rozumiem tej wyliczanki. PTH 8 cm wchodzi 8 sztuk na metr kwadratowy, czyli 840 sztuk to jakieś 105 m2 ściany. Chyba nie chcesz powiedzieć że masz 100 m2 wieńca do obmurowania ? Może 100 metrów bieżących (ja w domu o powierzchni stropu 130 m2 mam ok 50 mb wieńców) ?

Pzdr

Dawid

beton44
15-09-2007, 04:12
Cześć

Dziś nabił mi ćwieka wykonawca - sugeruje dać cegłę osłonową na wieniec zamiast szalowania.
Nadążam tym tokiem rozumowania - cegła > nie kupuję desek szalunkowych > wchodzi mniej betonu do wieńca > jest "cieplejszy" ( zawsze to cegła jest od "frontu zimna" a nie od razu beton - wiem i tak jest ocieplenie, ale zawsze ... ).
Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?
Ma ktoś / zrobił tak / podzieli sie opinią ?
Z góry dzięki.

pozdrawiam, majki


pewnie nie umie zrobić szalunku :o

ściana jednowarstwowa chyba - 38cm porothermu -
chyba nie będziesz jej ocieplał - tylko sam wieniec trzeba ocieplić -
to jak go ocieplisz
jak będą cegły równo z murem - jak jeszcze wepchniesz styropian w te 22cm do środka to na wieniec zostanie 12cm- :o

kosiu
15-09-2007, 07:21
Potrzebujesz ksztaltek wiencowych a nie cegly dzialowej PTH...

Ja muruje sciane 24cm z Porotonu Roben-a (to taki niemiecki Porotherm) i przed ulozenies tropu Teriva murarze wymuruja ostatnia warstwe z ksztaltek wiencowych firmy Ergobud.

Tu masz dokladne informacje o tym produkcie:

http://www.ergobud.pl/?s=02

jajmar
15-09-2007, 07:44
Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?


Jeżeli juz to obmurowuje sie z jednej (zewnętrznej) strony nie z obu.

dzabij
15-09-2007, 10:13
Jeżeli juz to obmurowuje sie z jednej (zewnętrznej) strony nie z obu.

No chyba że nie ma stropu tylko od razu jest więźba, wtedy pasowało by obmurować wieniec z dwóch stron, inaczej szalowanie z jednej strony jest nieuniknione.


Potrzebujesz ksztaltek wiencowych a nie cegly dzialowej PTH...

Ja muruje sciane 24cm z Porotonu Roben-a (to taki niemiecki Porotherm) i przed ulozenies tropu Teriva murarze wymuruja ostatnia warstwe z ksztaltek wiencowych firmy Ergobud.


Ile będzie Cię to kosztować (tzn. w jakiej cenie są te kształtki) ? Też nad tym się zastanawiam ale nie wiem czy warto.

Pzdr

Dawid

DorisN
15-09-2007, 13:39
Też się zastanawiam nad kształtkami i wydaje mi się że do stropu Teriva jest to chyba najlepsze rozwiązanie, bo belka stropowa nie opiera się bezpośrednio na cegle czy betonu kom., tylko na kształtce i to jest chyba najodpowiedniejszy sposób połączenia, ściany nośnej, stropu Teriva i wieńca :)
Podobno kształtka zewnętrzna ma ok 60 cm długości i kosztuje ok. 22 zł a kształtka wewn. stosowana na ściany nośne wewnątrz budynku to 18 zł.
Przyjmując te ceny wychodzi (o ile dobrze policzyłam wg projektu) ok 82 kształtek zewn. tj. 1804 zł i 26 kształtek wewn. tj. 468 zł razem ok 2300 zł :roll:
Czy to dużo :roll: Ciekawe ile by wyszło desek szalunkowych na 50 mb wieńca i jeszcze chyba 16 m na ścianach wewnętrznych ?!

majki
18-09-2007, 20:00
Cześć
Liczyłem jeszcze raz - wyszło mi to samo.
Murowane byłoby z dwóch stron, bo nie ma stropu.
Geno - będę ocieplał PTH38, a co - źle ... ? :roll:
Aha - deski szalunkowe będą mnie kosztowały około 1600 zł. Zawsze to "trochę" mniej :-?

pozdrawiam, majki

piotrulex
18-09-2007, 20:41
szalowanie :D

kosiu
18-09-2007, 22:44
Ja powiem tak:

Ja buduje z Porotonu ktory podobnie jak Porotherm ma szczeliny pionowe, w ktore moglby sie wlewac beton a poza tym sam pustak jest dosc kruchy. W zwiazku z tym istnieje ryzyko pekniecia pustaka i nalezy wymurowac ostatnia warstwe z cegly pelnej i ewentualnie pozniej wykonanie wienca szalujac go...

Stosujac ksztaltki oslonowe odpada mi szalunek (dla strop Teriva ktory stosuje u siebie) i murowanie cegla pelna...

Raczej bym powiedzial --> kwestia wyboru...

DorisN
19-09-2007, 05:35
.....istnieje ryzyko pekniecia pustaka i nalezy wymurowac ostatnia warstwe z cegly pelnej i ewentualnie pozniej wykonanie wienca szalujac go...
Stosujac ksztaltki oslonowe odpada mi szalunek (dla strop Teriva ktory stosuje u siebie) i murowanie cegla pelna...
Raczej bym powiedzial --> kwestia wyboru...
Zgadzam się, właśnie widziałam że niektórzy wykonawcy kładą pełną cegłę również na beton komórkowy obawiając się o mury i tak jak piszesz dochodzi jeszcze szalowanie. A przy kształtkach odchodzi koszt cegły i desek i jest zrobione profesjonalnie :)

długi
19-09-2007, 06:36
Cześć

Dziś nabił mi ćwieka wykonawca - sugeruje dać cegłę osłonową na wieniec zamiast szalowania.
Nadążam tym tokiem rozumowania - cegła > nie kupuję desek szalunkowych > wchodzi mniej betonu do wieńca > jest "cieplejszy" ( zawsze to cegła jest od "frontu zimna" a nie od razu beton - wiem i tak jest ocieplenie, ale zawsze ... ).
Myślę o w takim wypadku PTH 8 PW, wtedy na ściance PTH 38 ( taką mam ) będzie 38 - 2x8 cegła = 22 cm wieniec - nie za mało ?
Ma ktoś / zrobił tak / podzieli sie opinią ?
Z góry dzięki.

pozdrawiam, majki

ja tak mam - ściana z maxa a obmurówka z PTH 8 PW jest OK.
Acha.... daleko nie masz :wink: :wink: :wink: